• 2401
  twiter hesabından sürekli siyaset hakkında yorum yapan kral abimiz. ya tamam mesleğin gereği yazıyorsun biliyorum ama birazda futbol hakkında yorum yapsan. sonuçta futbolculuğunla bir yerlere geldin.

  aslında siyasete yakışmıyorsun, bırak artık şu işleri be abi. geç bir takımın başına, herkese göster teknik direktörlük nasıl yapılır? diye. inanıyorum ki çoğundan iyi yaparsın hocalığı.
 • 2402
  gerçek efsane, gerçek kral.
  bugün galatasaraylıyım diye geçinen bazı tipsizlerin; galatasarayın baş düşmanı olan emek hırsızı, her dönemin adamı, omurgasız, insan demeye bin şahit isteyen yaratıklarla bir arada oluşlarını normalleştiren, dahası onlara karşı saygı sevgiden kusur etmeyen açıklamalarını da gördükten sonra anladım ki zamanında ben sana büyük haksızlık etmişim abi.
  siyasi düşüncen, hayattaki duruşun, inançların falan yalnızca seni ilgilendirirmiş gerçekten de. söz konusu olan galatasaraylılıksa gerçekten benim efsanemsin. nickimde yer aldığın için gurur duyuyorum.
  sporcu olarak senin gibisi zaten gelmedi de, sanırım galatasaray diyince senin gibi içten olanını da bulamayacağız.
  keşke altyapıdakilere galatasaraylılığı sen öğretsen, malum bir kısım sonradan sapıtıyor. bir gün yine sarı-kırmızı renklere hizmet vermen dileğiyle, iyi ki varsın kral.

  edit:imla
 • 2406
  niye bu kadar kendisini ön plana çıkarmaya çalışıyor cidden anlamıyorum. ya türk futbolunun hatta türk sporunda gelmiş geçmiş en çok saygı duyulan isimlerinden birisi olmuşsun, sevilmişsin, övülmüşsün, maddi karşılığını da almışsın. e daha ne diye kendini ön plana çıkartmaya çalışıyor anlamıyorum. hayır attığı o tweet safça atılmış da değil, yakışmıyor yahu yakışmıyor.

  https://twitter.com/...378977247232/photo/1
 • 2407
  şimdikilere golcü diyenleri görünce, eski maçları açıp izliyorum da gol kelimesinin eskiden ne anlama geldiğini görüyorum.
  allah'tan önümüzde hakan şükür gibi bir örnek var yoksa semih şentürk bile efsaneydi.
  bu adam olmasa herkese golcü derdik, herkese profesyonel derdik, herkese çalışkan derdik.
  cantona'ya kılındığımız kadar bu adama vermiyoruz kendimizi. emeklerini görmüyoruz.
  tutturmuşuz birkaç tutarsız laf, sallıyoruz ağzımızdan geleni.
  hakan şükür karşımıza çıksa yüzüne söylemeyeceğimiz, heyecandan avuçlarımızın içi terleyecekken, sayıp sövüyoruz.
  sevmek zorunda değilsin ama sayacaksın arkadaşım. o formaya senden daha çok emek vereni sa-ya-cak-sın.
  "benim efsanem değil" diyeni bile gördüm ben.
  sen kimsin la? kimsin ki türk futbolu'nun en büyük ismini ağzına alıyorsun aymazlık ederek?

  sen galatasaraylıysan ve 18-40 yaş arasındaysan hakan şükür'ü efsane olarak görmeye mecbursun sen.
  gel bana say söv, oturup konuşalım. gerekirse girelim birbirimize ama onlar gibi olma. efsaneni yere düşürme. iyisiyle kötüsüyle sev.
  yoksa eften püftenlere efsane der oturursun...

  allah'tan hakan şükür var. çok şükür. seni çekemeyen bütün ibnelerin suratına tükür.
 • 2409
  zamanında fener'de olsaydı her yer hakan şükür olurdu. adamlar şaka maka lugano'ya bile efsane diyolar. alex'in heykeli diktiler. yahu el insaf bu adam alex'in yaptığı neyi yapmadı? siyasi olarak yaptıkları bence de yanlış ama bu mantıkla sevilmezki bir futbolcu. ne yapalım yani solcu futbolcuların heykelini dikelim sağcıları da çöpe mi atalım?
 • 2412
  benim efsanem değildir. büyük ihtimalle çocuklarımın efsanesi olacaktır, torunlarımın da ama benim efsanem değildir. 30 yaşındayım.

