• 26
  galatasaray yönetiminin daha etkin bir şekilde ele alması gereken suistimal konusu durum..

  şimdi sezon (bkz: 2018-2019 stsl sezonu) başında bilet devir sayısına sınır getirildi ancak sonra serbest bırakıldı, bu neden böyle oldu, çünkü kulübe devir yöntemi yeterince tanıtılamadı, nedense hiç bir yönetim bugüne kadar bu güzel uygulamayı yoğun biçimde desteklemedi, pek anlamıyorum açıkçası..

  bir sezonda içeride 17 stsl, 6-7 ztk, maalesef 6-7 tane de avrupa maçı oynuyoruz.. kabaca 30-32 maç yani..

  10 tanesine gidemiyor olalım, mesela 5 tanesini eşe dosta devredebilmeli, üstünü kulübe devretmek durumunda olmalıyız, bir kere bunun iyi anlatılması lazım kombineli galatasaraylılara..

  e peki kombine değil de satışa çıkan biletleri karaborsa yaparlarsa ne olacak? tek bilet satın alanlar maça gidemeyecek durumdaysa o bileti hiç kimseye devredemeyecek, makul bir süre önceden kulübe iade edip parasını geri alacak, atıyorum 48 saatten az kaldıysa kademeli kesintili olarak iade edebilecek..

  bilemiyorum, üstüne gidilirse sistemsel geliştirmelerle ciddi bir kısmının önüne geçilebilir bu rantın, hem pasolig kartları da bir işe yaramış olur..
 • 27
  kombinelerin maçın ederi karşılığında kulübe devri dışındaki tüm devir işlemleri kaldırılmadıkça önüne geçilemeyecektir. o da gişe fiyatından falan yapılacak iş değil, kombine alıp her maç kulübe devreden adam ciddi para kazanmış olur o şekilde. koltuğun bir maçtaki gişe fiyatının o sezon tüm maçlardaki toplam gişe fiyatına oranı* neyse, kombine fiyatının aynı oranına kulübe devredilebilir. bundan başka da devir seçeneği olmamalı. diğer türlü karaborsacılığın önüne geçmek zor falan değil, imkansız.
 • 29
  bunu engellemenin yolu kimsenin kombinesini kulüp dışında başka bir kişiye kuruma devredememesidir.
  maça gelemeyecek olanların hesabına sezon başında belirlenen ve tebliğ edilen kombine devir ücreti yatırılabilir.
  atıyorum iç sahadaki bir anadolu takımı maçı için 20 lira; derbi maçlar için 100 lira; avrupa kupası maçlarındaki rakiplere göre de 50,100,150 lira belirlenmelidir.
  bunun dışında hiçbir şekilde kombine devri yapılamamalıdır.
  bunun tek istisnası birinci dereceden akraba olduğunu kanıtladığı kişilere devredilmesi olmalıdır.
 • 30
  işi olduğu için gelemeyen bir arkadaşımızın yerinde baktım bir arap uyruklu kişi oturuyor. gruptan biri kendisine '' abi işim var ayağına zengin bir arap müşteri mi?'' buldun diye mesaj attı.. cevap ''yok be abicim çevreden tanıdığım bir gence devrettim'' anlaşılan o ki o genç te biletini 2 çarpanla devretmek suretiyle'' kombine devir rant''ı girişimciğine soyunmuş.
 • 31
  22 ekim 2019 galatasaray real madrid maçı için vadistanbul'dan stada yürürken adamın biri rahatlıkla 7 adet bilet sattığıını, tanıdığı çocuğa ise neden kuzey üstü verdiklerine dair telefonda serzenişte bulunuyordu. bu sadece kombine devret uygulamasında olmuyor, viagogo vs gibi bir sürü siteden yabancı ülke vatandaşları satın alıyor.

  kulüp artık bunun önüne geçmeli. taraftar bile diyemeyeceğim bu insanlar eşine, annesine, babasına vs kombine alıp büyük maçlarda biletini devretmiyor, satıyor!

  kulüp özellikle kombine yenilemede şunu yapabilir. örneğin devirde bir puanlama sistemi getirebilir. küme düşmeye oynayan takımların maçlarında bu puanlar düşük olurken, derbilerde üç katı, avrupa maçlarında beş katı puan olabilir. kombine yenilerken de en az puana sahipler öncelikli hale getirilebilir. belirli puanlamadan sonra ise kombinesi iptal edilebilir. bu benim aklıma gelen naçizane önerim, belki daha da detaylandırılabilir bu.

  en kesin çözüm ise devrin sadece kulübe yapılabileceği. kulübümüz umarım somut adımlar atar.
 • 33
  bir arkadaşım stadyumun iyi yerinden, hatrı sayılır kişileri araya sokarak aldığı kombineyi fenerbahçe ve psg maçlarında hollanda'dan gelen gurbetçi arkadaşlara devrederek kombinenin parasının yarısını çıkardı. (bkz: #2774152) bu iletiyi onun için yazmıştım.

