• 1902
  (bkz: #2642080)

  bu istek hala guncelligini koruyor. artik mac butonunda bulunmayan maclar icin dolu bakiniz vermekten vazgectim "maci" seklinde yaziyorum zaman bakimindan niteliksiz entry olmaktan kurtulmak icin, ama bilhassa arama cubugundaki sorunu asmanin bir yolu yok gibi.

  edit: hagi hemen bilgilendirdi, performans gibi diger sorunlarla ugrasirken biraz geride kalan bu konuya da yakin zamanda egilecekler.
 • 1904
  birkaç gün önce mustafa cengiz ile fatih terim'in arda turan transferi için fikir ayrılığına düşmüş olabileceğini dile getirdiğimiz için linç yedik. başkan teknik direktör kavgası çıkarmaya çalışıyor muamelesi gördük.

  fatih terim'in 5 ocak 2020 tarihli açıklamalarından sonra bu fikir ayrılığının doğru olduğunu görüyoruz. endişelerimizde haklı çıktık.

  bazı peşin hükümlü arkadaşlar ortaya atılan her fikre taraf olarak yaklaşıp saldırıyorlar. her fikre olasılıklar dahilinde yaklaşıp hoşgörü göstermeyi öğrenmesi gereken çok yazarımız var.

  dilerim bu olay küçük bir ders olur.

  (bkz: #2835828)
 • 1905
  konu doğum gününden açılınca bir öneri de benden.

  sözlükte futbolcunun veyahut teknik ekibimizin, herhangi bir personelin doğum günü olunca kendi başlığı altında kutlanıyor. şu saçma olayı '' galatasaray sözlük doğum günü kutlama'' başlığı altında yapılsa daha güzel olacak.

  sabah kalkıyoruz bir bakıyoruz bir adamın başlığı entry dolmuş. aha diyoruz ya sakatlandı ya da gidiyor. bir bakıyoruz ''bugün doğum günü olan futbolcu, doğum günü kutlu olsun''

  banane arkadaş anam mı babam mı? burdan futbolcu doğum günü kutlamak kadar saçma bir şey olamaz. karşılığı yok bir kere. marcao , yeşillendirip teşekkür mü ediyor? hay allahım!
 • 1906
  değerli galatasaray sözlük ailesi;

  bana göre spor konuları üzerine türkiye'mizin en seçkin sözlüğü olma vasfına erişmiş bu platformun sosyal medya hesaplarına, gerekli değeri göstermemiz konusunda her birimizin üstüne düşen bir desteğin olduğunu düşünüyorum.

  bazı hesapların canlı tutulmadığını gördüğüm için sosyal medya yöneticilerimiz tarafından gerekli özverinin gösterilmesini bu sözlüğün bir yazarı olarak canı gönülden istiyorum.

  https://rerererarara.net/sosyal-medya

  kenetlenin başka galatasaray yok
 • 1909
  arama cubuguna

  ç yerine c
  ğ yerine g
  ö yerine o
  ü yerine u
  ş yerine s
  ı yerine i

  ile yazmamizla, basarili bir arama gerceklestirebilsek cok iyi olur. türkce klavyesi olmayanlar icin cogu basliklari istedigimiz gibi bulamiyoruz arama cubugundan.

  mesela 9 şubat 2020 kasımpaşa galatasaray maçı basligini cubuktan aramaya calissam, "9 subat" yazinca, ş karakteri olmadigi icin bu basligi bulamiyorum.

