• 1
  bir dönem sözlükte afrika kökenli defans oyuncuları mental açıdan çok yetersiz defans dediğin iskandinav olur diye bir furya vardı. bir tarafa bakıyorum marcel desaily, samuel kuffour, william gallas, rigobert song, kolo toure, lilian thuram, okechukwu uche, vincent kompany, joseph yobo ve gümbür gümbür gelmekte olan samuel umtiti, dayot upamecano, mouctar diakhaby ve issa diop. daha da uzar gider bu liste bir bu kadar da yazamadığım vardır.

  diğer tarafa bakıyorum olof mellberg, victor lindelöf zorluyorum zorluyorum aklıma fazla isim gelmiyor.

  özet geçecek olursak iskandinav stoper bir galatasaray sözlük efsanesidir.
 • 2
  (bkz: fredrik risp)

  benim için tam olarak budur ve mutlaka gençlerbirliğinde oynar. kendisi sonra trabzon'da da oynamıştı ama her zaman gençlerli risp'tir. çok üst seviyelerde göremezsiniz, en iyisi simon kjaer diyebiliriz, o da iki kötü sezondan sonra gitti burdan.

  edit: selaminko hatırlattı, daniel aggeri unutmuşum. fenerbahçe teklif yapınca adam futbolu bırakmıştı, öyle çıkmış kafamdan :(
 • 3
  afrika kökenli olup fransız ekolü ile futbolu öğrenenler ile direkt afrika’da futbolu öğrenenler çok farklı oluyor genel olarak futbol piyasasında. zaten fransız futbol mentalitesi ile futbolu öğrenen stoper genel olarak bizim ligimize gelmiyor üst liglere gidiyor bu nedenle savruk, dengesiz ama afrikalı bir defans yerine meziyetleri belli, ne alacağını bildiğin, dengeli bir stoper “ bizim ligimiz “ için daha verimli olur çünkü teknik ya da ciğersizlik değil, sağlam duruş ve oyun görüşü daha faydalı olur bizim ligimizde.
 • 4
  en büyük özelliği belirli bir seviyenin üstüne çıkamasa da belirli bir seviyenin de altına neredeyse hiç inmemesi olan futbolcu türü. yani maç içinde çok ekstra bir katkı göremezsiniz. ama aptal aptal hatalar da yapmazlar. genelde maçın ilk düdüğünden son düdüğüne kadar sahada tam konsantrasyon ile oynarlar. fizik düşüşü neredeyse hiç yaşamazlar. ekstra çalışırlar. genç oyunculara ve takıma iyi örnek olurlar. ama dediğim gibi ekstra işleri de pek yapamazlar.
 • 5
  daniel agger, kjaer, sami hyypia, martin laursen, patrik andersson, jes högh gibi üst düzey oyuncuları da içinde barındıran topluluktur.
  zaman zaman stoper oynayabilen thomas helveg'i de bunların arasına katabiliriz.
  genelde disiplinleri ile bilinen bu stoper türleri yanlarında oynayan üst düzey stoperler ile birlikte muazzam işler yapabilirler.