• 1
  transfer sezonu bitmişken ve ligimiz milli maç arasına girmişken galatasaray sözlük olarak belki güzel bir şeyler yapabiliriz.

  hepiniz televizyonlarda ''lösemili çocuk için ilik aranıyor'' gibi haberleri görmüşsünüzdür. kiminiz hayatım yeterince dramatik diyerek kanalı değiştirmişsinizdir, kiminiz sonuna kadar izledikten sonra ne yapacağını bilmediği için iç çekip hayatınıza devam etmişsinizdir. belki çok azınız bilgi toplayıp donör olmak için başvurmuştur.

  size, bir çocuğun hayatını kurtarmanın en kısa yolu olan bu işlemi basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

  kemik iliği kök hücreleri hepimizde var olan, kendisini yenileyebilen, diğer olgun kan hücrelerimize dönüşebilen bir nevi onların temeli diyebileceğimiz hücrelerdir. hasta kişide bu fonksiyonda bozukluk mevcuttur, gereğinden fazla hücre oluşturur veya yanlış hücrelere dönüşür.

  kemik iliği kök hücresi; kemik iliği kanserlerinde, lenfomada, kalıtsal anemilerde, immun yetersizlikte, kemik iliğinin çalışmaması durumunda kullanılabilir.

  18-50 yaş aralığındaki sağlıklı kişiler kök hücre bağışı için başvurabilir. başvuru merkezine gittiğinizde size bilgi verildikten sonra onam formu imzalatılır. seroloji( hepatit, hiv, sifiliz vb. kontrolü) ve doku tipinin tespit edilmesi için sizden 3 tüp kan örneği alınır. artık kemik iliği bankası veri tabanına kaydınız yapılmıştır. kimlik bilgileriniz kesinlikle hiçkimse ile paylaşılmaz. doku tipinizin uyumlu olduğu hatta kemik iliğinizi verdiğiniz hastaya bile asla verilmez.

  bir hasta ile doku tipiniz uyarsa kızılay sizinle iletişime geçecektir. onaylamayarak bir çocuk yaşatma fırsatını elinizin tersiyle itebilirsiniz. onaylarsanız hayatınız boyunca gurur duyacağınız bir olayın işlemlerini başlatmış olursunuz. buradan sonra kemik iliği kök hücrenizin alınabilmesi için 2 yöntem var:

  1- periferik kök hücre toplama yöntemi: size 4-5 gün boyunca deri altınıza g-csf denilen bir aşı uygulanır. bu aşı kemik iliğinizdeki kök hücreleri damarlarınızda dolaşan kana(periferik kan) çıkartır. ilk aşıdan 5 gün sonra 4-5 saat süre içinde kateter aracılığıyla bir kolunuzdan alınan kan makine yardımıyla süzüldükten sonra diğer kolunuzdan size geri verilir. bu işlem sırasında bir iğne ne kadar acıtabilirse hissedebileceğiniz en büyük acı o olur. kök hücreleriniz azaldı diye üzülmeyin kendilerini çok kısa sürede yenileyebiliyorlar. 2 günlük istirahat ile hayatınıza hiçbir şey olmamış gibi dönebilirsiniz. ayrıca iş yerinizden izinler sağlık bakanlığı tarafından alınmaktadır.

  2- kemik iliği toplanması yöntemi: bu işlemde 1-2 saat süren genel anestezi uygulanır. kalça kemiğinizden özel bir iğne ile ilik toplanır. anestezi altında olduğunuz için işlem sırasında bir şey hissetmezsiniz. 2 günlük istirahat sonrasında sadece 1-2 hafta sürecek bir sızlama kalır.

  bunların dışında değinmek istediğim bir nokta ise veri tabanına kayıt olduktan sonra bir hasta ile eşleşirseniz lütfen vazgeçmeyin. bahsettiğim gibi işlemlerde ağrı yok, risk yok, 1 hafta sonra hissedeceğiniz hiçbir şey yok. siz iğneden korkuyorsunuz diye çocuklar ölmesin. öyle şey mi olur diyenler için:
  9 yaşında göztepe fanatiği, o yaşta beni fifa' da bozguna uğratan emre' nin donörü son anda vazgeçti. zeynep' in donörü yine son anda vazgeçti. http://www.cumhuriyet.com.tr/...anda_vazgeciyor.html

  başvuru merkezleri: http://www.kanver.org/...ucreBagisiNoktalari/

  kemik iliği bağışı için başvurmuş olan veya en yakın sürede başvuracak olan yazarlarımız yazarsa herkese ulaşabilmesi için başlığı birkaç gün yukarıda tutabiliriz.
 • 4
  uzun zamandır aklımda olan ve geçen yıl bağışçı kaydı yaptırarak hali hazırda kayıtlı olduğum kulüp sanırım. henüz bir geri dönüş olmadı şimdiye kadar. zaten istatistiklere göre 600 kişiden 1 kişiye dönüş yapılıyormuş ortalama.

  yeri gelmişken belirteyim; kızılay'ın en çok şikayet ettiği konu da sosyal medyada çıkan x'e kemik iliği bağışlayın kampanyaları. öyle bir şey ortaya çıktığında insanlar gidip kayıt yaptırıp, daha sonra başka birine uygun olmaları halinde "ya ben x için yapmıştım, vermek istemiyorum şimdi" dönüşünü çok fazla almalarıymış. insanların bilinçli olarak, ne olduğunu bilerek gidip bu şekilde kayıt yaptırmaları gerekiyor.