• 42
  2019-2020 futbol sezonunda resmen orta sahamızı emanet ettiğimiz futbolcu türü.

  piyasa değeri 150 milyon euro olan adamı yok paraya kiraladık diye çılgın atacağımıza bu futbolcu neden kendi takımından gönderilmek istiyor diye düşünmemiz gerekiyor.

  ffp'den kiralık oyuncu tercihi ile güzel şekilde kaçabiliyoruz lakin bu oyuncuların kadrodaki fazlalığı oyun düzenimizi etkiliyor. daha makul bonservis ücreti olan genç oyunculara adım atmalıyız. yoksa her sene aynı sonlar ile karşılaşacağız.
 • 43
  fernando reges bizde 2 sene oynadı ve 3. sene oynasa yine aynı verimi alabilir miydik soru işareti. sen genç potansiyelli oyuncuyu 2 senelik kiralayıp düzenle oynatırsan kiralık oyuncu bir problem olmaz üstelik ffp'yi en iyi şekilde atlatma yöntemi olur. aynı bölgeye 2 tane 2 senelik oyuncu alırsan 4 senelik ffp'yi sıkıntısız atlatırsın. ama bizde ne oyuncu izleme planlı ne ffp süreci planlı ne de kadro mühendisliği. o yüzden kimi alabiliyorsak alalım diyip içinde iyi çıkanlarla yola devam etmeye çalışıyor.

  problem kiralık oyuncu olayı değil. problem kiralanan oyuncu. kiralayıp kiralık diye kötü dediğin adam bonservisini aldıktan sonra daha kötü oynayabilir.
 • 45
  oyunculardan nasıl verim alındığına bağlı olarak etkili-etkisiz olabilecek transfer şekli. hep kötü örnekler yazılsa da daha önce felipe melo gibi, onyekuru gibi, talisca gibi, ljajic gibi güzel örnekleri mevcut. kimisi takımda kalmaya ikna edildi, bonservisi alındı, kimisi de fayda sağlayıp döndü. kaldı ki bonservis sorunu olan takımlar için en makul seçenek kiralamadır. mevzu kiralık oyuncudan verim alabilmek, onu takımın parçası yapmakla alakalı. bu sezon (19/20) maddi gerçekler nedeniyle kiralık oyuncu fazlalığımızı normal karşılamak lazım. normal olmayan kiralık olsun olmasın tüm oyuncuların mevcut potansiyellerinin altında kalmasıdır. örneğin sözleşmeleri devam eden mariano ve nagatomo, soso ve belhanda hatta son haftalarda toparlayan marcao gibi isimler de gayet yetersiz performanslar göstermiştir. bu sene mesele oyuncunun kiralık veya kiralık olmaması değil, hiçbir oyuncudan faydalanılamaması ve takım olgusunun yaratılamamasıdır.