• 8
  bildiğim, daha doğrusu kendilerinin galatasaray dergisinde anlattığına göre * 1992 yılından beri galatasaray'ın herhangi bir yerdeki envai çeşit maçında tribünde yer alan pankarttır. ilk halinden bugüne birkaç evrim geçirmiş, olimpiyatta geçirdiğimiz sezondan sonra son halini almıştır. ayrıca salon maçları için ikinci bir pankartları daha vardır bu abilerin. galatasaray dergisinin tam hatırlayamadığım bir sayısında * "iki kalp tek aşk" başlığı ile yer almışlardır. salonlardaki maçlarımıza giden veya televizyondan takip eden herkes illa ki onları görecektir.

  sonradan aklıma gelen edit: zamanında türkiye çapında yapılan "yılın ikizleri" yarışmasında birinci gelmişlikleri de vardır.
 • 12
  ne zaman galatasaray tribünlerinden umudumu kesecek hareketler olsa aklıma gelen ikilidir.

  belki kızdığımız insanlarla mecburende olsa işbirliği içindedirler ama hakikaten şunu çok iyi biliyorum;

  yolda oynasak kaldırımın üstüne, lisenin bahçesinde oynasak bahçeyi en iyi gören sınıfın penceresine pankartlarını asarlar.

  bu adamları seviyorum. bir tribün liderim olacaksa birileri beni temsil edecekse ikizler beni temsil edebilirler.

  edit: yalnız bir konu var. abi galatasaray forması giyin be maçlara gelirken. tamam gömlek altı kumaş pantolonla çok janti görünüyorsunuz ama galatasaray forması altına eşofman altı giyseniz örneğin daha da rahat edersiniz tribünlerde...
 • 13
  pankart denildiğinde ilk aklıma gelen kişilerdir ikizler. ilk pankartlarını, sarı ve kırmızının üzerine kuru kafa ile bezenmiş o kocaman ikizler yazısını unutmam hiç bir zaman.

  kendileri ile 2010 yazında yapılmış bir söyleşi;

  --- alıntı ---

  ua ikizler( vedat-sedat pekmez ) röportajı

  öncelikle bizi kırmayıp, ufak bir söyleşi teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

  - - - rica ederiz.

  sizi kisaca taniyabilirmiyiz?

  - - - 21 ocak 1976 istanbul / eyüp sultan'da dünyaya geldik. çocukluk yıllarını burada geçirip, 7 yaşından sonra ise istanbul / gaziosmanpaşa semtine taşındık. babam yalova / esenköy ilçesinde annem ise kırklareli / kofçaz ilçesinde doğmuştur.

  ua ikizler pankartinizla özdeşleşmek nasil bir duygu?

  - - - biz 8 yaşından itibaren yani 1984'ten beri 26 yıldır galatasaray tribünündeyiz. bu zaman zarfında kimler geldi, kimler geçti? kimileri evlenip tribünü bıraktı, kimileri ise hakk'ı rahmetine kavuştu. yıllardır aynı yola baş koyduğumuz, uğruna saçlarımızı ağarttığımız, bir çok tribün dostu, abi ve kardeşlerimizle beraber inşallah son nefesimize kadar tribünde olacağız.

  galatasaray tribün liderleri ''sebahattin şirin'' ve ''yilmaz tutuş'' abilerimizden bahsedermisiniz?

  - - - yeri gelmişken şunu açık ve net bir şekilde belirtmeliyiz ki; kendimizi bildik bileli tribünde reisimiz sebahattin şirin, başkanımız yılmaz tutuş abilerimizdir. (allah onları başımızdan eksik etmesin.)
  her ikisinin de yıllardır tribünümüze verdiği emekle beraber, diğer tribün gruplarıyla barış imzalanmasında öncülük etmişlerdir. sebahattin abinin trabzon' lu olması, yılmaz abinin batman'lı olması ''türk kürt kardeştir, bölücüler kalleştir'' sözünü bir kez daha gözler önüne seriyor. hatta rahmetli alpaslan abi ile ultraslan çanakkale şehitliği gezisinde, sebahattin abinin bu besteyi sürekli söyletmesiyle, alpaslan abi bize; ''ikiz; şayet reis'in karadenizli olduğunu bilmesem, kesin kürt olduğunu zannederdim'' demesiyle bir anda gülüşmeler yaşanmıştı.

  sizi taniyanlar hakkinizda; ''efendi - güler yüzlü - düzgün'' bir kişiliğe sahip olduğunuzu belirtiyorlar bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

