• 9
  bucaspor'da banko ilk 11 oynayan 17'sini henüz geçen ay dolduran yetenekli ortasaha. u17 milli takımında en çok göze çarpan oyuncuydu sahadaki herkesten küçük olmasına rağmen. ayağı yere sağlam basıyor. çok özgüvenli, olgun ve soğuk kanlı. zaten u19 milli takımına zıpladı çoktan. hem kulübünde düzenli oynayışı hem de milli takımlarda kendinden büyüklerle çok sayıda oynayışı ile önemli maç tecrübesi ediniyor daha bu yaşlarda. bu sayede ileride avrupa seviyesinde bir topçu olmaması imkansız. bu sezon sonunda ts, beşiktaş yada başakşehir almadan bizim kapmamız lazım. ryan donk'tan fazla katkı vereceği kesin bu yaşta bile. kupa maçlarında 90 dakika eğer uefaya gidersek orada zayıf rakiplere karşı oynatarak ve ligde oyuna sonradan sokup önemli tecrübeler kazandırarak henüz 18 yaşında olan ve akranlarından çok daha fazla maç oynamış bir oyuncu kazanabiliriz. maç tecrübesi çok önemli bir şeydir ve türkiye'de 23 olmadan takımında düzenli oynayan oyuncu çok az. bu yüzden türk topçusu potansiyeline ulaşamıyor.
 • 10
  kendisini transfer edip tekrar kulübüne kiralamalıyız. hatta "sürekli 11 oynarsa kulübüne ekstra ücret" ödenir diye madde koydurmalıyız. daha 18 yaşında, bizde oynaması şimdilik çok zor. ama 2 yıl daha bucaspor'da oynarsa, hem tecrübe kazanır hem de fizik olarak gelişir. bu arada kendisi baya artistmiş:)
 • 11
  u-17 milli takımındaki performansını dikkatle gözlemledim. bizim 2000'lilerin hepsinden açık ara daha iyi. lider özellikleri de var. kendisine yatırım yapmak mantıklı bir hareket olabilir, tabii kulübeye hapsetmemek kaydıyla. ya avrupa'da ya da şu an oynadığı takım olan buca'ya ücretsiz kiralarsak hem maç tecrübesi kazanır hem de yeteneklerini geliştirir. aksi takdirde bir gram yol alamayıp gerilemeye başlar maalesef. çizgisini bozmadığı takdirde önümüzdeki yıllara damgasını vurmasını bekliyorum.
 • 12
  bu yaz düzenlenen u17 avrupa şampiyonası yarı final maçında ingiliz bebeler bizimkileri erik gibi ezerken, onlara o frekanstan cevap verebilen yegane futbolcumuzdu. sahada kalitesini açıkça belli ediyordu. dün takımı bucaspor'un sivasspor'u elediği türkiye kupası mücadelesinde de izlediğim kadarıyla bu çocuk okur beyler. tam yatırım yapmalık bir gencimiz. umarım elimizden kaçırmayız da ileride parçalı altında izleriz kendisini.

