resim
Gheorghe Hagi
Görev:Teknik Direktör
Takım:FCV Farul
Yaş:59
Uyruk:Romanya
 • 6367
  bugün gece yine başlığına geldim belki bir süre buraya yazmam belki bu yazdığım da fazla ağır olur ama umrumda değil. galatasaray'a çok büyük futbolcular geldi bundan sonra da gelir. mesela drogba benim en hayran olduğum futbolculardandı buraya geldi oynadı. sneijder çok yetenekli ve hakiki bir 10 numaraydı. falcao geldi, icardi hala oynuyor ve bunun gibi pek çoğu.

  burda olan burayı okuyan kardeşlerim abilerim kimse kusura bakmasın. değil bu adamı bu adamın giydiği kramponu bile bu kulübe gelmiş hiçbir yabancı futbolcu ile kıyaslayamazsınız. ne mertensi bu adamın yanına yakınına yazabilirsiniz ne de yakışıklı instagram fenomenimiz icardiye hagi seviyesine geldi diyebilirsiniz. bu adamın 34 35 yaşında oynadığı futbolun zekatı bugün takımda forma giyen her futbolcumuza yeter. zaten o 35lik hali şu takımda olsa önde çok iyi basıyor abi diyen mertens ve avrupa maçlarının hayaleti icardi belki biraz futbol dersi alırdı.

  bizi avrupanın en büyük kulüpleriyle yarıştıran en baş aktör bu adamdır. hiç yanında şu oynuyordu bu vardı diye saymasın kimse. yanında oynayanların çoğu da kariyerini bu adama borçludur o kadar.

  bugün buraya gelip her maçtan önce sayıkladığımız galatasaray avrupada başka oynar vs gibi laflar var ya. işte onların altyapısı 88 93 arası dönemde hazırlansa da 96 2001 arası bu adamla gerçekten hayat bulmuştur. ondan sonra da 20 küsür senede bir şampiyonlar ligi çeyrek finali gördük zaten.
  yani bugün baktığınız örnek verdiğiniz hayal kurduğunuz o galatasarayın altında hep bu adamın imzası var. açın o maçları tekrar izleyin. ben bu adamdan iyi futbolcular gördüm ama bu adamın bizde yapabildiklerini belki de sadece messi yapabilirdi. o da 34 35 yaşında yapabilir miydi emin değilim.

  yani bundan sonra sözlükte bu adamı şimdiki futbolcularımızla kıyaslayacak veya haginin olmadığı bir kadroya tarihin en iyi kadrosu diyecek kadar cahil yazarlar utanmdan yazmaya devam ederse bence bir uyarın. ha diyorsanız ki ben hagiyi izlemedim, o zaman izlemediğiniz hagiyi kimseyle kıyaslama haddini kendinizde bulmayın. benim bundan sonra sözlükte avrupa maçlarında vs kırmızı çizgim hagidir. gerekirse seve seve pilot da olurum. hagiyi izlemiş adam zaten onun yanına kimseyi yakıştırmaz. izlememiş olan da bir zahmet konuşmasın veya izlesin.

  kendi döneminde çocukların sevgilisi miydi bilmem ama çocuklara hem futbolla hem hayatla ilgili hayal kurduran başarabileceklerine inandıran bu ülkede ve dünyanın her yerindeki insanlara gururla galatasaray forması giydiren futbolcunun hasıdır hagi. onun gibisi gelmedi ve gelmez. galatasarayı galatasaray yapanlardan biridir.
 • 6369
  bazı insanlardan 1 tane olur, onlar da her takımda olmaz. hagi gibi futbol efsaneleri her kulübe nasip olmaz. hele hele böyle bir oyuncunun kulübünüzde 5 yıl oynayıp 4 şampiyonluk 1 uefa kupası 1 de süper kupa kazanıp bayrak adam seviyesine gelmesi yalnızca galatasaray gibi büyük takımlara nasip olur. bunun bilincini hiçbir zaman kaybetmemek lazım.

  bu kulübe bir daha hagi gibisi gelmeyecek. metin oktay gibisi de gelmeyecek fatih terim gibisi de. insanları bu isimlerle kıyas etmeyi bırakmak lazım. bunlar çok ağır taşlar. bu isimleri geride bırakma ihtimali olan olur, geride bırakmaya yaklaşan olur hatta belki bir gün geride bırakan da olur, hayatın ne getireceği belli olmaz ama geride bırakan çıksa bile bu isimlerden bir tane daha gelmiş olması anlamına gelmez. daha iyisi gelse de daha ağırı gelmez, gelemez.

  efsanelerimize sahip çıkalım, iyi işler çıkarttı diye kimseyi onların yanına koymayalım, onlara saygısızlık etmeyelim. daha iyisini umalım, mümkünse bulalım ama bulsak dahi "daha iyisi geldi." diye yabana atmayalım. daha iyisi gelse bile daha eskisi gelemez. bu isimlerin başardığı ilkleri başaramaz çünkü ilklerin en güzel özelliği tek olmalarıdır. ilklerin insanlarına hak ettiği değeri verelim. saçma sapan kıyaslara girmeyelim.

  fazla romantik yaklaştığımı düşünenler olabilir, saygı duyarım lakin ben böyle düşünüyorum hagi ve diğer ölümsüz isimlerimiz hakkında.
 • 6371
  1997-98, 1998-99, 1999-00 yıllarında oynadığımız şampiyonlar ligi müsabakalarında sadece 1 gol ve 2 asist üretebilmiştir. iyi ki sosyal medya diye bir şey zamanında yokmuş yoksa hem terim'den hem kendisinden mahrum kalırdık.

  bu oynanan sezonların birinde sparta prag'a 3-0 maç kaybetmiştiriz. avrupa'da başarı böyle maçların sonuçlarına takılmamakta ve her zaman kaliteli oyuncularla gelişmekten geçiyor. 97-98 sezonu şampiyonlar liginde 4. olduk onu da ekleyelim.

  hagi bugünlerde yaşasa büyük ihtimal başkaları üzerinden eleştirilirdi ki doyumsuz galatasaray taraftarı için kaçınılmaz bir şey bu. hagi ile de kaybettik ama 1 sezon kaybettik diye o hagi olmaktan vazgeçmedi, terim, terim olmaktan vazgeçmedi. ikisi gibi de kimse gelmeyecek, bu adamları birileriyle karşılaştırmaktan vazgeçmek ve yolumuza odaklanmak gerekiyor. avrupa başarısı bir günde gelmiyor, 3 sene üst üste kaybedip 4. sene kaybetmek üzereyken vazgeçmemekten geçiyor.
 • 6372
  kendisi 3 kasım 1999 galatasaray milan maçında galatasaray mağlup iken oyundan çıkarılmıştır, hatta popescu da çıkarılmış yerlerine o zamanın kısmen genç oyuncusu hasan şaş ve ergün penbe alınmıştır.
  yani bazen takım oyunu ve oyununun gidişatına göre gerekirse hagi bile oyundan çıkarılabilir. hagi ki her an maçı çevirebilecek oyuncudur. ama verimi yoksa dışarı alınır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın