• 4
  isi daha da sinir bozucu hale getiren sey, bunu guya bu kuraldan magdur olduklarini belirtip aglayarak, kizarak, protesto ederek yapmalari. bir allah'in kulu, yonetici, medya mensubu vs de su isin uzerine gitmedi, hakikaten batakligin icindeki turk futbolunda enayi gibi futbol izlemeyi bekliyoruz. bu seref yoksunlari, tff bu kurali ve limitleri acikladiginda agladilar. sonra denildi ki transfer gelirleri veya bankalarla imzalanan anlasmalar ile guncellenebilir. bu adamlarin da bankalarla anlasma imzaladigi yazildi, muriqi'yi satip ciddi bir bonservis aldilar(icerigi cok mechul olsa da), normal sartlarda seffaf sekilde kardesim fenerin bu gelirleri oldu, limiti de buna cikti diye aciklanmasi gerekiyordu. gunler haftalar gecmesine ragmen ne banka anlasmasi var ortada, ne guncellenen limitler. ama fenerbahce tum takimini yenileyebildi, lige basladi, lisanslari cikardi, hala daha oyuncu aliyor. aynen guzel kardesim, guncellenen limitleri aciklarsiniz fener transferi bitirince, hangi rakamdalarsa +1 tl yazarsiniz, limit icinde kalirlar.
 • 6
  başka gezegenleri bilemem ama dünya gezegeni üzerinde, fenerbahçe’nin yaptığı haksızlıkları, hukuksuzlukları yapıp, kanunları ve yasaları paçavra gibi atıp çiğneyen bir kulübün cezasız kaldığı başka bir ülke yoktur. buna tanzanya ve patagonya dahil.:)

  dolayısıyla limit aşımı, şike, transfer hileleri için konulan yaptırımlar ve cezalar fenerbahçe dışındaki kulüpler için getirilmiştir. çünkü onlara göre fenerbahçe cumhuriyeti türkiye cumhuriyetinin üzerindedir.

  ancak yaptıklarının karşılıksız kalmadığını (ilahi adalet) ve kalmayacağını, bir gün yaptıkları her kanunsuzluğun hesabını vereceklerine inanıyor o günlerin tez zamanda gelmesi için dua ediyorum.
 • 7
  tff başkanı ile sözde kavgalı gözüküp, perde arkasından fenerbahçe için türlü filmler çevriliyor. fenerbahçe’ye üye ne kadar iş adamı, para babası varsa tüm nüfuzunu fenerbahçe için kullanıyor. lobileri baya bir kuvvetli. hatırlıyoruz ki 2011 senesinde şikeden ceza almayıp, üstüne bir de kendi sponsor hastanelerinin sahibi tff başkanı olmuştu.
  kendi kulübüze bakarsak; iş adamı olan yöneticilerimiz kendi nüfuzlarını kullanmak istemiyorlar; çünkü kendi iş ilişkilerine ket vurulsun istemiyorlar. genelleme yapmıyorum, yapamam da; ama, gördüğümden okuduğumdan yola çıkarak bu sonuca varıyorum.
  iki sezondur harcama limitine uymayan “rakibimiz” bu sezon şampiyon olsun diye pek çok mevzu kılıfına uydurulacaktır diye düşünüyorum. geçen sezon da ceza almadılar bu sezon daha da arsızca transferlerine devam ediyorlsr.
  tek imrendiğim konu; lobi güçleri. eğer benzer bir kuvvetimiz olsaydı, bizim gözümüzün yaşına bakılmadan verilen cezalar aynı şekilde diğer takımlar için uygulatabilirdik. belki daha da şiddetli cezalar alabilirlerdi.
 • 9
  yıllardır yaptıkları haksızlıkların, hukuksuzlukların bir yenisidir. her zaman olduğu gibi de tam tersi algı yaparlar. dünyanın en ilginç taraftar kitlesi bunlardadır, en medeniyet görmüş olanı bile bu algı operasyonlarına kanar. ayrıca bu algı operasyonları çoğu zaman kabul edilebilir sınırları aşar yani ahlak ve etik dışıdır. yıllardır yaptıkları kötülüklerin hesabını da yaşadıkları çeşitli rezilliklerle ve başarısızlıklarla ödemektedirler ancak sorgulayan bir kitleleri olmadığı için ders almazlar. bu haksızlık-başarısızlık-kompleks-eziklik-rezillik zinciri böyle devam eder. o yüzden, adam smith'in kapitalist ekonomiler için söylediği gibi;

  bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler:)

  tabii ki bir gün bu işlerin cezasını hukuki merciilerde almaları gerekiyor.
 • 11
  şu saatten sonra tff' nin limitini takmayacak olan hiç bir kulüp ceza almaz. fenerbahce'yi emsal olarak gösterirsin olur biter. sözde geçen yıl ki aşım için bu yıl ceza alacaklardı ama ortalıkta ceza kelimesinin esmesi okunmuyor. akıllarınca bu yılın cezasını da gelecek yıl vereceğiz derler ama yersen! ülkede siyasetçilerin tavrından eğitime, adaletten, ekonomiye hepsi düzelmeden adalet beklemek polyannacı olmakla eş değerdir.

  açıkçası ben ceza alıp almayacaklarini çok takmıyorum. almayacaklarini da düşünüyorum. ne olacak bir kez daha; "borcun bu kadar olduğunu bilmiyordum." derler. bazen gidilen yol guzel görünür ama yolun sonu çıkmazdır. bazense yokuşlar diktir, zordur ama zirveye çıkınca gördüğünüz manzara çektiğiniz tüm zorluklara değmistir. bunlar burada mevcut sistemde takılmazlar, sorun yaşamazlar. ama avrupa' da duvara carpacaklar. belki orada da adam kayirma vs olayları dönüyor ama bizdeki kadar aleni şekilde, kör göze parmak sokarcasina yapılmıyor. burada kalan 20 takım sesini çıkartmaz ama orada yüzlerce kulüp var. hiç birisinin de ne bunlardan, ne başkanlarından bir beklentisi yok kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez diyecek.

  mevcut koşullarda ekonomileri sizce kaç yıl sürdürülebilir? başkanları cebinden değil 150 milyon euro 1milyar euro harcasa ne olacak. mevcut kafayla hangi harcamasini geri alabilecek, alacak olursa kulübün durumu ne olacak? baskaninin cebinden döktüğü paraları başkanlık dönemi bitince geri istenilen kulübün ne hale geldigini bizzat gördük. (bkz: bjk)

  biz iki senedir cl'ye katıldık. açıklanan rakamlara göre iki yılda 2 milyar tl civarı gelir elde ettik. (bkz: https://www.mackolik.com/...kitgvtd1jojorg2le99e

  https://ajansspor.com/...ir-bekliyor-353351). ama elde kalan hiç bir şey yok. sattığın kadar al şartı ol asa dahi kasada para yok. gelen parayı oyuncu maaşlarına, kiralık sözleşmelere gömdük kaç yıldır. katma değer üretecek tek yatırımını marcao ve luyindama oldu. başka da bir şey yok. demem o ki bir şekilde bunlar şampiyon olsa dahi seneye sil baştan tekrar takım kurmak zorundalar. bilemedin 2 sene sonra. ee yine kaldılar mi borca, harca. yine sıfıra sıfır elde var sıfır. hatta sıfır bile değil, eksi.

  gözümüzü açalım, dikkatimizi mantıklı ve doğru adım atanlara verelim. transfer yapacaksak trabzonspor gibi yapalım. adamlar son 2-3 yıldır gayet mantıklı ve ekonomik hamleler ile ilerliyorlar. zamanında abdülkadir ömür ve uğurcan çakır için gelen teklifleri değerlendirmiş olsalardı dahada güzel olacaktı onlar adına.

  sözün özü, bunların gittiği yol yol değil.
 • 12
  https://twitter.com/...161725676830721?s=21

