• 1
  sözlüğün yeni bombaları. gece rüyamda feghouili'yi dövdüğümü gördüm, düşünün oyle bir kin içindeyim ama bakın biri ptt'de dahi süre almamış, ikisi de süper ligde oynamamış yaşı öyle genç de olmayan iki oyuncuyu değil fatih terim, favre de gelse de burasının zamanındaki en büyük kahramanı riekerink de gelse dün 11 başlatmazdı. bu işler sadece fifada olur. he niye babel yerine etobo başlamadı doğru bir yangın olur. ama yok sekidika yok kerem bunlar sonuca yönelik yorumlamalar. burada maç öncesi sol kanatta kerem oynasın diyen var mıydı? yahu 5 milyon alıyor ve ismi var diye arkasında bekleyen gol kralı diagne, falcao'yu kesemiyor?

  bi şeyler kötü giderken düşündüğünüz ve o ara uygulanmayan şey her zaman doğru olan olmuyor. her mağlubiyet sonrası sinirle ortam iyice antu'ya dönüyor. x oynasın y kadar oynayamıyor mu? demek ki oynayamıyor.

  kazara 2014ten sonra bizim şampiyonluğumuz olmasa taraftar toplanıp yeni kulüp kurarmış. her geçen gün buna emin oluyorum. kadro da hazır.

  berk
  linnes ogün calışkan koray linnes(klonlanacak)
  karnuccu jose rodriguez
  sekidika sneijder(10 numara sut atacak aga!!!) sunday alimi
  mirza cihan

  mis gibi.

  bir de öyle mükemmel argümanları var ki 'oynayamayacak mı'. oynayamayacak desen ya genç düşmani ya bişey olursun. populizm her zaman kazanıyor.
 • 2
  taraftarın büyük bir kısmının babel'den, feghouli'den kötü olamazlar iddiasında olduğu oyuncular. birisini rotasyonlu kadronla azerbaycan'da rahatça elediğin neftçi bile beğenmemiş, diğerini de 1 değil, 2 değil, 3 lig alttan almışsın (o ligde de 40-50 gol katkısı yapmamış, gol asist sayıları iyi ama olağanüstü de değil). tabii bunlar söylenince de insanlar soruyor, "e o zaman niye aldık bunları?". onun da cevabı basit, bu oyuncuları bu sene rangers maçını kurtarsınlar diye değil, gelişme kat etsinler 2 sene sonraki rangers maçını kurtarsınlar diye aldık. taylan antalyalı nasıl gelişimini tamamlayıp formayı aldıysa bu 2 oyuncudan da beklenen aynısı. tabii ki kat etmeleri gereken yol az değil, belki 2'si de yitip gidecek ama zaten çok büyük yatırım yaptığın oyuncular değil. ancak gerekli gelişimi gösterirlerse ilerleyen dönemlerde çok büyük koz olacaklar.

  maalesef şu an haklı olarak hiç beğenmediğimiz feghouli-babel ikilisinin bile çok altında olan ikili.
 • 3
  feghouli'den herhangi bir şekilde daha kötü oynama ihtimalleri olmayan 2 futbolcu. ne yaparlarsa feghouli'den kötü sayılacaklar yazılsın da ona göre 30 yaşındaki çöpleri koruma şenlikleri başlasın. feghouli'den az mı koşacaklar, feghouli'den daha az mı ofansta katkı verecekler, feghouli'den az mı bekine yardım edecekler? feghouli'den az mı maçı kazanmak isteyecekler? bu 2 futbolcudan hiçbir şey olmayabilir, ihtimal dahilindedir. ama feghouli'den ne bok oluyor ki?
 • 4
  bok gibi top oynasalar da oynamaları gereken ikili. kendilerinden hiçbir beklentim yok, yüzde 90 hatta 95 ihtimalle kötü oynarlar zaten. ancak sofiane feghouli, arda turan ve ryan babel'i görünce sahada sinir oluyorum. bu oyuncularla maç kaybedince çıldırıyorum. jesse ve kerem'le de kaybederiz ama en azından elimizdeki malzeme bu, verdiğimiz para bu, aldığımız katkı bu deriz. yoksa birinin cristiano ronaldo, yoksa diğerinin lionel messi olduğunu iddia eden yok.
 • 7
  genç kanat oyuncuları.

  gündem olma nedenleri üzerinde biraz kafa yoralım.

  takım sıfır hareketle oynuyor. gerçek manada sıfır hareket. halı sahada o kadar eller belde oynasanız arkadaşlarınızla aranız bozulur. çok garip bir biçimde de en statik adamlar kanatta oynayanlar oluyor. arda-soso-babel. arda'yı ayırıyorum elinden gelen bir şeyler yapıyor kendince yetersiz de olsa ama babel ve soso ikilisi gerçek manada evlere şenlik.

