• 1
  titizlikle uygulanması gereken, önemi her geçen gün daha da artan hazırlık sürecidir.

  galatasaray'ın devam eden 19/20 sezonu içinde kontratlı 20 yabancı futbolcusu vardı.

  ryan donk, nagatomo ve mariano'nun sözleşmeleri bitiyor ve serbest kalacaklar.

  lemina, andone, seri, onyekuru ve saracchi kiralık yabancı oyuncularımız.

  belhanda, feghouli, maicon ve martin linnes muhtemelen satılacak, valentine ozornwafor ise tekrar kiralanacak.

  luyindama, marcao, falcao, ryan babel ve mbaye diagne'nin kalıp kalmayacakları net değil.

  önümüzdeki sezon kesin takımda olacak diyebileceğimiz muslera, sekidika, saracchi ve bir ihtimal seri var.

  yerli oyuncu havuzumuzu saymıyorum, yetersizliğimiz hepimizin malumu. bunun yanı sıra teknik ekibi de kapsayacak büyük bir değişimin de eşiğindeyiz...

  hem oyuncu satışından gelebilecek, hem de açılacak maaş bütçesinden oluşacak bütçe düşünüldüğünde avantajlı olabileceğimiz bir sezona giriyoruz.

  dolayısıyla önümüzde hem bir fırsat hem de muhtemel bir facia söz konusu. umarım doğru planlamayla tam kadro olmasa bile tam kadroya yakın bir şekilde kampa gidip ilk yarıdan sezonu domine edebileceğimiz bir yıl yaşarız. ilk yarıların kayıp olarak görüldüğü bir sezon daha görmek istemiyorum, sanırım hiç birimiz de istemiyor...

  uygun maliyetli, kulübe geri dönüşü olabilecek bir yapılanmayla çok farklı bir hikayenin başlangıcı yapılabilir.

  edit : imla
 • 3
  yabancı sınırı ile birlikte yapılması gereken aslında basittir.

  tüm dünyada sakatlık ve kart riski olmadığı sürece performansı bağlı olarak defans hattından ve kaleciden değişiklik yapma oranı %8,4'tür. yani 100 maçın sadece 8'inde bek, stoper veya kaleci değişiyor.

  bu yüzden savunma hattının türk olması elinizi güçlendirir yabancı sınırında. fenerbahçe bunun ekmeğini çok yedi.
  kaleci dahil 4'lü bir savunmada 5 oyuncu var savunma hattında. bunlardan sadece biri yabancı olabilirse büyük oranda işi kotarırsınız.

  hücumu kaliteli olan türk oyuncu sayısınında azlığına dikkat çekmek isterim. muslera, ufa, eboue, melo ile 6 yabancı varken 4'ünü arka tarafta kullanıyordu galatasaray. reira şampiyonlar liginde sol beke geçiyordu sınır yüzünden...

  yerli kalitesi savunma anlamında çok daha iyi günümüz türkiye'sinde.
  o nedenle yerli savunma, yabancı hücum en olması gereken düzen gibi durmakta. kadroyu planlayacaksan böyle planlayacaksın.
 • 4
  allah'ını seven 8 yabancıya göre yapar. örneğin iki tane forvetiniz de yabancı. yedek kulübesinde (eğer oturabilecekse) yabancı forvetiniz var. teknik direktörünüz çift forvete dönmek istedi ama dönemez. atıyorum gidip ön liberoyu da çıkarması lazım. böyle bir saçmalık olabilir mi? zaten geri kalan 6 kişi tribünde oturacaksa hele bildiğin delilik, hiç gerek yok. sadece 2020-2021 sezonu için fernando muslera'nın durumundan dolayı 9 yabancı olabilir. ikinci bir husus ise asla ama asla bu planlama içerisinde türk takımlarından bonservis verip oyuncu almak olmamalı. takıma en büyük ihanettir bana göre. hatta türk menajere sahip oyuncular ile de anlaşılmamalı.
 • 5
  paraları dağıtmadan yapılanı makuldür.

  ferhat öztorun, mehmet güven, aydın yılmaz, uğur uçar gibi altyapıdan çıkan gençlerin aşağı yukarı minimum 10 maç oynadığı 2005-2006 sezonunda şampiyon olduk. ali yavuz kol, emin bayram, süleyman luş, atalay babacan da kadronun yıldızları değil, tamamlayıcıları olarak devreye sokulabilir. bırakın bazıları da star olmasın. bu çocukların, 2019-2020 sezonu boyunca hiç verim alamadığımız şener'in, jimmy'nin, ahmet'in, emre mor'un oynadığı kadar oynayabileceğini gördük. kiralık gönder, pişsin, gelsin metodu artık başarılı olmuyor. yirmi tane gönderiyorsun biri forma şansı bulup geliyor.
 • 6
  görünen sistemde, kaleci dahil savunma beşlimiz yabancı olarak devam etmemiz mümkün olmayacak. saracchi bile bu düzende fazla olabilir. caner erkin veya hasan ali gibi alternatifler daha yoğun gündeme gelecektir. iki bek alternatifi olarak linnes'in de kıymeti artacak.