  - - - estağfurullah. o onların teveccühü. illa ki bizim de bazı hatalarımız oluyordur. ilk bakışta dışardan, sevecen gibi gözüksekte, maç oynanırken o stresle tazahurat yapmayan bir kardeşimize tatlı dille de olsa yaptığımız ikazda, yanındaki arkadaşlarına rencide olmuştur. bunu tabiki o anda düşünebilmemiz imkansız, sakin bir anda yada devre arasında,gönlünü almışışzdır. fakat biraz bize de hak verilmesi gerekiyor. çünkü genelde sırtımız sahaya dönük, sahada neler olup bittiğini çoğu zaman seyircinin tepkisinden anlıyoruz ve kendimizi bir anda o atmosfere kaptırarak, değişik bir ruh haline dönüşebiliyoruz.

  sizin için yazilmiş tribün bestesi var mi? varsa sözlerini paylaşirmisiniz?

  - - - ilki;
  sedat abi mi? vedat abi mi?
  karıştırıyoruz sizleri,
  çok seviyoruz, çok seviyoruz,
  çok seviyoruz ikizler'i...
  *********************************************
  *********************************************
  ikincisi; melodi:
  (ille de roman olsun, ister çamurdan olsun)
  cim bom bom'u çok severler,
  hep armanin peşindeler,
  birbirine çok benzerler,
  ultraslan ikizler
  ^^^^ ^^^^ ^^^^ ^^^^
  sedat - vedat'tir adlari,
  dolaştilar stadlari,
  eskittiler pankartlari,
  tribünün aslanlari

  ultraslan.com / forum bölümü - yönetim ekibindesiniz siteden biraz bahsedermisiniz?

  - - - ultraslan genel koordinatörü alpaslan abinin vefatından sonra yerine geçen ahmet aytaç'ın yoğun işleri nedeniyle sitenin tüm yükünü yardımcısı olcay akdeniz ve halil ibrahim demirtaş üstlenmiş durumdadır.
  biz de diğer yönetici ve moderatör arkadaşlarla beraber elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. her yerde olduğu gibi başarıyı alkışlıyanlardan çok, başarısızlığı eleştirenlerle dolu bir memlekette yaşadığımızdan, özellikle alınan bir mağlubiyette malesef eleştiri dozunu kaçıranlar ve küfürlü yazılar neticesinde cezalı üyeler sayısı da bir anda artıyor. anlık öfkelerinin kurbanı olanlar daha sonra siteye giriş yapabilmeleri için cezalarının kaldırılması konusunda ricada bulunsalar da malesef kabul edilmiyorlar. atalarımız boşuna dememiş; ''öfkeyle kalkan, zararla oturur.''

  nasil başladi bu tarifsiz sevda?

  - - - yaşıtlarımız semtten dışarı çıkamazken, biz okuldan kaçarak galatasaray'ın antremanına, floryametin oktay tesislerine giderdik. sabah antremanını seyreder, aç-susuz bazen birer simitle yada yavan ekmeği ikiye bölerek florya'da bekler, akşam antremanını izledikten sonra sanki okuldan dönüyor gibi bakkala bıraktığımız önlüklerimizi giyerek eve giderdik.
  yaşımız küçükken bir çok defa gece yarısı yorganın altına yastığı koyarak evdekilerden izinsiz deplasmanlara kaçıyorduk. sabah bizi uyandırmaya gelen annem yatağın baş ucunda ufak bir not kağıdında örneğin; ''anne-baba biz izmir'e maça gidiyoruz, bizi merak etmeyin. bu notu okuduktan sonra üzerine birer bardak soğuk su için. ikizler sedat-vedat.
  gibi notlar bırakıyorduk. tabiki o zamanlar cep telefonu olmadığından bizi merak ederek eve dönünceye kadar yolumuzu gözlerlerdi.
  eve döndüğümüzde bize;
  ''bu yaptığınızı unutmayın, ileride evlat sahibi olduğunuzda ne demek istediğimizi anlıyacaksınız'' derlerdi.

  galatasaray'imiz bu sene tüm branşlarda başarisiz bir sezon geçirdi nedenleri sizce nelerdir?

  - - - futbolda dönüm noktamız milan baros ve kewel'ın sakatlıkları ve forvet hattında nonda'nın bile iş yapacağı bir dönemde gönderilip, devre arasında yapılan ve uyum sorunu yaşayan yabancı transferler diyebiliriz.
  erkek basketbolda cemal nalga skandalı neticesinde puanlarımızın silinmesi tüm camianın neşesini kaçırdı, bazı puanları geri verseler de play off'lara kalmaya yetmedi. gerçi şanssız bir şekilde yenildiğimiz bir kaç maçı alabilseydik play off'lara kalabilirdik ama kısmet değilmiş.
  bayan basketbol da işıl alben'in yokluğu fb ile oynadığımız final maçlarında hissedildi. uzatmalarda kaybettiğimiz ikinci final maçı neticesinde şampiyonluğu da kaçırdık.
  erkek voleybol ve bayan voleybolda ise yine malesef sponsor farkıyla ezeli rakibimiz şampiyonluk ipini göğüsledi. tek isteğimiz; sağlam bir sponsor eşliğinde, tecrübeli oyuncularla, başarıya susamış oyuncuları karıştırıp, mutlu sona ulaşabilmek.
  engelsiz aslan'lar ve sutopu takımlarımıza nazar değmesin, sağolsun onlar yüzümüzü güldürmeye devam ediyorlar. hep böyle olun aslan parçaları...

