• 6
  kıbrıs sorunu gibi kilitlenmiş bir çözümsüzlüğün neticelerinden biridir. herkesin malumu kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti, türkiye cumhuriyeti dışında bir devlet tarafından tanınmamaktadır. bu sebeple kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti, dolayısı ile kıbrıs türk futbol federasyonu hiçbir uluslararası organizasyon ve oluşuma kabul edilmemektedir.

  kıbrıs adasında mevcut durumda kktc dışında biz türklerin "güney kıbrıs rum yönetimi" diye ifade ettiği bir devlet mevcuttur. bu devlet 1960 yılında londra anlaşması ile rum ve türklerin ortaklığında kurulan devlettir. bu devlette iki taraflı ortaklık olsa da 21 aralık 1963 tarihinde çıkan çatışmalarla kıbrıslı türkler yok edilmek istenmiş, sonrasında 11 yıl devam eden süreç 20 temmuz 1974 tarihinde türkiye'nin adaya müdahalesi ile son halini almıştı. çatışmalardan sonra can güvenliği olmayan türkler ortak meclis dahil hiçbir kamu kuruluşundaki görevlerine iştirak etmemişti. her kamu kuruluşundan %70 temsiliyet hakkı bulunan rumlar görevlerini aksatmadığı için yasal olarak devletin durumunda hiçbir değişiklik olmamış, 1983'te kurulan kktc ile de mevcut statüko ortaya çıkmıştır. uluslararası platformlarda türkiye'nin "işgalci" konumunda gösterilmesinin temel nedeni budur.

  konumuzdan sapmamak gerekirse bu yasağın birkaç nedeni vardır. en önemlisi fifa üyesi ülke takımlarının fifa üyesi olmayan ülke takımları ile maç yapamamasıdır. bu kktc'ye özel bir durum değildir. ancak bu yasağın aşılmasında kıbrıs'ın siyasi durumunun meydana getirdiği bir açık vardır. kıbrıs cumhuriyetinin federasyonu olarak anılan ve hem fifa, hem de uefa'ya üye olan bir futbol federasyonu* vardır ki kop'un kuruluşu ve fifa üyeliği 1930'lu 1940'lı yıllara dayanmaktadır. adanın kuzeyindeki bir takım veya kktc milli takımı ile fifa ve/veya uefa üyesi bir takımın maç yapabilmesi için ilgili federasyon olarak görünen kıbrıs futbol federasyonu* tarafından izin alınması ve maçın aynı federasyonun verdiği kokartı taşıyan hakemler tarafından yönetilmesi gerekmektedir. kop'un böyle bir izin vermesi de adadaki mevcut siyasi durumun rum yönetimi tarafından kabullenilmesi anlamına gelir ki bu da kıbrıs sorununu bambaşka bir boyuta taşır. bu da takdir edersiniz ki başta yunanistan olmak üzere bir dolu ülkenin hoşuna hiç mi hiç gitmeyecektir.

  bu yasağın bir nebze de olsa ceza almadan delinme şansı vardır. takımlar üzerlerinde maç forması olmadan ve de herhangi bir federasyona bağlı olmayan bir hakem tarafından yönetilmek koşuluyla bir karşılaşmada karşı karşıya gelebilirler. bu metodu son uygulayan türk takımı yanılmıyorsam sarıyer'dir.
 • 7
  16 ocak 1988 türk ocağı limasol gençlerbirliği maçı'nda delinmiş, hazırlık maçı olmasına rağmen türkiye'nin fifa üyeliğinden neredeyse ihraç edilmesine kadar gitmiş olan yasaktır. nihayetinde türkiye herhangi bir ceza almamıştır. olayın detaylı kronolojisi ise aşağıdaki linkten okunabilir:

  https://www.macanilari.com/...yfa=&ani_sayfa=1

  vakti zamanında galatasaray spor kulübü başkanlığı yapmış ''dahinin teki'' biraz daha o makamda kalsaydı, bu hamleyle galatasaray futbol takımı'nın da başını komple yakacaktı. sahi, onun bi de kıbrıs arazisi projesi vardı. ne oldu o iş?

  https://twitter.com/...489020498071552?s=19

  her şeye rağmen desteklemediğim yasaktır. ancak konu kktc olunca, araya maalesef böyle siyasi ve bürokratik engeller, ambargolar giriyor.