• 2
  başlığın ilk entry'sindeki ikinci cümle olayı gayet güzel özetlemiş aslında: "türkçesi 'topu bana verin, siktir olun gidin' şeklindedir."

  zenginleştirelim.

  isolation, bire biri iyi oynayan oyuncunun skor yapmasını sağlamak amacıyla ona arzu ettiği bölgede boş alan yaratmak için tasarlanan hücum düzenidir. izole edeceğiniz oyuncunun pozisyonu (kısa forvet mi, oyun kurucu mu, şutör gard mı vs.) ve hücumun hangi anında (24 saniyenin bitimine 5 saniye kala mı ya da hücumun ana işleyiş planı mı vs.) bu düzenin uygulanacağı gibi detaylar önemlidir. isolation hücumu içeri drive ederek de sonlandırılabilir, şutla da bitirilebilir. tercih çoğu zaman (koç da direktif verebilir) topun emanet edildiği oyuncudadır.

  modern basketbolda 4 farklı isolation düzeni vardır:

  - dış adamı* tepede* izole etmek (türk basketbol izleyicisi için bu isolation çeşidinin karşılığı petar naumoski'nin bire birleridir; galatasaray erkek basketbol takımı için ise bu düzen carlos arroyo demektir)
  - dış adamı kenarda* izole etmek
  - iç adamı* yüzü dönük tepede izole etmek
  - iç ve dış adamları sırtı dönük izole etmek

  günümüz basketbolunda akan oyunun hızı bu 4 farklı isolation düzeninin iç içe geçmesine sebep olsa da işin özünde bu sistematikler yatar. dış adamı tepede izole etme tercihi ise halen en çok denenen isolation düzenidir. nba eşittir isolation demek ise genel hatlarıyla doğru bir kabuldür.

  jayson tatum: https://youtu.be/lrc45w3Kvf4?t=1m

  petar naumoski: https://youtu.be/e0eYLq_wDp4