• 1
  go-kart nedir ?

  go-kart; kart adı verilen çok küçük, benzin ve hava soğutmalı, arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlarla yapılan pist yarışıdır.
  karting; motorsporlarının temelidir ve pist yarışlarının küçük kardeşi olarak kabul edilir. 7 den 70e her insanın yapabileceği bu spor dalı hem kolay olması hem de maliyetinin düşük olması nedeniyle hızla popülerleşmektedir.

  - karting'in tarihçesi nedir ?

  go-kart, 1950'li yıllarda abd'de, eskiyen çim biçme makinelerinin motorlarının tekrar kullanılabilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıktıştır. 1960'lı yıllardan sonra başta ingiltere, avustralya ve japonya olmak üzere uluslararası yarışmalarda kullanılmaya başlandı. uluslararası karting organizasyonların yönetimi isviçre'de kurulan cik (uluslararası karting kurulu) tarafından yapılmaktadır. hoş bir hobi olmanın dışında karting, motor sporlarına başlamak için de sağlam bir temel hazırlıyor. birçok ralli veya formula pilotu bu spora karting yaparak başlamış. bunlara örnek olarak 1994-1995 formula1 dünya şampiyonu michael schumacher ve kardeşi ralf scumacher'i verirsek herhalde yeterli olur. hatta michael schumacher, aynı zamanda köln'ün 30 km kadar dışında uluslararası standardlara sahip büyük bir go-kart pistinin sahibi.

  - türkiyede karting gelişimi nasıl olmuştur?

  türkiye'de bu sporun ilk kez tanınması demir bükey aracılığıyla gerçekleşmiştir. önce 1970'li yılların ortalarında üstbostancı go-kart pisti hizmete girdi., istanbul karting kulübü'nün de kurulmasıyla birlikte ilk ciddi pistine 1980'lere doğru kavuştu. 1987 yılında cem hakko'nun öncülüğünde tekrar canlandı ve tuzla karting pisti'nin yapılmasıyla önlenemez bir yükselişe geçti. tuzla karting pisti avrupa standartlarına uygun olarak inşa edilmiştir ve 'c' tipi lisansı ile uluslararası organizasyonları düzenleme hakkına sahiptir. ilk uluslararası karting yarışı türkiye'de ancak 1988 yılında koşulabildi. formula 1 şampiyonası'nda 1995 yılında williams renault ve 1996'dan beri mclaren için yarışan david coulthard, tuzla'da düzenlenen bu ilk uluslararası yarışta yer aldı. 1992'de istanbul motorsporları kulübü kurulduktan sonra istanbul'daki karting organizasyonları, imk'nın sorumluluğu altında düzenlenmeye başladı. körfez pisti'nde ise 1995'ten beri resmi karting yarışları yapılmaktadır. bu pistin küçük bir bölümünde bulunan karting pisti, otomobil yarışlarının olmadığı zamanlarda kullanılabilmektedir. 1998 yılında izmir, ankara ve adana'da yapılan pistlerde türkiye karting şampiyonası yarışları yapılmaya başladı. resmi yarışların yanı sıra istanbul icinde (topkapı, büyükçekmece, tatilya) adana, bodrum, antalya, alanya, kuşadası, çeşme'de de ticari amaçlı küçük karting pistleri açıldı. en son bursa nilüfer'de yeni bir karting pisti hizmete girdi. (kaynak : gezinet)

  - karting araçlarının özellikleri nelerdir ?

  başlangıçta kullanacağınız araçlar 5,5-6 hp güç üretebilen 160 cc hacminde tek taraflı motorlara sahip. en fazla 75 km/s hıza ulaşabilseler de pist içinde bu hız ortalama 40-50 km/s. türkiye'de profesyonel anlamda bu sporu yapmak istiyorsanız türkiye otomobil ve motor sporları federasyonu'ndan lisans almanız gerekiyor. bu alanda profesyonel yarışlar ise tuzla pisti, körfez pisti ve izmir pisti'nde yapılıyor. bu tür yarışmalarda araçlar 120 km/s hıza ulaşabiliyorlar.
  bu sporu amatör olarak yaparken özellikle belirli bir giysi giymeniz gerekmiyor ama mutlaka bir kask takmak zorundasınız. ayrıca kullanacağınız kask başınıza tam olarak oturmalı, aksi takdirde bir çarpma anında başınızdan fırlayabilir ve bu da yarışın geri kalan bölümünde, önemli bir risk taşımayan bu sporu sizin için tehlikeli bir hale getirebilir. araçların ulaşabildikleri hız başlarda pek tatmin edici görünmese de go-kartlar yere çok yakın olduklarından kendinizi daha hızlı gidiyormuş gibi hissetmenizi sağlıyor.

  kaynak : gokart-tr.com
 • 6
  yalnızca bir kere denediğim bir daha da hiç yanaşmayacağım hede. ya bir araba nasıl geri gitmez, artı gaz ve frene niye aynı anda basınca yavaşlamaz (benim kullandığımda yavaşlamak için gazdan tamamen çekmek gerekiyormuş, 10 dakika sonra anladım). kasksız olarak yapılmasına bir yer nasıl izin verir. sonuçları kafamda ve bacağımda tam 1 ay iyileşmeyen darbeler olan bu sporu saygıyla anarım burdan.
 • 12
  24 yasinda universite ogrencisi bir kizin olumuyle kotu bir imaja sahip olmustur. bi 10 sene unutulmaz bu olay. kemerin ust kismi boynuna geldiginden asiri hizli bir sekilde carpinca kafasi kopmus. insan hayal edemiyor. fotograf ve video'sunu izlemek gece gece iyi gelmez, tavsiye etmem. ben gunduz izlemistim ve buna ragmen aklimdan cikmadi bir turlu. kiz carpiyor ve o sirada kafasi kopup yere dusuyor. arac ise 5 metre daha ilerliyor. icinde bir beden var ama kafasi yok.

  http://www.dha.com.tr/...rak-oldu_424325.html
 • 15
  ülkemizde daha çok eğlence amaçlı görülüyor. birkaç kişi toplanıp parayı verelim, kafa dağıtalım tarzı. ancak karting bir spor. formula 1 sürücülerinin, hemen hemen hepsinin temelini attığı yer. ülkemizden formula yarışçısı çıkmama sebeplerinden birisi de kartingin spor olarak olgunlaşmaması aslında. tabii eşek kadar adamken gidip de karting binerek formula sürücüsü olamazsın. çocuk yaşta başlaman lazım. bizim aile yapısı çok koruyucu olduğundan bu tarz tehlikeli sayılabilecek bir spora çocuğunu yönlendirme olasılığı da düşük.
App Store'dan indirin Google Play'den alın