• 1
  kimse kusura bakmasın ama yoktur böyle bir şey.

  evet galatasarayımız ülkemizde online ortama adım atan ve ilk resmi siteye sahip olan kulüptür. evet galatasarayımız medyayla bir şekilde etkileşime girmekte haftada en az iki üç tane zorunlu açıklama yapmaktadır. evet galatasarayımız sosyal ağlarda temsil edilmektedir. ama yeterli mi? değil.

  öncelikle galatasaray.org ile ilgili sorunlar ortada. en basitinden veriye ulaşmak veya yabancı dil çevirilerinin güncel olmamasındab bahsedebiliriz. bunun dışında kulübün medya yönetimi ve ilişkileri anlamında nitelikli bir elemana veya danışmana sahip olmadığıda çok açık. örneğin 2008 avrupa şampiyonası'nda milli takım için bu görevi pek çokları tarafından duayen olarak nitelendirilen yiğiter uluğ yapmıştı bu nedenle kulübümüzün bu tarz birini bünyesine katması gerektiğini düşünüyorum. bu sayede hem saçma sorular soran gazetecilerden hem de saçma cevaplar verebilitesi olan oyuncularımızı bir şekilde düzeltme veya denetleme yoluna gidebiliriz.

  bütün bunların dışında pek çok oyuncumuz twitter facebook gibi ortamları kullanıyor. ben bunlara karşı değilim ancak nba'in u konudaki politikalarını düşündüğümüzde en azından sporcularımız "sağlıklı iletişim" hakkında eğitilmelidirler. hepimizin bildiği gibi yarın öbür gün yıldız olabilecek altyapı oyuncularımızın "saçma" fotoğraflarını internet ortamında "elaleme" yayması ileride hem kulübümüzü hem de genç oyuncularımızı zor durumda bırakabilir. o yüzden bir politika üretilmesi gerekliliği göze çarpmakta. hadi bunları geçtim... en azından yabancı oyuncularımızın tweetleri bir şekilde tercüme edilerek anlaşılır kılınmalıdır. ama tercüme de yavşaklık yapılmaması koşuluyla... çünkü bu iletişim politikası sansürü değil galatasaray ilkelerine yakışan bir bir yapıyı teşvik etmelidir.

  bunun dışında bu politikayla beraber bloglar,sözlükler ve forumlarla daha iyi bir iletişim kurulabilir. kısacası zannımca bir dünya kulübünün kurumsallaşması anlamında sağlıklı bir iletişim politikasına sahip olması son derece önemlidir. bu politika benimsenmeli ve başkanının cümlelerinden tesis bekçisinin paylaştığı "özel" florya fotoğraflarına kadar yansımalıdır.

  dünya kulübü dediğimiz takımımızın iletişimi de dünya standardlarına göre yapılmalıdır.

  (bkz: profesyonel)
 • 2
  2018-19 transfer döneminde de olmadığını bir kez daha anladığımız politika. bir sürü krizvari durum olur, en son kulüp açıklama yapar. serdar aziz'in fenerbahçe'ye bonservissiz gideceği haberleri çıkar kan gövdeyi götürür. kulüp en son çıkıp açıklama yapar. bir iletişimci olarak kriz yönetiminin anlık reaksiyonlarla yapılması gereken bir süreç olduğunu belirtmeliyim. ama maalesef ki bizim kulübümüz bunu becerememektedir. bu da kendilerine karşı duyulan sempatiyi de ortadan kaldırararak taraftarda haklı bir öfkeye neden olmaktadır.
 • 4
  burak elmas yönetimi altında yerlerde sürünmektedir. fatih terim'in gönderiliş süreci bir rezalet, sosyal medya kullanımı bir rezalet, basın toplantıları/açıklamaları bir rezalet. ne selçuk inan ne mert çetin için güzel bir veda paylaşımı yapıldı. yıllardır kulübün içindeler. geçenlerde bülent korkmaz'ın doğum günü kutlanmadı halbuki başka eski futbolcuların kutlanmıştı. daha bir sürü örnek var. geldiklerinden beri en kötü oldukları konulardan birisi iletişim.
 • 6
  son derece zayıf bulduğum politika. bir iki örnekle açıklamak isterim:
  1. fatih terim, galatasaray spor kulübünün yaşayan efsanesi, görevinin başındayken rahatsızlanıp maça çıkamıyor? herkesin aklında kötü düşünceler var? ismini anmak istemediğim o lanet hastalık mı, basit bir rahatsızlık mı ortada belirsizlik hali mevcut. hocamızın rahatsızlığı şudur demek çok zor bir şey değil.
  2. luis campos ile görüşülüyor. az buz adam değil ki bu adam. başkana danışmanlık mı, sportif direktörlük için mi geldi? geldi de ne oldu, alınan bir karar var mıdır?
  benzer örnekler çoğaltılabilir, bence bu tip bilgilerin taraftarlar ile daha şeffaf bir şekilde paylaşılması gerekiyor.