  eminim bu sorunu yasayan bircok yazar vardir.
 • 1912
  android'de twitter-instagram gibi linkleri sözlük uygulaması içinde değil de telefondaki ilgili uygulamadan açma seçeneği çok büyük kullanım rahatlığı ve hız sağlar. örneğin twitter linklerine tıklayınca sözlük uygulaması içinde açınca takip sınırı gibi saçma bir hata veriyor twitter kaynaklı, twitter uygulamasına yönlendirmek çok daha kullanışlı olur bana kalırsa.*
 • 1913
  nasıl tematik mod seçilerek soldaki listede kalabalık olması engellenebiliyor ise, tam tersine mevcut olan bir entry'ye edit geldiğinde bu entry'nin sanki yeni bir entry'miş gibi sol listede çıkması için bir buton konulmalı diye düşünüyorum. imla hatası düzeltme vb. gibi entry yazıldıktan hemen sonra düzeltme yapılanlar için bu buton kullanılmaz fakat, örneğin, sözlük amme hizmetlerinde benim güncellediğim bir entry için böyle bir butonun varlığı o değişiklikten herkesin haberi olup yararlanması adına çok etkili olacaktır.
 • 1917
  `23 subat 2020 fenerbahce galatasaray maci sabitlenmemeli. maçı olduğundan daha "önemli" bir viraj gibi göstermek bizim işimize gelmez. bu maça sıradan bir lig maçı gibi bakmamız gerekiyor. kazanma yüzdemizin düşük olduğu bir deplasmana bu kadar anlam yüklemek olası bir mağlubiyet sonrası motivasyonları çok fazla düşürür. bu maçı şampiyonluk için dönüm noktası olarak gören ve bu statta oldukça şanslı olan bir rakibe karşı böyle bir motivasyonu kendimiz hazırlamamalıyız. kaybetsek dahi fenerbahçe'den daha avantajlı konumda olmaya devam edeceğiz.
 • 1918
  entry girme bölümünün üzerinde yer alan ve çıktığı günden beri hayatımızı kurtaran "maç" sekmesinde bildiğiniz gibi dünün, bugünün ve yarının maçları bulunuyor.

  ve fakat 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçından önceki bu birkaç hafta içinde bir kere daha fark ettim , derbi, ucl ve hatta başka bir lig maçı olduğunda da oluyor, biz maçları günler öncesinden konuşmaya yorumlamaya başlıyoruz ya tabii bu sekmede olmayınca sürekli kopyla yapıştır durumu ile karşı karşıya kalıyoruz, yani pek işlevsel olmuyor ta ki maçtan bir gün önceye kadar :(

  19 şubat 2020 pendikspor tarsus idman yurdu maçı var mesela burada bugün ama derbi yok.

  oyuncu başlığına yazı yazacaksın ama her seferinde başka sekmede sözlüğü açıp kopyala yapıştırla maçı seçip getirmen lazım. yoksa entry kayıp zamanlı oluyor.

  bu konuda da küçük bir düzenlemeyle önemli maçları en azından bir hafta önceden sekmeye eklemek mantıklı olabilir.

  teşekkürler.
 • 1919
  bu gündem olan entryleri listeyi tekrar açmadan bir sonraki entrye geçerek okuyabilmek istiyorum. ekşi'deki debe sistemi gibi. bazen her entryi okuyamıyorum gün içinde ama gündeme bakmak istediğimde telefondan tekrar üste çık gündemi aç listeden tıkla zor oluyor. belki şımarık bir istek oldu ama olsa herkese kolaylık olur. güzel entryleri kaçırmadan rahatça okumak istiyorum.
 • 1920
  bilgisayar/teknoloji vs. ile aram tuşa basıp çalışmasıdır o yüzden hiçbir şey bilmiyorum ama sözlük yönetiminden isteğim şu sunucuları mümkünse biraz daha güçlü(doğru kelime değil sanıyorum) yapmaları. özellikle maç saatlerinde sözlük genel olarak çok yavaşlıyor. ekşi gibi çok daha büyük kullanıcı kitlesi olan bir sözlüğün de benzer sıkıntılar yaşadığını varsayarsak çok abartmamak gerekiyor fakat bir iyileştirme yapılırsa çok iyi olur.
 • 1922
  aslında bu giriyi futbol başlığına girecektim fakat her an kendini imha edebilir bir muhtevası olduğundan buraya girmeyi uygun buldum.