  edit: hadi buyurun:
  https://twitter.com/...310919435825153?s=19

  alenen dalga geçiliyor bizimle. uyanın ey galatasaray camiası.
  neredesin bu ateş üfleyerek sönmez diyerek ahlaksız şikeci kulübe osmanlı tokadını indirmiş ünal başgan. bu ahlaksız kulüp yine ahlaksızlık ve hadsizlik yapmaya başladı. bunlara bir dur diyecek yönetimimiz yok. yetiş ünal başkanım, yetiş.
 • 13
  bu harcama limit dediğimiz muhabbeti ben yollardaki hız limitine benzetiyorum.
  bir olması gereken limit var
  bir sapma miktarı var
  bir de herkes aştığı için aşılan limit var. arada işte radar varken 15 saniye yavaşlama sonra tekrardan bas gaza.
  bizim ülkemizin belki de en büyük sorunu bu.
  kuralsızlık bizim ülkemizde kural.
  trafikte küfrü yiyen hız sınırını aşan değil hız sınırına uyan kişi.
  ayıplanan kaba konuşan kişi değil kibar konuşan kişi
  saygıyla davranılan yine aynı şekilde efendi gihi davranan değil saygısız davranan kişi.
 • 14
  ceza almasını bırakın yakında bu limitlerle bu kadar transfer yapabilmesinden dolayı övülmeye başlanacaktır. fener iyi sonuçlar alamadı ve sadece ligde oynadığı için fazla maç yapmadı. maç sayısı artsın ve bir şekilde galibiyetler gelsin de siz o zaman görün. medyadakiler daha büyük övgü yapıp birilerinin gözüne girme konusunda yarışacağı için ali koç'un konya'ya deniz getirmesine kadar gidecek işler.

  bizim ülkede kurallara uymamak, başkasının hakkını yemek bırakın ceza almayı, kurnazlık olarak görülüp övülen bir şey.

  herkesin en az 1 kez ceza yemeden polisten kurtulma olayı vardır.

  çoğu esnafın yağlı müşteri bulup kazıklamasına dair insanlara anlattığı bir hikayesi vardır.

  sahip olduğu herhangi bir varlığı satarken bile millet önce ederinden yüksek fiyata itelemeye çalışıyor.

  bizde çocuklarını, akrabalarını torpille işe sokan siyasetçiye alkış tutulup, dürüst olana "yakınlarına bile yardım etmemiş, ülkeye hiç etmez" deniyor.

  milleti dolandırmanın, kazıklamanın, kural tanımamanın kurnazlık olarak görüldüğü bu ülkede limitin her türlü etrafından dolanan fenerbahçe'nin ceza almasını beklemek gerçekten naif bir düşünce.
 • 15
  fenerbahçe, 2020-2021 sezonu yaz transfer döneminde onlarca futbolcuyu kadrosuna kattı.

  tff'nin daha önce belirlediği limitlere göre fenerbahçe'nin ceza alması lazımdı ama görüyoruz ki adamlar alay ede ede transfer yapıyor ve tff'de aynı şekilde alay ede ede lisans veriyor.

  ben size senaryoyu yazayım: tff, fenerbahçe'ye 1 dönem transfer yasağı cezası verecek. yani devre arasındaki transfer döneminde fenerbahçe oyuncu alamayacak. almasına da gerek yok zaten, sonuçta bu yaz 15-16 tane futbolcu aldılar ve her mevkide onlarca alternatifleri var. senaryoyu çaktınız değil mi? usulen verilecek olan cezayı ali koç ve nihat özdemir birlikte belirlemişlerdir. o gün geldiğinde fenerbahçe yine her zaman ki gibi mağdur taklidi yapıp bütün kesimi yanına toplayacak. taraftarı da bir güzel kitleyecekler ohhh sonra gelsin haksız şampiyonluk.

  umarım uefa bunu görür de, çok ağır bir tokat yapıştırır. gerçi orası da rüşvet kaynıyor ama işte bu düzenbazlığa birinin dur demesi gerekiyor.
 • 16
  3.10.2020 tarihi itibariyle konuşmanın bir anlamının olmadığı doğa olayı.

  tff ve rakiplerle alakalı durumlarda gücünüzü, muhalifliğinizi ilk başta göstermeniz gerekir. yok eğer ilk başta gösteremezseniz, tff'nin aldığı her kararda yanında olursanız, nereye gittiği belli olmayan paralara rağmen maddi yönden ibra ederseniz, bugün konuşmaya hakkınız olmaz.

  eski bir konya atasözünün dediği gibi, önce böcek olmayı kabul edip daha son vızzıklamayacaksın.

  ayrıca bu tff'ye fatih terim'den başka tepki gösteren, onunla alakalı medyaya demeç veren kimse yok bizde. yani adamlar zorlu'da görüştü bir tek hoca çıktı bir şeyler dedi. hakem atamalarına bir tek hoca konuşuyor. yönetim tamamen sessiz.

  gerçi bunları yazınca da burası isviçre değil, git orada yaşa, burada siyasi kararlara karşı gelemezsin deniliyor. ben de diyorum ki madem öyle, ne gerek var yarışmacı bir takım kuruyoruz, onlar belirlesinler. istedikleri takıma yardım etsinler. biz de şuan yaptığımız gibi onlara yakın durarak sıramızı bekleyelim.

