• 1
  libyan football federation tarafından yönetilen ve libya ülkesini temsil eden ekiptir. tarihindeki en büyük başarısı 1982'de ev sahipliğini yaptığı afrika uluslar kupası nda final oynamasıdır.

  ilk kez 1970'de katıldığı dünya kupası nda kupada bir kez play-off kademesine kadar gelebildi. fakat gerek ülkenin jeopolitik konumu, gerekse finansal ve lisans problemlerinden ötürü finallere kalamadı.

  ukdeyi veren: zizonkovac
 • 2
  muammer kaddafi'nin 20 ekim 2011'de ölümü, dolayısıyla da rejiminin tümüyle tarih olması ile kendileri için yeni bir dönem başlayacağını düşündüğüm takım.

  zira kaddafi rejimi boyunca hiçbir aşama kaydedemedikleri gibi libya da ulus olarak önemli ve avrupa piyasasında oynayabilecek kalitede futbolcular yetiştirme konusunda belli başlı kuzey afrika ülkelerinin oldukça gerisinde kalmıştır.

  komşularından ve benzer coğrafyadaki ülkelerden örnekler verecek olursak;

  fas milli futbol takımı 1970'ten beri 4 dünya kupası'na* katılmış, bunların birinde* gruptan çıkma başarısı göstermiştir. afrika uluslar kupası'nda ise birer kez şampiyonluk*, ikincilik* ve üçüncülük* yaşamıştır. bunlara ek olarak fas son 15 yılda birçok yıldız futbolcu yetiştirmiştir.

  cezayir milli futbol takımı 1970'ten beri 3 dünya kupası'na* katılmıştır. afrika uluslar kupası'nda ise bir şampiyonluk* ve iki üçüncülük* yaşamıştır. cezayir, yıldız futbolcu yetiştirme konusunda başı çeken kuzey afrika ülkelerinden biridir.

  tunus milli futbol takımı 1970'ten beri 4 dünya kupası'na* katılmıştır. afrika uluslar kupası'nda ise bir şampiyonluk* ve bir ikincilik* yaşamıştır. tunus, fas ve cezayir ile birlikte önemli futbolcu yetiştirme konusunda başarılı sayılabilicek üç kuzey afrika ülkesinden biridir.

  mısır milli futbol takımı bir kez* dünya kupası'na katılmıştır. afrika uluslar kupası'nda ise beş şampiyonluk* ve iki üçüncülük* yaşamıştır. mısır, avrupa'ya oyuncu ithal etme konusunda pek bir üne sahip olmasa da milli takımı kendi içerisinde başarılı bir grafik çizmektedir.

  biraz uzaklardan bir örnek; ırak milli futbol takımı... bir kez* dünya kupası'na katılmış, bir kez* de asya kupası'nı kazanmışlar, 4 kez* de çeyrek finali görmüşlerdir. örnek vermemdeki amaç ise saddam hüseyin rejiminden sonra ülke futbolundaki gözle görülür gelişmedir. yıldız futbolcu yetiştirme konusunda halen emekleme aşamasında olsalar da milli takım olarak son yıllarda asya'nın dişli ekiplerinden biri olmuşlardır.

  libya milli futbol takımı'nın ise 1982'de kendi evlerinde düzenledikleri afrika uluslar kupası'nda yaşadıkları ikincilik dışında hiçbir başarısı olmadığı gibi libya ülke olarak da tarihi boyunca hemen hemen hiç önemli oyuncu yetiştirmemiştir. libya milli futbol takımı çeşitli düzeylerdeki uluslararası turnuvalara dahi güçlükle katılabilmektedir.

  fas, mısır ve cezayir gibi baskın bir fransız ekolü ve bağlantısının olmaması belki libya adına bir handikap; zira tarih içerisinde italya ile yaşamış oldukları münasebetler ülke futboluna hiçbir miras bırakmamıştır; fakat mısır ve ırak'ın başarıları bu durumun gerçek anlamda bir dezavantaj olmadığını kanıtlar nitelikte...

  inşallah kendileri için yeni bir dönem başlar... ben şahsen futbolda daha etkin ve güçlü bir libya görmekten memnuniyet duyarım...