• 1
  kadınlar 87 kilo halter kaldırmada sıfır çekerek sonuncu olan trans sporcu. bu sene biyolojik olarak erkek olması dolayısıyla kadın kategorisinde yarışmaması ve trans sporcular için ayrı bir kategori açılması gerektiği ile ilgili birçok tartışma dönmüştü. sonunda hedeflediği hiçbir ağırlığı kaldıramaması ilginç oldu. yine de trans sporcuların olimpiyattaki yeri uzun bir süre tartışılmaya devam edecek gibi görünüyor.

  bana kalırsa trans sporcular için ayrı bir kategori açılması gerekli. kas ve kemik yapıları erkekler gibi ama hormonları erkeklerden daha düşük seviyede. iki taraf için de rekabette haksızlık yaratıyor. böylesinin herkes için daha iyi olduğunu düşünüyorum.

  (bkz: 2020 tokyo olimpiyatları)
 • 2
  2020 tokyo olimpiyatları'nda sıfır çekerek elenmesi hakkında internette "bilerek ağırlıkları kaldıramadı" şeklinde iddialar dolanan trans kadın halterci. zira başarısız olmasının ardından olay trans aktivistler tarafından "gördünüz mü cis kadınlara karşı hiçbir avantajı yokmuş" şeklinde yorumlandı; sanki cinsiyet değiştirmesinden sonra kadınlar halterde yeni zelanda rekorlarını kırıp madalya üstüne madalya almamış gibi. malum, erkekler kategorisinde yarışırken son derece vasat bir sporcuymuş kendisi.

  post-truth çağındayız ve bu konuda da herkes kendi cephesinden inanmak istediğine inanıyor. ben transların da hukuk önünde her türlü haklarının korunması ve eşit müdahale görmesini savunan bir insan olarak bu konuya çekinceyle yaklaşıyorum. çünkü sporun özünde rekabet vardır ve bu rekabete halel getirecek her türlü eylemin önüne geçilmelidir.

  nihayetinde hubbard'ın daha önce rahatlıkla kaldırdığı ağırlıkları olimpiyatlarda kaldıramama sebebi psikolojik de olabilir, hormonal dengesizlik kaynaklı da. hatta gerçekten de ileride transların kadın kategorisinde yarışmasının yolunu açmak için işe koyulmuş bir büyük oyunun parçası da.*

  ülkemizde bin türlü sorunla boğuşuyorken bu mesele bize çok uzak gelebilir ama meselenin zamanla batı dünyasında daha fazla tartışılacağı ve zamanla birtakım aktivistler tarafından türkiye'ye de taşınacağı kesin. son olarak bbc, hubbard'ın cinsiyetiyle ilgili yorum yapan twitter kullanıcılarını bloklayacağını duyurmuş ki batı'nın sözde çok savunduğu ifade özgürlüğüne bakış açısını da gösteriyor bu olay.

  https://twitter.com/.../1421893701031301124