• 1
  taraftarımızın kabul etmesi gereken bir gerçek.
  çok şükür son 20 yılın en başarılı futbol takımıyız türkiye’de. bazen öyle yıllar oldu ki biz bile inanamadık nasıl şampiyon olduğumuza.
  rakiplerimizden biri değil şampiyonluk yıllardır kupa kaldıramıyor. başarı uğruna harcanılan paranın haddi hesabı yok. kurulan bozulan tekrar kurulan kadroların sayısını bile unuttuk.
  bir diğeri kadrosunun yarısı kiralık futbolcularla tekeri döndürmeye çalışıyor ve imkanlarına göre gayet başarılılar fakat bunu sürdürmeleri kiralık futbolcuları sebebiyle imkansız görünüyor.
  biz evet çok kötü idare ediliyoruz, evet bir dünya yanlış karar yanlış tercih ile durağan bir dönem yaşıyoruz. elimizde maddi külfeti yüksek futbolcular var ve bunlardan verim alamıyoruz. ama bizim kadar başarısızlığı tolere edebilecek durumda hiçbir takım yok şu an etrafımızda.
  biraz daha rahat olup anormal bir panik ile transfer çıkmazına girmememiz gerekiyor.
  her sene şampiyonluk her sene başarı hep ileri gitmek mümkün değil. dünya üzerinde bunu başarabilmiş bir takım bir kuruluş yok. biraz olgunlukla bakmamız gerekiyor içinde bulunduğumuz duruma.
 • 2
  eğer futbolculara 45 milyon euro maaş vermiyorsanız, bonservise 20 milyon euro harcamayacaksanız, 250 milyon euro karşılıksız borç yoksa kesinlikle sıkıntı olmayan durum.
  ama hem 45-50 milyon euro yani 500 milyon lira maaş verip, hem "marcao-luyindama kalsın, avrupa kadrosu kuralım" diyip hem de 2-3 futbolcuya 15-20 basacaksanız ve bunu da gelecekten yiyerek yapacaksanız bunun kaçarı yok.
  ya şampiyon olacaksınız ya da satılacaksınız.
 • 3
  mevcut kadromuz ve maliyetlerimizle ya şampiyon oluruz ya da her geçen gün daha da batarız. gelirleri çok olan bir ligde yer almıyoruz. en büyük gelir kaynağı şampiyonlar ligi. hem katılım, hem seyirci, hem sponsor için hem de para edecek topçunu vitrine çıkarmak için. eğer şampiyon olamıyorsan kadroyu güçlü tutamazsın ya da kumar gibi bir kadro kurarsın gençlerden ya tutarsa.
 • 4
  taraftarımızın çoğunluğu bunu anlayabilseydi ve hocamız da "galatasaray sürekli şampiyonluğa oynar" söylemleri ile taraftarı gazlamasaydı -bunu söyleyip dünkü maça etebo ile çıkmak da ne bileyim..- ffp bizim için çok çok iyi bir fırsattı yapılanmak için ama biz o treni de kaçırdık gibi. seri-lemina-nzonzi-babel-falcao operasyonları yapıldığında 2 tane de orta sahaya marcao luyindama ayarında oyuncu bulabilseydik bu yaz da 1-2 tane daha bu ayarda oyuncu katabilseydik ffp çıkışında elimizde gelişmiş ve başarıya aç bir kadro olurdu. yaş ortalamasını, maaşı falan da baya aşağıya çekmiş olurduk. hoca bugün çıkıp hala "transfer yapabilirsek yaza çok bir şey kalmayacak, 1-2 dokunuşla devam edebileceğiz" diyor ama ne şu an o transferleri yapmak çok kolay ne de yaza 1-2 ile durabilecek gibi kendisi. bakalım
 • 6
  adil bir ortamda, hakkaniyetli bir ligde çok kolay kabul edilebilecek bir gerçektir. olması gerekendir.

  ancak bu sene* galatasaraylıların bunu kabullenmesinin çok zor olduğunu düşünüyorum.

  üç büyükler arasında, görece en iyi oyunu biz oynarken, en zorlu mücadeleyi biz yaparken puan ve psikolojik olarak en geriye düşmemiz / düşürülmemiz (rakiplerin üste çıkarılması da diyebiliriz) çok üzücü. bunun da sebepleri dışarda aslında. biz oyuncu isimlerinde, teknik detaylarda, rakip takım kadrolarında boşuna boğuluyoruz.
 • 7
  evet kısmen doğru önerme.

  her sene şampiyon olunmaz zaten öyle bir olay olsa ligin zevki neşesi kalmaz doğrudur.

