• 1
  kayakla atlama'nın daha büyük tepelerinden çok daha uzun mesafelere atlanan türü.

  disiplinin en önemli iki tepesi norveç'teki vikersund ve slovenya'daki planica tepeleri.

  kayaklama atlama tepelerinde uçulan mesafe 130-140 metre civarlarındayken kayakla uçmada bu mesafe 230-240 metre civarlarına çıkmakta ve müthiş bir seyir zevki vermektedir. rekor da 254.5 metre ile stefan kraft'a ait.

  bu sezon ayrıca 19-22 mart 2020 tarihlerinde planica'da dünya kayakla uçma şampiyonası düzenlenecek.
 • 3
  2020 dünya şampiyonası hem bireyselde hem de erkeklerde inanılmaz bir sonla biten spor.

  önce bireyselde alman karl geiger 4 atlayış sonunda toplamda sadece 0,5 puan farkla norveçli halvor egner granerud‘un önünde şampiyonluğu kazandı.

  takımlarda ise son iki atlayışa gelindiğinde almanya 9 puanlık avantaja sahipti. son atlayışlar önceki gün bireysel şampiyonada 0,5 puanla ayrılan iki oyuncuya kalmıştı. norveç koçu çok büyük bir kumar oynayarak atlayış yapılan 12. kapıdan 10. kapıya inilmesini istedi. bu kayılan mesafenin kısalması ve sonucunda hızın düşmesi ve en nihayetinde uçulacak mesafenin azalması anlamına geliyordu. ama daha düşük kapıdan yüksek mesafeye uçulabilirse ekstra puan alınacağı için bu riski almak istedi. granerud ise bu kumarı inanılmaz bir şekilde değerlendirdi ve 234.5 metreye uçtu. karl geiger’e sıra geldiğinde almanya koçu da 10. kapıdan atlayış istedi ama geiger 224.5 metreye ancak gidebildi. dün son atlayışta bireysel altın madalya’yı 0,5 puanla kaçıran granerud, takımlarda büyük dezavantaja rağmen kendisine ve takımına altın madalyayı getiren isim oldu.