• 4504
  hakkında son yazılanlara baktığımda da hep üstünden ikileme düşülecek bir isim olduğunu düşünüyorum aynı futbolculuğunda ki gibi.

  adamın dediği oğlumu sami yen'de hayal ediyorum iki farklı bakış açısından da düşündüğümde beni ikileme sürüklüyor. çocuk bayern'e gitmiş artık senin baba olarak hayalin oğlanı allianz'da, nou camp'ta falan hayal etmek olmalı ancak sami yen'de hayal ettiği için de eleştirmek duygusal açıdan yine olmuyor. benim için sami yen'de boş tribünlere karşı tek bir kez topa vurabilmek dahi en büyük hayallerden biri.

  sonuçta adamı iki bakış açısıyla da olumlu veya evet olarak değerlendirebilirim bu sebeple bu iki paylaşımı da beğendim.

  (bkz: hakan balta/@kalliali)
  (bkz: hakan balta/@son on direk bukucu)

  dediğim gibi hakan balta benim hayatımda hep ikilem yaratan bir adam, topçuykende oynasın mı oynamasın mı yada oynarsa sol bek mi, sol stoper mi oynasın? şimdiki düşüncem gibi bu sorularda da iki cevapta hep evet oldu benim için, tam da şimdiki durumda olduğu gibi. bu adamı hiç bir türlü net konumlandırmıyorum bu hayatta (bkz: swh)
 • 4507
  socrates dergi aralık 2019 sayısında röportajı yayınlanmış eski futbolcumuz.

  kısa bir röportaj olmasına rağmen atahan altınordu güzel sorularıyla 11 sene içindeki kırılım noktalarından tek tek geçmiş. böylece galatasaray'ın da geçmiş 11 sezonundaki olaylarını kısaca özetlemiş. derginin o sayısındaki konsepti de 2010'lar.

  bu kadar zaman takımın içinde bulunup da, herhangi bir kötü olaya karışmadan, çok tepki görmeden bitirmek hakan'ın kişiliğine dair çok şey söylüyor. röportajın satır aralarında hakan'ın cevaplarında hakan'ın ne kadar mütevazı olduğunu, kendini bildiğini ve kariyerini de realist şekilde nasıl ilerlettiğini görebiliyoruz. örneğin; kariyerine forvet arkası başlayıp roberto mancini ile sol stopper mevkisine evrilişini ve bunun kendi kariyeri için mantıklı bir karar olduğunu anlatıyor. oğlu çağrı'nın münih transferini ve ailesiyle nasıl karar verdiğini de anlatıyor. hatta gelecek planlarından ve teknik kariyer hedeflerinden bahsediyor.

  galatasaray'ın 10 yılı derken abartmıyorum. hakan'ın anlattığı olaylarda skibbe'den rjikaard'a, mancini'den riekerink'e, tudor'dan hagi'ye çoğu kişinin ismi geçiyor. derginin ilgili sayısını edinip okumanızı tavsiye ederim.

  röportajda en beğendiğim fernando muslera ile olan anısını da aktarmak istiyorum; şike sürecinin olduğu sezonda, federasyonun uydurduğu playoff döneminde, puanlar ikiye bölünmüş, fenere içeride yenilmiş son maç öncesinde fark 2 puana düşmüş durumda. bizler gibi takımın da nasıl heyecanlı olduğunu bu anektodla çok daha net öğreniyoruz.

  "süper finalin sonundaki kadıköy deplasmanından önce fatih hoca'nın isteğiyle beşiktaş'ta bir otelde kaldık. taraftarın gelişiyle tesisten çıkışımız çok uzun sürüyordu çünkü. otelden çıkışımıza yarım saat falan var... hava sıcak, odamda hem camı hem kapıyı açtım ki biraz essin. koltukta otururken dışarıda muslera'yı gördüm, üç defa geçti önümden. çantasını da almış, koridorda bir o tarafa bir bu tarafa yürüyor. dedim allah, bu çocuk çok heyecanlı, ne yapacağız? alışık değil tabi böyle maçlara. bir o kadar da önemli bir oyuncu bizim için. dedim gel! aldım onu odaya, bayağı bir muhabbet ettik. bambaşka şeylerden konuştuk. tatilde miami'ye gidecekmiş, "ben orada hayatta suya girmem" dedim, köpekbalıklarından korktuğumu falan anlattım. en son "iyi misin?" diye sordum. "iyiyim iyiyim" dedi, konuşmamız çok iyi gelmiş. sadece o değil tabii, herkes heyecanlıydı. zaten benim kariyerimde heyecanlandığım üç maç vardır, birincisi norveç'teki ilk resmi milli maçım, ikincisi euro 2008 yarı finalindeki almanya maçı, üçüncüsü bu. bana hep "çok rahatsın" derler ama en kötü topu kaybedersin, koşarsın peşinden, yakalayamazsan da gol olur. dünya batmıyor ya sonuçta. ama o maç başkaydı."
 • 4508
  vakti zamanında iskoç aberdeen takımının sosyal medya üzerinden yaptığı "türkiye'den yerda selzavon adında oyuncu aldık, hadi hayırlı olsun!" temalı şakasında fotoğrafı kullanılan eski oyuncumuz.

