• 3
  giderlerin futbol a.ş tarafından karşılandığı bir ortamda halka açılarak aldığı paranın yarısını her yıl temettü olarak dağıtan ve her geçen yıl futbol a.ş'yi zarara sokan şirket.bana göre bu yıl biz transfer falan beklemeden adnan polat'ın kulübü bu yükten kurtarması için dua etmeliyiz.mevcut bütün gelir kalemlerinin çoğunu sahiplenen (stadyum gelirleri hariç) ama futbol takımının giderlerine karışmayan bir şirket profilidir.yönetim istediği kadar reklam geliri, maç yayın geliri, sponsorluk vs. alsın bu kambur galatasarayın sırtında oldukça ekonomik olarak rahatlamak imkansızdır.

  bir diğer sıkıntılı durumda qvt fund lp'nin her geçen gün galatasaray sportif a.ş'nin hisselerini toplamasıdır.en son mayıs ayında 3,2 milyon dolarlık bir alım yapan qvt fund lp payını %20,8'e çıkarmış bulunmaktadır.eğer bu pay %25'i geçerse küçük yatırımcıların elindeki hisseleri de alarak bizim için geri dönülmez bir sarmalın içine gideceğimizin bir göstergesi olacaktır.adnan polat ise qvt fund lp ile olan mahkeme süreci devam ederken ne yapıp edip birleşme için gereken parayı bulup bu beladan kulübü kurtarmaya çalışıyor.çünkü qvt fund lp şirketlerin (sportif a.ş ve futbol a.ş) birleşmemesi için dava açmıştı.hala bu dava sürmektedir.
 • 4
  4 şubat 2010 tarihli mahkemenin ve spk ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlanması ile hazırlanan zemin üzerine 27 ekim 2008 tarihinde yapılan açıklama neticesinde
  --- alıntı ---
  galatasaray spor kulübü derneği yönetim kurulu'nun 14 temmuz 2008 tarihli toplantısında alınan karar
  doğrultusunda 29.07.2008 tarihinde imzalanan sözleşme uyarınca, kulüp ve galatasaray futbol a.ş. (gsf),
  (i) kulüp ve iştiraklerinin mevcut banka borçlarının refinansmanı ve (ii) galatasaray sportif a.ş. (gss) ile
  gsf'nin (gs, kulüp ve gsf ile beraber galatasaray grubu olarak anılacaktır) muhtemel birleşmesi
  öncesinde gss'nin halka açık kısmının hissedarlarına yönelik olarak yapılması düşünülen çağrının
  finansmanını kapsayacak şekilde kredi alan sıfatıyla gsf lehine temin edilmesi planlanan 100.000.000 usd
  kadar tutarda uzun vadeli banka kredisi (yeni kredi) için goldman sachs ınternational'ı yapılandırma aracı
  kurumu olarak hareket etmek üzere yetkilendirmiş ve 50.000.000 usd tutarıda (galatasaray grubu istediği
  tatirde 70.000.000 usd'ye kadar çıkabilir) tahvil ihracının (tahvil yeni kredi ve tahvil beraberce
  planlanan finansman) temel şartları üzerinde goldman sachs ile mutabık kalmıştır.25 ekim 2008 cumartesi
  günü yapılan galatasaray spor kulübü derneği olağanüstü genel kurulu toplantısında, kulüp tüzüğü
  uyarınca, genel kurul'a tanınan yetkiler çerçevesinde yönetim kurulu'na söz konusu finansman işlemleriyle
  ilgili sözleşme ve belgeleri kulüp adına müzakere etme, uygun göreceği koşullarda kabul etme, sonlandırma
  ve akdetme için yetki verilmesi hususu oy çokluğu ile kabul edilmiştir.”

