• 3
  ilk yardım faciası nedeniyle bu kadar ölüm yaşanmıştır. ancak ingilizler bu olayın üstünü örtmeye çalışmamış aksine çok önemli önlemler alarak premier lig sisteminin temelleri atılmıştır. bu önlemlerden bazıları, statlarda ki tel örgülerin kalkması, tüm tribünlerin koltuklu olmasıdır, devlet bu uğurda klüplere yüksek miktarlarda hibe yapmıştır.
 • 8
  --- alıntı ---

  15 nisan 1989'da hillborough stadyumunda gerçekleşen, ingiltere tarihinin en büyük spor faciası. "liverpool" ve "nottingham forest" arasında oynanan bir futbol karşılaşması ile bilinir. 96 taraftarın ölümü, 760'dan fazla taraftarın ise yaralanmasıyla sonuçlanmıştır.

  facida, suçluların polisler olduğu yönünde bir kanı vardır ama, stadyum dizaynının uygun olmadığı konusunda da fikirler sunulur. facianın başlaması olayı için ise, dışarıda geciken tarafların olması ve maçın başlamasına 10 dakika kala, oyuncuların sahaya çıkmaya başlamasıyla içeriden gelen sesleri duyan dışarıdaki taraftarların acele etmesi söylenir. öyle denir ki; içeriden gelen tezahüratlara dayanamayan seyirciler giriş kapılarına tırmanıp içeriye girmeye çalışırlar. bunu engellemek için de polis bariyerleri kaldırır ve içeriye birkaç insanın girebileceğini söyler. bu sırada da, "birkaç insan" olur size binlerce insan! daracık stadyum girişine hücum eden binlerce insan, birden öndekilere yüklenmeye başlar ve olanlar olur. burada, asıl sorun ön tarafın dolup dolmadığını kontrol etmeyen polistedir. polisler, normal şart altında, stadyumun tellerine yapışan taraftarları fark edip içeriye girmeye çalışan diğer tarafları, kenarlara yönlendirmek amacında olmalılar ama, burada bunu yapmazlar. aksine, taraftarlar içeriye girmeye devam ettikçe ve ön taraftaki taraftarlar tellere yüklenmeye başladıkça, maçın hakemi, polisler tarafından "taraftarlar tellere tırmanıyorlar." şeklinde uyarılır (burada, polisin olayı hâlâ fark etmediği görülebilir.). sonra hakem maçı durdurur ve tellere doğru ilerler. hakem daha oraya varamadan, teller parçalanmaya başlar ve taraftarlar sahaya düşerler. sonra maç durdurulur. polisler olayı fark eder. yardım çağrılır ama, stadyumda ve gelenlerde tel kesmek için gerekli aletler bulunmadığı için teller ardında kalan tüm taraftarlar çıkarılamaz. böylelikle, hastaneye kaldırılıp orada hayatını kaybedenler de dahil olmak üzere, toplamda 96 kişi hayatını kaybeder. bu olay, ingiltere ve dünya spor tarihine kara harflerle yazılır.

  --- alıntı ---

  bu olaydan sonra, ingiltere stadyumlarında teller kaldırılmaya başlanır. faciada ölenlerin anısına "hillsborough anıtı" dikilir. ölenlerin isimleri tek tek o anıta yazılır.
 • 14
  dünya tarihinin canlı canlı yayınlanan en büyük facialarından biri. kımıldayacak yeri kalmayan kalabalığın arasından can havliyle sıyrılanların geride kalanların üzerine basa basa üst kata ya da o lanet mavi demir parmaklıkların üzerinden sahaya kaçmaya çalışması, kendini güç bela sahaya atabilenlerin anca birkaç adım ilerleyebilip yere serilmesi, kale çizgisi ve civarında birileri yerde nefes alıp hayata tutulmaya çalışırken sadece birkaç metre gerisinde insanların can veriyor oluşu, ingiliz polislerin bir türlü sahaya giren kapıları açmaya yanaşmaması, insanların yüzündeki korku-panik-çaresizlik üçlüsü ve dakikalar ilerledik sonra ortaya çıkan cansız bedenler...