  fakat sene başında ''şampiyonluğun en güçlü adayı biziz'' diye sezona hazırlanıyorsanız bunun tutarlı olması gerekir en azından bu taraftar önemli maçlarda bir reaksiyon görmek ister.
  bunun adı da ''büyük takım refleksidir.''

  işte bizim de görmek istediğimiz bu ruhsuz futbolcu topluluğu değil, büyük takım refleksidir.

  yıldız topçulara her zaman gerek yok yürekli futbolcu topluluğuyla da şampiyonluğun gerçekten en büyük adayı olabilirsiniz.
 • 8
  düzenli bir avrupa başarısı yoksa, ne bileyim ligde her sezon zirve yarışı yoksa, ya da ya şampiyon ya da 4. 5. 6. oluyorsak;

  evet, her sene şampiyon olmalıdır galatasaray. ama olamaz, zaten diğer liglere baktığımızda ilk akla gelen ligler italya ve almanya oluyor. fransa, iskoçya gibi liglerde de seriler var, başka da yok aklımda.

  benim galatasaray ile ilgili asıl canımı sıkan şey şampiyonluktan kopunca hepten kopması. yahu 2. olmak 3. olmak ayıp mı? avrupa potasında bitirmek varken niye darmadağın oluyoruz? ön eleme oynayamıyorsak kendimize büyük demeyelim.

  hayır yönetici olsun, teknik heyet olsun acaba şampiyonluk gidince ''salla gitsin 5. 6. bitirelim'' diyorlar mı? öyleyse büyük ayıp. başka bir şey gelmiyor aklıma.
 • 9
  galatasaray futbol takımı her sezon şampiyon olamayabilir ama her sezon şampiyon gibi oynamak zorundadır. bu bir eleştiri cümlesi değildir.

  peşinen başarısızlığı kabul ederek, başarısızlığa bahane bulmak bu camiaya yakışmaz.

  "ama netice ne olursa olsun" galatasaray futbol takımının sahaya çıkan oyuncuları, taraftarı, hocası ve camiası tarafından şampiyon kabul edilecek kaliteli, özverili, hırslı ve sempatik oyununu sahaya yansıtmak zorundadır.

  biz şampiyon gibi gördükten sonra bu takım şampiyondur. bizi ikna etmeliler. bu iş bu kadar basit aslında.
 • 10
  seviyesi belli süper ligde az biraz düzgün top oynarsan her sene bu gerçeğin içinden geçersin. ama dandik dandik tartışmalarla uğraşmaktan, her transfer dönemi kaos yaşamaktan, iletişimi dahi beceremeyen yöneticilerle uğraşmaktan top oynamaya sıra gelmiyor işte.

  adamlar italya liginde, almanya liginde nerdeyse her yıl şampiyon oluyorlar. emin olun biraz düzgün top oynayın, burada da olunur.
 • 11
  aynı taraftarın iyi futbol izlemek, sahada mücadele, hırs görmek sonuna kadar hakkıdır. o zaman yine ister şampiyonluğu ama en azından kötü skorlar infial yaratmaz. şampiyonluk kaçırsa üzülür ama içi yanmaz. her şeyi kabullenip çıkmazın içinde öylece durmaz. ayrıca burası ne premier lig ne de la liga. 18. hafta liderin puanı 38. en son şampiyonluğumuz 69 puanla geldi. öyle aman aman imkansız bir şeyden bahsetmiyoruz. rangers misal alt liglerden gelip şampiyonluğa koşuyor. bizim ligden iyidir ligleri ama hadi muadili diyelim. yaptıklarının yarısını yapabilsen yine şampiyon olursun. burada celtic’de yok hem.
 • 12
  rakiplerin çok kötü durumda iken geçen sene ve bu sene yapılmayan, yanlış yapılan transferler ile belkide çok uzun bir seri yapma şansı kaçırılmıştır. her sene olamayabilirsin ama şartlar gereği ayağına gelen fırsatları tepmek ve kendini kötü duruma sokmak insanı sıkıyor.

  tüm parayı bastık iyi kadro kurduk tudor ile zamanında ayrılıp hocayı getirdik, yönetim değişti kaos maos derken 1. çinko şampiyonluk geldi

  gomis'e para vermedik, emre akbabaya tüm parayı bastık, forvetsiz kaldık ara transferde tüm parayı deliye gömdük yine de 2. çinko şampiyonluk geldi.

  falcao, seri, lemina, nzonzi transferleri ile kağıt üstünde iyi kadro kuruldu ama uygun oyun anca 2. yarıda ortaya çıktı. pandemi vs derken kaçan balık büyük oldu. 3. kere sıçrayamadı çekirge.

  bu sezon daha 22-23 hafta var bir şey kayıp değil ama bizim 3 sezon önce yaptığımızı fenerbahçe yaptı ve tüm kasayı koydu şampiyonluk için.