  yönetimimiz hakkindaki görüşleriniz nelerdir?

  - - - öncelikle bulundukları konum oldukça sorumluluk isteyen bir yer. türkiye'de herkesin antrenörlük ve futbol bilgisi kendine göre çok iyi olduğu bir ülkede, destek olanlar kadar, engel olmak isteyenler de bulunmaktadır. başkanımız adnan polat ve yöneticilerimiz görevlerini ellerinden geldiğince yapıyorlar, inşallah tüm branşlarda galatasaray'ımızı gönül birliğiyle ve ultraslan'ın desteğiyle layık olduğu yere taşırız.

  tribünde yaşadiğiniz atmosfer olarak bu güne kadar unutamadiğiniz maçlar hangileri?

  - - - unutamadığımız maçlar arasında genelde avrupa zaferleri hala unutulmuyor. örneğin; neuchatel xamax maçını unutmak imkansız. 3-0 'ın rövanşında 5-0 'lık zaferimizde stadta yer bulamayanların çok şey kaçırdığını söyleyebiliriz. bu maçın yanında 2-0'dan 3-2 yendiğimiz real madrid ve uefa'ya giden yoldaki dönüm maçımız olan son dakika da penaltıdan ümit davala'nın soğuk kanlılıkla attığı penaltı golüyle 3-2 yendiğimiz milan maçı hiç unutulur mu?

  siz yillardir kapali tribündeydiniz ve bu sene ultraslan olarak eski açik tribününe geçtiniz? bu konuyu açiklarmisiniz?

  - - - ultraslan olarak eski açık tribününe geçme kararı,tribün liderlerimizin aldığı bir karardır. bizler kapalı tribünündeyken, eski açık'ta zaten ultraslan'a bağlı gruplar bulunmaktaydı. büyüklerimiz hepimizin tek bir çatı altında toplanmamız gerektiğini düşündüklerinden eski açık'ta tek ses, tek yürek olduk. zaten avrupa'da genelde durum böyle, fanatikler ve tazahuratları başlatan gruplar kale arkası tribünlerindedirler. diğer tribünlerde de yani kapalı, yeni açık ve numaralı tribünlerinde de ultraslan'ı en iyi şekilde temsil eden abi-kardeş ve dostlarımız bulunmaktadır.

  bu sene tüm branşlardaki tribün performanslarini nasil değerlendiriyorsunuz?

  - - - sezon başında eski açık ve kapalı tribünde beşer dakika sırayla değişmeli, dinlenerek tazahuratlar yapılıyordu. fakat ilerki haftalarda bu uygulamadan vazgeçildi.
  futbolda, önemli ve kritik maçlar öncesinde tüketilen alkolünde etkisiyle malesef seyirci baskısını rakibe tam olarak hissettiremedik. basketbol ve voleybolda ise taraftarlarımız genelde derby maçlarına yoğun ilgi gösteriyorlar. tabiki bunun en büyük etkilerinin başında her branşı farklı salonda oynamamız da gelmektedir. saat 16:00 daki basketbol maçını zeytinburnu abdi ipekçi spor salonunda izleyip, 19:00 da mecidiyeköy'e yetişmesi yada üsküdar'da burhan felek spor salonunda voleybol veya sutopu maçından sonra köprü trafiğinde futbol maçına yetişmek için evliya çelebi gibi kanat takıp uçmak gerekiyor.

  bu sene diyarbakirspor maçinda takimimiz protesto edilmişti, bu konuda ne söylemek istersiniz?

