• (alinti: bugünkü adıyla izmirspor kulübü, 1923 yılında eşrefpaşa semtinin ileri gelenleri tarafından, turuncu-siyah renklerle “altınay” adıyla kuruldu. altınay’ın, sakarya kulübü ile girdiği rekabet, bir süre sonra sertleşince camianın ileri gelenleri, bu iki kulübü tek çatı altında birleştirmeye karar verdi. ve 28 kasım 1930’da altınay ile sakarya, izmirspor adıyla birleşti.
    kulübün resmi renkleri ise “mavi-beyaz” olarak tescil edildi. ancak bu renkler, fahrettin altay paşa’nın isteği üzerine daha sonra “lacivert-beyaz” olarak değiştirilmiştir.
    izmirspor adıyla yapılan ilk resmi maç, 23 ocak.1931’de alsancak stadı'nda türkspor ile oynandı ve izmirspor bu maçı 5-0 kazandı. 1937 yılında diğer izmir kulüpleri arasında güçlenen “birleşme” fikrine razı olan izmirspor, göztepe ile “doğanspor” adı altında birleşti. ancak bu rüzgar kısa sürdü ve sezon sonunda takımlar ayrıldı. izmirspor, kısa bir bir süre “ateşspor” adıyla faaliyetlerini devam ettirip eski adına geri döndü. izmirspor, türkiye birinci ligi’nde resmi maç oynayan ilk kulüptür. lacivert-beyazlılar, 21 şubat 1959 tarihinde oynanan bu maçı 2-1 kazanırken, özcan altuğ, ligin ilk resmi golünü atan futbolcu olarak da tarih sayfalarındaki yerini almıştır. birinci lig’de 9 sezon mücadele eden izmirspor’da metin oktay, tarık gencay, seyfi talay, sami özok ve b.mustafa gibi unutulmaz oyuncular yetişmiştir. metin oktay, izmirspor ve galatasaray formalarıyla ligde tam 217 gol atarak kırılması güç bir rekora ulaşmıştır.
    1975 yılında inciraltı’ndaki araziyi satın alan izmirspor, inşa ettiği tesislerde bugün binlerce sporcu yetiştirmektedir. izmirspor’un, 1978’de kurulan spor okullarında ise iki binin üzerinde genç eğitim görmektedir. tüm bunlar, izmirspor’un türk futbolunda üstlendiği “yetiştiricilik” misyonunun bir ürünüdür. bugün türkiye liglerinde izmirspor alt yapısından yetişmiş yüzlerce futbolcu vardır ve her transfer döneminde izmirspor, türk futbolunun en büyük vitrini olmaktadır. )
    http://www.izmirspor.com/index.php