• 1
  motorsporlarındaki en ilginç yarışlardan biridir. circiuit de la sarthe'de koşulan ve adından da anlayabileceğiniz gibi 24 saat süren bir yarıştır. pistin uzunluğu 13.6 kilometredir. yarış başladığı andan itibaren 24 saat sürer. 24 saat içerisinde en çok mesafe kateden takım yarışı kazanır.

  takımlar için sürücü sınırlaması ya da sürüş süresi sınırlaması yoktur. fakat bir sürücü araçtan indiği anda geri binemez. başka bir sürücü aracı kullanmak zorundadır. her sürücü bir seferde en fazla 4 saat, totalde 14 saat aracı kullanabilir. yani takımda minimum 2 sürücü bulunmak zorundadır. sürücüler çok sık pite girmesin diye işeyebilecekleri ve su ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir kıyafetle yarışırlar.

  takımlar aracın arızalanması durumunda aracı pite alıp arızasını giderip tekrar yarışa sokabilir. her aracın minimum 2 kapısı olmak zorundadır. fakat yarışa açık kokpit dediğimiz araçlar kapı şartı olmadan katılabilir. her yıl yaklaşık 50 küsür takım bu yarışa katılmaktadır.

  le mans style start bu yarışta da kullanılmıştır. fakat hala var mıdır bilmiyorum.

  2014 yarışlarında mark webber ve fabien barthez (amatör kategoride) de yarışmıştır.

  edit: sitesi; http://www.24h-lemans.com/en/

  geç gelen edit:

  biraz daha bilgi vereyim. 4 kategoriden oluşur. lmp1, lmp2, gte pro, gte am.

  lmp1 en üst kademe olup pahalı hibrit araçların yarıştığı kategori. takımlar bunun için ciddi para döküyorlar. v6 twin turbo motordan 950-1000 arası hp üretiyorlar. araçların aerodinamik tasarımları çok üst düzey. porsche, nissan ve toyota bu kategorideler. audi de vardı fakat onlar çekildi geçen sene.

  lmp2 kategorisinde de aerodinamik olarak özel tasarlanan araçlar var fakat bu araçlar 600 hp civarında dolaşıyorlar. ligier, oreca gibi üreticiler var bu klasmanda. lmp1 ile birlikte profesyonel yarışçıların en çok görüldüğü kategori.

  gte pro: bu kategori günümüz spor araçlarının yarışa göre modifiye edilmesiyle oluşuyor. porsche 911, ferrari 388, ford gt, aston martin vantage gibi araçlar var. grand tourer kategorisinin profesyonel versiyonu. bunun bir altında ise amatör versiyonu olan gte am var.