• 1
  dünya futbolunu takip eden herkesin bildiği gibi bek oyuncularının hücumda olan rolleri zamanla evrildi. city’nin başına geçmesiyle birlikte guardiola’nın el attığı en önemli konulardan biri de bekler oldu. bu bağlamda, 2017-2018 yazından bu yana city bekler için milyon eurolar harcadı.

  peki manchester city bekler için neden bu kadar para harcadı? gelin dilerseniz biraz irdeleyelim...

  pozisyonel oyun:

  guardiola’nın benimsediği pozisyonsel oyunun olmazsa olmazlarından biri de beklerdir. bu beklerin yapması gereken en önemli görevleri; forvet oyuncularının ileriye doğru çıkmasına olanak tanıma, zekasal ve aynı zamanda efora dayalı bi oyun sergileme olarak sıralayabiliriz.

  guardiola’nın sahayı parselasyonu:

  https://gss.gs/45L.jpeg

  guardiola alışılmışın dışında ve düzenli olarak sahayı 5 dikey parçaya bölmek yerine daha kompleks olarak sahayı pozisyonel oyun sistemine göre böler. bu parselasyonda 2 oyuncu birbirine düz hat şeklinde bağlıdır. sık kullanılan sistemde iste central space, half space ve wide space olarak 3 farklı alan vardır.

  inverted fullbacks:

  ayrıca guardiola takımlarını 2 blok halinde böler. 5 atak ve 5 hücum oyuncusu şeklinde. inverted fullback ise tam anlamıyla bek oyuncularının orta sahaya doğru konumlanmalarıdır. bu şekilde wide space oyuncularınızı daha ileri iter, kanat harici 1v1 yaratabilir, topa daha iyi sahip olma imkanı tanır ve üçgen şekilde pas opsiyonları yaratabilirsiniz. ayrıca pozisyonel oyunun ana hedeflerinden birini de yerine getirmiş olursunuz. eğer baskı altındaysanız burada da bir diğer konu olan kaleciler devreye giriyor. advanced goalkeeper(örn. ederson) gibi bir oyuncuya sahipseniz bu sizin sahada 1 oyuncu fazla olmanızı ve baskıdan kolayca kurtulmanızı sağlıyor. inverted fullback oyuncuları orta sahadan kanatlara doğru açılabilir ve baskı yediğinizde bu iki oyuncuya topu aktarabiliyorsunuz. derinden oyun kurmanıza yardımcı oluyor kısacası... şimdi gelin 3 fotoğraf üzerinden bu tanımı pekiştirelim:

  https://gss.gs/o1M.jpeg

  https://gss.gs/7I0.jpeg

  https://gss.gs/gNR.jpeg

  fotoğraflarla inverted fullbacks’i daha net anladığımıza göre yazının ana sorusunu da cevaplamış oluyoruz böylelikle...

  not:
  son olarak, bu sistemin evrilmesinde guardiola’nın şüphesiz etkilendiği isim marcelo bielsa’dır...