  --- alıntı ---
  genel kuruldan aldığı yetki ile yukarıda bahsi geçen kredi temin edilmiştir.kredinin yabancı kaynaktan yerli konsorsiyuma dönüşmesinin nedeni ekonomik kriz ve galatasaray spor kulübü'nün uyguladığı başarılı pazarlama hareketleridir.(bkz: gs bonus) kredinin geri ödenmesi için gerekli kaynak sadece stadyum isminin pazarlanması ile sağlanabilir.(bkz: turk telekom arena)
  şimdi burada herkes stadyum gelirleri ile birleşmenin gerçekleşeceğini zannediyordu.yönetim stadyum koltuk gelirlerinin bu işin dışında tutulacağını belli etmiştir.yine bu başlıkta bu konunun önemini vurgulamıştım.ben transfer beklemeyelim dediğim halde yönetim yine çok başarılı bir hamle ile kiralık-opsiyonlu transferlere imza atarak galatasaray adının olduğu her yerde umut vardır sözünü bir kez daha kanıtlamış oldu.

  türk futbolunu bir satranç tahtasına benzettiğim bu dönemlerde galatasaray spor kulübü gelecek hamleleri hesaplayıp yatırım ve pazarlama stratejilerini ona göre planlarken rakip kulübün başkanı ve taraftarı malesef satrancı dama zannederek önündeki taşları yemekle meşgul olmuştur.aslında oynanan oyun satrançtır.farkında değilller.galatasaray spor kulübü şah çekmiştir, rakibi hala önünde yiyecek dama taşı arıyor.
  aziz yıldırım game over insert coin.
 • 6
  kredinin alınmasından sonra futbol a.ş. ve sportif a.ş. birleşmesi tamamlanabilecek. böylece yapılmış en aptalca halka açılmalardan birisinin sonu gelecek ve kulübün geleceği kurtulacak. bu olay, bu sene yaptığımız bütün transferlerden çok daha önemlidir.

  http://www.galatasaray.org/kulup/haber/6263.php

  linkten bütün detayları da görebilirsiniz. bu projenin arkasında da yine yiğit şardan varmış. karakteri ve gerçekleştirdiği projelerle kulübü tekrar hayata geçiren geleceğin başkanına sonsuz teşekkürler.
 • 8
  --- alıntı ---
  galatasaray 70 milyon dolar kredi alıp iki şirketini birleştirmeye çalışırken borsada manipülatörlerin kıskacına girdi. sermaye piyasası kurulu’nun çağrı fiyatını etkilemek için harekete geçen manipülatörler hisseyi iki günde yüzde 14 yükseltti. kulübün 116 lira olarak açıkladığı çağrı fiyatına ve açıklamanın yapıldığı gün hisse fiyatının 181 lira olmasına aldırmayan cimbom’un belalı yatırımcıları hisseyi 221 liraya kadar yükseltti. 24 şubat’ta başlayan yükseliş hareketiyle birlikte 174 tl olan hisse fiyatı, dün 221 tl’ye kadar çıktı. önceki gün kapanışta 200 tl olan hisse, dün 21 tl birden artış gösterince, spk şirketten açıklama istedi ve tahtasını kapattı. bunun üzerine şirketten yapılan açıklamada, galatasaray sportif aş ile galatasaray futbol aş’nin birleşmesi çalışmaları çerçevesinde sermaye piyasası kurulu’na (spk) yapılan çağrı başvurusundan bu yana hissede görülen olağanüstü hacimve fiyat hareketlerinin, spekülatif girişimler dışında bir açıklaması olmadığı bildirildi. galatasaray sportif’in açıklamasında, şirketle galatasaray futbol aş’nin birleşmesi çalışmaları çerçevesinde, galatasaray futbol aş’nin, galatasaray sportif’in halka açık yüzde 37.05’lik hissesinin gönüllü çağrı marifetiyle 1 tl nominal bedelli hisse başına 116.74 tl’den satın alınması için 23 şubat 2010 tarihinde spk’ya başvuru yaptığı hatırlatıldı.

