• 3
  bir seneyi çok geçmeden, eylül sonunda, spora geri döneceğini açıklayarak sevenlerinin yüzünü güldürmüştür. federica pellegrini önce sevgilisini kapmıştı laure'un, şimdi de eski koçuyla çalışmaya başlayacağı söyleniyor. laure dönünce 800, 400 metrelerde altınları alacaktır. spora ara verdiği süreçte sevgilisi, fransız meslektaşı, frédérick bousquet ile ilk çocukları, manon, dünyaya geldi.
 • 4
  kendisi 2012 olimpiyatlarında 50 metre serbestte altın, 2016 olimpiyatlarında 50 serbest ve 4x100 serbest yarışlarından gümüş madalyalı florent manaudou'nun ablasıdır. bir önceki entryde yüzeysel de olsa bahsedilmiş ancak laure manaudou'nun oldukça ilginç olan hikayesini anlatacağım şimdi:

  laure için sporcu kimliği açısından birçok şeyin sonu 2006 yılında tanıştığı çok kısa sürede tutulduğu luca marin'e bağlanmasıyla başlamıştı. hikayeye çok hızlı bir giriş yapmadan önce biraz başa saralım. 1986 doğumlu olan laure manaudou çocukluk döneminde, yani 1992-2001 yılları arasında, usc ambérieu kulübü ile çalışıyor olsa da ona asıl başarısını getiren canet 66 kulübü ve özellikle de koçu olan phillipe lucas idi. lucas, daha 14-15 yaşlarında otorite ile arası pek iyi olmayan, beslenme alışkanlığından yoksun olan manaudou'yu alıp bir olimpiyat şampiyonu haline getirmişti ve manaudou'nun halen potansiyeline ulaştığını düşünmüyordu.

  laure manaudou 2004 atina'da 400 serbestte altın, 800 serbestte -bence şüpheli bir performansı olan- ai shibata'nın ardından gümüş ve 100 metre sırt üstünde bronz almıştı. bu başarısı onu fransa tarihindeki ilk olimpik altın madalyalı kadın yüzücü yapıyordu. ayrıca 2007 melbourne'de yapılan dünya yüzme şampiyonası'nda 200 metre serbestte dünya rekoru kırarak ve 400 metre serbestte de şampiyona rekoru kırarak altın madalyalara ulaşmıştı. aynı şampiyonada 800 metre serbest ve 100 metre sırtüstünde gümüş, 4x200 bayrak yarışında ise bronz alarak sükse yapmıştı.

  2. paragrafın başında söylediğim gibi aslında birçok şeyin başlangıcı 2006 yılına dayanıyordu. manaudou, 2006 helsinki'de yapılan avrupa kısa kulvar şampiyonasında 400 metre karışıkta kazandığı altın hariç kariyerinde başka bir altını olmayan luca marin ile aşk yaşıyordu. hatta öyle ki marin'in tek altınını aldığı 2006'daki avrupa kısa kulvar yüzme şampiyonası'nda manaudou, 400 metre ve 800 metre serbestte yarışlarını kazanarak altına ulaştıktan sonra kameralara sevdiği adama atıf yaparcasına avucunun içini gösteriyordu. hatta yanlış hatırlamıyor isem o dönem ülkesi olan fransa bonesinin üzerine sevgilisinin ülkesi olan italya bonesini geçirmişti ve ülkesinde kısa süreli bir polemiğe sebep olmuştu. ancak fransa tarihinin kadınlardaki en başarı sporcusu olmasından ötürü, onun bu davranışının ulusal bir kahraman olmasına engel olmayacaktı.

  https://data.whicdn.com/...9265423/original.jpg

  her şey 2007 yıllarının ortalarında laure için kötüye gitmeye başladı. manaudou'dan yalnızca 2 yaş küçük olan -ve daha sonra manaudou'nun rekorlarını kıracak olan- federica pellegrini ile luca marin yakınlaşmaya başladı. o dönem nişanlı olan laure manaudou ile luca marin'in önce nişanı bozuldu ve yalnızca 3 hafta kadar sonra marin ile pellegrini birlikte olduklarını açıklamışlardı. laure bu konuda düşüdüklerini 2014'te yayınladığı biyografisinde şöyle anlatıyor: "kusmak, ağlamak, bağırmak istedim. o sarışının gözlerini oymak istedim." manaudou tüm bunlardan sonra bir daha deyim yerindeyse iflah olmadı. 2009 dünya şampiyonasını pas geçti ve ardından yüzmeyi bıraktığını açıkladı.

  sonrasında laure manaudou başka bir fransız yüzücü olan frederick bousquet ile birlikte oldu ve 2010 yılında kızı manon bousquet dünya'ya geldi. frederick'in de desteğiyle yüzmeye 2011'de tekrar geri dönüp 2012 londra olimpiyatları'na gitme bileti aldı fakat olimpiyatlardaki eleme serilerinde gerekli dereceleri alamayıp finalde yüzemedi. 2013 yılında ise 2. çocuğuna hamile iken bir daha dönmemek üzere yüzmeyi bıraktığını açıkladı. fakat hamileliği problemli geçtiğinden dolayı bu çocuğu kürtaj ile aldırmak zorunda kaldı. kısa bir süre sonra ise bousquet ile ilişkileri sonlandı.

  manaudou'nun hayatına luca marin girdikten sonra yalnızca 2008 avrupa uzun kulvar şampiyonasında 200 metre sırtüstünde altın madalya kazanabildi. şu anda baktığımızda laure manaudou jérémy frérot adındaki bir şarkıcı ile birlikte ve ondan da 2017 yılında doğmuş bir oğlu var. federica pellegrini tarafına baktığımızda ise luca marin ile olan birliktelikleri 2011 yılında sonlanmıştı ve sonrasında italyan başka bir yüzücü olan filippo magnini ile birlikteydi. ancak bildiğim kadarıyla günümüzde onunla da ayrılmış durumda. marin'e bakacak olursak pellegrini'den sonra haberlere düşen bir ilişkisi olmamış.