• 251
  gidişine üzüldüğüm, gecenin bir yarısı ansızın pilot olmuş yazar kardeşimiz. geleceği, ufku açık olsun. yazdığı entrylerde anlaşmadığım konu olduğunda yazdığım mesajlarda hiçbir şekilde problem olmazdı. ha keza onunda bana söylediği hiçbir şeye gücenmedim. birebir iletişimde bana karşı üslubu doğruydu. argo kullanmaz lafı da dolandırmazdı.

  asıl problem şu ki, tahammülsüzleşiyoruz. okumak, dinlemek ya da farklılığı görmek çok hoşumuza gitmiyor. eleştirirken yapıcı eleştirmiyor, temeline dinamit koyacak saygısızlıkta ve üslupta yazıyoruz.

  ve bizler şurada iki üç önemsiz bilgi (sonuçta yaptığımız iş dünyayı kurtarmak, bilim üretmek değil) için birbirimize sabredip dinleyemiyorsak, ülkede insanlar nasıl kutuplaşmasın diye düşünüyorum. aykırılığın, farklı fikrin barınmadığı, barındırılmadığı yer tektipleşmeye, aynı şeyi söyleyen ve düşünen yüzbinler ordusuna dönmeye mahkum olur.

  umarım bizler farklı düşünüşlerimizi sözlük formatına uygun şekilde anlatmayı becerebiliriz. ne kadar becerebilirsek tabi.

  (bkz: yolun açık olsun paşam)

  edit komplo teorisi: bir bakarsın moderatör olur ve kendi başlığının altına nerede kalmıştık? yazar herşey değişir. :)
 • 252
  ben dahil sanırım sözlüğün formatı konusunda hassas birçok gsuser'dan uyarı almasına rağmen aynı şekilde yazmaya devam etmesi nedeniyle uçan yazar. zaten daha önce de aynı sebepten ceza almıştı. birazcık sözlük formatına uyabilseydi kalabilir ve bilgi dağarcığımızı genişletebilirdi. çünkü futbol dışındaki dallarda da bilgi ve ilgisi var. bundan sonra dönmesi mümkün görünmüyor. yıllardır devam eden her oluşum gibi sözlüğümüzün de uyulmak zorunda olan kuralları var. umarım okurken bunları düşünür renkdaşımız.
 • 260
  selçuk inan'ın fenerbahçe'li olduğunu yazdığından beri gözümde inandırıcılığını yitirmiş yazardı. kulüp içerisinde neredeyse başkan dahil her ağır topu tanıdığını iddia eden bir yazarın vaktinin büyük kısmını bir sözlüğe ayırması da mantıklı gelmiyordu bana. eğer var idiyse de böyle birşey moderasyon tarafından en azından kim olduğunun bilinmesi faydalı olur diye düşünüyordum.

  kendisi bende engelliydi fakat gitmesi yine de iyi olmamış, formata ayak uydurabilseydi keşke. yazık olmuş, her fikire açık olmak lazım.
 • 263
  6-7 yıldır sözlükteyim, engellemek zorunda kaldığım ilk yazar kendisidir. tematik mod kullanması gerektiğini, forum tarzı cevap yazmayıp edit butonuyla işini halletmesi gerektiğini söyledim. sözlüğün kuralları, işleyişi gayet basit. benim de hoşuma gitmeyen bazı ufak tefek ayrıntılar var ancak zamanla alışıyorsunuz. alışamayanlar veya buna karşı koyanlar da pilot oluyor.

  yöneticiler kendisini kazanmaya çalıştı bir süre, yoksa çok daha öncesinde pilot olmalıydı.
 • 264
  dursun ağabeyinin pilot olmuş kardeşi.

  açıkçası, görüşlerinden dolayı kendisi ile problemim olan bir yazardı. ve kendisinin hak etmediği hiç bir şeyi yaşamadı. su testisi eğer su yolunda kırılıyorsa, bu testinin çok çok önceden kırılması da elzemdi.

  yani adam bir entry yazıyordu, 10000 kelime. muazzam işçilik diyip oturuyorsun çayın - kahven, kullanıyorsan sigaran (sağlığa zararlıdır) ama atıyorum konu "sabri sarıoğlu" olsun, bir anda bakıyorsun entry'nin içinde enver paşayı okuyorsun. ne alaka? çoğu yazar bahsetmiş, örnek verdiğim konudan devam edersek sabri sarıoğlu okumak istediğim için burada, o başlıktayım. enver paşa okumak istesem onu okuyabileceğim bir yere gider, okurum değil mi?

  e peki bu boşa laf kalabalığı olmuyor mu?

  moderasyon doğru kararı geç de olsa uygulamıştır. kaç kere ceza aldı, sayısını unuttuk. her cezadan sonra başlığında moderatör arkadaşlar "cezayı verdik, umarız kuralları öğrenerek geri döner" dedi. her seferinde cezadan sonra kendisi gelip aynı şeyleri yapmaya devam etti. bir keresinde "sözlük kurallarını okudum, ezberledim ve geldim" dediğini okudunuz mu o kadar kelimenin arasında? ben okumadım.

