aynı isimdeki diğer başlıklar:
 • 4
  galip paşa ile "atiye hanım"ın oğludur.

  üç kardeştiler, (aile soyadı kanunu sonrası "savcı" soyadını almıştır)
  (bkz: haldun savcı)
  (bkz: hasnun galip)
  (bkz: hürrem savcı) sonradan (bkz: hürrem sirmen)

  işte bu hürrem sirmen hanımefendi aracılığı ile ünlü yazarımız sayın ali sirmen bu akrabalık bağını gururla taşımaktadır.

  -umarım, sözlükte yazar olarak bulunan muadili geleli üç gün olmasına rağmen nick altıma girip bana laf sokarak prim yapmaya çalışacağına (bkz: #563829) ansiklopedilerde bile bulamayacağı bu bilgi sayesinde gidip sayın ali sirmen'in elini öperek bu ulvi insanın ismine yakışır vakarla hayatını idame ettirmeyi başarır.
 • 5
  tam adı mehmet hasnun galip olan 14 numaralı kurucu üyemiz. 21 haziran 1915’te çanakkale’de şehit düşmüştür. ruhu şad olsun.

  --- alıntı ---

  "galatasaray ın canakkale savaşındaki şehitlerinden hasnun galip kulübümüzün kayıtlarındaki bilgilere göre 5 eylül 1909 günü galatasaray a üye oldu. futbol takımında yer aldı. özellikle de patenli hokey ve çim hokeyi takımlarında yıldızı parladı. önce balkan savaşı na gönüllü olarak katıldı. ardından da birinci dünya savaşı na o zamanki tanımıyla ihtiyat zabiti namzedi (yedeksubay öğrenci) olarak katıldı. çanakkale de 1915 yılında şehit düştü. ölümünün (şehadetinin) ardından kendisine ihtiyat namzedi sanisi (asteğmen) rütbesi verildi. adı cumhuriyet döneminde eski kulüp lokalinin olduğu sokağa verilerek ölümsüzleştirildi."

  --- alıntı ---
 • 6
  cephede ali sami bey'e yazdığı mektupta bile galatasaray'ı düşünen çanakkale şehidimiz. mektubu yazdıktan iki hafta sonra fransız kuvvetlerine karşı kemalbey tepe'yi savunurken şehit düştü.

  --- alıntı ---

  "zafer inşallah bizim taraftadır. burada yaptığımız hakiki idmanda zafer daima bizde, orada da daima galatasaray'da olmasını arzu ediyorum."

  --- alıntı ---

  http://gss.gs/6Cl

  mehmet hasnun galip 7 haziran 1915
 • 10
  galatasarayın ali sami yen’den sonraki ikinci kaptanı. kendisi gol kralı, galatasaray adı istanbul ligi olan ligi şampiyon bitirmiştir. (o yıl, lig takımları iki ayrı lig kurmuştur.) hasnun galip de nerdeyse daha teri kurumadan gönüllü olarak çanakkale cephesi’ne yazılır. zira , itilaf devletlerinin denizden geçemediği boğazı, kara ordusuyla geçmek için başlattığı taarruz ligin son maçından 9 gün sonra başlar. ve aylarca oluk oluk kanın aktığı, mermilerin havada çarpıştığı çanakkale kara savaşlarının başlaması ile istanbuldan ve ülkenin çeşitli yerlerinden gönüllüler yazılır orduya. başta galatasaray lisesi ülkenin gencecik talebeleri, doktorları, öğretmenleri cepheye koşar. ve elbette idmancılar yani sporcular.

  yakın arkadaşı ali sami (yen) 'ye gönderdiği mektupta ağustos 1914’de türkiye’ye sığınarak bütün dünya dengelerini alt üst edip bizi savaşa girmeye mecbur bırakan göben ve breslau savaş gemilerinin alman mürettebatına karşı almış oldukları 3-0’lık galibiyetin cephede bile konuşulduğundan bahseder

