resim
Muhammed Kerem Aktürkoğlu
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Kanat
Yaş:25
Boy:1.73
Uyruk:Türkiye
 • 9038
  tamam takımın kaptanı, tamam hiç sakatlanmıyor, tamam aidiyet duygusu çok yüksek ama kötü oynuyorsa da kötü deriz arkadaşım.

  bir oyuncu hiç mi top kontrolünü geliştiremez, top kaybetmemek için hiç mi oyun stilini uyarlamaz, hiç mi arada sırada basit oynamanın daha faydalı olduğuna inanmaz.

  ne derseniz deyin, kötü oynuyor, takımı katkısı olmadığı gibi 1 kişi eksik oynamasına sebebiyet veriyor ve arkalı önlü oynadığı oyuncunun da performansını düşürüyor. "kötü oyuncu asla oynatılmasın" demiyorum ama kendini geliştirmesi gerek çünkü o ne düşünürse düşünsün henüz olmamış bir oyuncu ve geliştirmesi gereken bir çok yönü var.
 • 9039
  2021-2022 sezonunda olimpik lyon kerem’i dikkatli izliyor.
  o sezon malum bizi tek başına sırtlamıştı diyebiliriz.
  sonrasında iş “top kayıpları çok fazla, daha fazla izlenmeli” diye kapanıyor.
  kerem’e stadyumda yapılan ıslıklı tepkileri asla kabul etmemekle birlikte zaten yapanların toplam 5 bin kişiyi geçmediğini düşünüyorum.
  işin bu kısmı bence fazla ajite ediliyor.
  her neyse konumuza dönecek olursak bizim taraftarın ıslıkla tepki göstermeyen ama kerem’i eleştirenlerin temel argümanı anlamsız top kayıpları.
  %56 topla oynamak fecaat bir durum.
  bakın 1,5 sene önce barış alper de benzer durumdaydı.
  burada başlığına defalarca barış sakin kal, barış sakin kal diye defalarca yazdım.
  barış bu eksikliğini üstüme koya koya geliştirdi.
  bugün tabii ziyech seviyesinde olmasa da iyi bir noktaya getirdi.
  peki yeterli mi? tabii değil ama 1,5 yıl önceki barış alper ile arasında çok fark var.
  işte kerem hızlı oynayayım diye düşünürken çok fazla top kaybı yapıyor ve bunlar çok fazla geçiş yememize sebep oluyor.
  taraftarın en çok kızdığı nokta da bu ve aslında kerem gol kaçırdı diye tepki verildi zannediliyor.
  halbuki ben dahil binlerce taraftar gol kaçırdı diye değil ama abuk subuk pas verdi diye eleştiriyoruz.
  gerçekten canı sağolsun, kaçırsın problem değil.
  ama rica ediyorum pas yüzdesini %75’in üstüne çıkarsın.
  her şeyi geçtim, bu kendisinin avrupa’ya transferinin önündeki en büyük engel.
  barış için bugün 20-25 milyon euro konuşuluyorsa kerem için de en az 10-15 milyon euro konuşulmalı.
  3 ekim 2023 manchester united galatasaray maçının son anlarında bir pozisyon oldu.
  onana kalede değildi ve mertens, kerem’e topu verdi.
  kerem ne yapacağını bilemedi ve topu kaptırdı.
  biraz şansla da olsa önemli bir pozisyon olmadı.
  kerem orada topu auta vursa bile daha hayırlıydı bizim için.
  bunları çözdüğü an zaten avrupa’ya transferi gerçekleşecektir.
 • 9040
  hatalarından ders çıkarıp, performansını düzelteceğine mağdurum da mağdurum edebiyatı kasan oyuncumuz. zerre yorum yapmadan birkaç soru yönelteceğim kendisine ve iyi oynadığını düşünenlere. cevabını vicdanlara bırakıyorum.