  hele ki fener veya beşiktaş'a kaptırırsak çok dizimizi döveriz benden söylemesi.
 • 15
  kupada galatasarayımız'a karşı izleme fırsatı bulacağımız wonderkid. bucaspor'un ilk 11 oyuncusu olduğu ve bize karşı tam kadro oynamak isteyecekleri düşünülürse oynamama ihtimali çok düşük. ayrıca bu maçtan iyi vitrin maçı bulamaz ne bucaspor ne de kerem. bir çok kendine futbolu yakından takip ediyorum diyen kişi bile ilk defa izleyecek kerem'i. bizim süper lig scoutı yöneticilerin de dikkatini çekecektir.
  tabi işin bizim için üzücü bir boyutu da var. kerem'in u17 milli takımından galatasaraylı arkadaşları kendisinden ayca büyük olmalarına rağmen halen daha en fazla rezerv takımda şans bulabiliyor. sonra diyoruz ki oyuncu yetişmiyor. yetişmez tabi karpuz değiller ki yatarak büyüsünler. ilk lig maçına 23 yaşında çıkan çocuk nasıl uluslararası bir oyuncu olsun ? yaşıtlarının 21 yaşında çoktan edinmiş olduğu tecrübeyi türk topçusu 25 yaşında belki ediniyor. oyunu öğrenene kadar da prime time'ları çoktan geride kalıyor.
  kerem atakan bu yönden çok özel ve şanslı. 18'ini doldurduğu anda avrupa takımları kendisi için harekete geçecektir muhtemelen. kupa eşleşmesi bizim için şans. hemen devre arasında kendisini alıp bucasporda bırakarak oynamaya bağlı primler önermeliyiz. 1,5 sezon sonra 50'den fazla maç oynamış şekilde takıma katılır.
 • 16
  bucaspor - seyit mehmet özkan birlikteliğinin sona ermesi, bülent uygun transfer politikası derken, bucaspor ciddi mali krizlerle uğraşmakta. uygulanabilirlik ve sürekliliği olur mu bilemem lakin belirli bir yetiştirici kulüp anlaşması kerem atakan üzerinden yapılabilir. kerem bonservisi ile alınır ve bucaspor'da oynamaya devam eder, sezon sonu bucaspor ligde kalır ise, gelecek sezon için anlaşma yapılır. alt yaş kategorilerinde gelecek vaat eden ve o alt yaş amatör liglerde çürümesi istenilmeyen oyuncuar, belirli sayıda 11 başlaması kaydı ile bucaspor'a kiralanır.
  bu esasında 18 yaşına basmış oyuncu grubu için belçika ve hollanda için de geçerli. fortuna sittard sahibi türk ve galatasaray'lı. adamlar 17 yaşındaki stoplerlerini ( perr schuurs ) ajax'a sattı. per, sezon sonuna kadar sittard'da oynayacak. bu tren de kaçtı lakin planlama içi geç değil. sittard ile de başka bir hamle yapılabilir. genel futbol kültürüne bu girişimler ütopik gelse de, doğru hamle ile hiç de zor değil esasında.
 • 18
  villarreal scout'ı tarafından yakından takip edildiği ve alınması yönünde olumlu rapor verdiği iddia edilen genç ortasaha. bu doğru mudur bilinmez, doğruysa bile villarreal hemen alacak anlamına gelmez elbet. ama gerçek olma ihtimali vardır potansiyeli düşünülünce. bu ihtimal göz önünde bulundurularak burnumuzun dibindeki yeteneği avrupalıya kaptırma basiretsizliğine imza atmamak için devre arası mutlaka alınmalı. avrupa olmasa yurtiçinden çok ciddi talipleri olacak çünkü yakında. bucaspor'un talebinin 1 milyon euro olduğu söyleniyor bir çok kaynaktan. bu yaşta böyle yerli bir yetenek için bedava denecek bir para yani.
 • 22
  bucaspor'da top koşturmakta olan, 2000 doğumlu, merkez orta saha oyuncusu. madem ndiaye gidiyor ve bizim de yerini doğru düzgün doldurabilecek paramız yok, kendisi ile risk alabiliriz.

  fernando'yu daha defansif bir rolde kullanıp, kendisini orta sahanın ortasına koyabiliriz. ndiaye kadar delici dribblingleri yok ancak kendisinin pas kalitesi ndiaye'den de tolga'dan da iyi. tempo ve enerji bakımından bir ndiaye değil ama o mevkide oynayacak seçuk'tan iyi. hücum etkinliği bakımından da bizdeki o mevkide oynayabilecek tolga ve donk'tan daha iyi bir tercih olur.

  sorun ise şu; kendisini alırsak hem takıma alışma sürecini, ki kimi alsak alışma süreci olacak, hem de gelişim sürecini sabırla beklemek zorundayız.

  bir de bucaspor kendisini istersek kapıyı 2 milyon €'dan falan açar, pazarlık yapmamız lazım.
 • 23
  bizim 2000 doğumlu altyapı oyuncularımıza göre (örneğin mevkisi de aynı olan atalay gibi) ayağı yere daha sağlam basan sezon başındaki u17 dünya kupasını izlerken de milli takımdaki en beğendiğim oyuncu kendisiydi. alırsak çok sevinirim ve fatih hocanın elinde 2011-2012 selçuk inan performansı verecek bir oyuncu olabileceğine gönülden inandığım 8 numara.
 • 24
  bu arkadaştan çok umutluyum. günümüz futboluna çok uygun bir futbol tarzı var. harika bir 8 numara. bizim u-17'deki tüm futbolcularımızdan oyun görüşü, disiplini ve fiziksel kalite olarak önde. ayrıca liderlik vasfı da var. milli takım seviyesinde alt kategoride oynadığı tüm maçlarda takıma öncülük etti. aldıktan sonra hemen kullanalım demiyorum ama kadromuza katıp oynayabileceği bir avrupa kulübüne kiralarsak çok iyi bir iş başarmış oluruz. transferde hedefimiz artık bu tip oyuncular olmalı.