• 1
  galatasaray cafe crown'un ilgilendiği iddia edilen oyun kurucu. haberi marko'nun yeri geçmiş, daha önce mersin büyükşehir belediye'de de oynamıştı son olarak euroleague takımlarından lietuvos rytas tarafından serbest bırakılmış. yeni sakatlıktan çıktığını söyleyelim...

  http://bc.lrytas.lt/...temid=11&lang=lt

  http://markonunyeri.blogspot.com/...n-galatasarayda.html

  edit: talkbasket'te haberi kesin olarak açıkladı.
 • 2
  kolej kariyerini rider üniversitesi'nde tamamlayan, büyük ihtimalle sezonun kalan kısmında galatasaray'ımızın formasını giyecek olan oyuncu.

  --- alıntı ---

  23 nisan 1982 doğumlu ve boyu 1.83 olan jerry johnson oyun kurucu pozisyonunda oynuyor. kolej kariyerini rider üniversitesi'nde geçiren (rider broncs) johnson, 2006-07 sezonunda türkiye'de mersin büyükşehir belediyesi'nde forma giydi. bir sonraki sezon fransa'nın clermont takımıyla anlasan amerikalı oyun kurucu, sezonun son kısmını ve sonraki iki seneyi belçika'da spirou'da geçirdi. haziran ayında belçika ligi finalleri döneminde rytas ile sözleşme imzalayan oyuncu oynadığı takımlarda genel olarak 11-12 sayı, 2 ribaunt, 3 asist ve 1 top çalmalık bir katkı veriyor.

  --- alıntı ---

  http://simasjasaitis.blogspot.com/...galatasarayda-m.html (video içerikli.)
 • 4
  rytas'ın üçüncü gardı. saras'ın transferiyle sıralama değişmiş olabilir tabii. kulüpte anlamadığım bir oyuncu hareketliliği var.

  ancak bizim tutku'nun yedeği olacak bir garda ihtiyacımız yok. tutku'yu yedek bırakacak bir garda ihtiyacımız var. bu çok açık. tutku'nun istikrar sorunu var.

  üstelik hakkında yazılanları her okuduğumda "sakatlığı nedeniyle oynayamadı..." ibaresini görüyorum. türkiye'ye gelmiş sakatlığı nedeniyle oynayamamış, rytas'a gitmiş, sakatlığı nedeniyele oynayamamış. açıkçası bana çok güven vermiyor şu kısıtlı bilgiler ışığında. ama tabii, izlemeden bir şey söylemek yanlış.

  ancak pivottan önce bir oyun kurucuya ihtiyacımız olduğu da çok açık. uzun bölgesi bir şekilde idare edilir. shumpert dört numara oynar, savunmada biraz idare eder, yardım savunmasıyla işin içinden çıkar, dış şutlarla sayı bulur falan, ama oyun kurucu pozisyonunda sorun yaşadığımız zaman bunu ikinci bir oyun kurucu dışında hiçbir oyuncuyla tolore edemeyiz.
 • 5
  --- alıntı ---

  jerry öncelikle oktay hocanın isteceği türde bir pg; coachable, oyun disiplini olan, takım duzenini bozmayan, rol çalmayan, savunma yapacak istege ve atletizme sahip bir oyuncu. 1-2 oynayabiliyor belirli bir sut ve skor gucu de var. en önemlisi hızlı hucuma, set hucumuna ve geçiş basketboluna uygun olması(ları). bu açıdan taylor'la benzeşiyor biraz. yine kariyer gelişimleri de benzer sayılır.