  1- hücum presine katkın mertens, barış ve icardi’den neden daha az?
  2- rakip beki neden kovalamıyorsun? arkanda oynayan sol beki neden 2’ye 1 savunma yapmaya zorluyorsun?
  3- ilk dokunuş ve top kontrolündeki eksiklikler neden geldiğin günden beri devam ediyor? aynı problemler yaşayan barış alper çözmüşken sen neden halen çözemedin?
  4- basit top kayıpların neden fazla ve neden topun kıymetini bilmiyorsun?
  5- aldığın her topu neden ezbere icardi’ye atmaya çalışıyorsun? çoğunlukla top kaybı anlamına gelen bu harekette neden ısrarcısın?
  6- kale ağzından kaçırdığın boş pozisyonlar belki de iç sahadaki kopenhag ve bayern maçlarına mal oldu. gruptan çıkmayı kıl payı kaçırdık ve devasa bir gelirden olduk. elbette bunun tek sorumlusu sen değilsin. ancak payın var. bunlara rağmen bitiriciliğin üstünde çalışman gerekirken neden “en beğendiğim özelliğim bitiriciliğim” şeklinde açıklama yapıyorsun?
  7- bu yaşında skora bu kadar katkı sağlamana rağmen avrupa’dan seninle ciddi ilgilenen bir kulüp neden yok? yarım sezon düzenli oynayan barış alper için italya’dan ciddi teklifler gelirken, sana neden gelmiyor?

  yukarıdaki soruların cevabı allah’ın seni imtihan etmesi mi? yoksa hepsinin sebebi kimin yazdığı meçhul 3-5 sosyal medya yorumları mı?
 • 9041
  şampiyonluk yolundaki belki de en önemli virajda* kendisi oyundayken korner bile kazanamazken, kendisi çıktıktan sonra 4 gol bulduk ama beyimiz yine mağdur, yine üzgün, yine isyanlarda. bakın deplasmanda 4-0 galip gelmişiz, ortalık bayram yeri, soyunma odasında, uçakta kutlamalar yapılıyor bizimki koşa koşa telefonu eline alıyor dualar, ayetler, sosyal medyadan imtihan mesajları paylaşıyor. bu kadar saçma bir şey olabilir mi? bu takımın senden başka işi gücü yok mu oğlum? kendisi kesildikten sonra maç kazandık diye chp 1. parti çıktıktan sonra evinde ağlayan kılıçdaroğlu gibi neredeyse hasetinden öldü ölecek.
 • 9042
  bu hale gelmesindeki en büyük problem, kim ne dersin, her durumda arkasında durma romantikliğini yapan bir kesim taraftardır.

  sene başında belli bir süre istikrarlı futbol oynadıktan sonra sürekli geriye gitti ve son süreçte geldiği durum ortada. zamanında insanlar eleştirirken bu “yedirmeyiz”ci tayfa sanki eleştirenler asıp kesme derdindeymiş gibi sosyal medyada taraftarı ikiye böldü. kerem ise kendini geliştirmek yerine arkasına aldığı bu destekle sürekli mağdur edebiyatı kasmaya devam etti. yok sinirden dişini kırmış, yoksa filisten’e destek verdiği için bir kesim bilerek yapıyormuş, yok ramazanda oruç tuttuğu için bu durumda olması normalmiş, yok duygusal yapısı onu bu hale getirmişmiş gibi saçma sapan bahaneler üretilip durdu.

  bu kişiler kerem’in “profesyonel” bir iş yaptığını ve bu işi de ücretsiz bir şekilde yapmadığını, yapması gereken şeyleri doğru yapması/yapmaya çalışması gerektiğini bir türlü göremeden öyle kayıtsız şartsız destek verdi ki eleştiren kesim de performansı kötüye gittikçe eleştirinin dozunu daha da yükseltti. kerem de bir profesyonelde olmaması gereken kırılganlığa sahip olunca da şu an bu duruma geldik.

