• 1
  türkiye futbol federasyonu (tff) tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan kulüp lisans talimatı ile ilgili tff başkanı nihat özdemir ile kulüpler birliği vakfı başkanı fikret orman ortak basın toplantısı düzenledi.

  --- alıntı ---

  "geçtiğimiz günlerde yayınladığımız kulüp lisans talimatı'nın getirdiği yenilikler hakkında, kulüpler birliği ile birlikte düzenlediğimiz basın toplantısına hepiniz hoş geldiniz.

  göreve başladığımız 1 haziran gününden bu yana, kulüplerimizin ve türk futbolunun sorunlarını çözmek için yoğun bir çalışma süreci yürüttük. çok kısa bir sürede, çözüme kavuşturduğumuz en önemli konuların başında kulüp lisans sistemi gelmektedir.

  öncelikle ankara'da gerçekleştirdiğimiz genel kurulumuzda, delegelerimizin teveccühü ile, fifa ve uefa kurallarına uygunluk ve bankalar birliği yapılandırmasının temeli olacak tff statüsü'nün maddelerinde değişiklikler yaptık.

  bu değişikliklerle, kulüp lisans kurulumuz'da reform niteliğinde yapılanmaya gittik. kurulumuzun üye sayısı ve niteliğini değiştirerek türk futbolu için daha işlevsel hale getirdik. aynı zamanda, bankalar ve kulüplerimizle görüşmeler yaptık. mali yapılarımızı sürdürülebilir hale getirmek için, mali yapılandırma sürecini yürüttük.

  uefa ile güzide kulüplerimiz adına yoğun görüşmelerde bulunduk. geçtiğimiz ay uefa merkezine giderek sayın başkan aleksander ceferin'i ziyaret ederek talimatımızın detaylarını anlattık. kendileri de, bu uygulamaları çok olumlu buldular.

  yoğun geçen bu dönemin sonunda da, türk futbolu için devrim niteliği taşıyan kulüp lisans talimatımızı yayınladık. bu talimat; inşallah türk futbolunun kurtuluş reçetesi olacak.

  biz federasyon olarak kulüplerimiz için varız ve türk futbolunun geleceği için adımlar atıyoruz. bu amaçla da kulüp lisans kurulumuzu çok değerli ve alanlarında uzman arkadaşlarımızdan oluşturduk.

  yeni kurulumuzun, büyük bir disiplin ve titizlikle talimatı harfiyen uygulayacağından kimsenin kuşkusu olmasın.

  bu talimatla aslında biz federasyon olarak yeni bir denetim modeli getirdik. tff'nin sezonluk denetlemesinin yanı sıra, kulüplerimiz bağımsız denetim şirketleri tarafından da yıl boyunca incelemeye tabii tutulacak.

  geçmişte sezon sonu yaptığımız kontroller artık sezon öncesi sezon ortası ve sezon sonu olmak üzere çok sıkı bir şekilde devam edecektir.

  bu sistemin en önemli ayağına gelince… sezon öncesi kontrollerimizde, her bir kulübümüze koyacağımız takım harcama limitleri belirlenecek olup web sitemizden ilan edilecektir.

  takım harcama limitlerini aşan kulüplerimizin yeni futbolcu tescilleri yapılmayacak, kulüplerimizin gelir gider dengesi korunacaktır.

  böylece federasyonumuzun denetiminden geçen ve takım harcama limitini aşmayan kulüplerimiz, avrupa kupalarına katılım gösterdikleri takdirde, uefa tarafından her hangi bir yaptırımla karşı karşıya kalmayacaklardır.

  limitlerin aşılması halinde, kulüp lisans kurulumuz'un uygulayacağı yaptırımları da ilan ettik. kulüplerimizin puan silme, transfer yasağı ve kadro sınırlaması gibi yaptırımlara maruz kalmaması için takım harcama limitlerine uyması zorunludur.

  şu anda 1. transfer dönemi'nin içerisindeyiz. kulüplerimiz elbette ki takımlarını güçlendirmek, yeni sezon öncesinde eksiklerini gidermek isteyeceklerdir.

  ancak tekrar şunu hatırlatmak istiyorum… kulüplerimiz harcamalarını yaparken çok dikkatli olsunlar. aksi takdirde bahsettiğimiz ağır cezalara maruz kalabilirler. bankalar birliği ile yapacakları muhtemel anlaşmaları riske atabilirler.

  bütün bu çalışmaların amacı, kulüplerimizin bu ekonomik girdaptan çıkmasıdır.

  bu sayede kulüplerimizin mali yapıları güçlenecek ve tüm kulüplerimiz çağdaş bir yapıda faaliyetlerini sürdürme imkanına kavuşacaktır. en önemlisi kulüplerimiz, finansal fair play açısından uefa ile sorun yaşamayacak ve bu dengeli mali yapılar, sportif başarıyı beraberinde getirecektir.

  federasyonumuz ve kulüplerimizin yeni süreci işbirliği içerisinde başarıyla tamamlayacağına yürekten inanıyorum."