  kombine karaborsacılığı yıllardan beri vardı, bu sene takımın da kötü gitmesiyle arttı, real madrid maçında iyice ayyuka çıktı. bunu engellemek ise çok basit; derbi, şampiyonlar ligi ve avrupa ligi maçlarının devri sadece kulübe olmalı. kulüp bu koltukları o maçlık satabilirse, koltuk sahibine bilet fiyatının belli miktarını, koltuğunu yenilerken indirim olarak kullanma hakkı verir.

  ucuza, indirimli ve taksitle alınan kombineyi gişe fiyatından bile devretmek karaborsacılıktır. pasolig'le bu karaborsacılık dijital hale geldi, hem yasallaştı hem de kolaylaştı. kulübümüz uyanık olmalı.
 • 34
  devir işlemi sadece kulübe yapılacak. bitti. bu olmadığı sürece burada benim gözümde gişe fiyatına da, altına da bilet veren karaborsacıdır. bunu anlattık: (bkz: pembe karaborsacılık)

  maça gelemiyor musun, takımını seviyor musun: kulübe devret.
  gişe fiyatına biletini satıyorsan, bana göre gişe altına bile satıyorsan, karaborsacısın.

  edit: galatasaray sözlükte kombine karaborsacılığı savunması okuyoruz. tarih 24 ekim 2019. utanç verici.
 • 36
  benim süzme bir enayi olduğumu yüzüme vuran durumdur. 2 senedir kombinem vardı izmir'den gidiyordum maçlara tabi iş güç herzaman izin alamıyorduk denk getiremiyorduk. oradaki benden hasta arkadaşlarıma devrediyordum o zaman sözlükte yazar değildim buraya da soramıyordum gidebilecek olan varmı öğrenci olup durumu olmayan gitmek isteyen falan diye. 5 kuruş da para almadım kimseden. iki arap da biz bulaymışız keşke kombinenin parasını çıkarırdık.
  biz pasolig gelecek bu durumlar bitecek derken iş illegalden legale geçmeye başlamış maşallah. bu duruma nasıl bir önlem alınacak bilmiyorum ama real madridin gollerinde sevinen insanlar grubu doğru ise işin tadı kaçmaya başlamış. bu maçlara gidebilmek için canını dişine takan il değiştiren işini gücünü buna göre ayarlayan insanlar, bilet bulamayan, bulsa bile maddi durumu olmayan insanlar varken işin bu raddeye getirilmesi çok ayıp.
 • 39
  bu konuda şeffaf dürüst bir yönetim olursa çözülmeyecek sorun değil. öncelikle sorun şurada başlıyor herkesin girmek istediği maçlar var ve bu maalesef normal. galatasaray'ın 3 şampiyonlar ligi 3-4 de önemli lig maçı olduğunu düşünürsek. bu maçları izlemek için kombine almak en makul yol gibi duruyor. kombine olmasa bilet ile çok daha pahalı ve kesin bir yöntem değil. bilet devirinde devrettiğin kişiyi bilmek işi karaborsaya götürüyor. kulüp devir işlemlerini alırsa, sistem gayet güzel çalışır.
  devir etmek isteyen kişi kulübe devir edecek.
  devir almak isteyen kulüp üzerinden aldığı için karaborsa ihtimali ortadan kalkacak. kulüp kombine sözleşmesine göre artık ne kadar pay alır ne kadar kombine sahibine verir bilemiyorum ama bir orta yol bulunur. bu bilet devir için de yine bir kota konulmalı. örneğin kişinin bilet devirden kazandığı para kombine fiyatının belli bir oranından fazla olmamalı. yani devir sınırsız olursa, sadece anadolu takımlarına karşı gişeden devirde bile kombine bedavaya gelebilir. kişinin devir ettiği maç sayısına orantılı da ödeme yapılabilir. örneğin sadece 2 maç devir etmiş birine gişe fiyatından satılan biletin tamamı ödenirken.(2xgise fiyatı) 10 maç devir etmiş birine toplam gelirin yarısı ödenebilir.(10xgise) ne taraftar ne kulüp mağdur edilmeden bir yol bulunur. ayrıca ortak havuza üye olan, maça hiç gitmemiş kişilere bilhassa çocuklu ailelere vs öncelik verilmeli. zaten kimlik bilgileri elinde bir sonraki maç başkasına öncelik verirsin. istanbul'da yaşayıp, galatasaray'ı tutup, galatasaray'ı görmemiş insanlar var.
 • 40
  bizim kulübümüzün böyle bir sistemi kontrol etmesi imkansız olduğu gibi hukuksal olarak kontrol etmesini de imkansız görüyorum.

  kombine benim ise o maçta kime devredeceğime kimsenin karışamaması gerekiyor. ister birinci derecede ailemin ferdine devrederim, ister işten tanıdığım mali durumu yerinde olmayan arkadaşıma hediye ederim. bu benim kişisel hakkıma müdahele etmeye girer.

  ha, araplara devir hoş mu? değil ama durum bu, yeni türkiyeye ve endüstriyel futbola hoşgeldiniz.