  son olarak, bildiğini zannettiği şeylere gelelim. hani üyelerle, muhabbetlerle, dursun özbek'le falan alakalı. çoğu doğru değil. bunların karşı bilgisine bazı kişiler aracılığıyla ulaşmak da zor değil. insanlarla muhabbet edersen, bilgi alırsın. benim edip aldığım vardır çokça. yani kimse dursun ağabeyinin "anadolu çocuğu" görüntüsüne bakmadı ki, hepimiz yönetim şekline baktık. söz vermesine rağmen yapmadıklarına baktık. yahu ben bir divan üyesinin hayri kozak'tan öğrendiği bir beştepe ziyareti biliyorum dursun özbek'in yaptığı, sonucunda riva ve florya'nın nasıl bir peşkeşle elden çıktığına kadar (20 ocak seçiminde dursun özbek kazanırsa ki kazanacak o akşam burada anlatacağım bilgi aldığım kişinin ismini vermeden ve dahasında yaşanan bir çok şeyi de) sizce ben bunları bilirken "anadolu çocuğu görüntüsü var yeaa" diye mi dursun özbek istememezlik yapıyorum? akıl mantık kesiyor mu?

  üyeleri haybeden disipline sevk edip ceza almalarını sağlayan, kulüpte dibine kadar işlettiği nepotizm'in kelime anlamını bilmeyen, taraftar dahil bütün camiayı kutuplaştıran, el kadar şehirdeki küçücük bir taraftar derneği hakkında bile o derneğin başkanına baskı uygulatıp "seçime gitsinler derneği bıraksınlar" şeklinde baskı yapan, bir taraftarın twitter'da yazdığı serzenişleri bile sağı solu hatır gönül ilişkisini araya koydurtup sildirmeye çalışan bir başkanı (evet bunun başına geldiği kişi benim) ben sadece "anadolu çocuğu görüntüsü var" diye sevmeyeceğim öyle mi?

  ben ne çocuğuyum peki? biz anadolu çocuğu değil miyiz?

  pilot olmasına sevindim. dediğim gibi umarım dönerse de sözlük kurallarını, formatını okusun ezberlesin de gelsin. her kelimeden önce düşünsün. yoksa yine gelir, yine pilot olur.
 • 266
  kendisi hakkında 3.entrymi girdiğim pilot yazar. bu da benim için bir ilk zira daha önce kimsenin başlık altına doğum günü, vefat, baba olma gibi şeyler dışında yazmışlığım yoktur. herkes gibi ben de onun sözlükte bir renk olduğunu düşünüyordum, çok ilginç başlıklara yazmadığı sürece entrylerini okumuyor olmama rağmen üstelik.

  ünal aysal'dan ne bileyim gs erkek basket takımından girer, özcan ağabey seviliyorsun, yine görüşmek umuduyla, seni bir daha göremezsem vursunlar beni alsınlar beni bu diyardan... falan diye bitirirdi. eğer başını okuyup kim yazmış diye başlık altına doğru hızlıca göz atarsanız ufak çaplı bi şok geçirebilirdiniz özcan kim şimdi aq diye. ben genelde gülerdim dediğim gibi benim için bir renkti varlığı. ayrıca özel mesajlarda da çok kibar biriydi, hiç kırıcı konuştuğuna şahit olmadım.

  ama moderasyon da sonuna kadar haklı. bu sözlük formatı şeyinden ben de çok çektim. 7 yıllık yazar olarak 2'şer hafta 1'er ay cezalar aldım son dönemde. çok isyan ettim, çok üzüldüm, iş yerinde canım çok sıkıldı sözlüksüz :( bu yüzden en azından adil olduklarını, eşit olmaya çalıştıklarını düşünüyorum. çok kere uyarmalarına rağmen demek ki düzelmedi, düzeltmedi adam yazma şeklini. moderasyon da üzülerek uçurduğunu söylüyor zaten.

  umarım yeniden gelir. tekrar denerse yazar alımlarında önceliği olacağını düşünüyorum. kendine iyi bak abi.

  selçuk inan'la ilgili kral çıplak diyebilen türkiye'de ilk kişi patos64, buraları okuyorsan, umarım sen de bi gün gelirsin. senin gibi dobra dobra doğruları söyleyen, ileri görüşlü yazar gelmedi be kardo :(
 • 268
  popülizm ve hamasetten nefret ederim. insanların ne istediğini, ne düşündüğünü, ne anlatmak istediğini doğrudan, direkt olarak anlatmaları gerektiğine inanırım.

  ismailenver, böyle bir yazar mıydı, asla değil. kaç tane yazısı, konu başlığı ile alakasız, yeri geldiğinde gereksiz bilgilerden oluşuyordu. saçma sapan dursun özbek güzellemeleri, enver paşa'ya dağda kaç kişinin sulandığı, olur olmaz her yerde can kıraç'tan bahsetmesi falan kendisini itici kılan şeyler. hal böyle olunca popülizm, biraz ismailenver'in tarzı haline gelmiş oluyor. ama bu adamın sözlükten atılma sebebini iyi tartmak lazım. bu adam, içerikten mi, üsluptan mı, yoksa diğer başka kurallara riayet etmediği için mi atıldı?