  bizden sonra gelecek nesiller, şimdiki bazı romantikler gibi yalnızca attığı golleri, istatistiklerini filan bileceği, uefa zaferinde de başrollerden birini oynadığını videolardan göreceği için efsane olarak anacaklardır, bu kaçınılmazdır. bence bunda bir sorun da yok.

  kendisiyle aynı çağda yaşadığımız için, biz bazı gerçekleri çok yakından görüyoruz, ne yazık ki. misal siyaset hayatı.

  biz burada milletvekili hakan şükür'ün galatasaray'la ilgili ağzını bile açmadığını; galatasaraylı oluşunu ve galatasaraylı kimliğini siyasi sebeplerden dolayı gizlediğini söylediğimiz zaman 'adam akpli diye, akp düşmanlığı yüzünden saldırıyorsunuz' sığlığına getiriliyordu mevzu hep. tabii, nasıl olsa akp'yi eleştiren herkes vatan haini, gezici, çapulcu, büyük türkiye düşmanı. akp milletvekili değil de chp milletvekili olsa göklere çıkarırdınız diyen zihniyetlerle de karşılaştık, galatasaray efsane(!)lerine siyasi sebeplerle saldırıyorsunuz saçmalıklarıyla da.

  gün oldu devran döndü, hakan şükür uzaklardan gelen bir emirle ak parti düşmanı oldu birdenbire, yani sözde siyasi sebeplerle saldırılıyor safsatası kendiliğinden ortadan kalktı, çünkü gezicilerle, vatan hainleriyle, yani diğer %50 ile aynı safta buldu kendini hakan şükür.

  sonra ne oldu? cemaatine saldırılar gerçekleşince içindeki aslan ortaya çıktı hakan şükür'ün, kükremeye başladı, tayyip erdoğan'a sallamalar, ak parti'den 'akepe'ye dikey geçişler, nasıl canhıraş bir şekilde cemaatini, cemaatinin liderini savunduğuna hepimiz şahit olduk. galatasaray ile ilgili mevzularda apzını açmayan, suya sabuna dokunmayan, galatasaraylı kimliğini geri plana itmeye, siyasi kaygılarla 'galatasaraylı hakan şükür' algısını unutturmaya çalışan bu kişilik, söz konusu cemaati olunca 3 senedir pasif pasif takıldığı, meclise uğramayıp, tv yorumculuğu yaptığı için eleştirilen bu vatandaş, en azılı siyasetçilerden sert söylemlerle siyaset yapmaya başladı. kimbilir belki yakında parti kurar, başkan seçilir. adamın hayatında galatasaray diye bir öncelik, galatasaray'a karşı bir hassasiyet yok, cemaatine karşı var. bu bakımdan hizmet hareketinin efsanesi olarak anılması daha doğru olabilir, efsane bir savunma harekatı gerçekleştiriyor çünkü.

  bunları söylerken, hakan şükür'ün cemaat üyesi olmasını yadırgadığım, eleştirdiğim anlamı çıkmasın, en doğal insani hakkıdır, istediği gruba, cemaate, örgüte katılabilir, bu konuda yargılamak asla haddimize değildir.

  ikincisi ve beni en çok yaralayan konulardan biri, hakan şükür'ün 'ağlak' halleri, tavırları. ben biliyorum ki, buradaki bütün arkadaşlarımızın hayata bakış açısı, galatasaray'ın menfaatleri ekseninde şekillenmektedir. bu açıdan baktığım zaman, bu adamın gerek ayrılışı sırasında, gerekse sonraki söylemleriyle galatasaray'a zarar verdiği gerçeğini görmezden gelemiyorum. kendisine jübile teklif edildiğinde, hatta adnan polat kendisinin heykelini dikme sözü verdiğinde bile, 'efsane'si olduğu galatasaray'ı umursamamış, her zaman olduğu gibi kendi kişisel çıkarlarını ön planda tutmuş, kazan kaldırmış ve tatsız bir şekilde son vermiştir galatasaray kariyerine.

