• 1
  türk futbolunun ilgili ve yetkililerinin yabancı oyuncu sayısı yerine tartışmaları, üzerine düşünmeleri gereken kavram. kadroda 14 yabancı olması değil 14 yaşlı olması futbolumuzu geriye götürecektir. tabiki bu demek değildir ki tüm oyuncular 20-25 yaşlarında olmalı. ama detaylı bir teşvik sistemi oluşturulabilir, kulüplerin maç başı gelirleri maç kadrosunun yaş ortalaması ile orantılı dağıtılabilir, ha keza hangi kulübün genç oyunculara daha fazla süre verdiği takip edilerek sezon sonunda o kulübe alt yapı tesislerinde harcanmak üzere hibe verilebilir vs. vs.

  genç oyuncular çelimsiz, tecrübesiz olurlar algısı artık kırılmalı. yeterli süre ve şans verildiği takdirde gayet güçlü ve başarılı olabilirler. dünya’da haaland, mount, werner, mbappe, donnaruma vb. bir dolu örnek zaten mevcut. 90ların sonunda fatih terim’in galatasaray’ında da birçok genç oyuncu ilk 11’de yer buluyorlardı. günümüz türk futbolunda gelecek vaadeden sayısız genç var. isminden çoktan söz ettirmeye başlayanlardan bazıları:

  ali akman 18
  batuhan kör 19
  ali yavuz kol 19
  abdülkadir ömür 21
  kerem aktürkoğlu 22
  irfan can eğribayat 22
  yusuf yazıcı 23
  uğurcan çakır 24

  an itibariyle bazı takımlar 10 yabancı ile sahaya çıkarken konuşulmayan yabancı oyuncu sayısı çok yakında galatasaray liderlik koltuğuna kurulduktan sonra konuşulmaya başlayacaktır. o yüzden şimdiden yazayım dedim, önemli olan ırkı değil işlevi...
 • 2
  almanlarin halihazirda farkli bir bicimde uyguladigi kural. (bkz: #2191677)

  alman takimlari kadrolarinda altyapidan yetismis 8 oyuncu bulundurma zorunlulugu var. ornegin beyer levekuzen son donemlerde altyapidan cem tuna türkmen samed onur ve emrehan gedikliye forma vermeye basladi. cunku almanyadaki mevcut altyapi kurali boyle davranmaya mecbur birakiyor. belki de 3 sene sonra bu isimler insallah turk milli takimini secerler diye dua ederiz.

  almanyadaki takim altyapisindan 3 turk cikartabilirken, arastirmadim ama muhtemelen (eger covid etkisi olmadiysa) turkiye super liginde altyapidan 3 oyuncu oynatmayan takimlar vardir!