• 3
  ömürleri bir sezondur. ve geldikleri ilk sezon harika bir sezon geçirdikten sonra ilerleyen sezonlarda serbest düşüşe geçerler.avrupa -özellikle almanya- altyapısında yetişmiş olmaları ilk sezon kendilerine önemli bir avantaj sağlar. ama gün geçtikte türk futboluna ve türk yaşamına adapte oldukları için performanslar düşer, düşer, düşer ve eriyip giderler. hiç örneklemeyeceğim, bu yönde sayısız örnek var.
 • 4
  kazandıkları paraları hak etmeyen insanlar hep gözümde bu arkadaşlar, kültürsüz bilgisiz iki kelimeyi iki dilde bile bir araya getiremezler, farklı kültürlere sahiplerdir. oynadıkları topda sike sürülmez genelde, başarılı olanını hatırlamıyorum daha 100de 3-5dir. en güncel örnek sanırım cenk tosun'dur, durum ortada. ben demiyorum ki her avrupa görmüş insan bir ivan ergiç olsun ama azıcık kendini geliştir öküz.
 • 6
  gurbetçi başlığı olmadığı için gurbetçi futbolcu başlığına yazıyorum. sesleri güzel olmasa da şarkı söyleyince insanı kendilerine bağlayacak bir şey buluyor bu gurbetçiler. mesela hadise'nin öyle aman aman bir sesi yok ama öyle bir ''yaydan çıkan ok geri dönemez.'' diyor ve bu 'geri dönemez'i öyle bir tonluyor ki dinliyorsun kendisini. aynı şey atiye ve diğer gurbetçiler için de geçerli.
  gurbetçi futbolcu sevmiyorum. illa ünlü olmak istiyorsa gurbetçiler, ses sanatçısı olsunlar.
 • 10
  türkiye'deki yabancı sınırlandırmasının azaltılacak olması kuşkusuz en çok onlara yarayacaktır.***

  * kaliteli, büyük takımlarda rahatlıkla oynayabilecek bir kumaşa sahipse kendi kulübünden 1 alırken istanbul'da 10 alacaktır.

  * biraz ışık varsa, hele bir de milli takıma seçilmişse kendi kulübünden 1 alırken, türkiye'ye gelip büyük takımların birinden 5 alacaktır.

  * yok vasat bir oyuncu ancak bir iki gol videosu falan varsa anadolu'nun yeni gözdesi olacak, yine kulübünden 1 alırken anadolu'da 3 kazanacaktır.
 • 18
  türk futbolunun içler acısı halini bizlere çok güzel anlatandır aslında. kendileri türkçeleri bozuk diye alaya alınır, onlar da kendileriyle alay edenlerinin futbolu ve çağ dışı sistemiyle alay eder. zira o insanların ülkesinde spor siyaset bataklığına bulaşmış, ayan beyan şike olduğu halde ceza verilmemiş, güya yerli oyuncu kazanma adına yabancı sınırlaması diye absürt bir şey uygulamaya konulmuştur. ne hazin ki; 70 milyonluk ülkede bir tane akıllı sol bek çıkmamaktadır, bellerini gurbetçi futbolculara bağlamış durumdalar.* vakt-i zamanında çok cılız ve solucan diye tabir ettikleri, bunda futbolcu tipi yok dedikleri adam* şu an onların göğüslerini kabartmakla(!) meşgul. her ne kadar milli takımda oynamamalarına rağmen, dereceye giren gurbetçi futbolcular bir anda basın tarafından 'türk'* oluveriyorlar. almanya'daki türk toplumu kendi içlerinde 3 tane real madrid futbolcusu çıkartmıştır. peki son zamanlarda harukalede futbol ülkesi türkiye'den kaç tane üst düzey oyuncu çıktı?* türk insanının gurbetçi futbolculardan öğrenecekleri çok şey var: futbol ahlaki gibi, zira ben türkiye futbolcusu kadar kendini beğenmiş, kompleks sahibi, ne oldum delisi ve kendini geliştirmeye kapalı bir futbolcu tipi tanımıyorum. kabul edelim ki futbol türkiye'de çok seviliyor, ama fanatizm o kadar önlenemez bir hal almış ki, adını sanını bile bilmediğimiz ülkeler fifa klasmanında üzerimizdeler. ve şu anda bizim ulusal takım kuralarda üçüncü torbaya düşecek seviyeye gelmiştir. ama tabii siz her şeyin en iyisini bilirsiniz değil mi canım? ahkam kesmeyi devam edin, avrupa'da da sizi kessinler.*
 • 19
  türk insani futbola yatkindir, zira türk insaninin basketbolun yani sira becerebildigi tek spordur. belki biraz agir bir tabir oldu ama bu biraz da yatkinliktan ziyade duyulan ilgi ile alakali. futbol için kalkar, futbol için ya$ariz. ayni zamanda biraz da basketbol ile ilgileniriz. becerebildigimiz spor derken, yanli$ anla$ilmasin. buz pateni, sirikla atlama, halter, masa tenisi, yüzme gibi münferit sporlarda da uluslararasi ba$arilarimiz var. bir yasemin dalkılıç, bir şahika ercümen ve naim süleymanoğlu gibi ismini zikredemedigim bir çok sporcu yeti$tirdi bu ülke.