  luyindama, marcao ikilisini bozmamak bize en büyük başarıları getirecektir gelecek sene ligde. alternatif olarak en kritik oyuncu ise kaan ayhan gibi görünüyor.
 • 7
  altyapıdaki oyuncuların da dahil edilmesi gereken planlama.

  bu sezon 8 yabancı ilk 11'de oynatabiliyoruz. kalecimiz yabancı, iyi türk forvet de olmadığından * o da yabancı olacak. etti iki zaten.

  bu pas oyununda jean michael seri için şartların zorlanacağı malum. iki stoperden de memnunuz, satılmadıkça emin bayram'a yer açılmaz ki bence sınır nedeniyle para edeni satmamız gerek. emin'e anca böyle yer açılır. emin konusundaki ısrarımın nedeni; ilk 11 oynayabilecek tek altyapı oyuncumuz gibi görünüyor şu anda. hadi bir yabancı stoperi sattık diyelim, etti 4 yabancı.

  bekler de yabancı olacaktır. etti 6 yabancı. türkiye içinde iyi türk bek yok. yurt dışında oynayanlara da paramız yetecek gibi değil. aklıma biri gelmedi bu konuda da.

  geri kalan orta alandaki 4 bölgeden 2'si de türk olacak. oyun yapımız nasıl olacak bilmiyorum ama emre akbaba burada öne çıkan adaylardan biri. tabii fatih terim hızlı kanatları seviyor ve genelde tek forvetli 4-3-3 tarzı sistemlerle oynatıyor. tek forvetli sistemlerden vazgeçip 4-4-2 tarzı ikili forvetin birinin emre tarzı yardımcı forvet gibi oyanayabilecek bir sisteme geçer mi, geçmek ister mi onu da göreceğiz. diğer türk de emre kılınç olacaktır.

  3 türk'ü özetlersek; emre a., emre k., emin b. olacak gibi duruyor ilk etapta.

  bu arkadaşlar oyundan çıkarsa, sakatlanırsa vs. yerlerine yabancı alınamadığından bunları yedekleyenlerin de türk olması elzem. yunus akgün'ün artık yaşı geldi. ya ısrar edilip oynatılsın, o yetenek yoksa da yollansın. en azından emre kılınç'ın düzenli yedeği olabilir bence. ahmet yılmaz çalık aslında bizim sisteme hiç uymuyor ama yapacak da bir şey yok. emin'in yedeği de o olur. emre akbaba'nın yedeği de adem büyük.

  diğer sezon da yine yabancı sınırı düşeceğinden altyapıdaki veya yedekteki oyunculara şans verip kendilerini hazırlamamız gerekiyor. taylan antalyalı, ömer bayram nispeten hazır adamlar. sürekli formda kalmaları için arada bir şans verilmeliler. atalay babacan'ı da çok övüyorlar ama onun da yaşı geldi. artık oynayabilecekse oynaması gerek. seneye zaten şampiyonlar ligi de yok, sık sık şans vermeliyiz gerekirse bu tip oyunculara; ne kaybedeceğiz ki. olurlarsa olurlar, olmazlarsa yollarını açarız. yine süleyman luş da çok övülüyor, sol beki de onla yedekleyebiliriz. bu gençleri hiç izlemedim aslında yorumlara binaen yorumda bulunuyorum bir nevi ama sadece 8 kişi oynatabiliyorken de 14 kişiyle anlaşmak bence abesle iştigal. bazı joker adamlar 8'den sonra yedekte bulunabilir. misal martin linnes, sağda solda oynar diye yedek bekletilebilir. zorlasan kanat bile oynar. ryan donk da aynı şekilde. joker gibi yedekler. ali yavuz kol da forveti yedekleyebilir. gibi gibi.

  zor bir kadro mühendisliği bizi bekliyor. bir de ffp'miz var üstelik...
 • 10
  santrafor, defans (herhangi bir mevki) ve orta sahaya banko oynayacak ve kimsenin itiraz etmeyeceği en az 3 türk futbolcu bulmak zorundayız.

  bunu yaptığımız takdirde yeni yabancı kuralı ile kurulan oyunları bozarız.