  iki ihtimal var, ya tepki gösteriyorlar ve bilerek oynamıyorlar ya da gerçekten bitmiş durumdalar. beğenmediğimiz belhanda bile hatalı falan olsa da pas deniyor bir şey yapmaya çalışıyor.

  mevzu da aslında tam olarak denemek. sekidika-kerem ikilisi ne verebilir sorusunun cevabını bilmemekle birlikte isterler en azından. sahadakiler istemedikten sonra istediklerinde yapabilecekleri pek de bir önem arzetmiyor.

  bu ikilinin tartışma konusu olma sebepleri becerileri değil, profesyonel scout olmayanların becerileri hakkında bir fikir sahibi olmaları baya zor. en azından isterler diye gündeme geliyorlar.

  insanların içini çürüten de bu isteksizlik zaten. mevcut oyuncular istemiyor, ısırmıyor, elinden geleni yapmıyor diye bu ikili ister, ısırır ve ellerinden gelen ne kadar az olsa da yapar diye bu ikili sözlük gündeminde.

  sergilemeye üşenilen yüksek beceri ile sergilemek için can atılan düşük beceri arasından isteyeni seçmekten ibaret.
 • 8
  takımın parası var mı? yok.

  borcu var mı? çok.

  kısıtlaması var mı? var.

  maaş yükü çok mu? çok.

  iyi oyununun oynanmaması transfer yapılamamasına bağlanıyor mu? taraftardan yönetime, teknik ekibe kadar herkes yapıyor. peki madem para yok, transfer de yok o zaman yeniden yapılanma için neyi bekliyoruz? bu iki genç oyuncu iyi mi oynayacak? şu aşamada hiç zannetmiyorum ama adım gibi biliyorum ki eğer yukarıdaki şartlar artık herkesçe kabul edilip biz biraz dişimizi sıkacağız, maaş yükünden kurtulmamız gerekiyor, bu sayede de yeniden yapılanacağız dese kimse sesini çıkarmaz, tam tersine taraftar kötü sonuç alacak olsa bile takımın ve genç oyuncuların arkasında durur.

  romantikliğin değil realitenin öznesi olan genç ikili.
 • 9
  sanıyorum ki hiç bir taraftarın sekidika, kerem hatta oğulcan ve ali yavuz'un aynı anda 11'de olması gerektiği gibi bir iddiası isteği yok. aşağı yukarı 20 kişiyle dönen kadrodaki herhangi bir kanat oyuncusu (ki transfer edilen, ışık görülen oyuncular) dünkü* babel ve feghouli'den çok daha iyi olurdu. teker teker şans verilerek geçişlerle de yapılabilecek bir şeydir bu.

  babel, feghouli gibi ruhsuz olduğun zaman istediğin kadar tecrüben olsun ismin olsun yetmez. bu iki adamdaki sıkıntı form düşüklüğü falan da değil aylardır böyleler yani bir sürpriz yok ortada.

  sahada yürüyen adamlarla yenileceğimize, mücadele edecek adamlarla yenilelim. ruhsuz topçular takımın geri kalanına, taylan'ın, emre'nin, omar'ın çabalarına, stoperlerin mükemmel oyununa da gölge düşürüyor.

  mesele sekidika kerem ikilisi değil, eldeki tüm malzemeden daha çok mücadele eden bir takım çıkması gerektiği.
 • 12
  insanlar yaşlandıkça eskiye bağımlılıkları artarmış. bu bilimsel bir gerçek ve uzun süreli araştırmaların sonunda varılmış bu sonuca. tabi ki bunun da istisnası var ama maalesef bunlardan birisi fatih terim değil hem de kesinlikle değil.

  dolayısıyla gençlere ve alt yapıdan çıkan genç futbolculara asla güvenmiyor. taylan’ın geçen yıl da bu performansı göstereceğinden adım gibi emindim ve neden oynatılmıyor diye defalarca da yazdım ama ancak bu sezon mecbur kaldığı için oynattı.

  birilerinin gençler konusunda fatih terim’i itmesi gerekiyor. bu kişi başkan mustafa cengiz’den başkası olamaz. abdürrahim albayrak bunu yapabilecek kadar etkin değil çünkü.

