• 1
  kenan onuk (1954 - 11 temmuz 2005), türk spor yazarı ve spor programı sunucusu.

  izmir de doğan kenan onuk, ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesini bitirdi. gazetecilik mesleğine 1974 yılında trt de muhabir olarak başlayan onuk, bu kurumda uzun yıllar haber spikerliği yaptı. onuk, 1992 yılında show tv, 1993 yılında atv de görev aldı. onuk, 1996 yılından bu yana kuruluşunda yer aldığı ntv de görev yapıyordu.

  evli ve bir kız çocuk babası olan kenan onuk, ntv de yaptığı 90 dakika programı da dahil olmak üzere, spor yayıncılığında kalite ve sağduyu kriterlerinin öncülerinden biri olarak kabul edildi.

  kariyerinde sayısız ödül ve başarıya imza atan onuk, yazılı basında da, kritikleriyle gazetelerin spor sayfaları aracılığıyla okurlarına ışık tuttu.

  türk halkı, buz pateni ve atletizmi, kenan onuk'un kusursuz türkçesiyle dinleyerek tanıdı.

  onuk ayrıca, gazete yazıları ve ntv radyo daki caz programıyla da, müzik alanındaki bilgi birikimini okurları ve dinleyicileri ile paylaştı.

  kenan onuk, yıllardır mücadele ettiği hastalığa yenik düşerek 11 temmuz 2005 pazartesi günü yaşamını yitirdi.

  spor branslari

  onuk, turkiye'de uzun bir sure tek populer spor olan futboldan ziyade ozellikle 90li yillarin baslangiciyla artan ozel televizyonlarinda etkisiyle turk spor dunyasini yeni branslarla tanistirmaya gayret etti. basketbol bransinda murat murathanoglu ile bu sporun turkiye`de gelismesinde onemli rol alan onuk, atletizm, buz pateni ve bir cok amator spor branslarini turk insanina sevdiren yayinlari ile tanindi.

  hicbir zaman vazgecmedigi ilkeli yayincilik anlayisi, farkli sporlari belgesel tadinda eglendirici ve ogretici sekilde halka sevdirmesi ve spor haberlerini turkiye de ilk defa bir bayanin sunmasi fikri onun turk spor medyasinin duayenlerinden olmasini sagladi.

  "http://tr.wikipedia.org/wiki/Kenan_Onuk" adresinden alındı.

  kenan onuk fenerbahçeliydi fakat fenerbahçeli olmasına rağmen 90 dakikayı izleme sebeblerimdendi, 90 dakika sahipsiz kaldı be abi.