  hakan çalhanoğlu, cenk tosun, kaan ayhan üçlüsü ilk etapta aklıma geliyor.

  umut meraş, okay yokuşlu, irfancan kahveci, enes ünal gibi isimler de düşünülebilir.

  bunları yapabilmek içinse “para” lazım.

  işimiz çok zor.
 • 11
  planlama yaparken herhangi bir bölgenin as oyuncusunu da yedeğini de her ikisi de yerli veya her ikisi de yabancı olacak şekilde yapacaksın.

  ya da kadronda birden fazla mevkide oynayabilecen oyuncu sayın çok olacak..

  bugün için konuşursak;

  diyelim ki sahada 8 yabancı 3 türk oynatıyorsun. maçta türk sağ kanadın sakatlandı, yerine mecburen türk almak zorundasın.

  dünyanın en saçma planlaması.

  sırf bu yüzden vasat ve vasat üstü türklere bazı bölgeleri vermek zorundasın.

  emre akbaba mesela kesin ilk onbir olacak diyelim, yedeğinde de benzer emre çolak olmalı veya bir türk olmalı işte. ona yakın.

  ya da joker oyuncu dediğimiz oyuncuların çok olacak.

  donk, linnes gibi. bunların türk olanını bulman lazım bir de.

  kaan ayhan gibi hem stoepr hem sağ bek hem ön libero.

  bir de çakallar galatasaray'ın kalecisi muslera yabancı ya, kafadan türk kaleci ile avantajlı hale geliyorlar.

  fener'de altay, trabzon'da uğur(satılırsa erce vs), ibfk'de mert günok gibi.

  sen türk oyuncuya 3 mevki vereceksin, onlar muslera kadar iyi kaleciye sahip değiller ama senin vasat türk koyacağın başka hayati yerde elleri rahatlayacak.

  yemin ederim böyle şeyleri görünce tiksiniyorum her şeyden.
 • 13
  ilk 11 için yabancı sınırının basit anlatımı;
  2020/21 sezonunda 3 yerli oyuncu
  2021/22 sezonunda 3 yerli oyuncu + 1 genç altyapı oyuncusu (2000 ve sonrası doğumlu)
  2022/23 sezonunda 3 yerli oyuncu + 2 genç altyapı oyuncusu (2002 ve sonra doğumlu)

  yerli oyuncu
  3 yerli oynatma zorunluluğunu en etkili şekilde kullanma yöntemi, 3 mevki seçip hem as hem de yedek oyuncularını yerli seçmek, bunları da gelecek için hazırlanan altyapı oyuncuları ile süre bulamayan yaşı ilerleyen diğer altyapı oyuncularıyla birlikte desteklemek. yerli mevki seçme sayesinde yerli oyuncunun yabancı yedeği olmaz, böylece oyun içerisinde yerli çıkarıp yabancı koyamamak gibi sıkıntılar çıkmaz. bu üç mevkideki altı yerliye ek olarak yabancı kalecinin yedeği de yerli, toplamda 7 yerli oyuncu ediyor. yani gelecek sezon maç kadrosunda 7 yerli 14 (8+6) yabancı ile kadro kurulabiliyor.

  altyapı oyuncusu
  genç altyapı oyuncuları açısından en mantıklı olanı, 2020/21 sezonunda altyapıdan bir oyuncuyu hazırlayıp 2021/22'de ilk onbire sürmek, 2021/22'de ayrıca başka bir altyapı oyuncusunu hazırlayıp diğeri olmadığında oynatmak ve 2022/23'te onu da ilk onbire sürmek. eğer yabancı sınırı bu şekilde devam edecekse, yaş sınırı olduğu için her takım bunu her sezon devam ettirmek zorunda.

  yeni sistem, uzun vadede kulüpleri yerli oyuncu transferinden ziyade sürekli olarak altyapıdan oyuncu çıkartmaya yönlendiriyor. bu zorunluluk nedeniyle tecrübe kazanan genç altyapı oyuncularından kadroda kalanlar zaten 21 yaşından sonra 3 zorunlu yerli oyuncudan birisi ya da yedeği olarak devam ediyor.

  bizim için gelecek sezon hazırlanacak olan altyapı oyuncusu olarak ilk ve hatta tek aday emin bayram. mevkisinde onu yedekleyebilecek bir oyuncumuz daha var, ışık kaan arslan.