  sonraları, 'müzede bir çorabımız' bile yok söylemleriyle, galatasaray'ı düşman medyanın kucağına itmiş, oluşturulmaya çalışılan galatasaray vefasız kulüptür, duygusuz kulüptür, emektarlarına saygı göstermez algısına omuz vermiştir. isterse bin gol atmış olsun, para kazandığı süre içerisinde galatasaraylı olan, ağzını açmayan tipler, sonrasında ağlak ağlak konuşup, şov yaparsa, galatasaray'ı küçük düşürecek türden söylemlerde bulunursa hain oğlu haindirler.

  hakan şükür'ün aklına, galatasaray yalnızca şov yapmak istediği zaman geliyor. bir zamanlar ustası olan zat gibi, galatasaray'la ilgili hep mağdur bu adam, paralarımız ödenmiyordu, sesimizi çıkarmıyorduk, gençlerin parasını cebimden veriyordum, bize jübile bile yapılmadı, müzede bir çorabım bile yok' hep galatasaray'a zarar verici söylemler, kendisini galatasaray'dan büyük görmeler, kendisini kurufasülye gibi nimetten saymalar.

  galatasaray kendisini geri almasaydı, tarih sayfalarında 'torinolu şaban' diye küçük bir anektod olarak kalacaktı, bunu da unutmasın.
 • 2413
  futbolcu hakan sukur galatasaray efsanesidir. bunu uefa da kendi sitesinde yayinladigi avrupa'daki her ulkenin gecen 50 yildaki en buyuk oyunculari listesinde kendisine yer vererek taclandirmistir. o listede bir galatasaray efsanesi daha vardir bu arada ;)

  http://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_Jubilee_Awards

  ama insan hakan sukur galatasaray efsanesi degildir.

  aradaki fark bu.
 • 2414
  32 senedir bu dünyadayım.
  siyasi "köleliği" ile ilgili daha fazla konuşmaya gerek yok, hem gerçekleri iyi okuyan hem de olduğu gibi aktarabilmeyi beceren arkadaşlarımız yazdılar; yazdık.
  ama futbolculuğu da öyle dünya çapında falan değildi.
  özellikle patladığı 96-00 döneminde, o inanılmaz takım içersinde kendisine verilen görevi kusursuz yerine getiren bir oyuncuydu.
  varını-yoğunu ortaya koyarak ilerde yaptığı pres, zaten pres gücü yüksek o takım için rakip düzensizken kazanılan top demekti ki o toplar da çoğunlukla pozisyon demekti.
  eğer bitiriciliği ve efsanevi top kontrolsüzlüğü azcık daha iyi olsaydı zaten torino'lardan "beni geri alsanız ya la :(" diye ağlaşmazdı.
  velhasıl, bunu söylediğim için afaroz edileceğim belki ama bütün olarak futbol takımımız için çok büyük işlere imza atan takımın, her şeyini sahaya yansıtan, yürekli, iyi pres yapan, iyi top indiren, topsuz alanda iyi yer tutan ama iyi pas atamayan, iyi top tutamayan, bitiriciliği çok da iyi olmayan ulusal çapta bir yıldızımızdı. dünya çapında değil.
  kendisine verilen şansın yarısına sahip olamamış kendisinden çok daha yetenekli çok isim geldi geçti türk futbolu'ndan.
  kendisine verilen şansın yarısına sahip olup da kendisinin üçte biri kadar çalışmayan çok isim de.

  gudubet gudubet genellemeler üzerine düzenleme: "yurtdışında tanıniyür" diye bir futbolcu en iyi olmaz. hayır yurtdışını bilmesek onu da yedirecekler ha. "yurtdışında tanıniyür" :) yurtdışında tanınır tabi çünkü yukarda bahsettiğim gibi kendisini "önemli" yapmış olan büyük takımın bir parçasıydı. yurtdışında emre de "tanıniyür". kaldı ki ada'da tugay dedin mi akan sular durur. hakan şükür'den çok tanınır. belçikalılar iyi tanır misal hakan'ı. o da kalecilerinin üzerinden kafayla gol attığı için. almanya'da öyle "sadece hakan şükür tanıniyür" diye bir kafa yok zaten. lan bu devirde zaten futbolla biraz ilgilenen adam tanınması gereken herkesi tanır. hakan şükür dediğim gibi o efsane takımın önemli bir parçasıdır. ama dünya çapında değildir. olsaydı kalırdı gittiği yerlerde aslan parçası. keserdi vieri'leri, ronaldo'ları. dünya çapında dediğinde komik olursun velhasıl.

