• 1
  kulübe gönül vermiş iş adamlarının faizsiz veya banka kredilerine oranla az faizle kulübe borç vermesi durumu. nasıl birşey ise genelde yapan manda ve himaye altına alıyor kulübü. daha önce dursun aydın özbek isimli şahış sağladığını iddia etmişti fakat fatih altaylı sağolsun zehir zemberek bir açıklamayla tersi bir durum olduğu ve d.a.ö’in yalan söylediğini ortaya çıkarmıştı. şimdide a.rahim albayrak’ın sağladığı iddia ediliyor bakalım sonucu ne olacak.
 • 3
  acilen önüne geçilmesi gereken, gerekirse devlet tarafından yasaklanması gereken modern zamanlar tefeciliği. evet zaman zaman kulübü rahatlatıyor ancak kolaylık sağlayan kişi abdürrahim albayrak gibi sadece renklere aşık biri değil de çıkarcı bir yağlı surat olunca orta ve uzun vadede çok büyük zarar veriyor. beşiktaş bunun sıkıntısını demirören ile yaşadı. biz ise dursun aydın özbek'ten çekiyoruz bu derdi. hayır zamanında özbek'in yarattığı "kolaylık" pek bir işimize de yaramadı, sportif anlamda başarı olarak dönmediği gibi uefs'dan da ceza aldık.

  kasa kolaylığı değil kasa zorluğu.
 • 7
  burak elmas başkan göreve gelmeden yani seçim olmadan önce her gördüğü mobese kamerasına bu konu ile ilgili çalıştıklarını ve sürece hakim olduklarını dile getirmişti. sportif olarak başarısızlık şaşırtmadı ama babacım kurumsal firmalarda o kadar yıl tecrübe edinip, şirketler yönetip nasıl bu anlaşmayı öğrenemezsin.

  benim aklıma deniz domuz atasözü geliyor. tek gaye bu o zaman.

  https://gss.gs/4iw.png
 • 9
  geçen günlerde bunun hakkında yazmıştım. şimdi araştırınca bir haber buldum, fenerbahçe'nin anlaşmayı neden istememesi ile alakalı.
  https://www.google.com/...-nedeni-1403591/amp/
  bu da metin öztürk açıklaması.
  https://www.google.com/...na-paf-takim-2226686

  denilene göre bugün bir yönetici kasa kolaylığı yapmak isterse parasını ancak bankalar birliği sonunda geri alabiliyor.
  diğer türlü parayı sadece hibe edebiliyor.
  kısacası seçim öncesi kasa kolaylığı lafları hikaye. bu saatten sonra kimse 7-8 milyon euro verip 7-8 sene sonra almayı beklemez.
  abdurrahim albayrak bile kulüpten gitmeden alacaklarını almış biri. hatta transfer olduğu zaman bile aldı.
  https://www.google.com/...sak-tahsilat-2605279
 • 10
  1.5 milyon euro bulup da transfer yapamayan* takımın taraftarlarınca artık dile getirilmemesi gereken hadise.
  zenginin malı züğürdün çenesini yorar gibi her platformda ahmet yüce'ler, serveti koç'u satın alan bahattin demirbilek'ler falan...

  futbolcuların maaş ödemelerinde sıkıntılar, morutan'ın kulübüne ödenecek paranın olmadığı iddiaları...
  tabi bunda bankalar birliği anlaşması da çok etkili ama demek ki faruk süren'in damadı elmas'ın hiçbir şekilde fiilayata geçiremediği kolaylık olarak görülüyor.
  tipik bir batık anadolu kulübü gibi kimse elini cebine atmıyor. birkaç yıl sonra olur da toparlarsak elini cebine atmayanlar kulübün kasasının dibini sıyırmaya gelirler.
 • 11
  yeni gelecek yönetimin mutlaka ama mutlaka galatasaray'a sunması gereken konu. mevcut yönetimin yapacağı 1 dolar ve 1 milyon doların bir değeri yok, onlarla bir başarı yaşamak, onların getireceği bir başarının galatasaray'a mal olmasını istemiyorum ki zaten eğer ligde kalabilirsek en erken sportif başarıyı 2023 yılı içerisinde kazanabileceğiz. hakettikleri tek şey ibra edilmemek, hakettikleri muameleyi görerek bu kulüpten uzaklaştırılmak.

  yeni gelecek yönetim mutlaka önem vermeli bu konuya, maddi olarak güçlü kişiler galatasaray üzerinde söz sahibi olmalı.

  ali koç modelinin de işe yaramadığı ortada ve yanlış bir yaklaşımı gösteriyor bize. ancak galatasaray başkanının ve yönetiminin az biraz parası olmalı ki sıkışık dönemlerde kulübe nefes aldırabilsin.

  mevcut başkanın parası olmasını geçtim "ceo" sıfatı altında tarihte ilk defa olmak üzere galatasaray'dan resmi olarak maaş kazanıyor. bunun adı rezillik, bunun adı ayıp.
 • 12
  mevcut şartlarda herhangi bir galatasaray başkanının yapmayacağı olaydır. sözde kasa kolaylığı için aktarılan miktarı bankalar birliği anlaşması bitince alabileceğin için sıkıntılı. kimse 3-4 milyon eurosunu 7 yıl sonra almak için bağlamaz, böyle bir umuda kapılmak oldukça iyimser bir yaklaşım. buna rağmen bu bahsettiğim prosedürü aşacak kalibrede bir yönetimin çıkması ve bu gibi bir durumu işletebilmesi oldukça olası. her şekilde sıcak para akışının sağlanması şart mevcut şartlarda ise çok zor. muhtemelen gedson gibi 1.5 milyon euroya kaçıracağımız başka oyuncuların haddi hesabı yok.
 • 14
  mevcut bankalar birliği anlaşması gereği (en azından eskisi gibi) ya-pı-la-maz.
  parayı koyarsanız ama paranızı ancak anlaşma bittiği zaman alabilirsiniz çünkü öncelik zibilyon yıldır ödenmeyen borçlardır ve kulübe giren tüm kaynak ortak havuzda toplanır yarısı borç ödemelerine gider geri kalanı size verirler.

