• 1
  kenan onuk (1954 - 11 temmuz 2005), türk spor yazarı ve spor programı sunucusu.

  izmir de doğan kenan onuk, ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesini bitirdi. gazetecilik mesleğine 1974 yılında trt de muhabir olarak başlayan onuk, bu kurumda uzun yıllar haber spikerliği yaptı. onuk, 1992 yılında show tv, 1993 yılında atv de görev aldı. onuk, 1996 yılından bu yana kuruluşunda yer aldığı ntv de görev yapıyordu.

  evli ve bir kız çocuk babası olan kenan onuk, ntv de yaptığı 90 dakika programı da dahil olmak üzere, spor yayıncılığında kalite ve sağduyu kriterlerinin öncülerinden biri olarak kabul edildi.

  kariyerinde sayısız ödül ve başarıya imza atan onuk, yazılı basında da, kritikleriyle gazetelerin spor sayfaları aracılığıyla okurlarına ışık tuttu.

  türk halkı, buz pateni ve atletizmi, kenan onuk'un kusursuz türkçesiyle dinleyerek tanıdı.

  onuk ayrıca, gazete yazıları ve ntv radyo daki caz programıyla da, müzik alanındaki bilgi birikimini okurları ve dinleyicileri ile paylaştı.

  kenan onuk, yıllardır mücadele ettiği hastalığa yenik düşerek 11 temmuz 2005 pazartesi günü yaşamını yitirdi.

  spor branslari

  onuk, turkiye'de uzun bir sure tek populer spor olan futboldan ziyade ozellikle 90li yillarin baslangiciyla artan ozel televizyonlarinda etkisiyle turk spor dunyasini yeni branslarla tanistirmaya gayret etti. basketbol bransinda murat murathanoglu ile bu sporun turkiye`de gelismesinde onemli rol alan onuk, atletizm, buz pateni ve bir cok amator spor branslarini turk insanina sevdiren yayinlari ile tanindi.

  hicbir zaman vazgecmedigi ilkeli yayincilik anlayisi, farkli sporlari belgesel tadinda eglendirici ve ogretici sekilde halka sevdirmesi ve spor haberlerini turkiye de ilk defa bir bayanin sunmasi fikri onun turk spor medyasinin duayenlerinden olmasini sagladi.

  "http://tr.wikipedia.org/wiki/Kenan_Onuk" adresinden alındı.

  kenan onuk fenerbahçeliydi fakat fenerbahçeli olmasına rağmen 90 dakikayı izleme sebeblerimdendi, 90 dakika sahipsiz kaldı be abi.
 • 6
  kendisine eşlik eden yorumcuları hıncal uluç ve haşmet babaoğlu ile bildiğimiz, sonrasında fuat akdağ'ın moderatörlüğünde hıncal ve haşmet duosuna mehmet y. yılmaz'ın eklenmesiyle devam eden, şimdilerde ise murat kosova'nın yanında kafasına göre at koşturan rıdvan dilmen'in bulunduğu ve isim değişikliği yapılarak %100 futbol diye değiştirilen, bizim ise 90 dakika diye bildiğimiz efsane programın yaratıcısı. pazartesi günleri akşam 10'dan sonra yayınlanmaya başlardı.

  allah rahmet eylesin, diksiyonu düzgün, ses tonunu kullanmasını iyi bilen, şimdiki şarlatanlara otuz kat daha ağır basan, iyi bir insandı. ayrıca futbol değil, spor spikeriydi. bugün 40'larında olan çoğu türk vatandaşı, 88 seul, 92 barcelona, 96 atlanta, 00 sydney gibi olimpiyatlar başta olmak üzere buz pateni ve atletizm gibi kültürümüze meşin yuvarlak ile oynanmadığı için ilk etapta garipsenen sporları kendisinin, rahmetli cüneyt koryürek'in ve daha sonraları kendisinin yerini alacak yardımcısı barbaros talı'nın sesinden dinlemişlerdir. türk spor basınının 90'lardan sonra bulunduğu konuma gelmesinde epey emeği vardır. ayrıca koyu bir fenerbahçe taraftarıydı rahmetli. murat kosova, okay karacan, serkan korkmaz gibi ntv çıkışlı spikerler de kendisinin elinde yetişmedir.

  buralarda pek bilinir mi ben bilmem ama, kendisi çok iyi bir jazz ve klasik müzik dinleyicisi ve koleksiyoneriydi. louis armstrong, duke ellington, dizzy gillespie, frank sinatra, doc cheatham, eric clapton, çaykovski, charlie haden gibi kült sanatçıların koleksiyonluk eserlerine de sahipmiş. hatta hayatta olduğu günleri bilenler hatırlayacaktır, ntv'de jazz programı yapmışlığı ve güzel müzikler dinletmişliği de vardır.

  https://gss.gs/c5c.jpg
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!