  yatırımcıya uyarı

  açıklamada, şöyle denildi: “başvurumuzdan bu yana hissede görülen olağanüstü hacim ve fiyat hareketlerinin spekülatif girişimler dışında bir açıklaması olmayıp bu suni durumun sermaye piyasası kurulu’nun başvurumuz ile ilgili kararını etkilememesini ümit ediyoruz. yatırımcılarımızı da bu spekülatif hareketler karşısında dikkatli olmaya vemanipülasyondan uzak durmaya davet ediyoruz.’’
  --- alıntı ---
 • 9
  bugün itibariyle borsada tahtası kapanmış olan şirket. geçici bir kapama, yarın açılır herhalde. şimdi incelenmesi gereken birkaç konu var;

  kulüp tarafından çağrı fiyatının 116 lira olarak belirlenmesi demek borsadaki %37lik bölümün bu fiyattan alınacağı anlamına gelmiyor. bunun kararını spk verir. senin belirlediğin fiyat çok düşük gelirse**, yaptığın hesaplar çarşıya uymaz. kulübün hesabına göre, 60 milyon dolarlık maliyetle** bu işten çıkabileceğiz de, çağrı fiyatı 155 lira olursa maliyeti ne kadar olacak, ona da bakmak lazım.

  şimdi spk fiyatı belirlerken ya 90 günlük ortalamasına bakar hissenin, ya da bilirkişi atayarak fiyat belirler. son 90 günlük ortalamasının 155 lira olduğunu da düşünürsek, 116 liranın düşük bir bedel kaldığını da rahatlıkla anlayabiliriz. o zaman da birleşmenin maliyeti 80 milyon dolar olur. bunun da ötesinde, asıl bizim sorunumuz, biz bundan 4 sene önce birleşme çağrısı yaptığımızda, 108 lira fiyat belirlemiştik. o günden beri de sürekli finansman arayışı sürmekte diye 2 ayda bir açıklama yaptığımız için, eğer o günkü fiyatlar üzerinden hesaplama yapılırsa*, bugün 155 liranın da çok üstünde bir maliyet çıkar ki*, bu düşük bir ihtimal. çünkü bu artık kangren olmuş bir konu, spk'nın da bizi mağdur etmeyeceğini, ve orta yolun bulunacağını düşünüyorum.

  gözden kaçırmamak gereken bir konu daha var, bizim birleşme için ayırdığımız para sadece 70 milyon dolarlık kredi değil, loca satışından gelen 45 milyon dolarlık bir bütçemiz daha vardı yanlış hatırlamıyorsam.

  eveeet, buraya kadarki bölüm genel bilgiydi. durum analizi olarak da bakabiliriz.

  bundan sonrasını basitçe anlatmaya çalışacağım, en sancılı süreç buraya kadarki bölümüydü. şu anda hisselere yapılan spekülatif hareketi, birleşmenin maliyetini yükseltmek olarak bakabilirsiniz.*** kimin yaptığı da önemli değil, ister fenerbahçeli olsun ister qvt olsun.**

  şimdi bundan sonraki sürece bakmak lazım asıl. herkesin bildiği gibi, biz sadece gelirlerimizle açılmıştık borsaya. gelirlerimizi sportif a.ş'de topladık, giderleri futbol a.ş'ye kaydırdık. böylece borsaya açılırken hisselerimiz değerlendi olması gerekenden yüksek bir sıcak para girişi sağlandı. bu sürdürülebilir bir süreç değildi. hala da merak ederim neden böyle bir yöntem izlenmiştir, kimse çıkıp uyarmamış mıdır o günlerde?

  mesela beşiktaş'ın borsaya açılması en sağlıklısıydı. hani sürekli haberlerde geçiyor ya, beşiktaş şu futbolcuyla görüştüğünü borsaya bildirdi, şu futbolcuyla sözleşmesini feshettiğini borsaya bildirdi diye. hah işte onun nedeni, beşiktaş'ın futbol a.ş ve sportif a.ş'yi ayırmadan borsaya girmesiydi. bizim bu birleşme olduktan sonra haldun üstünel efsanesi de bitecek galiba, basını ters köşeye yatıramayacağız. :)

  birleşme olduktan sonra giderler de buraya kaydolacak ve karlar düşecek, dolayısıyla hisse senedi fiyatları düşecek. düşecek mi acaba? yeni gelirleri de koyalım buraya, riva arazisi, tt arena, yeni yayın ihalesinden sonra gelecek gelirleri vs. yani demek istediğim, önemli olan bugünkü şirketin gelirleri giderleri değil, birleşme olduktan sonra yeni oluşacak şirketin sermayesi, taşınmazları neler olacak.

