• 1
  ukdeyi veren: baglamaist (28/8/2009 19:47)

  1904-1905 sezonunda istanbul pazar ligi adıyla ve dört takımın katılımıyla kurulan türkiye'nin ilk futbol ligidir. daha sonra istanbul cuma ligi ve istanbul ligi adlarıyla devam etmiş; sonuncusu 1950-1951 sezonunda yapılmış ve ertesi sezon yerini istanbul profesyonel ligi'ne bırakmıştır.
  50 sezonluk lig tarihinin şampiyonları;

  galatasaray sk 15
  fenerbahçe sk 15
  beşiktaş jk 13
  manisaspor 2
  altınordu idman yurdu 2
  moda fc 1
  istanbulspor 1
  güneşspor 1
 • 2
  bu ligi en çok 15 er kez olarak galatasaray ve fenerbahçe kazanmıştır. bazı kaynaklarda fenerbahçe'nin 16 şampiyonluğu var diye yazıyor, 1915 istanbul ligi şampiyonu fenerbahçe olarak gösteriliyor. oysaki o yıl istanbul ligini kazanan galatasaray'dır, fenerbahçe ise o zamanın istanbul 2.ligi olarak kabul edilen ve çok zayıf takımların yer aldıgı istanbul şampiyonasını kazanmıştır. bazı iddalar vardır 1916 yılında 2 ligin şampiyonu aralarında maç yapar ve bu maçı 3-1 kazanan kazanan fenerbahçe o yılın gercek istanbul ligi şampiyonu olarak kayda geçer. bu tamamen yanlış bir bilgidir bahsi geçen maç ertesi sezonun istanbul ligi'nin sıradan bir lig maçıdır. şampiyonluğu belirleyen bir maç değildir. bu arada galatasaray'ın, ateş güneş olaylarından ötürü 18 yılı sıkıntılı geçmiş ve 18 yıl hiç istanbul şampiyonu olamamıştır. meydan fenerbahçe ve beşiktaş'a kalmıştır. asıl komik olan ise galatasaray'ın 18 yıl boş geçen yıllarına rağmen ne beşiktaş nede fenerbahçe şampiyonluk sayılarında galatasaray'a fark atamamıştır.*
 • 4
  ülke ekonomisinin yaklaşık yüzde otuzuna, ülke nüfusunun da yaklaşık yüzde yirmisine sahip olan bir kentin futbol takımlarının da ülkenin en üst futbol liginin yaklaşık yüzde otuzunu oluşturmasında bir anormallik olmasa gerek. burada, eğer varsa, sorun futbol dışı etkenlerde olmalı.

  türkiye'nin en büyük üç takımının geçmişte yarıştığı lig.