  https://twitter.com/...441393688109056?s=09

  kendisine bu şakada verilen isim de tesadüf değildir. yazıyla "your dad sells avon" iskoç aksanıyla ise maalesef "yer da selz avon"* iskoçlar arasında karşı tarafı rencide etmek amacıyla kullanılan bir cümledir. meali baban bir baltaya sap olamamış oluyor sanırım. çok ince bir hümör*
 • 4509
  bir kaç gün önce rüyamda gördüm kendisini, stoper yokluğunda kendisine tekrardan lisans çıkarıyor ve sezonun* geri kalanında oynatıyorduk.*
  gerçekten karakterli bir adamdı, işine saygısı çok yüksekti, kendisine verilen her görevi elinden gelen en iyi şekilde yapmaya çalışırdı. 4. yıldızı aldığımız 2015 şampiyonluğunda çok emeği vardır. bizim tarafımızdan her zaman iyi hatırlanacak. acaba antrenörlük gibi bir düşüncesi var mıdır, şahsen ben kendisini hocanın yanında yedek kulübesinde görmek isterim. almanya'da yetişmiş, galatasaray'a ve milli takıma uzun yıllar hizmet vermiş, kaptanlığımızı yapmış bir isim, eğer öyle bir hedefi varsa ilerleyen yıllarda kendisini iyi bir teknik direktör olarak görebiliriz, yakışır da. eğer buraları okuyorsa bizim tarafımızdan her zaman iyi hatırlanacağını bilsin. değerli oğlu çağrı hakan balta'yı da takip ediyoruz, inşallah babası gibi uzun yıllar parçalı formayla başarılı olur.

  edit: anlam bozukluğu düzeltildi.
 • 4510
  eski futbolcularımızı romantik şekilde teknik direktör olarak takımda görmek istiyoruz genelde, benim de bu konuda istediğim tek isim hakan balta.
  belki çok mükemmel bir futbolcu değildi, pozisyon hataları yapıyordu eksiklikleri vardı ama oyun zekasını hep takdir etmişimdir ve anlamsız olsa da iyi bir eğitim ve ön tecrübe sonrasında teknik direktörümüz olmasını istemişimdir.
  belki kendisi bile düşünmüyordur bilemiyorum ama bence iyi bir teknik direktör olabilir.
 • 4511
  formamızı terlettiği süre boyunca elinden gelenin en iyisini yapmış eski oyuncumuz. uzun süre boyunca takımda en sevdiğim oyuncu olarak kalmıştı. uyumlu birisiydi ve sağlam bir karakteri vardı.

  kanımca taraftarın teknik adam olarak eski futbolcuları istemesinde yanlış bir şey yok. çünkü futbol aynı zamanda kültür oyunudur. kulübü tanıyıp, iç dinamikleri bilen ve taraftarın sempatisine sahip isimlerin başarılı olma ihtimali muadillerine göre daha yüksektir.

  kendisi de teknik adam olarak eğitim alıp bunu tecrübeleri ile birleştirirse başarılı olabilecektir. karakterini zaten biliyoruz. bunun yanında bence taktiksel zekası yüksekti, eksiklerini bununla tamamlıyordu. bu sebepten bekte de oynasa, stoperde de oynasa verimli oluyordu. fm profilini hatırlayanlar burada ne demek istediğimi anlayacaklardır.

  kısacası belki bir gün diyor ve bu girdiyi sembolik bir virgül ile sonlandırıyorum,
 • 4516
  topu oyuna sokma ve oyunu okuma konusunda popescu ile birlikte galatasaray forması altında izlediğim en başarılı oyuncuydu. ne yaptığını bilen soğukkanlı yapısı günümüz futbolunda çok kıymetli. ağırlığını kapatacak, ayakları yere sağlam basan sert ve diri bir kademe stoperiyle birlikte çok başka seviyede oynayabilirdi. karakter anlamında da galatasaray'a çok yakışan bir oyuncuydu.
 • 4519
  zaman zaman yetenekleri kısıtlı olan futbolcuların da yolunun düştüğü kulübümüzde, özellikle bu tip yeteneği kısıtlı yerli oyuncuların örnek alması gereken bir karakterdi hakan kadir balta.