  --- alıntı ---
  sözlük formatını istikrarlı şekilde ihlal ediyordu. uyum sağlaması için ciddi çaba sarfettik ama peşine moderatör de taksak hatalı entry girme hızına yetişemedik. değişik üslubu ile sözlüğe renk katacağını düşündük ama şimdilik olmadı.

  --- alıntı ---

  salyangoz'un entrysine göre, pilot edilme sebebi bu.

  diyeceğim şu, sözlük formatını madem ısrarlı bir şekilde ihlal ediyor, o zaman bu uyarılma meselesinin içeriği nedir? uyum sağlaması için çaba sarfettiğiniz bu yazar, ısrarla uymayınca, sizce de bundan önceki pilot edilen yazarlara haksızlık edilmiş olmadı mı? gerçekten de ismailenver kadar diğer eski yazarlara müsamaha göstermiş miydiniz?

  üsluptan dolayı sıkıntı yaşamaması ise bambaşka bir problem. hele ki içerik? ben de burada karl marx, friedrich engels övüp, das kapital'den alıntılar paylaşsam ya da benito mussolini'nin askerleriyiz diyip, nasyonal sosyalizm manifestosu yapsam, ama içinde galatasaray ile alakalı bir şeyler de serpsem hoşuna gitmeyecek kitle olur mu olmaz mı?

  dahası, ismailenver kadar müsamaha gösterilebilir mi bana da?

  ismailenver, gerçekten çok bilgili ve meraklı, belli ki iyi niyetli, ama uslanmaz bir sözlük formatı canavarı bir yazardı. bunları yazarken iyi niyetinden gerçekten hiçbir şüphem olmadığını belirtmek istiyorum.

  ama kurallar neden vardır?

  burada elli tane siyasi görüşü, dini, hatta ana dili farklı yazar var. hangi biri övülse, muhakkak muhatap aldığı karşıt görüş yanlısı yazar çıkar. bu başlı başına bir problemdir. gerçi böyle olmasına hiç gerek yok. tarihi bir kişilik veya inanç, veya görüş, burada ne kadar sözlüğün konusu haline getirilebilir?

  tamam, spor ve siyaset, hatta tarih birbirinden çok da bağımsız değil, ama burası da bunun ana tema edileceği bir yer mi?

  hiçbir önyargım ve negatif düşüncem yok, tekrar gelebilme imkanı varsa, yaptığı hataları tekrarlamaması şartıyla gelmesini ben de isterim.
 • 270
  sözlüğe dönerse umarım daha gerçekleşmemiş olaylardan kesinmiş gibi bahsetmeyi bırakır.

  senin şebinkarahisarlı kralın kellesini aldılar. sana kalsa başkan seçilememesi imkansızdı. burası galatasaray. enver paşa hücum hede hödösü demeden adamı avustralya çöllerine kadar sürer, arta kalan zamanda da anısına lokma dağıtırlar. https://twitter.com/...s/956498539831529472
 • 271
  ilginç tarzı ile akıllarda yer etmiş bir pilot.

  ismailenver tarzı entry yazma kılavuzu:

  önce başlığın tanımı yapılır. sonrasında başlıkta dönen konu ile tarihte yer etmiş bir kişinin alakası bir şekilde kurularak ihsan oktay anar tarzı yazılmış olan ve eski türkçe ile bezenmiş en az 7 paragraf ile bu olay anlatılır. bu paragrafları okuyan kişinin kafasında hücum marşı çalmalıdır.

  örnek: (tanım)... işte cundalı hüseyin paşa'nın da zamanında yaptığı gibi laf-ı güzaf ile değil bayrağı alıp düşmanın bağrına ilerleyeceksin......hüseyin paşa da kılıcını kınına koyduğunda... terakki... ittihat...

  bu paragraflar sonrası daha güncel konulara dönerek okuyucu bir anda ters köşe yapılır. tam "adam galiba anlayacağımız dilden bir şeyler yazmış..." diye düşündürürken o da ne? x yöneticisinin (x yöneticisi x abim diye yazılmalıdır.) hatay'daki kuzeninin eski sevgilisinin oyuncu kankasının çok iyi bir galatasaraylı olduğu bilgisi girilmelidir ve onunla ilgili tabii ki de ayrı bir başlık açma kararı verilmiştir bile. bir kaç yönetici ve teknik direktörden de çocukluk arkadaşı, abi-kardeş ilişkisi tarzı anılar ile bahsettikten sonra tekrar ihsan oktay anar modu açılır ve 2 paragraf daha tarihten bir kişi güzellemesi yapılır. entry sonlandırılır.

  sonlandırılmış entry asla düzenlenmez, onun yerine flood yapılmalıdır. eğer bunları yapabilirseniz tebrikler, artık siz de bir ismailenver'siniz. *