• 1
    kazananın penaltı atışları ile bozuk para atışı ile v.b. yöntemlerle de belirlenemediği zamanlarda çeşitli sebeplerle sahibi olduğumuz kupalardır. birinde; cemal nalga olayından sonra çene balatalarını gevşeten fenerbahçelilerin imzası vardır. 1955 yılında basketbol liginde şampiyonluk için galatasaray ve modaspor çekişmektedir. şampiyonluk için fenerbahçeyi 7 farklı yenmemiz gerekmektedir. galatasaray 10 sayı farkla öndeyken maçın bitimine 40 saniye kala fenerbahçe sahadan çekilir. sebep galatasarayın şampiyonluğunu engellemektir. dönemin kurallarına göre galatasaray 3-0 hükmen galip olur. fakat hangi takımın şampiyon olduğu belirlenememiştir. dönemin istanbul valisi kupayı ikiye böldürür; bir yarısı galatasaraya diğer yarısı ise modaspora gider. galatasaraydan yalçın granit maç sonunda : "sahadan kaçan rakibi gördük ya bize yeter, şampiyonluk önemli değil" der.

    1958 de oynanan başbakanlık kupasında galatasaray ve fenerbahçe 1-1 berabere kalırlar. adnan menderes kupayı ikiye böldürür.

    1973 yılında düzenlenen bir dörtlü turnuvada galatasaray ve göztepespor finale kalırlar. galatasaray 3-2 kazanır. fakat bu galibiyet; hem kötü oyun hemde hakemin kötü yönetimi nedeniyle galatasaray yöneticilerinin içine sinmez. kupanın hakeden takımda yani göztepesporda kalmasını isterler. göztepeli yöneticiler bunu kabul etmezler. orta yol ise kupanın bölünmesiyle bulunur.

    ayrıca; kulübümüzün müze kayıtlarında yeralan ancak müzede sergilenmeyen 1962 yılında valilik kupasında kazanıldığı belirtilen bir yarım kupa daha varmış.

    http://www.tumgazeteler.com/?a=1538128