  eğer bu şirket birleşmesi, maliyeti ne olursa olsun yapılsın, ister 60 milyon dolar, ister 80 milyon dolar, hatta isterse 100 milyon dolar olsun bu, diyeceğim tek şey var; birleşmeden sonraki süreçte 1-2 sene içerisinde bütün birleşme maliyetini çıkaracak, kredi maliyetlerini çıkaracak, hatta belki jo'nun transfer bedelini de çıkartacak, kasaya da para koyacak bir süreç başlayacak.

  neden bu kadar uzadı bu birleşme? diyorsun ya bu kadar iyi bir süreç başlayacak falan, neden bugüne kadar yapılmadı o zaman bu birleşme diye soracak olanlara da, sıcak para diyorum sadece. o sıcak paranın bulunması süreyi uzattı sadece. loca satışları + 70 milyon dolarlık kredi bu süreci başlatacak ve 1-2 sene içerisinde o parayı geri verecek süreç başlayacak.

  haa bu nasıl mı olacak? sen üzümü ye bağını boşver. hatta varsa kenarda köşede boşta paran, git hisse al biraz. belli mi olur belki 3 sene sonra 7-8 katına çıkar :)
 • 10
  --- alıntı ---
  sportif aş ile futbol aş’nin birleştirilmesi için 70 milyon dolarlık kredi anlaşmasına imza atan galatasaray’a sevindirici bir haber de sermaye piyasası kurulu’ndan geldi.

  seçim çalışmalarına başlayan ve “herşey galatasaray için platformu”nun düzenlediği geceye katılan adnan polat son dakika gelişmesini 250’yi aşkın kongre üyesi ile paylaşırken spk’nın hisseler için belirlediği birim fiyatı 155 tl olarak açıkladı.
  yüzde 37.05’i halka açık olan sportif aş hisselerini geri alabilmek için aslan’ın kasasından 78.4 milyon dolar çıkacak. yapılan kredi sözleşmesinde de sarı-kırmızılı kulüp hisseler için 116 tl’lik bir rakam öngörmüştü. hisseler 217 tl’ye kadar yükselmişti.
  --- alıntı ---
 • 11
  --- alıntı ---

  2002 yılında yaklaşık 25 milyon dolar civarındaki banka borçlarının tasfiyesi ve kulübün nakit ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla halka arza giden galatasaray bu süreçte ilkin 20 şubat 2002’de sportif a.ş.’nin %15’lik hissesini 20,7 milyon dolara halka arz etti.

  galatasaray 2001 yılında da halka açılmadan önce şirketin %20’lik kısmı 21 milyon dolara aig’ye satmıştı. her iki satıştan toplam 41,7 milyon dolarlık gelir elde eden galatasaray, daha sonra aig ile yaşanılan sorunlar nedeniyle aig’de bulunan hisselerini 23,5 milyon dolara ünal aysal’a rehnederek, 9 milyon dolar da cezai işlem olmak üzere toplam aig’ye 32,5 milyon dolar ödeyerek, aig’yi ortaklıktan çıkarttı.

  ancak bu parayı ödeyen unit firması* ile galatasaray, bu hisselerin bir süre sonra kulübe geri verilmesi konusunda anlaşmıştı. ne var ki, ünal aysal’a rehinli bu hisseler kulübün gerekli kaynağı bulamaması nedeniyle unit’den geri alınamadı. ünal aysal sözkonusu hisselerin alım opsiyonunu kulüp kullanmayınca bu hisseleri 38,6 milyon dolar karşılığında borsada sattı. aysal bu satıştan kendi parasını aldıktan sonra kalan tutar 6 milyon doları kulübe bıraktı. bu durumda kulüp halka arzdan toplamda 47 milyon dolarlık gelir elde etmiş oldu