  zaten türk futbolunun en büyük problemi de bu değil mi? her şeye öncelikle duygusal gözle yaklaşmak zorundaymışız gibi hareket ediyoruz.
 • 9044
  kendisini kaç sezondur beğenerek takip ediyorum. öte yandan kötü oynadığında da eleştiri yapmaktan geri durmadım. kerem son dönemde gerçekten aşırı kötü ve sorumsuz, derbeder bir oyun oynuyor. sanki takımı iplemiyormuş gibi kafaya göre mertensi’in pozisyonuna sarkmalar, solda fütursuzca top kayıpları, rakip bek kovalamama, hücum pres zamanı geldiğinde hayalet gibi markajda gizlenmeler falan hepsi ayan beyan ortada kimse kusura bakmasın. kerem ne zamanki dini inançlarını popüler kimliği ile başrole almaya başladı o zaman işler kendisi için iyi gitmemeye başladı. kerem’e eğer etrafında birileri inanç üzerinde gazlama yapıyor, sen mağdursun, inançlı olmanı çekemiyorlar falan diyorsa biz buradan yazalım:
  kerem kardeşim, güzel ve kıymetli kaptan. sen bir ömür inancınla huzur dolu yaşa ne güzel, ne hoş. ama eleştirilerin sebebi asla bu değil. formsuzluğunu, sorumsuzluğunu ve bunun getirdiği olumsuz eleştirileri art niyetli gibi okuma. inancınla şunla bunla değil tamamen kötü oyununla ilgili yazılıyor bunlar. sen maçtan çıkar çıkmaz ligin en formda ekibine 4 gol atılıyorsa bırakacaksın inançları, mağduriyet edebiyatını kendine bir bakacaksın neyi yanlış yapıyor olabilirim diye. yoksa 1 sezona üzüleceğin şeyler yaşama ihtimalini oldukça yakın görüyorum şahsen. bir emre mor vakası daha yükleniyor olabilir…
  15 nisan 2024 alanyaspor galatasaray maçı'nda inanılmaz derecede kötü ve sorumsuz oynamış, maçtan çıkar çıkmaz farka koştuğumuz kaptan…
 • 9045
  baskıyı kaldıramadığı, tepkilerden etkilendiği çok net. mantalitesi güçlü deniyordu ama bence çok zayıf maalesef.

  feghouli, babel’lerin 3-4 milyon € maaş aldığı yerde 200-300 bin euro’ya oynadı ve takımın en önemli topçularından oldu.
  küme düşmemizi önledi, avrupa maçlarında ve şampiyonluğumuza çok katkıda bulundu.

  alt yapı oyuncularımız mustafa kapı, bartuğ elmaz bile 3-5 kuruş fazla için bize arkasını dönerken o kontrat yaparken kulübü hiç zorlamadı.
  bu yüzden kendisi çok severim.

  lakin form durumu çok kötü ve özgüveni yerlerde. bu yüzden form tutana kadar maçlara sonradan dahil olması ve yedek beklemesi hem kendi hem de galatasaray için daha iyi olur.
 • 9046
  yeni bir şey yazıyormuş gibi her gün başlığına kötü oynuyor yazmak hem de her gün bunu defalarca yazmak üstüne kötü oynadığını niye yazmayalım ki diye sormak bana çok manasız geliyor. kimse iyi oynuyor demiyor bizim futbolcumuz destek olmalıyız diyor sadece.
  sözlüğümüzde kaç yazar var bilmiyorum ama her gün istisnasız her yazar bir kez kerem kötü oynuyor yazarsa kereme ve galatasaray’a ne faydası var? tutturmuş bir grup yazar arkadaş kötüyse niye yazmayalım. yahu yazıyorsun işte hem de defalarca yazıyorsun ne değişiyor?
  galatasaray formasını üstünden çıkarıncaya kadar destek olunması gereken , şu son dönem formsuz, yaptıkları ile her zaman başımın üstünde yeri olan futbolcumuz.
 • 9047
  formsuz bir dönemden geçiyor, kendisinden beklenti fazla ve kendisi de bunun farkında. takım olarak çok kritik haftalarda olduğumuz bir süreçte, taraftar olarak el ele verip kendisini yemek yerine, destek olup kendisinden maksimum faydalanmamız gereken oyuncumuz. galatasaray taraftarına yakışan budur. oynar veya oynamaz, buna karar verecek olan kişi okan buruk'tur.