  kimin futbol bilip bilmediğini iddia edebilecek ardaki, "yurtdışını çoh iyi biliyürüm" kafası, "onların efsanesi sadece şunlardır" kafası, sakat kafalar bunlar.
  her bir haltı en iyi ben bilirim kafaları.

  benim soracağım tek soru şudur; hakan şükür, galatasaray'da oynamasaydı bugün bulunduğu herhangi bir yere gelebilir miydi?
  şunu-bunu bırakın da dürüstçe bu soruya yanıt verin bakalım.
  biz de görelim kim anlıyor futboldan; kim anlamıyor...
 • 2417
  yurt dışında türkiye denince yabancıların en çok söylediği 3-4 şeyden biridir hakan şükür. kebab, tarkan ve galatasaray diğer bildikleri. kral ise çoğu zaman bildikleri tek türk futbolcudur. 20+ yaşında olup da hakan şükür'ü tanımayan çok azdır. bunu da başarılarıyla elde etti, saç stiliyle veya attığı tek bir gol ile değil. sen kabul etsen de etmesen de efsanedir. tartışılması dahi gereksizdir. ha sevmiyorum de. şunu iyi yapmıyordu de. ama efsane değil, zaten çok da iyi değildi deme, belki futboldan anlıyor zannederler.

  türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu.
 • 2418
  siyasi görüşünü galatasaray'ın önüne koyanların efsanesi olmayan, efsanem.

  benim için galatasaray'da metin oktay 1 ise, kendisi 2'dir.*

  bu isimlerin siyasi görüşleri, hayata bakışları, inançları, insani değerleri zerre umrumda değildir. ben galatasaray takımına gönül vermişim, bu isimler de bu camiaya en çok faydası dokunmuş isimlerdir. benim için efsanenin tanımı budur.

  kısacası, babası akp'li olsa nüfusundan ayrılacak gibi konuşan tiplerin efsanesi olmasa da olur.

  onların efsanesi, -allah gani gani rahmet eylesin- siyasi kimliği nedeniyle metin kurt'tur. taraftar grupları tek yumruk'tur. çünkü onlar için önce siyaset sonra galatasaray vardır.
 • 2419
  çok acaip bir vücut yapısına sahipti. kolları bacakları zaten uzun olan vücuduna orantısız şekilde uzundu, fakat hakan günümüzün 9 numaraları gibi nba pivotu genişliğinde değil, daha ince-uzun, john stockton fiziğinde bi adamdı. bu yüzden baya atletikti, zamanlaması iyiydi ve çok yükseğe zıplayabiliyordu, boyuna göre de oldukça hızlıydı.

  gol rekorları kıran bir forvet için bunu söylemek garip ama bitiriciliği bir tık daha iyi olsa, bir de yabancı coğrafyaya uyum sağlayabilse avrupa'da tutunurdu bence.
 • 2420
  yazmayayım yazmayayım diyorum ama dayanamıyorum. abi bu adam inter'e giderken nasıl gitti ? sözleşmesi bittiği için bedavaya tüymedi mi ? daha sonra bilmem kaç sene süren hukuki süreçler başladı da kulüp para kazandı bu işten. ulen aylarca medyada inter bonservis yerine kallon'u yollayacak diye haberler çıktı bunu da mı unuttunuz. efsane dediğin adam kusura bakma bedavaya tüyme derdine düşmez. düşüyorsa galatasaray'a gönül bağı ile değil dolar bağı ile bağlanmış demektir. arda gittiğinde sattı diye ortalığın altını üstüne getiren yazarlar mesela hakan'ın inter'e gidişini niye dile getirmez anlamıyorum.
 • 2421
  siyasi görüşünü aklı başında her insan gibi galatasaray'ın önüne koyan biri olarak efsanem olmayan kişidir.
  galatasaray'ın gerici, kan içinde ve köle bir coğrafyada yaşamasını istemiyorum; özgür bir coğrafyada yaşamasını istiyorum. bu yüzden de cemaat ve her aygıtı (biri de hakan şükür), abd ve her aygıtı (biri de cemaat), akp ve her aygıtı (biri de fatih terim) düşmanımdır. burası daha ziyade kişisel olan boyut idi.

  ama galatasaray'da hitler gol rekorları kırsa sevecek tipler var yahu.