  --- alıntı ---
 • 13
  --- resmi sitede henüz yayınlanmayan alıntı ---

  sermaye piyasası kurulu’nun 9 mart 2010 tarihli ve b.02.1.spk.0.13-320-2351 sayılı yazısı ile11 mart 2010-
  24 mart 2010 tarihleri arasında yapılan çağrıya deniz yatırımmenkul kıymetler aş aracılık etmiştir.

  galatasaray sportif sınai ve ticari yatırımlar aş'nin sermayesinin halka açık %37,05'ini temsil eden payların
  gönüllü çağrı yoluyla satın alınmasına yönelik çalışma tamamlanmıştır.

  çağrı süresi bitiminde çağrıya karşılık veren 2 pay sahibinden toplam 290.967 adet hisse 45.355.935,96 tl
  ödenerek geri alınmıştır.
  böylece galatasaray sportif sınai ve ticari yatırımlar aş'nin halka açıklık oranı
  %37.05 'ten %22,75 düşerken, galatasaray futbol a.ş.'nin şirketteki hisseleri de %77,23'e yükselmiştir.
  halka açık payların gönüllü çağrı yoluyla satın alınmasının tamamlanması sonrasında, galatasaray futbol a.ş.
  ile galatasaray sportif aş'nin birleştirilmesi çalışmalarında önemli bir adım tamamlanmış olup, birleşme
  çalışmaları devam etmektedir.

  --- resmi sitede henüz yayınlanmayan alıntı ---
 • 14
  öncelikle (bkz: #354301) bu rapor görsel medyada 2. yada 3. kez görülmemişkengalatasaray sözlükte yayınlanmıştır.ne diyor içerik ben 30 milyon usd gibi bir rakama piyasadaki hisseleri aldım.geride 45 milyon usd'lik hisse kaldı.bu hisse ise qvt'nin elinde olduğu ve mahkeme süreci devam ettiği için bekliyoruz.ha qvt bu konuda bana yüzlerce dava açtı en son kayyum istedi hakimden.ama siktir'i yiyince kedi gibi geri döndü.

  denizbank konsorsiyumundan alınan 75 milyon usd'lik rakam benim hisselerimin alınmasına yeter de artar.hesap bilmeyenler veya ekonominin e'sinden anlamayanlar bu konuda ya araştırarak yorum yapsın ya da yapmasın.sokarım sizin ekonominize.
 • 16
  --- alıntı ---

  gündem:
  08 haziran 2010 tarihinde yapılacak olağanüstü genel kurul toplantı gündemi

  1. açılış ve divan heyetinin seçimi hususunda müzakere ve karar,

  2. toplantı tutanaklarının divan heyeti tarafından imzalanması hususunda müzakere ve karar,

  3.galatasaray futbol şubesi (galatasaray profesyonel a takımı ve futbol akademisi)'nin, galaxy management, ata uluslararası bağımsız denetim, smm a.ş. ve bilirkişi raporları çerçevesinde en düşük değerler göz önüne alınarak tespit edilmiş olan 245.200.000.-tl (ikiyüzkırbeşmilyonikiyüzbin türk lirası)bedelle, tüm hak ve borçları ile birlikte şirketimiz tarafından 17.05.2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere satın ve devir alınmasının onaylanması kararı hakkında müzakere ve karar,

  4.dilekler ve kapanış.

  ek açıklamalar:
  yönetim kurulu toplanarak aşağıdaki kararları almıştır:

  1.yönetim kurulumuzun 14.05.2010 tarihinde almış olduğu; galatasaray futbol şubesi (galatasaray profesyonel a takımı ve futbol akademisi)'nin, galaxy management, ata uluslararası bağımsız denetim, smm a.ş. ve bilirkişi raporları çerçevesinde en düşük değerler göz önüne alınarak tespit edilmiş olan 245.200.000.-tl (ikiyüzkırbeşmilyonikiyüzbin türk lirası) bedelle, tüm hak ve borçları ile birlikte şirketimiz tarafından 17.05.2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere satın ve devir alınmasının onaylanması kararının, genel kurul'un tasvibine sunulmasına,

