• 1
  öncelikle hak verdiğimi belirtmeliyim; avrupa kulüplerini örnek almak, 1'e alıp 5'e satmak, vizyonu genişletmek hedefler arasında olmalı.
  katılıyorum. buraya kadar hemfikiriz.

  fakat böyle bir oyuncunun transferinin zamanı, 3 başarısız sezonun ardından başarısızlığa tahammülün olmadığı 2011/12 sezonu öncesi değil. bunu idrak etmek gerek. diego forlan, didier drogba, luis fabiano gibi oyuncular ile görüşmek başarı değil, başarısızlıkmış. bak bak bak ! mantığa bak ! 52000 kişilik stadı carrusca gibi adı sanı duyulmamış adam dolduracak di mi ?

  arkadaş bir kere yıkıcı eleştiri yapmayalım lütfen. biraz güvenelim bizlerin mutluluğu için çalışan yöneticilere, başkana, teknik ekibe. biraz diyorum. her adımını eleştirmek mantıklı değil.

  porto gibi, ajax gibi yetenekli genç oyuncuları bulup, ondan maksimum faydalanıp aldığımızın 3-4 katına satmayı her galatasaraylı ister. fakat bunun zamanı 2011 - 2012 transfer sezonu değil !
 • 3
  önemli bir detayı atlayan taraftardır. gelecek vadeden genç yıldızları takıma kazandırmak yüksek maliyetli bir iş. ancak ödenemeyecek paralar değil, 10 milyonlar 15 milyonlar. bu futbolcular bir şekilde takıma kazandırılabilir. peki ya sonrasında? futbolcu bize ne kadar hizmet edecek? daha kendi wonderkid'imiz olan arda turan'ı elimizde tutamamışız. (kaldı ki onun kadar galatasaraylı bir oyuncu bulamayız dışarıda.) ribery örneği de verilebilir buna. demek istediğim olay bu tip oyuncuları transfer edip takıma kazandırmaktan ziyade, takımı bu tip oyuncuların kalmak isteyeceği bir seviyeye çıkarmakta. bunu yaparken de oynattığın oyuncunun yaşının bir önemi olmamalı. avrupa'da her sene üst sıralara oynayan bir takımımız olmalı öncelikle. ancak o zaman bu tip oyuncular galatasaray'da kalmaya sıcak bakar. çünkü kafasında galatasaray olmaz bu oyuncuların. daha büyük hedefleri olur. yaşı fazla olan oyuncular kadar benimsemezler takımlarını. şu an için galatasaray'ı en çok benimseyecek oyuncular altyapıdan yetişenler ve belli bir yaşa gelmiş, futbolu galatasaray'da bırakmak isteyebilecek, farklı hedefleri olmayacak oyunculardır. semih ve baros gibi.

  bunun dışında eğer bu taraftarlar, wonderkid'lerin satışından elde edilecek geliri düşünüp, bu tarz transferleri bu nedenle istiyorlarsa, futbolcular alınırken yapılacak masrafları da düşünmeleri gerekir. shaqiri alınırken yönetimin 10 a 15 e bakmaması gerekir diye düşünüp, bu oyuncudan uzun vadede edilecek karı hesaplamak çelişkili değil mi?