  2020/21
  luyindama ya da marcao'nun iki yıllık sözleşmeleri kaldı. birisini bu sezon, diğerini gelecek sezon satacağız gibi gözüküyor. kalan yabancı stoperi yedekleyebilecek donk gibi iyi bir stoper daha olacağını ve ayrıca emin bayram'ın da bir sonraki sezon için ilk onbire hazırlanacağını düşünerek, benim üç mevki tercihim şu şekilde:

  ofansif orta saha: emre akbaba, taylan, atalay
  kanat: emre kılınç, adem, oğulcan, ömer, yunus
  sağ stoper: (kaan ayhan), emin, ışık kaan

  adem ve oğulcan forveti, ömer ise orta sahayı yedeklerken, bunlar aynı zamanda emre kılınç'ı da yedekleyebilir. yerli kanat rotasyonunda bir de arda turan meselemiz var. ilk onbirdeki üçlüden en zayıf halka emre akbaba, o mevkinin ilk onbiri için hakan çalhanoğlu alternatifimiz de var. oğulcan ve adem'i yedekte kullanabileceğimiz şekilde forveti yerlileştirmek için tek şansımız ilk onbire cenk tosun'u almak ancak ben şimdilik fazla ihtimal vermiyorum.

  2021/22
  mecburen sol stoperdeki yabancı oyuncu satılır, emin ilk onbire yerleşecek. adem ve ömer'in ise sözleşmeleri bitecek.

  ofansif orta saha: emre akbaba, taylan, atalay
  kanat: emre kılınç, oğulcan, yunus
  sağ stoper: (kaan ayhan)
  sol stoper: emin, ışık kaan

  kısacası doğru planlama yapar ve kadromuzda bulunan yerli oyuncuları kullanırsak öyle çok da fazla yerli oyuncu transferine ihtiyacımız olmayacak. kısa vadede bizim için kaan ayhan transferi ile emin bayram kilit rol oynuyor.
 • 14
  nasıl bir planlama yapacaksınız ki. gidip en iyi yerli gencleri alsak, sene sonunda kural yine değişir. hemen uygulanan kural mi olur. sınav sistemi değişir, ilk sınavda uygulanır. yabancı kurali değişir sözleşmeler devam etmiyormuş gibi ilk sezonda uygulanır. secim mevzuatındaki değişiklikler bile 1 yıl içerisindeki secimde uygulanmıyor. bari bir uyum süresi verin. planlamanın olmadığı yerde tüm klupler zarar eder.
 • 15
  4 tane türk ismi yan yana yazmakla iyi kadro planlaması olmuyor. ben gerçekten anlamıyorum nasıl bir düşünce yapısı var insanlarda da tutan ve maliyeti de gayet uygun olan marcao-luyindama tandemini bozmayı düşünüyorlar.

  altyapıdan sağ bek-emin bayram-transfer-altyapıdan sol bek yazmak kadar kolay olsa keşke gerçekte de bu işler. marcao ve luyindama şu an yeri garanti olan iki oyuncudur benim gözümde. önce bunları yazarım ben. sisteme hakimler, maliyetleri düşük, yaşları genç, birbiriyle uyumlular ve gerçekten de iyi oyuncular. luyindama'yı satalım diyor biri, diğeri diyor ki o kalmalı marcao'yu satalım. yahu kimi koyacaksın yerine ve kaça koyacaksın? üç maç okan oynadı kalede, neler neler yazılıyor adam hakkında, emin 2 maç hata yapsa ne olacak? ozan kabak gibi acayip yetenekleri olan bir stopere penaltı yaptırıyor diye neler dendi burada. stoper olmaz bundan dendi.