  2.olağanüstü genel kurul toplantısının t.c sanayi ve ticaret bakanlığı'na, sermaye piyasası kuruluna ve istanbul menkul kıymetler borsası başkanlığı'na bildirilmesine,

  3.olağanüstü genel kurul toplantısı'nın, ekteki gündemi müzakere ederek karara bağlamak üzere, 8 haziran 2010 salı günü saat 15:30'da fulya mahallesi akıncı bayırı sokak no: 8 mecidiyeköy-istanbul adresinde yapılmasına,

  4.çağrı ilanının hürriyet ve dünya gazetelerinde ve türkiye ticaret sicili gazetesinde, yasal süreleri içerisinde çıkarılmasına,

  5.nama yazılı pay sahipleri ile bir adet hisse senedini şirkete tevdi ederek, adres bırakmış olan ortaklarımıza, iadeli taahhütlü olarak çağrı mektubu yollanmasına,

  6.bu amaçla, t.c. sanayi ve ticaret bakanlığı ile sermaye piyasası kurulu'na müracaat olunarak, görevli atanmasının istenmesine, toplantının ayrıca istanbul menkul kıymetler borsası başkanlığına bildirilmesine,

  oybirliği ile karar verilmiştir.

  --- alıntı ---

  riva projesi, türk telekom arena ve şirket birleşmesi üçlüsünün sonuncusu da tamamlanmakta.hayırlı uğurlu olsun.özhan başkan'ı tekrar rahmetle anıyorum.mekanın cennet olsun.
 • 17
  --- alıntı ---
  3.olağanüstü genel kurul toplantısı'nın, ekteki gündemi müzakere ederek karara bağlamak üzere, 8 haziran 2010 salı günü saat 15:30'da fulya mahallesi akıncı bayırı sokak no: 8 mecidiyeköy-istanbul adresinde yapılmasına,

  4.çağrı ilanının hürriyet ve dünya gazetelerinde ve türkiye ticaret sicili gazetesinde, yasal süreleri içerisinde çıkarılmasına,
  --- alıntı ---

  biz de hürriyet dışarı diye bağırıyoruz. değişik işler bunlar :)
 • 20
  galatasaray'ın bugüne kadar dağıtılan temettü toplamı 29.252.217 usd' dir. bu rakam halka arz gelirinin %140.64'üne tekabül ediyor.*

  karşılaştırma yapmak için, en sağlıklı halka arz yapan şirket olan beşiktaş'tan örnek vereyim;

  beşiktaş'ın halka arz geliri 13.781.000 usd, bugüne kadar dağıttığı temettü toplamı 464.822 usd. halka arz gelirinin %3.37'si.

  fenerbahçe de üzülmesin onu da yazalım, halka arz geliri 30.030.000 usd, bugüne kadar dağıttığı temettü 28.824.799 usd. halka arz gelirinin %95.99'u
 • 23
  --- alıntı ---
  sarı-kırmızılı yönetim sonunda amacına ulaştı. uzun zamandır çalışmaları yürütülen, futbol a.ş. ile sportif a.ş.’nin birleştirilmesi işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. iki şirket arasındaki bu işlemle cim bom önemli bir sıkıntıdan kurtulmuş oldu.

  oyuncular 181 milyon 550 bin tl
  kulüpten yapılan açıklamada, uluslararası bağımsız kuruluşların gözetiminde, 17.05.2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere futbol a takımı ve futbol akademisi’nin tüm hak ve borçlarıyla birlikte 245 milyon 200 bin tl’ye devralındığı bildirildi. değerleme raporuna göre, 27 profeyonel futbolcu için toplam 181 milyon 550 bin tl ödendi. birleşme işleminin tamamlanmasıyla yönetim rahat bir nefes alırken, bu işe en çok sevinenlerin başında adnan polat’ın geldiği öğrenildi.
  --- alıntı ---
App Store'dan indirin Google Play'den alın