  şampiyonluk yolunda özellikle son 6 maçımızın kaldığı bir dönemde, futbol takımımızın her bir değeri değerlidir ve desteği hakediyor. malzemecisi hasan çelik'te değerlidir, tanguy ndombele de, kaptanımız kerem aktürkoğlu da.
 • 9048
  son maçlarda formsuz olan oyuncumuz. form durumundan bağımsız kendisi ile ilgili en büyük eleştirim şu; sürekli aynı oyunun peşinde, rakip yarı sahasının orta bölgesini geçtikten sonra, ceza sahasına yönelip şut veya ara pas ile asist yapmaya çalışıyor. en son ne zaman yaptığı bir orta ile kafa golü attırdığını hatırlamıyorum. bir kanat oyuncusunun portföyünde yüksek kanat ortası, son çizgiye inip geriye pas olmaz mı? bu konularda da öz eleştri yapıp kendini geliştirmesini isterdim.
 • 9049
  muslera ve barış alper maç video kayıtlarında sadece kendilerinin olduğu 7-8 dakikalık kısımları kestirip izliyorlarmış. nerede hata yaptılar, nerede daha iyi bir seçeneğe yönelebilirlerdi, neleri geliştirebilirler... bunların analizini yapıyorlar.

  sonuç ortada. muslera 40 yaşına geldi hala kendini geliştiriyor. barış alper zaten terminatör gibi bir şeye dönüştü. kerem'e de maçlarda kendisinin olduğu kısımların kayıtlarını izlemesini öneririm. bakalım kendi yaptığı işi beğenecek mi?
 • 9050
  çözüm odaklı kendisine yaklaşmaya çalışıyorum. galatasaray'ın başarılarına emeği çok fazla. kötü olduğu 23-24 sezonunda bile öyle ya da böyle katkı verdi. ama bu işin matematiği var. mevcut oyunu ve tercihleri galatasaray'a çok zarar vermeye başladı. kendisini seven biri olarak ancak saha içinde kalarak bu mevcut durumundan kurtulabileceğini düşünüyorum. sol açıkta mevcut rolde ısrarın kendisine de takımına da zarar verdiğini düşünüyorum. eğer çizgiyle işi yoksa 10 numara oynasın daha iyi. hızlı bir futbolcu, çok denemese de orta kabiliyeti var. özellikle bu yaz daha basit oynamayı, daha sabırlı oynamayı çalışması lazım. bunlar çalışmayla ilgili çünkü aynı sıkıntılar bizzat barış alper'de de vardı. barış alper'in kendisi dışında kimse de barış alper'e inanmıyordu. bence hocasından öncelikle sağ açıkta oynamayı talep etsin. galatasaray'a ilk geldiğinde sağ açık performansı da iyiydi. farklı şeyleri denemesi, gerekirse daha mütevazı bir oyun karakterini benimsemesi lazım. vakit geldi de geçiyor çünkü.

  bu taraftarın yüzde 95'i sana düşman değil kerem. geri kalan yüzde 5 toksik kitle her toplulukta bulunur zaten. lütfen etrafında seni gazlayan, aslansın, kaplansın, seni hak etmiyorlar diyen dalkavuklardan uzak dur. takımda hala seviliyorsun. barış alper, icardi, mertens gibiler senin için neler neler yapar. lütfen sahip olduklarına sahip çık. sahip olamadıklarına trip atma. lütfen küsme ve artık saha içine odaklan.
App Store'dan indirin Google Play'den alın