  - - - protesto sadece futbolculara idi. üzerlerindeki forma da galatasaray armasını taşıyorlar. dışarda milyonlarca minik aslan o formayı giyebilmek için ter döküyorken, onlar, bu giydikleri formanın hakkını layıkıyla vermeleri için protesto edildiler. basın malesef bu konuyu daha değişik konulara taşıdı. ultraslan bağımsız bir taraftar oluşumu olduğundan bu tür protestolar gayet normaldir. zaten herkesin bildiği gibi küfür ve taşkınlık olmadan beş dakika sessiz oturarak, daha sonra da beste ile seviyeli protesto yapıldı.

  bir aksilik olmazsa seneye ikinci yari maçlarini yeni stadimizda oynayacağiz bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

  - - - inşallah o günleri görmek nasip olursa, tüm rakipleri 52.000 ultraslan ile baskı altına alacağız. örneğin top rakipteyken kulakları sağır edercesine çalınacak kuvvetli bir ıslık, yada hakemin verdiği yanlış bir karar neticesinde, hep bir ağızdan çıkacak sağlam bir uğultu, tabiki stadta ezici bir üstünlük kurmamızı sağlayacaktır.
  o zaman görücekler bakalım el mi yaman, bey mi yaman?

  2001 yilinda 700 ikiz arasindan yilin ikizi seçildiniz bu yarişmadan biraz bahsedermisiniz?

  --- - tribündeki dostlarımızın tavsiyesiyle yarışmaya katılmıştık. yarışmayı neşe erberk ajans ve prog medya ortaklaşa düzenlemişlerdi. türkiye'de ilk olarak düzenlendiği için yurdun her yerinden 7'den 70'e bir çok ikiz katılmıştı. iki ön elemeden sonra profilo alışveriş merkezinde final düzenlendi ve finale kalan 35 çift ikizin arasından yilin ikizler'i seçilmiştik. salonda bizi desteklemeye gelen sarı-kırmızı atkılı ve formalı çok sayıda galatasaray'lı dost ve kardeşlerimizi gören basın mensupları bizim galatasaray'ın herhangi bir branşında sporcu olduğumuzu düşünmüşler ve ödül töreninden sonra bizimle yaptıkları röportajda ''sporcu olmadığımızı, sadece yıllardır maçlara giden,ikizler olduğumuzu'' belirtiğimizde oldukça şaşırmışlardı.

  size göre galatasaray'imizda oynayan sizin gördüğünüz en iyi iki 11 futbolcu kimlerdir?

  simoviç - tafarel
  bülent korkmaz - van gobel
  fatih terim - cüneyt tanman
  yusuf - popescu
  muhammed - arda
  arif kocabiyik - ribery
  uğur tütüneker - kosecki
  prekazi - tugay
  hosiç - hakan şükür -
  hagi - felipe
  jardel - ilie

  --- alıntı ---

  http://tekvazgecilmezim.blogspot.com/...pekmez-roportaj.html
 • 14
  seriyi 2-0'a getiren abdipekçi'deki galatasaray c.c-bjk cola turka maçında, vedat olanı engelsiz aslanlar'ın kazandığı kupayı sedat hoca'dan rica edip, tribüne getirdi. sayesinde ilk defa bu kadar yakından bir kupa görmüş oldum. sağ olsun. maç çıkışında da gördüm ki, arabalarının plakaları bile gs. bazen kendime, ''iyi galatasaraylı'sın be olum, daha ne olacak'' dediğimde, aklıma bu adamlar geliyor. diyemiyorum.
 • 16
  ikizlerden sedat ile, aynı mahalleyi paylaşırım ve ne zaman tribünde karşılaşsam, muhakkak isimleri karıştırırım.

  kendi objektifimden :
  sedat pekmez : http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/...630_1409901240_n.jpg
  vedat pekmez . http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/...630_1129230779_n.jpg

  ( siz bana bakmayın, yine karıştırıyor olabilirim. )

  resim linkleri güncellenmiştir, uyarı için charro teşekkürler.
 • 21
  herşeyden evvel o pankart yıllardır tribündedir.

  nostaljidir. ali samiyen'i hatırlatır. keşke gümüşhaneliler'in somalılar'ın pankartları da olsa arena'da. keşke gözümüzün önünden hiç eksik olmasalar.

  işin diğer boyutuna gelince ikizleri 50 kişinin gittiği voleybol maçında da, 100 kişinin gittiği basket maçında da görebilirsiniz. hayatları galatasaray olan iki kardeştir.

  ultraslan var, yok, umrumda değil. ama umarım o pankart on yıllarca tribünde yerini alır.
 • 25
  ben kendimi bildim bileli her maçta tribündeki yerini alan pankart. bana ali samiyen'i, küçüklüğümü hatırlatır. yıllarca salak arkadaşlarımı kandırmamı sağlamıştır o pankart. ikizim olmasından dolayı her maç izleyişimde o pankart bizim bak "ikizler" yazıyor, bi ton para saydık ona gibilerinden konuşur milleti kandırırdım. şimdi aklıma geldi o yıllar ve cidden samiyen'i özlediğimi anladım. inşallah hep o tribündeki yerini alır ve maçtan maça taşınır o güzel pankart.
App Store'dan indirin Google Play'den alın