• 3
  tenisi bırakalı bir yıl olan justine henin, geçtiğimiz günlerde tenisseverleri ve hayranlarını üzecek bir açıklama yaparak profesyonel tenis hayatına dönmek gibi bir niyeti olmadığını ve bundan sonra sadece kondisyonunu ve sağlığını korumak amaçlı tenis oynayacağını söyledi. *

  henin, profesyonel tenisten uzaklaşınca, henüz 25 yaşındayken ve dünyanın 1 numarasıyken tenisi bırakmasına neden olan baskıdan kurtulduğunu ve özgürce yaşamanın kendisini çok mutlu ettiğini belirtiyor.

  daha önce 4 kez kazandığı fransız açık turnuvasını kimin kazanacağı konusunda herhangi bir yorum yapamayan henin, profesyonel tenisten ne kadar uzaklaştığını böylelikle belli etti.

  kaynak: tenisx.com
 • 5
  zirvede bırakan sporculardandır. sadece bunun için bile bir efsanedir benim gözümde.

  kısa boyu ve zayıf bedeninden beklenmeyecek vuruşları vardı kendisinin. kortta son derece hızlı olması da en büyük avantajlarındandı. açıkçası, bayan tenisçiler içinde en çok hayran olduğun raketti. o tenisi bıraktıktan sonra da bayan maçlarını pek izlemedim zaten. oyunu keyif vericiydi ve o korttayken ben televizyon başında çivileniyordum. pek çoklarının yıllarını verip kazanamadığı başarıları, o 25 yaşına gelmeden elde etmişti. keşke dönse de yine onu izleme zevkini tadabilsem.
 • 10
  tenis'e dönüşünden sonra yaptığı ilk maçında dünyanın 12 numarası flavia pennetta'yı 6-4 ve 6-4'lük setlerle mağlup etmiştir. sen 2008 roland garros öncesi tenisi bırak neredeyse 2 senedir tenis oynama ve gel dünya sıralamasının 12. sırasındaki tenisçiyi mağlup et. aklımamichael jordan'nın dönüşü geldi. yakın zamanda serena williams'a ödünç verdiği 1 nolu sırayı geri alacaktır bir terslik olmazsa.
 • 16
  nereden başlasam tanımlamaya kendisini? justine henin, juju...

  belçika'nın wallonia bölgesinin liege kentinde doğmuştur 1982'de. annesi henüz 12 yaşındayken ölmüştür. annesi sık sık roland garros'a götürmüştür juju'yu. tenis kariyerinde annesinin rolü büyüktür. babasıyla arası tenis ve eski kocasıyla olan ilişkisi nedeniyle açılmıştır ve hâlen ailesi ile arası açıktır. bu dönemde koçu carlos rodriguez onun hep yanında yer almıştır. juju'nun hem kortta hem kort dışında yanında yer almıştır.

  tek el backhand i ile tanınır juju. kimse o tek el backhand'inin karşısında duramaz juju'nun. toprak kortun efendisidir juju. evimin arka bahçesi der toprak korta. roland garros'ta 2003, 2005, 2006, 2007 de zafere erişmiştir. 2003 ve 2007'de amerika açık'ta, 2004'te avustralya açık'ta şampiyon olmuştur. 2008'de kafasında tenisi bitirmiş, normal hayatımı yaşamak istiyorum diyerek tenise ara vermiştir. kim clijstersın geri dönüşü onu da etkilemiş ve wimbledon için, tenis için ve hatta juju ve kim'siz çekilmeyen wta tour için, bizim için geri dönmüştür. geri dönüşünü ikinci kariyeri olarak nitelendirmiştir ve daha agresif oynayacağını söylemiştir ve bu güne kadar eskisine nazaran daha da agresif bir oyun sergiliyor. kendisini kortta görmek her zaman bir mutluluk verir, bir ayrıcalıktır.

  allez juju
 • 18
  ikinci kariyerinin ilk senesinde avustralya açık'ta final görmüştü. daha sonra büyük sakatlık yaşadı ve 2011 yeniden dönüş olacak biz sevenleri için. avustralya açık'ta ilk turda sania mirza'yı geçti, ki hayatının tenisini oynadı mirza. bu gece tsi ile 01:00 itibariyle 2. tur maçında elena batacha ile karşılacak, eurosport int'den takip edebilir isteyenler.

  ayrıca avustralya açık'ta vatandaşı kim clijsters ile final oynayacaklar, ki wta tour'dan başka bir beklentim yok. iki belçikalı'nın finali.

  allez juju
 • 20
  dear all,

  i address my letter to you because this is currently the best way to express meself, i now experience very difficult times. i have unfortunately not good news. i spent the last days undergoing various medical tests and they have confirmed that my elbow has been damaged by my adventure in australia.

  after my crash at wimbledon in june, i knew it would be difficult to come back. but i had decided to keep playing and to give everything to overcome the injury. in these recent months i have rarely been spared from the pain, those last months were very hard. time has passed, and the doubts have grown, and only return to the courts would give me answers. not the answer i was hoping for... unfortunately. i suffered a lot the last week and every day gave me more and more pain, but i believed that my will would take the upper hand. today, the examinations are clearly and and the doctors formally, my elbow is too fragile and hurt so that my passion and my profession at high level cannot continue to exist.

