• 2
  devre arasında acilen transfer etmemiz gereken stoper.

  geçen sezon harika bir performans göstermişti. bu sezona da müthiş bir başlangıç yaptı. 22 yaşında ve 1.94 boyundaki sol ayaklı stoper, hollanda milli takımının gelecekteki stoperi olacağı şimdiden öngörülmekte. işte bu sezonun ilk 5 maçındaki istatistikleri

  5 maç (0 gol, 0 asist)
  %86 pas isabet oranı yakalamış ve maç başına ortalama 52 isabetli pas atmış. (bu alanda çok başarılı, defanstan top çıkarabilecek bir oyuncu)
  maç başına 1,2 top kapmış, (geçen sezonu maç başı 2,0 civarında bir top kapma oranı ile kapatmıştı ama bu konuda zaafiyeti yok)
  maç başına 3,8 hava topu kazanmış (bu alanda çok başarılı)
  ikili mücadelelerin %73 'ünü kazanmış, (sezona çok güçlü başladı, geçen sezonu %60'larda kapatmıştı)

  joost van aken'in en güçlü yönleri olarak hava hakimiyeti, rakipten top kapma (tackling), pas arası yaparak top çalma ve oyun içindeki konsantrasyonu gösteriliyor.

  transfermarkt'a göre güncel değeri 1,25 milyon euro olarak görünmekte, fakat bu oyuncu geçen sezondan beri istikrarlı performansını sürdürmekle birlikte, yaşı çok genç, henüz 22 yaşında. http://www.transfermarkt.com.tr/...rofil/spieler/261546

  hazır riekerink hocamız iken, takımdaki stoperlerimizin boy ortalaması bu kadar kısa ve hava hakimiyeti bu kadar zayıf iken, ayrıca hem cepheden hem de karşıdan gelen topları karşılama ve uzaklaştırma konusunda bu kadar zayıf iken kesinlikle ve kesinlikle acilen transfer etmeliyiz.
  (son maçta kayserispor'dan yediğimiz golde gelen ortayı bir sürü oyuncu hiç bir şekilde uzaklaştıramadı )

  22 yaşındaki joost van aken henüz hollanda milli takım forması giymedi, hollanda u-21 takımında ise 2 maça çıktı.

  heerenveen'in, joost van aken için 3 milyon euro'nun altındaki teklifleri değerlendirmeye dahi almayacağına eminim. serdar aziz için ödenen 4,5 milyon euro bonservis bedelini düşünürsek, van aken için de 3,5 - 4 milyon euro civarında bir bedel ödemek bence gayet uygun. en az 10 yıl stoper sorunumuz olmaz, ayrıca ileride iyi bir bonservis bedeli ile satabiliriz.

  ayrıca şunu da belirtmek isterim ki sol ayaklı stoper bulmak çok zor. üst düzey sol ayaklı çok az sayıda stoper var ve fiyatları çok yüksek. van aken için yıllık 900bin - 1 milyon euro civarında bir meblağ karşılığında 5 yıllık sözleşme yapılabilir. bu sayede sol stoper konusunda hakan balta alternatifsiz kalmamış olur, hatta hakan balta, van aken'nin yedeği olabilir. bu konuda sol stoperde oynayan hakan balta'nın da ilk 3 maçtaki istatistiklerini eklemek kıyaslamak açısından fayda olabilir.

  3 maç (0 gol, 0 asist)
  %91 pas isabet oranı yakalamış ve maç başına 50 isabetli pas atmış
  maç başına 0,7 top kapmış,
  maç başına 0,7 hava topu kapmış
  ikili mücadelelerin sadece %47'sini kazanabilmiş. (eskisi kadar güçlü değil, birebir mücadelelerde hem zayıf hem de hız olarak yavaş kalıyor)

  ayrıca yıllar sonra uzun boylu hava hakimiyeti olan bir stopere sahip olarak bu alandaki zaafiyetimizi gidermiş oluruz. zira anadolu takımları dahi bize yan toplarda ve yüksek toplarda tehlike oluşturabiliyorken bunun önüne geçmiş oluruz.

  2017 kış transfer döneminde transfer edebilmemiz dileğiyle.
 • 3
  ne yapıp edip almamız gereken ajax tarafından keşfedilip heerenveen altyapısında gelişimini tamamlamış, güçlü fizikli bunun yanında konsantrasyonu üst seviyede bir stoper, extradan sol ayaklı olması da yurdumdaki stoperlerin sağ stoper oynama hastalıklarına ilaç olacak cinsten. hazır başımızda hollandalı bir hoca varken bu işi bitirmelerini canı gönülden isterim.