  8 mart 2020 sivasspor galatasaray maçında sivassporlu appindangoye'nin lemina'ya yaptığı hareketten sonra uzun süredir aklımda olan bir şey geldi. bir süredir, sporda disiplinler arasılık hakkında bir yazı üzerinde düşünüyorum. antrenman metotları ve bilimsel yaklaşımlar, taktiksel devşirilmeler vesaire. şimdilik bu yazı rafa kalktı ama şu soru kafama takıldı.

  bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere rugby'de "lineout" denilen bir olay vardır. kenardan oyun başlangıcı sırasında -bir nevi kıta avrupa'sı futbolunda taç ile özdeşleşebilir bu- bir takım arkadaşınızı bir kule gibi yükseltirsiniz. aşağıda verdiğim videoda bazı örneklerini görebilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=9VlRCQCjQDU

  soru ise şu: bunu futbolda, mesela kornerde uygulayabilir miyiz? ifab'ın futbol kural kitabında bunu yapamayacağımıza dair bir kural yok. fakat uygulanamayacağını, aksine endirekt vuruş ile oyunun başlayacağı söylüyorlar.

  uygulayamıyorsak hangi kurala binaen uygulayamıyoruz?
 • 1924
  sözlüğümüz için bir başlık önerim olacak.

  neredeyse dünyanın tamamı gibi bizler de sözlük yazarları olarak evlerimize kısıldık kaldık. sözlük yazarları bu günlerde neler yapmaktadır? günlerini nasıl geçirmektedir? bunların paylaşılması için bir "günlük" başlık açmaya niyetlendim ama başlıktan bir türlü emin olamadım. ayrıca sözlükle ilgisiz konu denilerek silinmesinden de çekinmiyor değilim hani.

  başlığın içeriğinde yazarlarımızın gün sonunda o gün neler yaptığını, hangi filmi/diziyi izlediğini, evde hangi sporu yaptığını ve bunun gibi aktiviteleri ve hatta şahit olduklarını yazdığı bir günlük olmasını kafamdan geçirdim. bu paylaşımlar bazen evde canı sıkılıp ne yapacağını bilemeyenlere yardımcı olacaktır. izlenen filmler/dizileri diğer yazarlar da öğrenip izlemek isteyebilecektir. evde spor fikri arayanlar buradan faydalanabileceklerdir. yani ne bileyim bir yazarımız böyle günlerde güzel gidebilecek pratik bir içecek/yiyecek tarifi de paylaşabilir günlükte mesela.

  ancak dediğim gibi başlıktan emin olamadım.

  sözlük yazarlarının covid-19 günlükleri başlığı iyi gibi geldi bana ama emin olamadım yine de.

  bunun eğlence ve paylaşımın yanı sıra yazarlarımız için bu konuda kalıcı bir başlık olmasını istedim. allah korusun virüsü biz de kapabiliriz(belki de ölürüz. bizden bir miras gibi son günlerimizin anısına bu başlıkta kalabilir). yakınımız da virüsü kapabilir. yazarlarımızın duygularını da yansıtabileceği güzel bir günlük başlığı güzel olacaktır.

  bildiğimiz günlük işte bahsettiğim ama konusu covid-19'lu günlerle ilgili.

  kabaca bir örnek vereyim.

  - bugün annabelle comes home filmini izledim.

  - markette şöyle böyle oldu. şunu aldım çünkü bağışıklık için faydalı.

  - mısır irmiği alıp polenta yaptım kırmızı etle çok güzel gitti.

  - p90x evde spor programıyla bugün pylometric çalıştım.

  ve bunun gibi içerikler işte. tabi detaylandırılır bunlar benim yazdığım gibi kısa olmaz. filme yorum yapılır, polenta'nın tarifi verilir gibi.

  spor temalı bir sözlük burası ve maalesef konuşulacak spor konuları bir süre yok denecek kadar az olacak. bu zamanlarda bu tarz paylaşımlar faydalı olacak görüşündeyim.