  https://www.youtube.com/watch?v=esyxX0iVnYc

  olayı kısaca özetlemek gerekirse; organizasyondaki bozukluk ve stadın teknik yetersizlikleri sebebiyle liverpool taraftarına ayrılmış kale arkasına taraftarların alınması sırasında gecikmeler yaşanır. hatta maçın başladığı anlarda bu tribünün neredeyse boş olduğu görünür. içeri girmeye çalışanlara bilet bulmak ümidiyle gelen diğer taraftarlar da eklenmiştir. maçın başlamasıyla birlikte kapılarda biriken taraftarlar içeriye gime konusunda haliyle sabırsızlanmaya başlar. ingiliz polisi bu yığılmaları önlemek ve girişleri hızlandırmak için turnikeleri açmayı akıl eder(!). tabi turnikeleri açarken kontrollü bir şekilde insanların içeri alma niyetindedirler ama başa çıkamazlar. insanlar yüklendikçe yüklenmeye başlar. maça vakitlice gelip içerde yerini almış olan taraftarlar tribünü çevreleyen tellere doğru sıkışmaya başlar. bütün bu kargaşaya ek olarak içerdeki polisler ile dışardakiler de farklı dünyalarda yaşamaktadır adeta. maçın başından itibaren yaşanan hengameyi saha içindeki polisler izdiham yerine taşkınlık olarak algılayıp gerekli müdahaleyi yapmazlar. patlayan bazı parmaklıklardan içeri düşenler ve can havliyle atlayıp sahaya dalanların feryatları sonrası olay birkaç dakika içinde anlaşılır. hakem maçı anında durdursa da görevlilerin uyanıp olaya müdahale edene kadar hayati birkaç dakika daha kaybedilir. olaya tamamıyla el koyulup işler kısmen de olsa yoluna koyulduğunda iş işten geçmiştir. 94 kişi teller ve arkadan yüklenenlerin arasında feci şekilde ezilerek ya da havasız kalarak vefat etmiş, 800'e yakın kişi ise çeşitli şekillerde yaralanmıştır. girdiği komaya 4 gün dayanabilen ve makinelere bağlı olarak hayatına 4 yıl devam eden iki taraftarla birlikte ölü sayısı 96 olarak nihayet bulur.

  heysel faciasının üzerine deyim yerindeyse tüy diker bu olay. ingiliz hükümeti düğmeye basar ve "lord" ünvanlı savcı peter taylor görevlendirilir. taylor report olarak bilinen 400 sayfalık meşhur raporu hazırlar. vermiş oldukları kararlar sebebiyle polisleri suçlar, 96 can kaybından 41 tanesinin kurtarılmasının mümkün olduğu kanısına varır. stadların yenilenmesinden güvenlik prosedürlerine, saha akreditasyonlarından tribündeki koltuklara kadar her konuda görüş bildirir ve bu rapordaki fikirler geliiştirilerek bugün ingiltere stadyumlarında hala daha uygulanan kurallar haline getirilir. kulüplere stadlarını yenileyip bu kriterlere uydurmaları için çok ciddi miktarlar hibe edilir. holiganizm ile özdeşleşmiş olan ingiltere bu konudaki katı tutumu ve devrim sayılabilecek yenilikleri ile gündeme gelir bu sefer.

  heysel faciası sonrası liverpool taraftarına ithafen atılan "hayvanlar" sloganı ise biraz daha büyütülür rakip taraftarlarca. ingilizlerin bulvar gazetesi the sun, bu geyiğin ve liverpool taraftarının kötü sicilinin etkisiyle olayın ertesi günü yerde yatan taraftarların cüzdanlarının çalındığından, liverpool taraftarlarının polislerin müdahale etmesine engel olduğundan falan bahseder "gerçekler" manşeti altında. olay kentte ikinci bir infial yaratır. aradan geçen neredeyse 30 yıla rağmen liverpool hala daha the sun gazetesinin en düşük tiraj yaptığı şehirdir.
 • 16
  15 nisan 1989'da, sheffield şehrinin takımı olan sheffield wednesday'in sahası hillsborough stadyumu'nda gerçekleşen elim kaza. stada kapasitenin çok üstünde taraftar girdiği için hepsi liverpool taraftarı olmak üzere 96 kişi ezilerek hayatını kaybetmiştir.
  polisin ihmalkarlığı yüzünden gerçekleşen bu olaydan 23 sene sonra ingiltere emniyeti liverpool'dan özür dilemiştir.

  http://100passijournal.info/...ads/HILLSBOROUGH.jpg

  şu ana kadar gerçekleşen belli başlı tribün faciaları aşağıdaki gibi.

  1964 – peru – 318 ölü – peru-arjantin – ulusal stadyum

  1967 – kayseri 38 ölü – kayserispor – sivasspor

  1968 – buenos aires – 71 ölü – river plate – boca juniors

  1971 – glasgow – 66 ölü - glasgow rangers – celtic – ibrox stadyumu

  1974 – kahire – 49 ölü

  1982 – rusya – 300 ölü (en az) – spartak moskova-haarlem - luzhniki stadyumu

  1985 – brüksel – 39 ölü – liverpool –juventus – heysel stadyumu

  1985 – bradford – 56 ölü – bradford city – lincoln

  1988 - katmandu – 93 ölü (kasırga sonucu)

  1989 – sheffield – 96 ölü – liverpool – nottingham forrest – hillsborough stadyumu