  nasıl planlanır onu hoca bilir ama luyindama marcao tandemini bozacak bir plan benim için baştan yok hükmündedir zaten.
 • 16
  başarı için en az 5 adet akademi oyuncumuzu 2020-2021 sezonuna hazırlamak zorunda olduğumuz planlama. as takım da olur rotasyon da olur. muslera dönene kadar kaleye en uygun isim sinan bolat olur hem de yabancı sınırı işgal etmez ve free agent.
  bu sezon sözleşmeleri biten isimlerden mariano hariç ekstrası olan bir oyuncu yok, bu sebeple sözleşme uzatma işlerine girecek oyuncu da yok, keza kiralıklardan da şöyle bir maçı karşı taraftan alıp bize getiren bir performans bir tek onyekuru vardı ama o da geri gitti. mevcut kadrodan kimler devam edilmemeli hususunda ise, bizde misyonunu tamamlayanlar, performansına göre maliyeti yüksek olanlar, bekleneni veremeyenler kıstaslarında değerlendirmek gerekiyor. ama gitmeyenleri de itibarsızlaştıramazsınız, bir alışverişte kazancı alım bedeli belirler. hakettiğinden çok yüksek maaşlarla oynayan oyuncuların satışı zor görünüyor.
  bu bağlamda muslera, marcao, luyindama, emin merkez savunmanın kilit isimleri olarak mutlaka bizle kalmalılar. (çok iyi teklifler hariç)
  akbaba,taylan, ömer, adem yerli rotasyonunda uygun maliyetlerle oynayıp iyi bir takımda fayda sağlayacakları için bizde kalmaları makul bir fikir.
  mariano çok özel bir oyun kurucu bek bu sebeple her zaman fayda verebilir, eğer uygun maaşta anlaşılırsa kalması bize katkı verir. saracchi' nin kiralık sözleşmesi devam ediyor, çok eleştirsem de seneye kendisinden ümitliyim. jesse sekidika için de eğer kadroda şans bulur da bir iki defa kendisini gösterebilirse garry gibi tozu dumana katacağını düşünüyorum.
  bu isimler dışında tüm arkadaşlara gelen teklifleri değerlendirebilmeliyiz.
  bazı oyuncuların ise ciddi şekilde seviyeleri galatasaray' ın çok altında bu arkadaşlar mevcut performansları ile idman maçının bile kalitesini düşürür, kiminin ciddi mental , kiminin çok daha ciddi fiziksel dezavantajları var.(selçuk, j.durmaz,şener, emre taşdemir, ahmet çalık ne yazık ki başı çekiyor.)
  bir de alabilirsek önde baskı ve agresif hücuma uygun bir oyuncu grubu alalım sahada fazla kibar bir takımız. gençlerbirliğinde baskılı berat, kayserispor' dan emre demir, erzincan' dan kerem, zor ihtimal ama bonservis bulabilirsek kaan ayhan, yerli rotasyona ilaç gibi gelir.(sinan bolat' ı başta söylemiştim.)
 • 17
  yabancı sınırını alt etmek için hemen basit bir kadro planlaması yaptım.

  oyun stratejimiz 3-4-1-2 ve 3-4-2-1 üzerine kurulu olacak; duruma göre 4-4-2'ye de dönülebilir ama bu ligdeki bazı takımlar çok kaşındı. sahada onları yenmek değil, ezmek en büyük hedef olmalı. sistemi doğru uygulamayı öğrenirsek avrupa'da da hatrı sayılır başarı elde edebiliriz.

  3 yerli oyuncu yerleştireceğiz,.
  1 yerli oyuncu kaleye. muslera dönene kadar kalecimiz yerli olur herhalde. okan kocuk'un önüne volkan babacan veya sinan bolat alınır. hiçbiri içime sinmiyor açıkçası ama el mecbur.
  2. yerli oyuncuyu stopere yerleştireceğiz. tabiki sağ stoper olarak kaan ayhan diyorum. irfancan sevilla yapacak büyük ihtimalle o yüzden diğer oyunu çöpe attım. kaan ayhan'ın alternatifi emin bayram olacak.
  3. yerli ise çift forvetten biri olacak. emre akbaba, adem büyük ve oğulcan çağlayan'dan biri mutlaka sahada olmalı. burdaki detay şu emre akbaba ve oğulcan sağ kanada yakın oynamalı hatta 3-4-2-1'e dönersek bu bölge için emre kılınç da yazılabilir.

  yerlileri yerleştirdikten sonra gelelim asıl planlamaya.
  sağ koridoru komple omar'a bırakıyoruz, alternatifi linnes. ne de olsa kulübede yabancı oturacak mecbur. şener'i bursa'ya gönderip burak kapacak'a sulanabiliriz. omar birkaç seneye yaşlanınca burak kapacak da kıvama gelmiş olur.
  sol koridoru komple saracchi'ye bırakıyoruz. alternatifi yine linnes. keyfe göre ömer bayram ve süleyman da yedekte durabilir. tranfer fetişi olanlara özel caner erkin de gelebilir.

  merkez stoper için boss luyindama'yı yazıyorum. alternatif olarak donk kulübede bekleyecek. komple derinlik katmak için işık kaan arslan'ı da ekleyebiliriz. ahmet çalık'tan yediğimiz kazığı telafi etmek için silah zoru ile abdullah şahindere çalık takası yapıyoruz.

  sol stoper olarak marcao, gasperini hocamı bile kıskandıracak bir sol stoper. alternatifi cenk özkacar, el mecbur alacağız yani, kaçarı yok.

  geldik sistemin kritik bölgesine. orta sahaya 3 tane yabancı alacağız. seri gibi kaliteli olmalarına gerek yok. tarifi de verdim. freuler, de roon, pasalic direk bu profilden kiralık ve bonservissiz oyuncu çözeceğiz. bulamayız demeyin, premier lig u-23 takımları bu oyunculardan kaynıyor. seria a'da bile az arasak buluruz yani. bu bölgeye de yerli koyalım derseniz taylan var, tamam biraz kazma ama bizim oyunumuz için kazma olması daha iyi. bu noktada yerli olarak gençlerbirliğinden berat ayberk'e peşkeş çekiyoruz. çünkü ahmet çalık ve irfancan'ın acısı tam geçmemişken jimmy durmaz faciası yaşadık. jimmy'yi takasya kullanabiliriz.
  bursapor altyapısından iyi oyuncular çıkıyor. 2003'lü tuğberk akgün falan da var. bu çocukları da izlemek gerekli.