  i'm in shock, of course, even whith the work of these past seven months i had to understand that there might be a reason for all this. after having well considered and following the advice of doctors, it is now clear and i accept that my career here ... ... finally ends. even though it's hard, very hard, while i came back with a tremendous fighting spirit.
  i'm sorry ... i had hoped for a different return and dreamed of a different ending. i will need time to process all this, but i remain convinced that even with little progress, my level with my return did not meet my expectations, despite everything i've learned a lot over the past 15 months.

  i turn, and this time, an incredible page of my life ... what a wonderful trip, i have experience during all these years. today i'm calmer and i can create a positive and rewarding look back on this experience in my life.
  i would never have reached this level all alone, and i insist to thank all persons who sticked with me during adventures. my coach and my friend carlos, my family, my friends, my whole team, all those who helped me when it was hard and have shared in my joy. thank you to my partners for the confidence they have given me, for their support in all circumstances. thanks to my medical staff who, these last months, were always available and always with great professionalism there for me.

  finally and most importantly, thanks everyone. thanks for standing by my side during all these years. i will never forget your support and your loyalty. and if i only regret one thing, this would be that i've protected myself too hard and that i couldn’t stand closer to you.
  i hope you will forgive me my clumsiness and a wonderful reminder of shared emotions will keep them together.
  on the way to new adventures ...

  see you soon, anywhere ...

  justine

  http://www.facebook.com/...id=10150092010499306
 • 21
  nasıl anlatsam, nereden başlasam...

  2001'de herkes gibi haberim olmuştu senden. fransa açık finali'nde avustralya açık'ı kazanan jennifer capriati'ye yenilmiş, wimbledon yarı finali ise yenmiştin. finalde venus williams'a kaybetmiştin. o sene aklımda yer ettin. o kendine has tek el backhandin ile kendine hayran bırakıyordun. 2002'de evlendin, 2003'te ilk grand slam şampiyonluğun geldi daha sonra arka bahçen olacak roland garros'ta. şimdi burada aldığın tüm grand slamleri yazmaya gerek yok. annenin vefatından sonra carlos rodriguez ile tanıştın. baban ile aran iyi değildi. evliliğine sıcak bakmıyordu, tartışıyordun onunla hep ve ailen ile sık görüşmüyordun. carlos baba figürüydü senin için bir koçtan başka. zaten kariyerin devam etsin etmesin seninle oldu hep kortta ve kort dışında. sen varsan vardı carlos'ta. all around bir oyuncuydun, bunu kimse inkar etmeyecektir. bir çok zorluğun üstesinden geldin, kolundan saatin eksik olmadı. maç içinde senden "allez"ler geldi mi rahat ediyordum.

  2008 yılında set bile vermediğin dinara safina'ya kaybettikten sonra artık hayatımı yaşayacağım, tenisten başka bir hayat var dedin. wimbledon'da şampiyonluk almamıştın daha. yorgunluk dolayısıyla bıraktın tenisi. çok kızdık, kızdım; ama yapacak bir şey yoktu. kafanı dinlemen gerekiyordu. kim clijsters döndü anne olduktan sonra wta tour'a. bu arada babasını kaybetmişti o da kanserden. dönüşü muhteşem oldu kim'in. us open'da zafer elde etti. hem de finale giderken williams kardeşleri geçmişti. kim'in dönüşü senin de dönmene sebep oldu.

  2010'da o kadar güzel başladın ki sen de. brisbane'deki kim clijsters ile finaliniz uzun bir aradan sonra wta tour maçı izlememizi sağladı. yenildin; ama önemli değildi. dönmüştün ve müthiştin her zamanki gibi. avustralya açık'ta final gördün. wimbledon 4. turda kim'e kaybettin ve sakatlandın. ah wimbledon yine canımızı yaktın wimbledon derken sen sezonu kapattın. 2011'e girmeden, sezon başlamadan önce bırakabileceğine dair dedikodular çıktı, neyse ki sen topa vurmaya başladım dedin kasım sonunda da rahatladık. avustralya açık 3. turda svetlana kuznetsova'ya yenildin. maç sonrasında senden alabileceğim en kötü haber düşmüştü internete. sakatlığından dolayı tenis kariyerine noktayı koymuştun. aranız iyi olmasa da wta tour'un en iyi iki ismi olan sen ve kim'i londra'da izleme hayali bile güzeldi. seni sezon sonunda istanbul'da izleyecektik, avustralya açık sonrası seni 13 numaradan, ilk 8'e sokmaya bile çalışıyordum puanlara bakarak.

  olmadı... seni canlı izleme şansımız ancak veda maçında ya da gösteri maçında mümkün olacak. sakatım diyorsun, kızamıyorum. sadece üzülüyorum.

  i can remember all those great times we had
  there were so many memories, some good some bad
  yes and through it all
  those memories will last
  forever

  allez juju
App Store'dan indirin Google Play'den alın