• 1
  sadece koşan ama yeteneksiz olanı çekilmeyen futbolcu türü.

  futbol takımımızdan sıcak sıcak iki örnek vermek istiyorum.

  1) florin andone : adam koşuyor, mücadele ediyor ve bizim için fark yaratacak yetenekte. o yüzden son maçlardaki performansından dolayı taraftar çok memnun. dün akşamda * madrid karşısında bizim adımıza etkili isimlerden biriydi.

  2) ömer bayram : bir süredir orta sahada mücadelesiyle takıma katkıda bulunuyor ama ömer yetenekleri son derece kısıtlı bir isim olduğundan hiçbir zaman aranmayacak bir isim. dün akşamda * maça dahil olduktan sonra bunu gördük. sahada kafası kopuk tavuk gibi dolanıp durdu. daha doğrusu madridli futbolcular topun peşinde dolandırdı durdu ömer'i. sürekli bir yerlere koşuyor ama sadece koşuyor işte. niyet iyi ama yetmiyor.

  günümüzde futbol koşmadan, mücadele etmeden kazanılmıyor ama koşarken aynı zamanda doğru koşman gerekiyor. yetenekli olman gerekiyor. yani koşmak, mücadele etmek tek başına hiçbir zaman işe yaramıyor. aksi halde takıma futbolcu değil 10 tane maraton atleti koyalım koşu mesafesini 300 kilometreye çıkarsınlar maç başı.

  geçmişten bir alıntıyla bitireyim; "takımda umut bulut kadar koşan kaç oyuncu var".*

  sanırım derdim anlaşılmıştır.
 • 2
  yetenek yoksa pek bir kıymeti yoktur ama eğer bir takım kuracaksam yetenekli olup da mücadele etmeyenler yerine, yeteneksiz olup da sahada her şeyini verenleri tercih ederim. bu yeterli demiyorum, hele hele galatasaray gibi bir takımda oynamanın kriteri çok koşmak olmamalı asla. ama mevcut durumda ismi cismi olup da sahada yürüyen adamın oynamasındansa yeteneksiz olup da sahada her şeyini veren adamın oynaması evladır. transfer sezonunda ise imkan dahilinde önce yetenekli olup da mücadele etmeyenleri, sonra da mücadele edip de yeteneği olmayanları gönderip yerlerine hem yetenekleri olan hem de mücadele eden adamlar almak gerekir.
 • 3
  halı sahada her hafta maç yapıyoruz. bizim takım kısmen yetenekli ama göbekli adamlardan oluşuyor. rakip ise biraz daha yeteneksiz ama çok koşan adamlardan oluşuyor.
  maçın ilk yarısında biz baya fark atıyoruz falan sonra ikinci yarıda göbeklerin etkisiyle çöküyoruz. rakip de geliyor bilmem kaç fark geriden öne geçip maçı kazanıyor.
  kısacası evet yetenek önemli ama futbolcu koşamadıktan sonra bir yerden sonra takım çöker ve olay biter.
  hem koşan hem yetenekli adam ise bulunmaz nimet zaten. keşke hepsi böyle olsa.