  10 numara pozisyonu için feghouli'yi kazanmaya çalışacağız.
  çünkü gitmeyecek bence. hem orta sahaya pasalic gibi adam alıyoruz demiştim ya o oyuncu sa bu bölgede oynar. emre akbaba plase olarak burada da alternatif olabilir. koca kafa arda'yı da buraya yazdım.

  forvet için diagne ve falcao gitmezse bu ikiliyi mecbur yazacağız. falcao her maç dakika 58'de oyundan alınmalı.
  forvetin diğer kısmını yerlilere emanet etmiştik zaten.

  kanat rotasyonu biraz zayıf gibi kaldı ama buraya akademi oyuncularını düşünebiliriz. sol kanat için emre kılınç ve yunus akgün var. sağ kanat için kerem aktürkoğlu ve ali yavuz var.
  soso, adem, oğulcan, arda bunlar da kanat olarak oynayabiliyor.

  bu tabiki benim hayali sistemim, gerçekleşme ihtimalini düşük buluyorum ama bu ligi alt üst edeceğine eminim.

  tabiki çok sağlam bir kondisyoner de getirip transferlerin hepsini kampa yetiştirmemiz lazım.

  toparlayacak olursak.
  toplam yabancı sayısı: 12 + muslera oluyor. hoca dayanamaz trezeguet'i de kiralar bence ve 14 olur. 8'i banko sahada, linnes ve donk banko yedek, muslera canımın içi iyileşmesine bakar, orta saha ve forvet yedegimiz de yabancı olur.

  transferleri de şöyle yazayım.
  yerli kaleci(volkan babacan, sinan bolat)
  burak kapacak
  kaan ayhan, cenk ozkacar, abdullah şahindere
  3 yabancı orta saha( pasalic, de roon, freuler tarzı)
  emre kılınç, oğulcan, kerem aktürkoğlu.
  bonus da hocamın güzel hatrı için trezeguet.
  olur da şans eseri falcao giderse oraya hayvani güçlü bir santrafor lazım. feghouli giderse se ofansif oyun kurucu alabiliriz.

  gelen tüm oyunculara sistem sabah akşam aşılanmalı, insan beni öğrendiği şeyin %70"ini 1 saat içinde unuturmuş, 1 saat sonra 10'ar dakika arayla sistemsel tekrarlar yapılmalı.
  hücum oyuncularının ayağına yük bağlayıp şut çalışması yapılmalı.
  hücum ve defans ve orta saha oyuncularına muslera'nınki gibi göz koordinasyon konsantrasyon çalışması yaptırılmalı, seken topları toplamak için.
  her oyuncuya idman sonrası bitiricilik çalışması zorunlu olmalı, evet mesleğe başlamış acemi hocalık gibi olacak ama bunlar bu dilden anlar, napalım.
  duran toplar ve orta kafa gol çalışmaları da kritik.

  elden ele floryaya ulaştıralım. saygılar ve sevgiler...
 • 19
  8+6 şeklinde olan yabancı sınırında takımda olması gereken azami yabancı sayısı 11'dir. 14 yabancı alıp 7-8 maçta bir oynayacak 3 tane adama para gömmenin anlamı yok.

  8 tanesi ilk 11 için, 3 tanesi ise o 8 yabancıyı yedekleyecek şekilde olmalı. 3 tane ilk 11 için, 3 tane de onları yedekleyecek yerli olmalı.

  toplam 8+3 yabancı, 3+3 yerli, 1 yerli yedek kaleci toplamda 18 kişilik kadro oluşturulmalı. geri kalan tamamen alt yapıdan yetişenler olsa yeterli. çünkü yetişmiş yerli ile altyapıdan yeni çıkmış yerli oyuncu arasındaki fark çok az. para harcamaya değmez.
 • 20
  yabancı sınırı bazı mecburiyetleri beraberinde getiriyor.

