• 1
  sezon sonunda aynı puana sahip olan ilk 2 sıradaki takımın sezon içinde oynadıkları 2 maçta birinin diğerine puanla veya puan eşitliği halinde gol averajı farkıyla üstün olması durumunda ortaya çıkan* ve o iki maçta daha iyi olan takımın şampiyon olması durumudur.

  süper lig 2018-2019 sezonu için oldukça olası bir durum...

  19 mayıs 2019 galatasaray başakşehir maçını kazanırsak ibfk'ye karşı avantajlı olacağımız durum. ilk maç 1-1 bitmişti hatırlarsınız. *

  bu sebeple bu maç öncesine kadar puan farkını 3'e düşürmemiz yeterli.
 • 4
  bir nevi foto finiş. ingilizcede bu durum head-to-head olarak da geçer.

  ikili averaj 'ın uygulanmaya başlandığı türkiye süper ligi 2001-2002 sezonu 'ndan itibaren sadece bir sezonda gerçekleşmiştir. süper lig 2010-2011 sezonu 'nu fenerbahçe ve trabzonspor aynı puanda bitirdiği halde fenerbahçe, ikili maçlarda daha üstün olduğu için * sezonu trabzonspor'un üstünde tamamlamıştır.

  bu duruma ayrıca turkcell süper lig 2005-2006 sezonu 'nda da çok yaklaşılmıştır. haftalarca puan puana giden fenerbahçe-galatasaray ikilisi, son haftaya 80 puanla girmişti. fenerbahçe, ikili maçlarda üstünlüğünden dolayı * kazandığı takdirde şampiyondu. galatasaray ise kazanıp şampiyonluk için fenerbahçe'nin 14 mayıs 2006 denizlispor fenerbahçe maçı 'nda puan kaybetmesini beklemekteydi. galatasaray kazandı, fenerbahçe berabere kaldı ve galatasaray şampiyon oldu.

  ikili averajla şampiyon olma dışında ikili averajla şampiyonluğu ilan etme durumu da üç kez gerçekleşmiştir. ilk olarak türkiye süper ligi 2001-2002 sezonu 'nda 33. haftaya galatasaray 72, fenerbahçe de 69 puanla girmişti. galatasaray'ın fenerbahçe'ye ikili maçlarda üstünlüğü bulunuyordu. * galatasaray, kocaelispor'u deplasmanda mağlup etti ve son haftaya girilirken fenerbahçe'nin 3 puan önünde şampiyonluğunu ilan etti. ikinci olarak da, turkcell süper lig 2006-2007 sezonu 'nda 32. haftaya fenerbahçe 63, beşiktaş 58, galatasaray da 55 puanla girmişti. fenerbahçe'nin beşiktaş'a ikili maçlarda üstünlüğü vardı. * beşiktaş bursaspor'a kaybedip, galatasaray da sivasspor'la berabere kalınca fenerbahçe'ye trabzonspor karşısında aldığı 1 puan yetti ve ligin bitimine 2 hafta kala şampiyonluğunu beşiktaş'ın 6 puan önünde ilan etti. son olarak da, süper lig 2011-2012 sezonu 'nda 31. haftaya galatasaray 69, fenerbahçe de 61 puanla girmişti. 31. haftada fenerbahçe-galatasaray karşılaşması oynanacaktı. galatasaray ilk devrede fenerbahçe'yi 3-1 yendiğinden bu maçta beraberlik bile galatasaray'ı fenerbahçe'nin önünde ligi tamamlamasına yetecekti. maç 2-2 berabere bitti ve galatasaray ligin bitimine 3 hafta kala fenerbahçe'nin 9 puan önünde ligi tamamlamayı garantiledi. play-off sistemi olmasa şampiyonluğunu garantilemiş olacaktı da diyebiliriz buna.

  ek bilgi: ayrıca fenerbahçe, lig tarihinde şampiyonluk yarışındaki rakibine sezon içinde hiçbir zaman puan üstünlüğü kuramamış ilk ve tek şampiyondur. süper lig 2010-2011 sezonu 'nda şampiyonlukta yarıştığı rakibi trabzonspor'un sezon boyu puan olarak önüne hiçbir haftada geçememiştir.