• 1
  sözlükte basketbol topu başlığı da futbol topu başlığı da var, dedim hokeyi pakını ("hokey diski" olarak da adlandırılıyor) niye onore etmeyelim. bilgi bilgidir neticede.

  farklı tasarımları olan pakın kullanıldığı spor dalları şunlar; buz hokeyi (pakla oynanan en popüler spor), tekerlekli paten hokeyi ve sualtı hokeyi. bu üç spor dalı dışında havalı hokey oyununda da yine pak kullanılıyor. havalı hokey denilen şey haxball olarak bildiğimiz oyunun sanal olmayan versiyonu. girinin bundan sonraki kısmında buz hokeyi pakının özelliklerinden bahsedeceğimi bilmenizi isterim.

  pak (puck) sözcüğünün etimolojik olarak "mat" ve "sert" gibi karşılıkları var. kökü britanya lisanına dayanıyor. britanya lisanı yazmamın nedeni gal, ingiliz, irlanda ve iskoç etimolojilerinde farklı şekillerde yazılsa da temelde aynı (ya da kısmen benzer) aksanla seslendirilmesi.

  amerika'daki ve kanada'daki paklar 1870'lerde salt kauçuktan yapılırmış. ilk pak kare şeklindeymiş. dairesel pak ise ilk olarak 1880'lerde kanada'da kullanılmaya başlanmış. avrupa'da kullanılan ilk pakın geçmişindeyse 17'nci asır var. o zamanlar pak atların veya ineklerin dışkılarından: https://goo.gl/mpNy3c (hayvancılıkla uğraşanlar daha iyi bilir ki güzel ısı verir, bok deyip küçümsememek lazım) yapılıyormuş fakat dışkının her darbede dağılmasından bıkan* avrupalılar çözümü kiraz kerestesinde bulmuşlar. günümüzde kullanılan modern pak ise vulkanize kauçuk: https://goo.gl/WsfwTb olarak üretiliyor.

  standart vulkanize kauçuk pakın kalınlığı 2.5 cm; uzunluğu 7.6 cm. pakın ağırlığı ise 156 - 170 g arasında değişiyor: https://goo.gl/rp7H9X paklar maçlardan önce donduruluyor: https://goo.gl/AiKLfT bunun sebebi pakın maç esnasında sıçramasının engellenmek istenmesi.

  pakın içini merak edenler için pakın kesilme anını gösteren bir video: https://youtu.be/-S3hxOmW41g

  pakın yüksek hidrolik basınçla ezildiği anı gösteren bir video: https://youtu.be/jxDycguIWXI

  kaynaklar: made how, one million skates ve wikipedia
 • 3
  türkiye'de buz hokeyinin izlenmemesinin ve hatta yayın haklarının satın alınmamasının temel sebebi olarak gösterilen şey.

  şimdiye kadar birçok spor profesyoneliyle konuştum, en eğitimlisinden en vasıfsızına kadar hepsinin ortak kanısı "pakı takip etmek çok zor". ve haklılar da, zor çünkü.

  ama neden zor? çünkü pakı takip edebilme alışkanlığı sonradan edinilebilen bir alışkanlık değil, daha çok küçükken başlayıp, refleks olarak geliştirilen bir süreç (gerçekten hızlı ve küçük) dolayısıyla sizin-benim gibi 15-16 yaşında bu sporu ilk izlemeye başlayanlar, kesinlikle makul bir seviyede izleyemiyor bu sporu, o yüzden de türkiye'de ne takipçisi ne yayını oluyor.