  --- alıntı ---
 • 2
  tff kulüp lisans kurulu oluşturulmuş.

  tff yönetim kurulu, kulüp lisans kurulu başkanı ve üyelerini belirledi. ömer okan çağlar başkanlığındaki kulüp lisans kurulu şu isimlerden oluşuyor:

  kulüp lisans kurulu

  başkan:
  ömer okan çağlar

  başkan yardımcısı:
  nejdet hüddam

  üyeler:
  prof. dr. murat atalı
  fatih aygören
  hasan tuncay
  berrin mahmutoğlu
  savaş çıtak

  yedek üyeler

  1. abdülkadir güzeloğlu
  2. yakup şimşek
  3. erdal aydın
  4. bekir çiğnitaş
  5. özcan aksu
  6. cemal öztürk
  7. atilla zaimoğlu

  http://www.tff.org.tr/...285&ftxtID=31624
 • 3
  tff başkanı ve kulüpler birliği başkanının yaptığı basın toplantısında anlatılanlar içinden bir detay kafama pek yatmadı, daha doğrusu bizim menfaatimize olan bir sistem değil gibi. kulüp bilançolarına bakılarak federasyon kulüplere harcama limitini tl para biriminden belirleyecek, limiti aşımlarında kadro kısıtlaması, puan silme, transfer yasağı gibi yaptırımlar var. ilk 2 yıl geçiş sürecinden bahsediliyor. ilk yıl limiti %30, ikinci yıl %15 aşabiliyorsunuz. buraya kadar herşey tamam. harcama limiti belirlenirken bonservisli transferler, primler, yıllık ücretler, imza ücretleri, kamp giderleri, mevcut kontrat ücretleri, tüm personel giderleri, gelirler, oyuncu satışları, taksitli satışlar/alışlar, ödenecek/alınacak bonuslar vs hesaplanacak, gider-gelir dengesine göre bir limit gelecek ama tl cinsinden.

  zurnanın zırt dediği yer ise yabancı oyuncu ücretleri, maaş/imza bedeli ve federasyonun belirlediği tl harcama limiti. bonservissiz oyuncu alsanız uefa ffp etrafından dolaşabiliyorsunuz, ama federasyonun sisteminde bu mümkün gözükmüyor. aklı başında bir taraftar olarak drogba, sneijder klasında yıldız transferleri beklentisinde değilim fakat alternatifli kadro oluşturmak açısında da sunulan sistem el-kol bağlayıcı. yüksek ücretle kadronuza özellikle yabancı oyuncu alırsanız, diyelim bugün balotelli galatasaray'a geldi, 3 milyon eur imza 4 milyon eur maaş 3 yıl kontrat imzalasak oyuncuyu bonservissiz almamız hiç birşey ifade etmiyor. stoper/orta saha yedekleyen donk 2 milyon civarı bir maaş alıyor. 2 milyon euro'ya yedek, çok yönlü kaliteli yabancı oturtmak artık hayal gibi. yabancı oyuncuya euro ödeme yapacağız, döviz kurunun ve ekonominin stabil olmaması ve limitin tl cinsinden olması biraz tuzak gibi hissettiriyor.

  tff sisteminden anladığım bütün yabancı oyuncu kontratlarının marcao, ozornwafor transferlerinin maaş/bonservisleri gibi düşük ve fiyat performans odaklı yapılması gerek ki böyle birşey pek mümkün değil. her sene potansiyelli ve büyük takım oyununu kaldıracak kaliteli oyuncu bulamazsınız. 3 sene sonra euro'nun geriye gitmesini düşünmek çok büyük bir hayal, bakalım bu limitli olaylar nasıl olacak. her sene şampiyon olamayacağımıza göre bu yapılandırmaya dahil olmak ne kadar mantıklı, onu da artık sevgili başkan mustafa cengiz ve başkan yardımcımız yusuf günay'ın kulüp üyelerine yapacağı sunumda göreceğiz.
 • 4
  --- alıntı ---

  "kulüpler olarak biz bu durumu çözemedik"

  kulüpler birliği vakfı ve beşiktaş kulübü başkanı fikret orman ise kulüplerin mali yapıları açısından türkiye'nin avrupa'daki itibarının ve süper lig'in marka değerinin iyi noktada olmadığını söyledi.

  kulüplerin geldiği noktanın iyi olmadığını anlatan orman, "özellikle şampiyonluk yaşamış bütün kulüpler, mali sıkıntılar içinde. bu senelerdir bir çözüm değil de yüzdürme şeklinde devam ediyor. rekabet de bunu sağlıyor. herkes bu yoldan gittiği için kulüp yöneticileri olarak mecburen bu yolda devam ettik. türkiye'nin avrupa'daki itibarı ve süper lig'in marka değerine baktığımızda çok iyi bir noktada olmadığımız herkes tarafından kabul ediliyor." diye konuştu.