  ve bildiğim kadarıyla (yanlışsam düzeltin lütfen) bankalar birliği anlaşmasının yükümlülükleri hariç haziran 2022'ye kadar 20 milyon euro gibi maaş/transfer taksidi vs. ödemesi var yayın ihalesi bile sonuçlanmamışken hangi para ile yapacağız bunları bilemiyorum tabii.
  bu arada yeri değil ama burak elmas'ın ibra olmadığı mali genel kurulda "bütçeyi" onaylamayan süper zekalı üyelerimizin amacı neydi onu hiç anlamadım. yazılı çizili bütçe bu neyine itiraz ettiniz cidden merak ediyorum futbolcu maaşını geçtim damacana suyun ödemesini bile yapamazlar bu durumda.

  laf lafı açıyor konuya dönecek olursak yaz aylarında ciddi bir nakit ihtiyacımız olacak galatasaray camiasında 100+ milyon tl gibi bir tutarı kulübe 7 yıl bırakacak birini ben şahsen görmüyorum o nedenle şu kadar para ile geliyoruz diyen adaylara aman dikkat.
  özetle yaz bizim adımıza "sıcak" geçecek.
 • 16
  galatasaray taraftarının anlamamakta ısrar ettiği mümkün olmayan mali yöntem.

  borcumuz bitmedikçe de bunu gerçekleştirmemiz mümkün değil, ister ünal aysal, ister dursun özbek, ister eşref hamamcıoğlu, ister metin öztürk ya da ali sabancı başkan olsun.

  bankalar birliği ve borç sarmalından çıkamazsanız ki bu minimum 5-7 senelik periyot kim gelirse gelsin kasa kolaylığı sağlayamazsınız

  o yüzden kasa kolaylığı sağlanamaz diyene çulsuz bir milyonum hazır diyene kurtarıcı gözüyle bakmayınız. üzülen siz olursunuz.

  (bkz: #3363969)
 • 18
  galatasaray taraftarının gayet iyi anladığı mali yöntem.

  oturduğunuz yerden mali müşavir gibi galatasaray taraftarına akıl vermeye kalkmayın. bankalar birliği anlaşmasından da ayetmiş gibi bahsetmek çok komik oluyor. yahu bu kural daha geçen aylarda revize edilmedi mi? kulüpler ağlayıp zırladılar, iki beştepe ziyaretiyle çözmediler mi meseleyi?

  galatasaray'da kasa kolaylığı derken maaşların ödenmesini, ödemelerin yapılmasını, amatör şubelerin döndürülmesini de kast ediyoruz. kasa kolaylığı deyince james rodriguez falan transfer edilsin demiyoruz. yok efendim kasa kolaylığı kalkmış da istesek de para koyamazmışız falan. bunu söyleyen adaylara inanıp bir de taraftara sözlükte akıl verirseniz komik duruma düşersiniz. ali koç nasıl döndürüyor peki sportif açıdan rezalet olmasına rağmen koca kulübünü? sırf orta sahalarında 8 futbolcu besliyorlar, o biçim maaş yükleri var. bankalar birliği varken nasıl oluyor bu işler? limit dediler, adamlar onları da tınlamadan transfer yaptı.

  senin 300 milyon lira bankalar birliği ödemen varsa gider bir şekilde gelir gösterir ödersin. sponsorluk olur, başka bir şey olur bunun kırk türlü yolu vardır. kulübe para sokulur yani. kafanızı yormayın. norveç'te yaşamıyoruz. kulübe para sokacak kadar cömert galatasaray'lı var mı siz ondan haber verin.
 • 19
  kasa kolaylığına muhtaç olan, sürekli galatasaraylı zenginlerden para isteyen, kulübe destek olmadıkları zaman itin götüne sokan taraftarı anlamakta güçlük çekiyorum. kasa kolaylığı sağlayan dursun özbek büyük galatasaraylı mı? değil.

  önünde bir anlaşma var. ödemesi kolay veya zor bunu düşünmüyorum. eğer ödersen tünelin ucunu görürsün bu kadar basit. neden bu anlaşmayı delme hayali içerisine giriliyor? delince ne kazandık?
 • 20
  dernek ve a.ş. bütçeleri denetime tabi bir durumdayken, gunumuzee nasil saglandigini anlamadigim sugar daddylik.

  diyelim ki kulup calisanlarina para cikaracak kadar ne nakdi ne de kredisi var. bu kasa kolayligi saglayan yoneticiler ya da baskan cebinden verse de alacakli olarak girmiyor mu parayi? daha da borclanmiyor muyuz?

  hibe meseleleri yilllar once kalkti diye biliyorum. oyle olsa ali koc 2 milyar dolar atar kulubu de satin alirdi karsi yakada.
 • 21
  kulüplerin artık yeni spor yasası ile yöneticilerinin kasa kolaylığı sağlayamayacağı söyleniyor da o yasanın bir yıl içinde nasıl delik deşik edileceğini ön görmek zor değil. kasa kolaylığı tam gaz devam edecektir diye düşünüyorum. tff harcama limitlerine geçiş yaparken korku oluşturulmuştu ancak istisnasız her kulübün bu limitleri aştığı belli oluyor. yasa ve kural koyuyoruz ancak bunun cezalarını uygulamak bizim gibi ahpab çavuş ilişkisi ile dönen ülkelerde çok zor.
App Store'dan indirin Google Play'den alın