  şöyle ki taylor fena olmasa bile çok parlak, avrupalıların dikkatini çekecek bir ncaa kariyerine sahip değildi ve bunun sonucu avrupa kariyerine ispanya vb. bir ulkede değil, almanya'nın goettingen takımında başlamış ve takımıyla birlikte başarı kazanıp, bunun sonucu daha zor bir lige ve daha iddialı bir takıma gelmiş bir oyuncu. ve bunun zorluklarını yaşadı, yaşıyor. orta sınıf bir alman kulubunun ve eurochallange'ın f4 mvp'si bu seviyeyi test ediyor kısacası. jerry de taylor gibi aslında fena bir ncaa geçmişine sahip değil ama kendini buyuk liglere atacak kadar dikkat çekecek bir kolej geçmişi yok. mersin ve fransa deneyiminden sonra, almanya gibi aslen basketbol ülkesi olmayan ama bu işe giderek daha fazla ilgi ve pay ayıran belçika'da spirou c.'da çıkışını yapıyor. 2 sezon boyunca oldukça başarılı oluyor keza spirou da takım olarak son yıllardayükselişte olan bir ekipti zaten. jerry de taylor gibi kişisel ve takım başarısının sonucu olarak, kendini rytas da buluyor, daha zor bir lig daha iyi bir takım ve euroleague. kısacası sınıf atlıyor ve bu seviyeyi test ediyor, etmesi bekleniyordu ama bu ne yazık ki gerçekleşmiyor. bu açıdan bir ust seviyede taylor'ın yapabilecekleri hakkında iyi-kötü fikir edinebilirken, jerry'nin ekim-aralık arası süren sakatlığı sonucu bunu görme/test etme sansı yakalayamadı(k). bu anlamda kapalı kutu, rytas için bile.

  diğer önemli bir nokta, rytas'ın haziran başında pg olarak jerry'i seçmesi.(sene başı 1.pg'di, yedeği trabzon'a gelen igor m.-bu sezon rytas'ın kadrosunda bulunan 3 pg'dı ulkemizde şu an-) her ne kadar bu yıl için küçülmeye gitseler de rytas, cibona, partizan gibi köklü ve araştrmacı takımlar genelde iyi(doğru) abd'li(genel olarak yabancılarını) seçerler. r.marshall, a.anderson, bu sezon cska'ya geçen eski cibona'lı pg, jawai, lasme, efes'e gelen roberts aslında adı sanı duyulmamış olsa da parlak-potansiyeli ncaa kariyerleri olan oyunculardı ve bunları parlattılar tıpkı c.eidson, m.nielsen gibi hatta beşiktaş'tan tanıdıgımız b.newley bile; tabi bunu bu takımların odeyebildikleri tavan ücreti de hesaba katarak değerlendirmek lazım.

  rytas'a dönersek, sanırım 4 haziran'da jerry ve cemal'i birlikte açıkladılar.
  http://bc.lrytas.lt/...&Itemid=11〈=en
  bunu şunun için yazdım, yaz başında da oktay hocanın guard listesinde oldugunu düşündüğüm için. sonuç itibariyle, yükselişte olan, geçmişi-referansları ve ücreti kulubu aşmayacak, sisteme uygun oyuncular peşindeydi hoca. belki o zaman için rytas'la rekabet edemedik ve sonrasında rochestie'yi aldık(23 haziran galiba).

  toparlarsam, elimizde olmayan şartlar çerceveyi belirlese de jerry tamamen piyangodan çıkmış bir oyuncu değil gibi gözüküyor. yalnız geçirmiş olduğu uzun sakatlığın etkileri ve belçika sonrası bir ust seviye basketbolda ne yapacağının daha önce test edilmemiş olması riskleri oluşturuyor, bu yuzden jerry'i parkede denemeden taylor'ı göndermeyiz.

  not: bir başka ilginç tesadüf, jerry'nin de sakatlık geçirmiş ve bonservisinin elinde oluşu; a.sezgin şubeden uzak dur! :)

  *

  --- alıntı ---
 • 12
  sanılanın aksine goettingen formasını hiç giymemiş oyuncudur. sezonun kalan kısmında galatasaray'ımızın formasını giyecektir.