  geçmişte beşiktaş'ın avrupa'dan men cezası aldığını hatırlatan orman, "beşiktaş kulübü olarak son 3 seneyi uefa ile yaptığımız anlaşma üzerine götürebildik. 2013 ve 2014'te beşiktaş kulübü men edildiği için avrupa kupalarına katılamadı. diğer takımlarla ilgili uygulamalar da aynı durumda. kulüpler olarak biz bu durumu çözemedik. kulüplerimizin avrupa'daki finansal itibarları iyi değil. türk futbolu olarak bu durumdan çok zarar gördük." ifadelerini kullandı.

  kulüp lisans talimatı'nın çıkmasında kulüpler birliğinin de payı olduğunu anlatan başkan orman, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "kulüpler birliğinde göreve geldiğimizde ilk ele aldığımız proje buydu. çıkan lisans talimatının bütün altyapısını birlikte oluşturduk. bugünden itibaren herkes bütçeleri içinde kalmak zorunda. lisans talimatı yürürlüğe girdiği gibi bütün kulüplerin bilançolarına sahip olmak ve sistem içine oturtulması belirli bir süre alacak. devre arasından itibaren bütün kulüpler sisteme bilançolarını girmiş olacak. önümüzdeki 6 aylık süreçte, nasıl olsa 6. ayda başlayacak diye bir algı olmaması lazım. lisans talimatına bugün itibariyle uyulması gerekiyor. eğer uymayan olursa, tedbirlerini almada, taraftarların beklentileri karşısında duramadan yapılan transferlerin cezalarının ağır olacağını ifade ediyoruz. artık deniz bitti. bu suyu daha fazla türk futbolu kaldıramıyor."

  fikret orman, kulüplerin mali disipline uymak zorunda olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

  "uefa'nın yaptığı yeni düzenlemelerle şampiyonlar ligi'ne almama durumuyla karşı karşıya kalabiliriz. bütün risklere baktığımızda türk futbolu için radikal karar alınma süreci. federasyonumuza teşekkür ediyoruz. gelir gelmez büyük bir irade ile bunu çıkardılar. bize düşen görev de lisans talimatına uymak. zor bir süreç. sokakta yürürken 'başkanım kimi transfer edeceğiz?' diye soruyorlar. kulüp yöneticileri, taraftar baskısıyla hareket ettiği zaman sonuçlar buralara geliyor. dirayetli durmamız ve mantıklı hareket etmemiz lazım. etmeyenler de cezalandırılacaktır."

  --- alıntı ---
 • 5
  pratikte hiçbir inandırıcılığı olmayacak talimatname..
  açıklayan kim: fenerin şike dönemlerindeki başkan yardımcısı nihat özdemir ve paralar nerde fikret orman. kadroya gel..
  fenerbahçe’ye , akbil’e uygulamayıp galatasaray’ın önünü kesmek için uygulanacak talimatname..
  ne var uygulamasını, ne futbol’da şiddet yasasını, ne de disiplin talimatını uygulayabildiniz.
  bunu mu uygulayacaksınız?
  bütün olay uefa’ya sen fenere ve diğer şikecilere/yandaş klüplere ceza verme, hoş gör, biz ffp’yi zaten çok sıkı takip ediyoruz deyip fenere 3-5 sene zaman kazandırmak.
  uefa bunu yutar mu? hayır
  senin özerkliğini kaybetmiş futbol federasyonunun yurt dışında inanırlığı ve güveninirliği var mı? hayır
  körler sağırlar, birbirini ağırlar..
 • 6
  kayıt dışı, vergisiz tabiri caizse siyah çantalarla çok paraların taşınacağı yeni uygulama.
  veya x bir kulüp başkanı kendi şirketleriyle kulübüne para akıtıp, bunu gelir olarak gösterecek sonrada bütçesini ona göre ya uçurcak ya da dengeleyecek. yani pis işler. bu ülkede futbolun yönetimiyle alakalı 3 temmuz 2011 den sonra alınan her karar şaibelidir, güvenilmezdir.
 • 7
  uygulanabilirse türk futbolunu hem maddi hem de manevi olarak kurtarabilecek uygulama. ancak bunu tamamlayabilmek adına yabancı sayısı tamamen serbest bırakılmalı. bırakılmalı ki yabancı oyuncuyu ilk 11 mecburiyetiyle almayalım.

  türk kulüplerinin borç batağı malum. biz de bataktayız. en iyi durumdayız ama uefa'nın yaptırımlarıyla makul adımlar atıyoruz.

  kimin yaptığından ziyade içeriğe baktığımızda makul bir planlama. ama uygulanabilir mi? bugüne kadar iyi olan hiçbir şey uygulanmadı neredeyse.
 • 8
  .öt ayağı.
  bu ülkede fenerbahçe'yi küme düşürmemek için ülke için yan yana gelmeyen partiler el ele verdi yasa değiştirdi.
  tff bir sezona özel süper final oynattı.
  şike var ama sahaya yansımadı denildi, fenerli yöneticilere ceza verildi ama kulübe ceza verilmedi.
  sonra hepsi kumpas montaj potasında eritilip fenerbahçe tertemiz edildi.

  ve şimdi siz bana çıkıp diyorsunuz ki, fenerbahçe zarar ederse puanı silinecek.
  uslu durursanız rüyanızda şirin babayı da görebilirsiniz.