  üstelik, bu hakan şükür değil mi, sürekli "galatasaray şunu yapmadı", "bi çorabım bile yok" diye zırlayan?
  hasan şaş'a sövüyorsunuz da buna ne diye ses etmiyorsunuz?
  üstelik, galatasaray'ın değerli yok mu? galatasaray alelade bir spor kulübü mü demek istiyorsunuz siz? birilerinin emriyle bir günde yandaşlıktan en azılı muhalifliğe geçebilen bir adam galatasaray değerlerinin parçası olabiliyor mu? bu kadar midesiz misiniz?
 • 2422
  kendisini hitler ile aynı kategoride değerlendirecek mantaliteye sahip kişileri görmemize sebebiyet vermiş efsane. kendisinin siyasi görüşü ülkeyi gerici ve kan kokan bir coğrafyaya dönüştürmekteymiş. kime göre bu görüş? tabi ki kendisinin zıttı ideolojiye sahip olanlara göre.

  o zaman bu mantaliteye göre metin kurt'u da istememek lazım. zira sovyetler birliği, arnavutluk, romanya, kuzey kore ve çin gibi katliamcı ülkeler geliyor akıllara. ya da stalin, pol pot, enver hoxha, çavuşesku gibi sol görüşlü katilleri gösterip, "metin kurt'ta solcuydu istemezük" mü diyelim? söz konusu ideolojiniz oldu mu sapıtmayın bir zahmet. sağ olsun, sol olsun kimse yaşadığı ülkeyi bataklığa sürüklemek istemez.

  bu arada inter'e giderken bonservissiz gitmemişti. o olayı bilmeyen genç kardeşlerimiz olabilir. dönemin yönetimiyle el sıkışmıştı sezon sonu avrupa'ya gidebilmek için devre arasında kendisini isteyen juventus'a transfer olmaktan vazgeçti bu sebeple. hakan'a 7.5 milyon marka bonservis verene gidersin denilmişti. sezon sonu yönetim, sözünde durmadı ve bu maddeyi 17 milyon marka çıkarmak istedi. hakan bu sırada inter ile anlaşmıştı ve gitti. daha sonra çıkan anlaşmazlık galatasaray ve inter arasında gerçekleşti. fakat sonuç olarak galatasaray 16 milyon mark kazandı bu transferden.

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=2008

  arda turan gidene kadar en çok kazandıran türk futbolcusu hakan şükür'dü. galatasaray'a tekrar dönüşünde ise neredeyse hiç para almadan sembolik bir rakama oynamıştı. bunu adnan polat'ta söylemişti hatırlarsanız.

  ayrıca müzede bir çorabı bile yoktur ve bunu söylemeye hakkı vardır. alex gibi fenerbahçe'ye, hakan şükür'ün verdiği hizmetin yarısını vermemiş bir adamın heykeli dikiliyorsa, hakan gibi türk tarihinin gelmiş geçmiş en büyük sporcularından biri olan bir ismin, galatasaray müzesinde yer alması gerekmektedir.
 • 2423
  efsanedir.
  zorunuza gidiyor değil mi, gitsin daha beter olun tabi.

  ne kadar aykırı adam varsa bu takıma gelsin oynasın, allahsızı, kitapsızı, şeriatçısı, komünisti, ülkücüsü, kürt ve aborjoni gelsin.
  hakan şükür gibi metin kurt gibi fatih terim gibi her görüşten efsanemiz olsun.

  yoksa kendinden başkasına tahammülü, kendinden başkasının yok olmasını isteyen ortamlarda hümanist eline fırsat geçse sarin gazı kullanacak kadar zorbalaşacak gerçek faşistlere kalır bu takım.

  yok mu lan şöyle sağlam bir akp düşmanı gelsin kaptanımız olsun amına koyim, sağ kanatta şeriatçı istiyorum ama defans mutlaka komünist olmalı aynı şekilde solbekte öyle orta alanda chp'li ileri uçta bir tane bdp li istiyorum.

  teknik direktörümüz kübadan yardımcıları venezüella ve gazze'den olsun.

  taraftar mı ? yahu zaten %90 ı bizim gibi düşünüyor geri kalan ortamlarda ülke kurtarıyor boş zamanlarıdna galatasaray falan.

  *