  bir kere muslera'nın türk statüsünde oynaması konusunda bastırmalıyız. hukuki olarak mümkün mü tam olarak bilmiyorum. bir hukukçu arkadaş açıklarsa sevinirim. volkan babacan da 20/21 sezonunun ilk yarısında kalemizi koruyacak gibi duruyor.

  ikinci olarak luyindama - kaan ayhan değişikliği gelecek gibi. ben luyindama'nın kalması taraftarıyım aslında. ama hoca marcao'yu daha çok tutuyor. tercih meselesidir. keşke ikisini birden bozmasak ama muslera işi olmazsa mutlaka en az 1 tanesi gitmek zorunda kalacak. donk takımda kalıyor gibi görünüyor. buraya 1 tane daha futbolcu şart. emin kendisini geliştirirse o da olabilir.

  mariano ve linnes gidecek gibi. ben linnes'in kalmasından yanayım. hem sağ hem de sol beki yedekliyor. ama muhtemelen 3-4 milyon €'ya spartak moskova yolcusu olacak. bu ikilinin yerine ise elabdellaoui geldi diyorlar. yedeği de şener olacak gibi. umarım nazım sangare'yi zorlarız. iyi bir alternatif olur. sol bek için de caner deniyor. allah korusun. hasan ali kaldırım bile olur onun yerine. saracchi zaten banko.

  orta sahada işler karışık. seri kalacak gibi görünüyor. sağlam bir lemina'yı kimseye değişmem açıkçası. iyi bir yaz kampı görmüş lemina ile seri orada yeterli olacaktır. iş bunları yedekleyecek adamları bulmakta. ömer ve taylan iyi birer yedek. ancak 1 tane daha lazım. yerli ya da yabancı tercihi hocaya kalmış. yabancı olabilir. belhanda gidecek diye düşünüyorum. umarım 6-7 milyon € civarı bir para alabiliriz.

  kanatlarda bir tanesi emre kılınç olacak gibi. diğeri kim olacak, bilemiyorum. ben her şartta onyekuru'yu isterim. bu sezon ilk yarıda oynamaması, gelir gelmez sıtma geçirip kampı kaçırması ve sonrasında da pandemi nedeniyle isteneni veremedi. ama ben onyekuru'nun inanılmaz bir tehdit olduğunu düşünüyorum. ama olmayacaksa mutlaka trezeguet zorlanmalı. o da olmazsa artık bakacağız. soso da bence satılmalı. hoca çok güvendiğini söylüyor ama bence artık ayrılığın zamanıdır. hem çok para alıyor hem de oyun içinde yeterli tempoyu sağlayamıyor. yedek olarak oğulcan ve yunus var. kenan karaman da düşünülebilir.

  forvet arkası ya da ikinci forvet olarak emre akbaba'nın önümüzdeki sezonun adamı olacağını düşünüyorum. belki de yabancı sınırının bizim için tek faydası olacak. yedeği de "66 the adam" olsun işte. ben kabullendim artık kendisini. yapacak bir şey yok.

  forvet işinin ise netleşmesi lazım. falcao gidecekse bir an önce gitmeli. gitmeyecekse de onu yedekleyecek 1 oyuncuya bakılmalı. adem büyük de var. şampiyonlar ligi olmayacağı için bu yeterli olur. diagne de satılmalı.

  bu bağlamda şöyle bir yapılanma önümüzdeki sezon elimizi rahatlatabilir:

  muslera (yerli statüsünde)
  volkan babacan
  okan kocuk

  marcao
  kaan ayhan
  donk
  emin

  elabdellaoui
  saracchi
  şener (nazım sangare)
  hasan ali kaldırım (????)

  seri
  lemina (????)
  ömer
  taylan
  (????) (yerli ya da yabancı)

  emre akbaba
  66 the adam

  emre kılınç
  onyekuru (trezeuget - ????)
  kenan karaman
  oğulcan
  yunus

  falcao (????)
  (????) (yabancı)
  adem büyük

  _____________________________________muslera (volkan)____________________________________________

  ___elabdellaoui_______________kaan ayhan__________________marcao________________________saracchi____

  ______________________________seri_________________lemina________________________________________

  ___emre kılınç__________________________emre akbaba_____________________________________onyekuru___

  _________________________________________falcao__________________________________________________

  volkan (okan)
  donk
  emin
  şener (nazım sangare)
  hasan ali kaldırım (süleyman luş)
  ömer bayram
  taylan
  (????)
  oğulcan
  yunus
  kenan karaman
  (???)
  adem büyük
 • 21
  yeni yabancı kuralıyla birlikte 2020-21 sezonu için çok dikkatle yapılması gerekendir.

  buna göre, her şeyden önce yerli oyuncu oynatacağımız 3 mevkiyi belirlemeli ve bu mevkideki rotasyonla beraber en az 6 kişilik bir havuz oluşturmalıyız.

