• 1
  birbirlerine taban tabana zıtmış gibi duran iki kelime. tabii aslında söz konusu galatasaray dışındaki kulüpler olunca hayallerin gerçekleşmesi ps2 ile sınırlı kalabiliyor. ancak bizim hayallerimiz gerçekleşti ve gerçekleşecek. mesela frank rijkaard tam da bir hayalin üzerine gelmiştir bize. bugünün barcelonası'na bakınca gıpta ediyorsa insan, otomatikman o takıma galatasaray forması giydirip "neden olmasın lan" diyebiliyor. zaten aslında "neden olmasın" diyebilmek önemli olan. bunun üzerine de o takımı yaratan adam takımımıza teknik direktör oluyor. neden olmasın!? "hayal kurmayın rijkaard o işi türkiye'de yapamaz" diyorlar. hayal kurmasak gerçek olmazki zaten. "neden yapamasın türkiye'de?". "çünkü burası türkiye. burası ispanya gibi değil.". evet haklılar aslında burası türkiye ve burası ispanya gibi değil. peki ya bunun böyle olmasının sebebi "burası türkiye aslanım geçeceksin bunları" düşüncesiyse? ya tavuk bu yumurtadan çıkıyorsa? rijkaard geleli 5 ay olmuş. ben 2 sene sabır gösteremiyorsam ve "burası türkiye oğlum" diyorsam; zaten adamı 6. ayda gönderelim tamtamları çalıyorsam... evet burası türkiye'dir ve hayaller ile gerçekler birbirlerinden uzaktır; böyle kalmaya da mahkumdur.

  edit: sene 1996 fatih terim'in galatasaray'ı 9 puan geride. "burası milli takım değil oğlum" diyorlar, "aynı performansı göstermesi zor diyorlar.".
 • 2
  önce hayal edeceksin.* sonra bu hayalin hedefin olacak ve hedefine ulaşmak için elinden geleni yapacaksın. ve gün gelecek hedefine ulaşacaksın.* sonra herkes gerçekleri konuşmaya başlayacak.* sonra yine hayal edeceksin.* sonra tekrar bu hayalin hedefin olacak ve tekrar hedefine ulaşmak için elinden geleni yapacaksın. ve gün gelecek hedefine ulaşacaksın.* sonra tekrar gerçekler konuşulmaya başlanacak.* sonra yine hayal edeceksin. biz hayal etmekten vazgeçmeyeceğiz, değil mi ki o hayalleri bir gün gerçek yapacağız.

  edit: imla
 • 3
  hayaller, gerçeklerin ilk taslağıdır. belki birbirlerine zıt gibi görünebilir ama insanların hayatı, hayalleri üzerine kurulur. sadece insanlar için değil, her şey için geçerlidir bu.

  galatasaray'da bir hayalden doğmuş ve bugünkü dönemlerine gelmiştir. ali sami yen; "amacımız ingilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak. türk olmayan takımları yenmek." dediğinde, kafasındaki hayali hayata geçirmiştir. belki kendi döneminde değil, uzun yıllar sonra kurduğu takımın; türk olmayan takımları yendiğini ve avrupa da başarılı olduğunu görmüştür. türkiye'de başarıyla ilgili hayal kurmak zordur ama ali sami yen, hayal etmiş, hedeflerini belirlemiş ve sonunda da onun izinden giden galatasaraylılar gerçekleştirmiştir. iyi ki varsın galatasaray...
 • 4
  bazı şeyler temelde doğru gibi görünse de her şey herkes için geçerli olmuyor.

  geçerli olmayan istisnalar arasında biz de varız. galatasaray da var.
  bizler gerçekçi olamayız, olmamalıyız. gerek ülkenin koşulları, gerekse eğitim, ekonomik, yetişme şartları vs. bizi gerçekçi olmamak zorunda bırakıyor.

  hedeflediğimiz şeyler çok uçlarda olabilir. sonuçlandırmak istediklerimiz imkansız görünebilir.
  rakibimizin kadrosunda dünya starları, içinde bulunduğumuz turnuvanın rakipleri arasında dünyanın en güçlü takımları olabilir.
  bir futbolcuyu transfer etmek istediğimizde, ekonomisi bizden çok daha iyi durumda olan kulüpler de o futbolcunun peşinde olabilir.
  ve daha niceleri.

  eğer bizler gerçekçi olursak, istediklerimizi gerçekleştirmek konusunda önümüzdeki engellere kendimizi de ekleriz. yapmayı isteyeceksin en başta. yok efendim barcelona varmış yok işte kupayı bize yedirmezlermiş geçeceksin bunları.
  sen başarmayı isteyeceksin. olur ya da olmaz. elinden geleni yapacaksın. gerçekçi olalım diyerek önüne set koymayacaksın. inşallah göt olurum demek yerine o olayın gerçekleşeceğine inanmayı öğreneceksin. sen böyle başarılı olabilirsin çünkü. koşullar bu şekilde.

  bizler tek ihtimali olan insanlar grubuyuz. o ihtimalimizi de sonuna kadar kovalamak mecburiyetindeyiz.
  buna da inanmak zorundayız.

  çünkü bizim için başarının rotası hayallerimizdir.
  hayallerimizi gerçekleştirmenin yolu da inanmaktır.
  tıpkı takımını yöneten adamın dediği gibi;

  benim hayallerim dünya'dan büyük
 • 6
  bir şeyler karalamak istedim bugun buraya. çokta uzatmadan özet geçebilirim umarım. lise yıllarımdan beri bir hayalim vardı. kendi ya da yakın arkadasımın arabasında bir şampiyonluk maçı ya da kutlaması sonrası büyük bir galatasaray bayrağını sunroofdan çıkararak galatasaray marşı eşliğinde boğaz koprusunden geçmekti bu hayal. okuyunca belki çok manasız gelebilir ama cok sevdigim istanbulun o eşsiz manzarasından geçerken şampiyonlugunda getirdiği mutlulukla bunu boğazda herkesle bu şekilde paylaşmayı cok istiyordum fazlasıyla şampiyonluk görmeme rağmen de bir türlü ya arabayı ya köprüyü ya sunroofu ya da ülkeyi denk getirememiştik. bilen bilir 5 yıl boyunca yurt dısında yasamıstım ve kaçırdığım şampiyonluklar vardı. bu sene 25 mayıs 2019 22. şampiyonluk kutlamalarına giderken pederden arabayı aldım vadistanbul'dan da 1,5 a 2 metrelik bayrağı çaktım. bayrağı kutlamalar yerine arabaya soteledim. millet diyor ki kutlamalarda sallamayacaksan bayrağı neden aldın, e bilmiyorlar ki yıllardır kurdugum hayali. neyse daha fazla uzatmadan sadede gelelim. gece kutlamalardan çıktık 1. köprüye doğru geliyoruz. köprünün ışıkları sarı kırmızı ve galatasaray bayrağı dalgalanıyor. zemin ortam her şey hazır. tam köprüye girerken kuzene dedim şu bayrağı çıkar yukardan gişelere kadar sıkıca tut sopasından. işte o sırada yaşadığım hazzın yıllardır hayalini kurdugum şeyin gerçekleşmesinin bir tarifi yoktu. spotify dan da rerererarara gassaray gassaray cimbombom'u acınca her şey o kadar mükemmel olmuştu ki... yine işin içinde galatasaray yine kurulan güzel hayaller ve yine o hayallerin sayesinde gerçek olması. çok büyüksün çok güzelsin ve inan bana seni canımdan çok seviyorum.