  --- alıntı ---

  kolej kariyerini new jersey eyaletinde bulunan ve ncaa'in maac* konferansında yer alan rider üniversitesi'nde geçirdi. (rider broncs) takımının 2001-02 sezonunda maac konferansı normal sezonunu birinci tamamlamasında ilk yılı olmasına rağmen önemli katkılar sağladı.

  bir sonraki sezon performansını bir seviye yukarı çeken jerry johnson, üniversiteden mezun oluncaya kadar bu performansı istikrarlı biçimde korumayı ve geliştirmeyi başardı.bu başarı 2003-04 ve 2004-05 sezonlarında onu maac konferansı'nın en iyi 5'ine seçilmesini sağladı.

  abd'nin pek tanınmamış kolej takımlarından birinde oynaması, onun profesyonel kariyerinde ilk durağının polonya olmasına neden oldu. polonya'nın polpharma starogard gdański takımında üniversiteden mezun olduğu 2005 senesinde deneme antremanlarına çıktı ve performansından memnun kalınınca 2005-06 sezonunu bu takımda geçirdi.

  jerry johnson'ın bir sonraki durağı türkiye oldu. ligimizde mersin büyükşehir belediyesi forması giyen oyuncu, şu an internette dolaşan bazı haberlerin aksine sakatlıklarla fazla boğuşmamış ve ligimizde istikrarlı bir performans sergilemiştir.

  mersin'de göstermiş olduğu başarılı performans onun 2007-08 sezonundaki yerini fransa ligi yaptı. burada clermont forması giyen jerry johnson, her seviye atlayışında kendisini de geliştirmeyi başardı. nisan ayında spirou'nun dikkatini çeken oyuncu belçika takımına transfer olup, sezonu burada tamamladı.

  spirou charleroi takımında 2009-2010 sezonu sonuna kadar kalan abd'li oyuncu, bu takımda 3 belçika ligi şampiyonluğu, 1 belçika süper kupa şampiyonluğu ve 1 belçika kupası kazandı. kazanılan bu başarılarda jerry johnson'ın büyük payı olduğu söylenebilir. belçika temsilcisi'nde kazandığı son şampiyonlukta mvp ödülünü kazanan jerry johnson, ayrıca 2008-09 sezonunda takımının eurocup'ta top 16'ya kalmasında büyük etkisi oldu.

  elde ettiği bu başarılar ve kariyerindeki gelişim onu litvanya'nın lietuvos rytas takımıyla sözleşme imzalamasını sağladı. 2010 senesi haziran ayında henüz belçika ligi finalleri devam ederken litvanya takımıyla sözleşme imzalayan johnson, takımın birinci oyun kurucusu olarak düşünülüyordu ancak ekim ayında yaşadığı sakatlığın onu 7-8 hafta takımından uzak tutacağı anlaşılınca rytas khalid el-amin ve sarunas jasikevicius takviyeleriyle guard rotasyonunu genişletti. aralık ayı ortalarında tekrar forma giymeye başlayan oyuncunun sakatlığı ile ilgili herhangi bir problemi bulunmuyor.

  --- alıntı ---

  oyuncumuzun kendi şutunu yaratması, geçiş oyunlarındaki kabiliyeti ve oktay mahmuti'nin sistemine uygun olması en önemli artılari. yukarıda alıntıladığım yazının devamında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  http://simasjasaitis.blogspot.com/...i-jerry-johnson.html
 • 13
  --- alıntı ---

  beko basketbol ligi’nde olin edirne’ye yenilerek evinde 10 maç sonra kaybedip ligde 8 maçlık galibiyet serisi sona eren galatasaray cafe crown’da oktay mahmuti, yeni transferi değerlendirdi.

  sitemize özel açıklamalar yapan mahmuti, lietuvos rytas’tan alınan jerry johnson’ın gelmesiyle taylor rochestie’nin bir ilgisinin olmadığını söyleyerek, “rochestie’nin takımdan ayrılma gibi bir durumu yok. caner’in sakatlığı sonrası avrupa maçlarının da başlayacak olması nedeniyle rotasyonu güçlendirmek istedik. sistemi üzerine kuracağımız bir oyuncu değil, sistem içinde parça olacak bir oyuncu seçtik. böylece daha kompakt bir takım haline gelip hücuma zenginlik kattık. çünkü bizim 2 numara pozisyonunda çok yaratıcı, net bir ismimiz yok. bu handikabı aşmak adına da önemli bir hamle oldu. bir yabancı fazlamız oldu. kimin dışarıda kalacağına maç maç bakacağız” dedi.

  basketdergisi

  --- alıntı ---