  koskoca 2 şampiyonluğun yarattığı artı değer uçup gitti gözlerimiz önünde. biz üstüne koyarak giden bir yapı hayal ederken her geçen gün eridik bittik ve kadro akılsızlaştı.

  tamam her sene şampiyon olunmaz ama harcanan yıllara çok üzülüyor insan.
 • 13
  sorun her sene şampiyon olmak ya da olmamak değil, sorun kötü yapılanarak - daha doğrusu yapılanmayarak - büyük paralar ödeyip ödenen paralarla olması gereken seviyenin çok altında kadro kurarak, profesyonellikten oldukça uzak bir şekilde şampiyon olamamaktır. takım ilerleyen yıllar için ışık verse ya da bir proje var olsa ve bize bu proje açıklansa kaçan şampiyonluk beni çok da üzmez. ancak bu şekilde anadolu takımından hallice yönetilip her şeyin bir adamın eline bakması ve o adamdan her seferinde mucize beklenmesi durumunda tepki göstermek en doğal hakkımız. bu tepkiyi de bu sene de şampiyon olmayıverelim diye absorbe etmeye kimse çalışmasın.

  not: genç futbolcuları linç etmeye meraklı sosyal medya ergenleri bu entry'de savunulmamaktadır, onlar konu dışı.
 • 15
  ali koç sergilediği profil itibariyle beklentinin çok çok altında kaldı. yıldırım demirören’li beşiktaş zamanları gibi her sene 20 oyuncu alıp 20 oyuncu gönderme şeklinde dikiş tutturamayacak bir kafası var. beşiktaş zaten kırk yılda bir galatasaray ve fenerbahçe rekabetine katılabiliyor.

  lafın özü son yıllarda maddi manevi asıl rakiplerimiz berbat durumda. zaten bu yüzden taraftarı olmayan veteran takım hep şampiyonluk potasında. son iki şampiyonluğumuzda bile rakiplerimizin aşırı kötü olduğu bir zamanda aldık. şöyle bir geriye bakınca yıllar önce 4-4-2’li elmander-necati zamanlarımız dışında istikrarlı sistemli bir kazanan futbolumuz yok. asıl gösterge olan şampiyonlar liginde sürekli maç başı 5 6 gol yemeyi kanıksadık ve turnuva boyunca tek bir gol atsak içimiz rahatlıyor.

  durum bu kadar trajikomikken her sene de başarılı olunmaz ki yaklaşımının adı züğürt tesellisi bile değil. bu bakış açısı siyasetteki “bakma yine en iyisi bizim parti” kafasından başka birşey değil. özeleştiri kültürünün olmadığı yerde futbolda bile ortadoğulu kafasında olmaktan kurtulamayız.
 • 16
  zaten kimse her sene şampiyon olacağını düşünmyordur ki.
  şu anki feryad, figan ortalığın yangın yeri olmasının sebebi umutsuzluk.
  şampiyon olamayabilirsiniz ama bunun için hamle yapmamak kabul edilemez.
  kabul edelim ki fenerbahçe ve beşiktaşın kadrosu bizden iyi.
  sadece forvet, orta saha ve kanatlara baktığımız zaman 2 takımında da sayısal anlamda bak kalite demiyorum direkt sayıca zaten eksiğimiz varken, rakipler ellerinden geldiğince takviyeler yaparken.
  bizim takımda eksik kapatmak yerine hocanın, yönetimle zıt düşmesi, yönetimin saçmalaması, hocanın formsuz olması ve geleceğe yönelik hamleler yapılmaması insanları delirtiyor.
  bu ara transfer döneminde yapılması gereken hamleler; çoğu kişinin belirttiği gibi eksik kapatmak ve sözleşmesi biten oyuncularla görüşmektir.
  fakat yönetimin ağzında bir sakız, ben aşamam ben yapamam ben şöyle böyle.
  o zaman orada oturma arkadaş, bir şekilde bunu deleceksin.
  her röportajında, açıklamanda ben devlette ve özelde çalıştım hem işveren hem iş alan oldum devlet ile geçinmeyi vs demeyi biliyorsan bulacaksın bir yol.
  ya da yolu bulacak kişiye yol açıp koltuğu boşaltacaksın.
  beşiktaşın ve fenerin harcama limiti mi varmış biz bilmiyoruz !
  size mesutlar, drogbalar vs getirin demiyor hatta çoğunluk irfan ve visca bile demiyor.
  gidip eksik bölgelere potansiyelli genç al. bak hatayspor'da var almışlar maaliyetleri komedi gibi. öyle 3 futbolcu al getir olsun bitsin. ( david akintola, adama traoré, aaron boupendza )
  düşün bak bir transfer dönemi oyunculara bakma isteğimizi söndürdüler, taraftara umutsuzluk aşıladılar.
  başkan çıkıp şundan şundan dolayı transfer olmuyor diyor ee ben sen o çıksa yine aynı açıklamayı yaparız.
  seni orada oturma amacın, becerin, yönetebilen unsurlarının ve çözümcü unsurunun fazla olması gerektiği ve bunu yapabileceğine inananlar olduğu için oradasın. hani neden başkansın bunu bil istersen.
 • 17
  kabul edilmesi gereken bir gerçektir. benim de kabul ettiğim bir gerçektir ancak fatih terim'in teknik direktörümüz olduğu senelerde şampiyon olamamayı kabul etmek zor. hoca varken ambargo koymalıyız ki bugüne kadar koyduk sayılır ancak hocanın istediği adamları alamayıp bir de hocayı orta sahasız, forvetsiz bırakıp şampiyonluğu kendi ellerimizle vermek insanı üzüyor. çünkü biliyoruz ki hocaya eli yüzü düzgün kadro verilirse hoca şampiyon yapar. herkes 19/20 sezonunu örnek gösteriyor da hoca geçen yıl da bizi şampiyon yapmıştı, millet dua etsin araya yüzyılda bir olacak bir iş girdi. yoksa tabii ki her sene şampiyon olamayız.
 • 19
  en son aykut kocaman savunmak isteyen fenerbahçeliler bunu söylüyordu. bu yüzden 7 senedir şampiyon olamıyorlar.

