• 1
  bir kişinin, kurumun, takımın kısacası belirli bir öznenin körü körüne arkasında durup bir yerden sonra illallah eden bireylerin cümlenin başlangıcında sıkça kullandığı giriş öbeğidir.

  bu öbeği kullananların genel özelliği savunduğu özneyi prenses peri sanmaları, ne hata yapsa geri sanmaları, mitolojiden biri sanmaları hatta adamın kafasındaki saçı taç görmeleridir.

  en basit örneği younes belhanda isimli şahıstır. kimisi uğur karakullukçu gibi sneijder düşmanlığından savunmuştur, kimisi tükürdüğünü yalamamak için durdukça daha fazla arkasında durmuştur, kimisi ise saçma sapan istatistiklerle övmüştür. ancak unutulan bir şey var siz bu adamı "hep" savundukça o daha da yukarılara başımızın üstüne çıkmaya başlamıştır. 1 yıldır aralıksız her hatasını savunursan, görmezden gelirsen o adam hiç umursamadan bi adamın ayaklarına çift de girer, taraftarın annesine de söver. çünkü biliyor ki kendisini savunacak kocaman bir kitle var, ne hata yapsa geri saracaklar ve 3 gün sonra golün asistinin iki önceki pası kendisini yanından geçmiştir ve savunulmak için yeterli bir veridir.

  çok ulu galatasaray taraftarı hep belhanda'yı savunduğu kadar bile değil sadece "bir" defa gomis'i savunsaydı belki gomis yerine belhanda'nın satılmasına baskı yapılsaydı bugün bu durumlara gelinmeyecekti. he maalesef bu "hep" savunanlar sadece taraftar değildi. yönetim de hoca da bunların arasında. şimdi bu saatten sonra kim ayıklayacak bu pirincin taşını bilmiyorum ama en azından "hep" savunmayı bırakırsak bir yerden başlayabiliriz.
 • 3
  taraftar sözlüğünde garip karşılanan durum? anlamıyorum bizim işimiz destek değil mi? oyuncuya ilk geldiği günden gidene kadar tepki göstermek, eleştirmek, maçta ıslıklamak, keşke gelmeseydi s*ktirip gitsin demek kime fayda sağlıyor?

  ben tam hep savundum ama'cıyım. hep savunurum, gidene kadar da beğenmesem de köstek olmam. beğenmediğim yönlerini görürsem sadece susarım, belki artık gideceği zaman eleştiririm. sinan gümüş hakkında 1 hafta önceki olumlu entry'm dışında östersunds maçı'ndan beri entry girmemişim. ben de her hafta siktirip gitsin, bu formayı hak etmiyor, futbolcu değil, bizi eksik oynatıyor yazmayı bilirim. muslera 2 maç üst üste hata yaptığında ben de biliyorum eleştirmeyi, yaş aldığını söylemeyi. forvet gelmediğinde ben de biliyorum yönetimi yerden yere vurmayı. peki bunun kime faydası var? bunun faydalarını mesaj kutumda görmeyi çok isterim
 • 4
  takımına tutkuyla bağlı olan taraftarların sırf takımı başarılı olsun diye bazı sıkıntıları olsa da o oyuncusunu savunduğu ancak işlerin geri dönülemez noktaya geldiğini görünce kurduğu söz öbeği. girilen entrylere bakıyorum. sırf oyuncuyu daha önce savunduğumuz için mahlukat olmuşuz. kusura bakmayın da asıl mahlukat sizlersiniz. konumuz belhandaysa 2017-2018 sezonunda takımın şampiyonluğunda ciddi katkısı olduğunu göremeyen ve özellikle geçen sene özelinde ndiaye gittikten sonra orta sahada hareketli, dikine top sürebilen ve ani ataklarla pozisyon hazırlayabilen bir oyuncuydu belhanda ve ara ara özellikle derbilerde yaptığı gereksiz hareketlere rağmen takımın ihtiyacı da vardı. ancak bazı arkadaşlar o kadar egoist ve sapkın ki sırf kendileri haklı çıkmak için bu nüansları göremedi. şu an gelinen noktada herkes belhanda’yı eleştiriyor zaten. çünkü ilk defa bu kadar göstere göstere takımı sattı. (bkz: 1 eylül 2018 trabzonspor galatasaray maçı)üzerine havaalanında taraftarla söz dalaşına girdi. gelinen bu noktada bazı mahlukatlar belhandayı savunduğumuz için bizden özür bekliyor. kusura bakmayın ama çok beklersiniz!!!
 • 5
  kullandığım, kullanmaktan hiç çekinmediğim ve kullanma mecburiyetinde kaldığım için pişmanlık duymadığım söz öbeği.

  en çok younes belhanda için kullanıyoruz bu girişi. evet, savunduk. neden savunmayacaktık? elimizde kendisinden başka en ufak alternatif yokken, milyonlarca euro'yu ayaklarına dökmüşken ilk geldiği günden beri sizler gibi nefret mi kussaydık?

  müneccim değilim, galatasaray düşmanı hiç değilim. her kötü performansından sonra oyuncumu yerden yere vuramam. belhanda yalnızca kötü bir performans sergilemiş olsaydı bu şekilde başlayarak bir entry yazmazdım. kendisi kötü performansından öte, kötü insan olduğunu gösterdi 1 eylül 2018 trabzonspor galatasaray maçında. bizler de tepkimizi en sert şekilde ortaya koyduk.

  sizlerin anlamadığı nokta şu; galatasaray'ın oyuncusunu gömmek için milyonlarca insan, yazılı ve görsel medya ve kulüpler bir olmuş kapıda beklerken onlara sahip çıkacak tek topluluk galatasaray taraftarı'dır. bizler kol kırılır yen içinde kalır dedikçe, oyuncularımızın değeri düşmesin dedikçe kendi taraftarımız kendi oyuncularımıza saldırmaya devam etti.

  belhanda trabzonspor maçının ardından savunulacak hiçbir yanı kalmayan, kötü futbolcu iyi futbolcu olayını geçtim kötü bir insan olarak hafızalara kazındı. bizler tepkimizi koyarız, fatih hoca ve yönetim gerektiği gibi cezasını keser.

  ama galatasaray formasını giyen oyuncuyu yine galatasaray taraftarından savunmak durumuna düşmüşsek, burada problem biz savunanlarda değildir. gerekirse galatasaray'ın menfaatleri için cezası bitince yine belhanda'yı bağrımıza basarız. ama galatasaray'ın menfaatleri için, karaktersiz davranışları için değil. aslolan her zaman galatasaray'dır, belhanda veya x kişisi mevzusu değil bu.

  edit: hızlı yazmam gerektiği için galatasaray taraftarına güruh demişim, uyarı için teşekkürler.
 • 6
  bu laf öbeğinden çok "inşallah yanılırım, inş beni göt eder ama..." şeklinde başlayan laf öbeğinden rahatsız oluyorum. bu başa yazılıp sonra kim eleştirilecekse bir yığın laf döşeniyor sonra da inş göt olurum ama vsvs yazarak günah çıkarılıyor. kendim kullanmayı pek doğru bulmuyorum açıkçası.