  sporda ölçü ba$aridir ve biz bu baglamda kesinlikle bir olimpiyat ülkesi degiliz. sorun da burada zaten. alt yapisi olmayan, spor ahlaki geli$memi$, mental olgunluga ula$mami$, disiplinden bir hayli uzak, saf yetenekler kayniyor ülkemizde. bu gençler piril piril, iyi niyetli ama maalesef bir çok eksiklikleri var. sadece yetenk ile olmuyor.

  zira bir sergen yalçın örnegini getirin gözünüzün önüne. bayern münih in transfer etmek için türkiye ye geldigi, lakin özel hayatindan dolayi, vazgeçtigi.

  son yillarda kaç tane yildiz yeti$tirdi bu ülke? bir dü$ünün?

  tam yeti$ti, oldu bu çocuk diyoruz, birden sönüveriyor. sebebi de bu! spor ahlaki yok, disiplin eksikligi var, zaten tembel, üstüne üstlük oynadigi kulüb te siradan bir i$te çali$sa ömrü boyunca kazanamayacagi meblaglari ona 1 ayda verince, iyice kendini dagitiyor. (bkz: sercan yıldırım). (bkz: muhammed demirci). ve bu liste uzar gider.

  $imdi neden gurbetçi futbolcuya yöneliyoruz anladik mi?

  tekrar sayalim:

  -mütemadiyen saglam alt yapisi vardir
  -spor ahlaki geli$mi$
  -disiplinlidir (türkiyede ki düzen ali$ana kadar)
  -çali$kan olur (henüz türkiye ye adapte olana kadar)
  -mental olarak olgundur (bernabeu ya çiktiginda dizleri titremez)

  kulüp bo$una avrupaya spor okullari açiyor. bence devlet* bu i$e el atmadan bu gdi$hat da degi$mez!

  önce spor ahlaki ve egitim! ki$in beden egitimi derslerinde siniflarda deve cüce oynatmak ile düzelmez bu i$!!!

  not. brezilya da ayni dertten müzdarip, bakmayin siz, 200milyon insandan çika çika bir tek futbolcu çikiyor. onlarin da tek bildigi i$ bu ve maalesef onlarda da bu eksiklikler var. neden yurtdi$inda oynayamiyorlar? neden sürekli ülkelerine dönmek istiyorlar zannediyorsunuz? sömürgeci ispanyol, portekizli ve italyanlarin sayesinde avrupa da oynayabiliyorlar. açin bakin, avrupa da oynayan brezilyalilarin çogu çifte vatanda$tir. yoksa o i$ biraz zor.

  bir de almanlara bakin. 2. lig maçlarinda bile stadlar full çekiyor!

  yeri gelmi$ken:http://www.itusozluk.com/...ini-yesin_142386.jpg
 • 20
  altyapısını yurt dışında alan ve ülkemize transfer olan oyuncu türü. *:)

  bu gurbetçi futbolcuları hiç sevmiyorum, bana çok gereksiz geliyor gurbetçi oyuncu transferi yapmak.
  sebebi de belli, güya yurt dışında altyapı eğitimi daha iyi veriliyor da bla bla bla.
  yav bu kadar sığ bir düşünce olabilir mi hiç, bir kere alt yapıda o kadar emek harcadıkları adamda yıldız potansiyeli olsa zaten sana kaptırmazlar.
  türkiye'ye gelip sıçrama yaparak daha büyük kulüplere transfer olmuş kaç tane gurbetçi futbolcu olmuş???

