• 1
  aramızda bazı stratejist ve harika planlamacıların, küçülerek büyünmez, işte borçlanır yatırım yaparsın yatırım kendini çıkarır diyerek fikir yürüttüğü konu.

  futbolda yatırımlar yapılmaz mı, yapılır doğru. ama sanayii yatırımı ile futbol yatırımı benzer değerlendirilir mi? değerlendirilmez.

  bir fabrika kuracaksın, ev alacaksın vs, bu işin fizibilitesini yaparsın, yatırımın karşılığını ne kadarda alırsın bunların çalışmasını yaptıktan sonra yatırım mantıklı mı değil mi bakarsın. 2+2'nin 3,5 ve 4,5 arasında bir şey olabileceğini hesaplayabilirsin yani.

  futbolda böyle midir bu? bence değil. sallıyorum cl'den gelecek gelir 20 m € olsun. normal gelirimiz 50 m € olsun. bu durumda senin 65 milyon harcayıp o 70'lik geliri garantileme şansın var mı? yıllardır yapılan şey bu zaten. pasta 50 m €. ama birinci olursan sana 2 dilim daha veriyorlar. bizim üç takım da o 2 dilimi alabilmek için fazladan pasta parası ödüyor. bazen biri alıyor pastayı bazen diğeri. hayır kazancı da olmuyor pastanın. 70'liği almak için 80 90'lara çıkıyoruz. sonra noluyor? birinin 600 borcu var diğerinin 300-500 neyse.

  yatırım dediğinin minimum getirisinin seni zarara uğratmaması lazım, diğer türlüsü riskli yatırım. kaldı ki tr futbolunda, değişkenleri çıkarıyorum 1/4 oranında yatırımın başarılı olma ihtimali var. ki dediğim gibi yatırım başarılı olursa da zarara giriyoruz, sadece taraftarı memnun ediyoruz.

  beşiktaş küçülerek büyüdü kaç senedir, adamlar menemenden gelip 2 sene üst üste şampiyon oldular. sallıyorum o zaman küçülerek büyünmez lan diyip 500 bin dolar'a ozi'nin yerine 8 milyona gidip isimli bi şeyler getirebilirlerdi, mesela belhanda. adamlar biz içeriden çıkarıcaz dediler, kabul etmeliyim ki şansları baya yaver gitti o dönemde. sonra ne yaptılar, ooh pepeler, negredolar vagner lovelar uçtular, bi sene cl'ye gidemediler şimdi yüklerini boşaltmaya çalışıyorlar.

  2010-2011 senesinden beri, arkadaşlar tekrar yapılanıyoruz, önümüzdeki 3 - 4 sene çok da yarışmacı olmayacağız açıklamasını bekliyorum. en çok yapmaları gereken dönem bu dönem, yine yapmıyorlar. millet de transfer yok diye kızıyor adamlara hala.

  mantık şu şekilde çalışıyor. şampiyonlar ligi geliri lazım, o zaman ne yapmalıyız? şampiyon olmalıyız. onun için napalım? onu da alalım bunu da alalım. transferle şampiyon olunmuyor. van persie-nani'ler gördü bu lig.