  sekidika, kerem aktürkoğlu hatta atalay babacan ancak başkan’ın ısrarı ile forma şansı bulabilir. rangers maçında ben olsam birinci golden hemen sonra feghouli ve babel’i çıkarır sekidika ile kerem’i alırdım ama maalesef kadroda bile değildiler.
 • 14
  taraftar zaten ilk 11 oynasın demiyor. hiç değilse 1 dakika hazırlık maçında oynasalardı, 10 dakika 3-0 öndeyken girselerdi maça diyor. kendileri hiçbir şey yapmasa topup rakibe bassa adamını tutsa yine babel’den fazla karkı yapacak. babel sahada ne yapmış biri anlatsın da rahatlayalım. bu iki oyuncu top tutamasın, top kaybetsin, hatalı pas atsın, topu tutup beklesin, defansa yardım etmesin. babel bunların hangisini yapmış feghouli bunların kaç tanesini yapmış da bu futbolcular daha kötü olacak. yenilen gollerde babel hep ileride. babel maç boyunca pas hatası yaptı, adam sürekli topa basıp defansla bakışıyor. bir kere topu önüne alıp da koştuğunu, bir kere kontra atakta topla koştuğunu görmedim ben. sekidika defansa yardım etmesin, pas hatası yapsın. maç boyunca bir kontra atakta içeriye girip şut atsa,pas atsa, koşu yapsa halfspacelere bir gol bulsak bu sayede. her türlü daha faydalı olacak. muhammet kerem’in kadife gibi ayağı var. bu adam ya top kaybetmişim felan umrumda değil dese, top tutamam kardeşim ben dese ne yazar? babel de yapıyor bunları. babel ne yapamıyor? şut çekemiyor, pas atamıyor, topu gerektiğinde tutamıyor ama takım atak yapacakken bir saat ayağında boş boş tutuyor. kerem bir kere alsa topu 9 kere kaybedip 10.da geçse pasını da atsa gol olsa peki? babel’in 5 maçtır yapamadığını yapmış olur. çok güzel şut çekiyor kerem 10 tane denese bir tane atsa? takım atak yapamadı rangers maçında. böyle bir maçta bir tane atsa 1-0 kazansak? kimse ne 90 dakika bunlar oynasın ne de messi olsunlar demiyor. bu takımın iki kanat oyuncusu da neredeyse 0 verimle oynuyor. bir kere 0’a inip düzgün orta açsalardı mesela rangers maçında bakın sadece bir kere o zaman bu iki veteranın maç boyunca bir kere yapamadığı şeyi yapmış olacaklardı. sadece basıp adam tutsalar, ileride bostan korkuluğu gibi beklemeseler yine bu iki veteranın yapamadığını yapmış olacaklardı. çok mu şey bekliyormuşuz bu iki adamdan?
 • 17
  kendilerini oynatmak için disiplinli ve çalışılmış bir hücum planına ihtiyaç olan oyunculardır. yoksa "çıkın oynayın" diye sahaya atarsanız ışık tutulmuş tavşan gibi kalırlar. ne yazık ki hoca bu derece ciddi bir hücum planı istemiyor. hücum oyuncularının doğaçlama takılmasına çok izin veriyor ve buna çok güveniyor. bu yüzden maaşı yüksek oyuncuları sürekli sahaya sürüyor.
 • 18
  oynasalar en azindan babel - feghouli leslerinden daha fazla kosu mesafesi katedecek ikilidir.

  özellikle su feghouli’ye inanilmaz tutuldum. adam eksiltme desen yok, kanat bekine yardim etme desen yok, sut desen yok, orta desen yok ama is cuvalla para almaya gelince tabii ki var. sunu daha hala oynatip da farkli sonuc beklemek düpedüz ahmakliktir. bunun yerine kerem ya da jesse o kanatta mac boyu kipirdamadan dursalar bundan daha cok ise yararlar, resmen o derece.

  babel deseniz allah’a emanet. adam bitik. kafa futboldan cok yeni youtube videosunda. eskiden en azindan sut filan cekerdi o da yok artik.

  2 gün sonra transfer dönemi de bitiyor, oh mis. maci acacak penalti düdüklerini bekleye bekleye sezonu bitiririz. ne güzel.
 • 20
  benim de yeterli bulamadığım, hatta kötü bulduğum halde oynamalarını istediğim ikili. ali yavuz kol ile birlikte üçlü diyelim. çelişkili ama öyle.

  sağolsun özellikle feghouli ve babel öyle isteksiz, öyle temposuz, öyle vurdumduymaz oynuyorlar ki izlerken insanın sinirlerinin bozulmaması için peygamber sabrına sahip olması gerekiyor. arda kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışıyor, mücadele etmeye çalışıyor ama o tempoyla göz kanatıyor maalesef.

  acilen feghouli, babel veya arda üçlüsünden biri kesik yemeli. bir formül bulunmalı ve o üçlüden birinin yerine daha tempolu biri oynamalı. yoksa yarım devre kafayı yeriz bu adamlarla.
 • 22
  bu arkadaşları oynatmayalım çünkü şampiyon olamayız. onların yerine babel, feghouli ve arda gibi hazır topçuları oynatıp 6. olalım. yarışmacı takım öyle habire genç çıkarıp oynatmaz. babel'den feghouli'den arda'dan medet umar yarışmacı takım. hem o kadar sözleşmeler yapılmış, hoca ne yapsın? bi de önce arda için sabretmek lazım. 37 yaşına girdiğinde maç eksiğini kapatırsa ligin tozunu atacak.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!