  bunların prototipi şu adam işte. (bkz: hamit altıntop)
  röportaj vermiş, izledim ve midem bulandı yemin ederim.
  https://www.youtube.com/watch?v=nlEXikEY1p4

  yattığı yerden para kazanıyor herif, çok boş konuşuyor, tamamen gereksiz futbolcu müsveddesi bir adam bu.
  tamam sakatlıklarla boğuştun falan ama sanki takıma çok katkı sağladın da konuşmayı hakediyorsun.
  her gördüğü hıyara elinde tuzla koşar gibi mikrofon bulduğu an içindeki pislikleri döküyor.
  bari konuşabilse...

  bu gurbetçileri hiç sevmiyorum arkadaş, sadece futbolcu olanı değil, diğerlerini de sevmiyorum.
  en başta da şu almancılara ayar oluyorum. gurbette iken herkesin içinde türkçe konuşurlar, buraya gelince almanca konuşurlar.
  eşşek gibi çalışıp kıt kanaat geçinecek parayı ancak kazanırlar, tatillerde kiraladıkları mercedes, audi, bmw tarzı arabalarla gösteriş yaptığını zannederler.
  yaşadıkları memlekette azınlıkların hakkını savunan demokrat partileri desteklerler, burada bize faşist sağcıları layık görürler.

  genelleme yapacak kadar ahmak değilim ama çoğunluğu böyle arada kalmış, lümpen, vasıfsız insanlar oluyor.
 • 22
  bir çok kişi farkında değil ama türkiye'de yetişmiş yerli oyunculara göre çok daha meyilliler kankacılık, çeteleşme vs gibi muhabbetlere. hemen hemen her takımda almancı futbolcuların bir arada takılması birlikte gezip tozması falan dikkatimi çekiyor son yıllarda. bununla birlikte kalite olarak türkiyede yetişmiş meslektaşlarının çok çok önünde olduklarını söylemek yanlış olmaz.
 • 23
  iyi kötü yanlarını bir kenara bırakırsak kendileri olmasa türk futbolu çöker, bildiğin çöker...

  adam akıllı 10 topçu çıkıyorsa 8'i gurbetçi... hatta şöyle söyleyelim, mevcut türk futbolunda gurbetçi olmayan ancak futbol oynamayı bilen 2 tane adam var, birisi arda turan, diğeri mehmet topal...

  kalanların tamamı ya çer çöp, ya da gurbetçilere ayak uydurmaya çalışan 1 avuç orta düzey futbolcu ya da dünya yıldızı eskisi...

  galatasaray'a bakalım mesela... 11'de doğrudan forma giyen en iyi türk futbolcu tolga ciğerci, ikincisi eren derdiyok...
  ikisi de gurbetçi...
 • 24
  son yıllarda galatasaray kadrosunda yer alanlarının büyük kısmında tembellik, ciddiyetsizlik hatta yeteneksizlik sorunları ciddi boyutlarda bulunan futbolcu grubu. son yıllarda rotasyonda kaliteli oyuncu bulamama sıkıntımızda yerli statüsünde oynayan oyuncuların düşük profilli olması önemli bir etmen. yerli kontenjanını doldururken gurbetçi oyunculara yöneldik. ancak fayda sağlamak şöyle dursun sırtımıza kambur oldular. yasin, sinan, koray, tolga, tarık, eren bu oyuncular ciddi de paraları kasamızdan uçurdular. bugünlerde kadroda alternatif oyuncularda köklü bir değişikliğe gitme zorunluluğumuz hepimizin malumu. türkiye çıkışlı oyuncu kıtlığı da ortadayken yine gurbetçilere yönelmemiz kaçınılmaz olacak. bu yüzden ilk bakacağımız şey mental yapıları olmalı. mümkümse hedefleri en marjinal saç stiline sahip oyuncu olmak değil en çalışkan oyuncu olmak olan oyuncular bulalım.