  ‘’geçen gün siperlerdeyiz, yanıma bir alman neferi geldi, biraz fransızca biliyordu, epey konuştuktan sonra alaettin efendi alman neferine benden bahsetmeye başladı. nihayet galatarasay’ın yavuz’un alman bahriyelileri ile oynadığımız oyunu söyledi ve gollerin üçünü de benim attığımı söyleyince alman neferi, kızdı ve beni yukarıdan aşağıya süzdü. ‘’bu mu?’’ dedi, alaettin efendi evet deyince nefer diyecek bir şey bulamadı. ‘’ (…) demek istediğim galatasaray’ın galibiyetini tâ avcı hattından duymuş, istanbul’dan gelen arkadaşlarından birinin ilk verdiği havadis bizim galibiyetimiz olmuş. ‘’

  cephede maydos denen mevkide birisinde yarbay mustafa kemal’in komutanlığını yaptığı 3 fırkadan(tümen) oluşan kolorduda ihtiyat zabiti yani yedek subay rütbesi ile göreve başlar. bu kolordu zamanla bölük bölük, tabur tabur cephede düşmanın karşısındaki yerini alır.
  düzenli bir şekilde yakın dostu ali sami (yen) ‘ye mektuplarını göndermeye devam eder. son gönderdiği mektupların birinde cepheyi şöyle anlatır idmancı arkadaşlarına:

  '' kardeşler,
  maydos’da soğanlı dere’den harb hakkında şu kadar malumat versem gerçeği anlarsınız.
  askerlerimiz allah’ın inayeti ile aslanlar gibi savaşıyor. yakında sevgili toprağımız düşmanın pis vücutlarından temizlenecektir. emin olabilirsiniz. cümle arkadaşlara selam.
  7.fırka 19. alay 3.tabur 1.bölük 1.takım kumandanı galatasaraylı hasnun ''

  hasnun bey 21 haziran 1915’de kemalbey tepe mevkisinde şehit olur. çok değil 2 ay önce golleriyle sahada gösterdiği cengaverliği gerçek cengin içinde gösterir ve çok sevdiği vatanı uğruna canını feda eder. 7 haziran 1915 tarihli son mektubunda takım arkadaşlarına şöyle seslenir şehit hasnun galip:

  ”zafer inşallah bizim taraftadır. burada yaptığımız hakiki idmanda zafer daima bizde, orada da daima galatasaray’da olmasını arzu ediyorum.”
 • 11
  https://gss.gs/RXK.png

  çanakkale şehidi galatasaraylı mehmet hasnun galip (ayakta, dürbünlü).

  türk futbol dünyasının çanakkale cephesindeki en tanınmış kayıplarından biri, galatasaraylı mehmet hasnun galip’ti. döneminin en iyi futbolcusu, 21 haziran 1915 akşamı türklerin “kemalbey tepesi”, fransızların “haricot” dedikleri mevziyi savunurken toprağa düştü. fotoğrafta cephede görülen bu uzun boylu “paşa çocuğu”, birkaç yıl içinde galatasaray'ın en önemli isimlerinden biri olmuştu. 3 nisan 1915’te galatasaray'ın 3-2 kazanarak istanbul şampiyonu olduğu maçın hemen sonrasında orduya yazılmış ve zabit vekili (asteğmen) olarak çanakkale’deki 5. ordu’ya gönderilmişti. bildiğimiz kadarıyla cepheden galatasaray spor kulübü’nün reisi ali sami bey’e iki mektup yazdı. son mektubu 7 haziran 1915 tarihliydi ve zığındere’de kaleme alınmıştı. bu mektuptan iki hafta sonra hasnun’un bölüğü, fransızlar’ın 21 haziran 1915 günü kerevizdere’de başlattıkları büyük saldırıyı karşılayan ve elinde hiç ihtiyatı kalmayan komşu 2. tümen’e yardım amaçlı olarak gönderildi ve o gün toprağa düştü...

  https://tarihdergi.com/...nik-dusen-sporcular/
 • 12
  https://tarihdergi.com/...0-11-25-17.04.24.png

  ruhu şad olsun. mehmet akif ersoy'un kaleminden anmak isterim kendisini ve cennet vatana şehit verdiğimiz tüm canlarımızı.

  --- alıntı ---

  vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

  bir hilal uğruna, ya rab, ne güneşler batıyor!

  ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!

  gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.

  ne büyüksün ki, kanın kurtarıyor tevhid’i...

  bedr’in aslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

  --- alıntı ---
App Store'dan indirin Google Play'den alın