  büyük takım her sene şampiyonluğa oynar. ha çıkarsın yönetiminle, hocanla, benim elimde iyi jenerasyon var, 3 sene ajax’ın, dortmund’un yaptığı gibi altyapıdaki oyuncuları kazanacağım en fazla 15 milyon euro’luk takım kurup, 10 milyon euro altyapıya yatırım yapacağım, bu sürede borcu da sıfırlayacağım dersin, taraftara anlatırsın, taraftar da anlar zaten. o zaman bile şampiyon olamayacağız diyemezsin, sonuna kadar mücadele edeceğiz dersin.

  ama sen kendi beceriksizliğin yüzünden kaşımpaşa’ya 13 milyon euro hediye et, oğlum arkadaşlarına hava atsın diye falcao ile fotoğraf çekil, yıllık 5 milyon euro kontrat ver, sonra yönetimi savunmak için her sene şampiyon olunamaz de. hadi ordan be!
 • 20
  “115 senelik muhteşem tarihi, kimsenin yanına bile yaklaşamadığı sayısız başarıları, müzesinde rakiplerinin iki katı kupası olan..

  türk sporunda ilk ve teklerin takımı, var olduğundan beri türk olmayan takımları en çok yenen türk takımı, ülkesinin medar-ı iftiharı, uefa ve süper kupa sahibi, dünyanın en büyük taraftar oluşumu ultraslan’ın gururu...

  1481’den beri kültürün simgesi, 1905’den beri sporun beşiği anlı şanlı galatasaray’. !! "

  kendinize gelin. galatasaray burası !!
 • 23
  --- alıntı ---

  maksadımız ingilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve türk olmayan takımları yenmek.

  --- alıntı ---

  bu başlığı açan arkadaşlar haklı, galatasaray her sene şampiyon olamaz. ancak bizim için şampiyonluk bir araç. yani ali sami bey'in koyduğu vizyon bizim türk olmayan takımları yenmemizi gerektiriyor, bunun için de şampiyon (en azından başarılı) olmak gerekiyor.

  ha diyorsanız ki "biz türk olmayan takımları yenmek felsefesinden uzaklaşalı çok zaman oldu" diyorsanız, o konuda diyecek bir şeyim yok. daha önce bunu avrupa fatihi galatasaray başlığında yazdım. (bkz: #2974485) biz o kimliği de kaybedeli çok oldu, kabul.

  ama en azından başarılı olmak, şampiyon olmak için gerekli olan ne varsa hepsini yapabilmemiz lazım. gücümüz dahilinde her şeyi yaptıktan sonra şampiyon olamazsak ona amenna, ama bunun için saha içerisinde yeterince çaba göstermeden, kayıplara isyan etmeden "her sene de şampiyon olmayacağız ya" bakış açısı zararlıdır.
 • 24
  evet şüphesiz varolan olgudur.

  ancak bunu sezon devam ederken ve en zor maçlarımızı geriden bırakmışken galatasaray taraftarı olarak kabullenmemiz mümkün değildir. en başta fatih hocamızdan biz böyle gördük.

  zaten sezon sonunda şampiyon olamamamız halinde kimsenin galatasaray'ı bırakma gibi bir durumu söz konusu değildir. yenilgiyi de kabulleniriz elbet lakin yenilirken değil yenildikten sonra...