• 1
  galatasaray sözlük yazarlarının oldukça büyük bir kısmıdır. herhalde sözlük tarihinde bir gün bile yoktur ki, yazarın biri sadece sanal değerlerden oluşan, hiçbir anlamı olmayan, ego tatmini dışında bir konuda kullanılamayacak, birkaç rakamın yan yana gelmesiyle oluşmuş bu saçmalığa "ah karmaaaaam, vah karmaaaaam, nettiler sana, dur diyeydim, düşme diyeydim, gollarım gopeydi" şeklinde yaklaşmasın. bunlardan bir sürü var, karması düşünce en klasik şekilde "seri ofsayt veren ibne" başlığına kusanı var, kötü oy alan entry'sini düzenleyip "edit: buna neden kötü oy verdin lan şerefsiz, ben zekiyim sen değilsin" yazanı var, karmasının iadesini isteyecek kadar ayrı bir boyutta yaşayanı var.

  tamam arkadaşım, buraya kendini adamışsın, doğruları söylediğini zannediyorsun, sözlük senin yaşam amacın olmuş, acıklı bir durum, büyük eziklik göstergesi, ama olabilir, buraya kadar her şey tamam, sanal bir ortamı gözde çok büyütmek yapılmamış bir olay değil. ancak, sanal bir ortamın biçtiği sahte değerin düşmesini kişiliğe hakaret olarak almak, hakaretlere müstehak olmak anlamına gelir. yazdığın şey sana göre dünyanın en mantıklı, sorgulanamaz, biricik yazısı olabilir. ama bak ne dedim, "sana göre" dedim. sen barış özbek iyi oyuncudur dersin, buna inanabilirsin, hakkındır, ama ben sana önce götümle gülüp sonra kötü oy verebilirim, bu da benim hakkımdır. bu oyu istersem seri olarak beğenmediğim diğer entry'lerine de verebilirim, istersem sadece uyuz olduğum entry ile bırakabilirim.

  şimdi geliyorum "seri" oy alma manyaklığına, arkadaşım siz ruh hastası mısınız, seri bir şekilde "on" oy alsanız kompüterinizin başında "ehe ehe ehe" diye salya akıtmayacak mısınız, e seri "of" alınca olayın seriliği bir tarafınıza mı batıyor? bakın bunun bir yaptırımı olamaz, bir kişinin atıyorum 100 entry'si varsa, tamamı bir kişi tarafından kötü oylanabilir, kimse de diyemez ki (deniyor gerçi) benim karmamı düşüren ibnedir, şerefsizdir. zira bunu söylemek, seri kötü oy verme işlemini yapan kişiden daha aşağı bir konuma düşmek anlamına gelir. zira oy veren kişinin bunu yapma amacını götünüzden uydurup tutturmadığınız sürece bilemezsiniz. karma düşürme işlemi, yazarın yazdıklarından bağımsız olarak hoş bir eylem değildir. ancak sizin anlamadığınız şu ki, karma yazılanlardan bağımsız değildir. örneğin kötü oylanan bir entry'nin sonuna "karmam gitti ahey ahey ahey, aşireti toplayayım dalayım" şeklinde bir yazı koymak, tahrik etmektir. seri kötü oy verme işlemini tetiklemektir. bu durumda seri kötü oylayan değil, karma gibi boş bir kavrama anlam yüklemeye çalışan sorunlu kişiler hatalıdır.

  daha önce de söyledim, seri kötü oy vermek sözlük yasalarına göre engellenmesi gereken bir durum değildir, engellemek en basitinden sansüre, düşünce belirtme özgürlüğünü kaldırmaya girer. kasıtlı seri oylama için önlemler alınabilir, ama bu önlemler alınmazsa oy veren kişi suçlu değildir. doğal tabii her yazarın kendisini kral zannettiği bir ortamda böyle bir durumun yaşanması. kimse demiyor ki acaba ben mi salağım, herkes karşısındaki kişiyi salak zannediyor.
 • 5
  popülistin tillahıdır.

  örneğin ali koç başlığında çok var bu modelden. adam ali koç seçilmeden önce şöyle aydın, böyle önünü kesecekler, vay efendim yaşam şansı tanımazlar, hükümet ali koç’u bitirecek diye feryat figan ederken gs aleyhinde iki üç kelam edince ne koç’un türkçe olimpiyatları’na sponsorluğunu bırakmış ne de koçlar’ın sahte ve yüzeysel aydınlığını.

  aynıları futbolcu başlıklarında da var. özellikle babel ve falcao ikilisinin hakkında yazılanlar dün gibi aklımda. bu ikilinin galatasaray’ın ve hatta daha da bokunu çıkarıp ligin marka değerini yükselteceğini söyleyenler şimdi bunları en sert eleştirenler.

  popülist olursan korkunç bir şey, mantıkla analiz yapıp yapılan bir işe baştan karşı olursan maldonadosun. popülizmi besleyen sözlük düzeni oldukça bu böyle devam edip gider.