  kısaca bir pozisyonun yedeği de ası da yerli olmalı. yoksa bir sakatlık durumunda takım darmaduman olur.

  ilk olarak yerli bir stoper almamız gerekiyor. bu isim kaan ayhan mı olur mert çetin mi bilemiyorum. ama emin bayram'la beraber rotasyona girecek bir yerliye ihtiyacımız var. tercihim daha esnek bir oyuncu olduğu için kaan ayhan'dan yana.

  ikinci olarak emre kılınç'ı aldığımızı varsayarsak sol kanat pozisyonu. eğer emre'yi aldıysak, bir diğer aldığımız söylenen arda/oğulcan gibi oyuncularla bu pozisyonu yerli havuza emanet edebiliriz. hatta ömer ve yunus da bu havuza dahil olabilir.

  3. ve son mevkiyi belirlemek esas kritik nokta. eğer muslera sakatlığı sebebiyle 6 ay oynamayacaksa, sezonun yarısı için son yerli mevki kaleci olabilir. ama bu kısa vadeli çözüm olur. bu yüzden muhtemelen emre akbaba'ya gideceğiz. o konuda da sıkıntı şu, fatih hocanın oynatmaya çalıştığı 4-1-4-1 de emre akbaba'ya yer yok. son maçlarda 4-2-3-1 gibi dizildik, o zaman oynayabilir. böyle bir durumda yedeği de taylan olur. ama mert hakan'ı kaçırmasak çok daha güzel olabilirdi.

  özetlemek gerekirse, emre kılınç'ı aldığımızı kabul edersek bir adet yerli stoper ile 2020-21 sezonu için yerli oyuncu kadro planlamasını halledebiliriz. söylendiği kadar bir eksikliğimiz yok yerli oyuncu havuzunda. bu sebeple kaan ayhan transferi çok önemli. umarım bu işi becerebiliriz ve 2020-21 sezonuna:

  stoper: kaan ayhan-emin bayram
  sol kanat: emre kılınç-ömer bayram-arda turan
  forvet arkası: emre akbaba-taylan antalyalı

  gibi 3 pozisyonunu komple yerlilere emanet edeceğimiz bir rotasyonla girebiliriz.
 • 22
  tff listesine 14ü yabancı toplam 28 kişi kaydedebiliyoruz. ama bu 28 kişinin içerisinde de kurallar var. 21 yaş altında olan altyapı oyuncularını herhangi bir kayıt yaptırmadan oynatabiliyoruz.

  bunun dışında en az dördü türkiyede yetişmiş, dördü de galatasaray altyapısında yetişmiş 8 oyuncu kayıt ettirmemiz lazım. 21 yaşından küçük altyapı oyuncularımızı saymazsak 28 oyuncumuz var.

  fernando muslera
  okan kocuk (türkiyede yetişmiş)
  fatih öztürk (türkiyede yetişmiş)
  omar elabdellaoui
  martin linnes
  şener özbayraklı (türkiyede yetişmiş)
  christian luyindama
  ryan donk
  marcao teixeira
  ahmet çalık (türkiyede yetişmiş)
  valentine ozornwafor
  marcelo saracchi
  emre taşdemir (türkiyede yetişmiş)
  taylan antalyalı (türkiyede yetişmiş)
  ömer bayram
  younes belhanda
  emre akbaba
  sofiane feghouli
  jimmy durmaz
  oğulcan çağlayan (türkiyede yetişmiş)
  jesse sekidika
  emre kılınç (türkiyede yetişmiş)
  ryan babel
  arda turan (altyapıda yetişmiş)
  kerem aktürkoğlu (türkiyede yetişmiş)
  radamel falcao
  mbaye diagne
  adem büyük (türkiyede yetişmiş)

  türkiyede yetişmiş 10 oyuncumuz olduğu için bu kriterde bir sorunumuz yok. ama altyapıdan yetişmiş sadece arda turan olduğu için 28 kişi bildiremiyoruz. eğer semih kaya emre çolak gibi futbolcular geri gelmezse maksimum 25 kişi bildirebiliriz.

  şu anda 28 oyuncumuz olduğunu varsayarsak ve en az 2 orta saha geleceğini de düşünürsek en az 5 futbolcu ile yollarımızı ayırmamız gerekiyor.

  daha önce maicon’u nagatomo’yu linnes’i emre akbaba’yı luyindama’yı listeye kaydetmeyip yaptığımız hatalar gibi bir hata yapmamamız lazım. umarım bunlar içinde bir yol haritası çizilmiştir.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!