  çok güzel bir şekilde figüran olduğumuz lige getirilen kuralların bir takıma uygulanmaması nedense bizim takım yöneticileri hiç ilgilendirmiyor.
 • 20
  şaka maka müthiş bir şekilde arada kaynatılmış olan hadise. daha da güzeli fenerbahçe'nin tüm bunları yapacağını bangır bangır resmi ağızdan ilan etmesi olmuştur, "rakipler yapıyor nasılsa" palavrası altında...

  bu noktada tarihe düşülmesi gereken bir diğer not da fatih hoca tarafından florya'ya sokulmayan "galatasaraylı" muhabirlerin intikam almak için kendilerine servis edilen belgeleri yanlış bilgilerle harmanlayıp fenerbahçe bu eylemi yaparken kamuoyunu galatasaray'ın eski transferlerine yönlendirmesi olmuştur.
 • 21
  ülkede şikeye yol verildiği günlerde dönemin galatasaray başkanı yumruğunu masaya vurarak bu ateş üfleyerek sönmez dedi. günümüzde limit aşımı konusunda mevcut yönetimin herhangi bir birimi konuyla ilgili açıklama yapamıyor. kendi menfaatlerini kulübün menfaatlerinin önüne koyduğunda söyleyecek sözün varsa da yutkunup susuyorsun.

  yukarda yazılı sebepler ve daha nice bilmediğimiz sebeplerle bu kulübe ceza verilmez.
 • 22
  adaptasyonu güçlü olan hayatta kalır. yeni türkiye şartlarına adapte olmuş, hayatta kalmanın yöntemini bulmuş fb yönetimine burada hukuk, adalet vs diye sallamayacağım. işler azcık istediği gibi gitmezse tehdit ediyor, kamuoyu gücünü kullanıyor ve istediğini öyle veya böyle elde ediyor. peki bize yapılan haksızlıklar karşısında mustafa cengiz yönetimi ne yapıyor, 28 kasım 2018 kulüpler birliği vakfı açıklamasına imza atanlara plaketler verip tv ekranlarında yarım ağızla kınıyor. siyasi ve ticari ilişkileri galatasaray menfaatleri ile çakıştığı için sesleri pek yüksek çıkmıyor. fb yönetimi allem ediyor, kallem ediyor limitlerin etrafını dolaşıyor çünkü işi bu. yönetimlerin işi teknik kadronun ve idari menajerin isteği doğrultusunda finansmanı sağlamak. bunu alengirli yöntemlerle çözüyorlar diye adamlara kızmak doğru değil. "kiralık oyuncunun maaşını biz ödeyelim, siz de bize bedel ödemiş gibi gösterin" yönetimini biz de mantıklı olarak uygulamıştık. zenginlerin koydurduğu ffp kuralı adaleti sağlamak için oluşturulmuş bir kural değil.
 • 23
  ülkemizi düşününce şaşırtmayan mevzudur, üstelik ceza lafı çıksa bile ortalığı birbirine katacaklarını düşünüyorum ve bir şekilde mağduru oynayıp yine kendilerini haklı göstereceklerdir.

  daha önce hatırlayın, limitler açıklandığı zaman bile ülke gündemini bir şekilde meşgul ettiler, daha sonrasında transferleri arka arkaya açıklamaya başladılar.

  gazeteci bu olayın üzerine gitse işsiz kalır, kulüpler gitse tff üstlerine biner, başkanlar gitse iş dünyasında köşeye sıkıştırılırlar, böyle ortamda taraftar dışında cesur davranacak kimse yok onları da kimse sallamıyor zaten...

  o sebeple enerjimizi buna değil kendi takımımıza ayırmalıyız, bir yerlerde adalet kırıntısı kaldıysa zaten bir şeyler çözülür ama şuan asıl mesele galatasaray...
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!