  her zaman elinden gelenin en iyisini veren, yetenekleri dahilinde futbolun doğrularını yapmaya çalışan, hiçbir zaman sahada çirkeflik yapmamış, görev almaktan kaçmamış, formasını son ana kadar terletmiş bir oyuncuydu. saha içinde ve saha dışında örnek bir karakteri vardı.

  oynadığı dönem yapamadıkları için zaman zaman çokça eleştirildi. bir dönem yedek kaldı. sol bekte oynadı eleştirildi. stoperde oynadı eleştirildi. ama ne olursa olsun forma verildiğinde hangi mevkii olursa olsun çıkıp elinden geleni verdi. hastasıyım böyle oyuncuların. bir teknik direktörün kadroda muhakkak görmek isteyeceği oyunculardandı. serdar aziz gibi canı acıyınca tribüne çıkmaz, sinan gümüş gibi taraftar eleştirdi diye surat asmaz, selçuk inan gibi iki yıl oynayıp ortadan kaybolmaz.

  malesef genel olarak yapılanları değil yapıl(a)mayanları söylemeyi, iyiyi unutup kötüyü göze sokmayı sevdiğimiz için belki de bazı zihinlerde kötü hatırlanmasına sebep olacağız. ben kendi adıma verdiği hizmetlerden dolayı kendisinden razıyım. seni her andığımda karakterin ve disiplinin kendi profesyonel hayatım için ışık oluyor 22 numara her şey için teşekkürler.

  (bkz: 22)
 • 4522
  teknik kadro açısından faydalı olacağı kanısındayım çünkü futbol aklı konusunda gerçekten iyi bir futbolcuydu. keza kendisini canlı izleyenler, özellikle top kendisinde değilken neler yaptığını hatırlarlarsa, hareketlenmesi yönelimi açısından gerçekten oyunu okuyabilen bir futbolcuydu.
  aslında futbolda oyunu çok iyi okumasına rağmen yetenekleri kısıtlı olduğu için başarılı futbolcu olmamasına rağmen sonrasında teknik adamlık kariyerinde başarılı olan birçok oyuncu var. hakan balta beceriksiz olmamakla birlikte müthiş bir oyuncu değildi ama oyunu anlama kapasitesi yüksekti. umarım teknik kadroda faydalı işler yapar eğer kadroya katılırsa.
 • 4523
  --- alıntı ---
  birkaç ay önce konuştuğumuz hakan balta, süper final’in son maçından önce sizi çok heyecanlı gördüğünü ve odada sohbet edip sakinleştirdiğini söyledi. tatil planlarınızdan bahsetmişsiniz. o gün maç önü ve sonrasında yaşadığınız duyguları anlatabilir misiniz?

  benim ilk sezonumdu. normal sezonu 9 puan önde kapatmıştık. sezon sonuna eklenen süper final’de de kendimizi bir beraberlikle şampiyonluğumuzu ilan edebilecek konuma getirdik. kariyerimin en heyecanlı gecelerinden biriydi. otelden itibaren çok çok heyecanlı bir şekilde maça kendimi hazırladığımı hatırlıyorum. hakan da sahaya çıkmadan beş dakika önce yanıma geldi, beni sakinleştirmek istedi. kafamı dağıtmak için ikimizin de gittiği plajlardan bahsetti. miami bunlardan biriydi. sakin sakin konuştu ve “merak etme, gol yemeyeceksin ve istediğimizi alacağız” dedi. hakan çok önemli bir figürdü. sakinliği ve soğukkanlılığıyla takıma çok şey katan, her takımda görmek isteyeceğiniz bir futbolcuydu.

  https://www.socratesdergi.com/ev-sahibi/
  --- alıntı ---

  fernando muslera, socratesdergi ile yaptığı röportajda atahan altınordu'nun hakan balta ile ilgili sorusuna bu şekilde cevap vermiş. hasan şaş hırsıyla motive ederken, hakan balta ise soğukkanlılığıyla motive ediyormuş. bu bence önemli bir özellik ve fernando muslera'yı motive edebilen bir oyuncunun takıma genel olarak faydası olacaktır. bence fatih hoca yanına alırsa iyi bir tercih olur.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!