• 13801
  5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçı sonrası sözlük'e girmeye çalıştığımda hesabımın kapatıldığı uyarısını aldım, nickimin yanında da pilot yazıyordu.

  yıllardır takip ederim şu sözlüğü son 4 yıldır da yazar olarak içindeyim.

  telefonumda 3 chrome sekmesi her daim açıktır, galatasaray sözlük, ekşi sözlük ve webaslan.
  bu yıllardır değişmez, 3 siteye de neredeyse her gün girerim.

  galatasaray sözlük'ü daha da ayrı bir yere koyuyorum; sözlük hayatımda o kadar büyük yer kaplıyor ki evlendiğim, kariyerimde ilerlediğim, şehir değiştirdiğim, dedemi kaybettiğim 2018 senesinde bile yılın 364 gününde sözlük'e giriş yapmışım.

  sözlük'ten uçurulduğumu öğrendiğim an önce bir şok yaşadım, şaka gibi geldi başta.
  sonra idrak etmeye başladım, evet hesabım ciddi ciddi kapatılmıştı.

  ne kadar üzüldüğümü tarif dahi edemem.
  dile kolay yıllardır takip ediyorum, yazıyorum, okuyorum; adeta vücudumun bir parçası gibi olmuş burası.
  başta sözlük için karşılıksız bunca emek harcayan saygıdeğer moderatörler olmak üzere bir çok kıymetli yazar tanıdım, güzel sohbetler yaptım, onların mutluluklarını ve acılarını paylaştım.
  aileden biri gibi olmuştu benim için sözlük.

  sonra nerede hata yaptım acaba diye düşündüm bir süre.
  covid pandemi hastanesinde doktorum, 3 aydır çok yoğun çalıştım, hastalığı bulaştırmayayım diye eşimi 2 ay önce ailesinin yanına gönderdim.
  anne ve babamı haftalarca ziyaret edemedim.
  ne kendime, ne hobilerime zaman ayıramadım.
  günlerce yalnız başıma iş-ev arası robot gibi yaşadım.
  bu süreçte fiziksel ve ruhsal olarak çok fazla yıprandım.

  belki son dönemlerde bu gerginlikten mütevellit başlıklara entry yazarken fevri davranmış, belki haddimi aşmış olabileceğimi düşündüm.
  fatih terim hocamıza arda turan ısrarı nedeniyle yazdığım bana göre normal olan bir entryim nefret söylemi nedeniyle silinmişti, bunun dışında olağan dışı herhangi bir şey yaşanmadı, şimdiye kadar da hiç ceza almamıştım.

  mesajlaşma için de hakeza öyle, hiçbir yazarla mesajlar üzerinden polemiğe girmedim, bırakın küfür etmeyi en ufak kırıcı bir söz dahi söylemedim.

  herhangi bir açıklama yapılmadan, varsa hatalarım konusunda uyarılmadan, mücrim isem bir süre çaylak yapılmadan direkt olarak hesabımın kapatılmasına çok fazla üzüldüm, inkâr edemem çok fazla kırıldım.

  gerekçesini öğrenmek için yönetime mail atmaya bile elim varmadı.
  sonra bugün bir mail aldım ve hesabımın tekrar aktif edildiğini gördüm, çocuklar gibi mutlu oldum.

  hem dertleşmek, hem entrylerim nedeniyle kızdırdığım renktaşlar varsa özür dilemek için buraya yazmak istedim.
  bir de haddim olmadan moderatör arkadaşlara bir tavsiyede bulunmak istiyorum, bizler hata yapmış olabiliriz suçu olanlar elbette cezasını çeksin bir süre ancak bir yazardan tamamen vazgeçmek, hesabını ebediyen silmek bu kadar kolay olmamalı.

  yazar olabilmenin sabır gerektiren, zor ve kıymetli olduğu şu mecrada kimsenin pilot olmayı göze alacak kadar bile isteye suçlu davranacağını sanmıyorum; lütfen insanlara ikinci, belki üçüncü şansı tanıyın.

  son olarak hesabımdan uzak kaldığım 2 günde burayı ne kadar çok sevdiğimi tekrar farketmiş oldum.

  herkese sevgiler, saygılar...
 • 13803
  en rahatsız eden kesimi, aylardır hatta bazısı yıllardır ortalarda görünmeyenlerin tökezlenme anında ortaya çıkması olan sözlüğümüz.

  muslera sakatlanınca da öyle, mustafa cengiz hata yapınca da öyle ya da fatih terim'in formu düşünce de öyle.

  yahu, gelin sürekli eleştirin. burada azılı fatih terim eleştirmenleri, mustafa cengiz eleştirmenleri de var. kimseyi yemiyoruz. en fazla eksi oy atıyoruz.
 • 13804
  yabancı sınırının ilk dakikasinda kaan ayhan, kenan karaman, irfan can kahveci, okay yokuşlu vb futbolculara paralari basmaya başladık. 10 ona, 5 buna, 3 milyon futbolcuya...
  yabancı sınırı bizim gibileri soguslemek icin geliyor ve direkt tufaya geliyoruz.
  bu sene sponsor+avrupa'dan gelir+şampiyonluk gelirleri yokken kayyuma devredilmek istemiyorsak seçenekler bu olmamalı.
 • 13806
  bünyesinde galatasaraylıları bir araya getiren güzide sözlük. fakat son günlerde buralar bana biraz ıssızlaşmış gibi geldi. ıssız bir sözlük de tuzsuz yemek gibi oluyor. özellikle bazı kaliteli yazarların zorunlu haller dışında yazmaya kesinlikle ara vermemesi gerekiyor. bilemiyorum belki bu ıssızlaşma düşüncesi benim kuruntumdur. ama nolursa olsun sözlüğümüz umarım hep canlı kalır ve asla hayalet şehre dönmez.
 • 13807
  insanları geri zekalı zanneden 60, 70 girdili hesaplara sahip sözlük. 2017, 2018 ve 2019'da bir gün bile kaçırmadan girdim ben bu sözlüğe, 2020'de de aynen devam ediyorum. nicklerin çoğuna aşinayım. bu başarısızlıkta hortlayanlar da direkt gözüme çarpıyor bu sayede. adam iki yıl üst üste şampiyonlukta girdi girmemiş, şimdi gireceği tutmuş. kimse kusura bakmasın da ben bu hesapların samimiyetine inanamam. burada mustafa cengiz de, fatih terim de, diğer yöneticiler de, futbolcular da eleştiriliyor ve her zaman eleştirilmeye devam edecek. eleştiri olmazsa, olmazdır ama ben bu hesapların eleştiri için girdiğini düşünmüyorum. provakasyon amaçlı girdiler bunlar. dikkat edilmeli.
 • 13809
  her insan ikinci bir şansı hak eder diyerek arda'ya 2. bir şans verilmesine itiraz etmeyeceğini belirten yazarların bu işi para karşılığı yaptığı ima edilen sözlüktür. çünkü burada insanları suçlamak bu kadar kolay.

  gerçi çok da şaşırmamak lazım böyle şeylere, daha önce de başka bir yazar arda'yı affettim diyenler arda karısına sarksa ses çıkartmaz herhalde demişti.

  eeee sırada ne var beyler? soruyorum sırada ne var? daha ne kadar çirkinleşeceksiniz? bu kadar çirkinleşebiliyorken arda'ya çirkinlikleri yüzünden sarmanız da ayrı bir ironi ya...

  ben evime ekmek götürebilmek, doğacak çocuğuma iyi bir gelecek hazırlayabilmek için her gün yerin 50 metre altındaki tünele iskele merdiven ile inip çıkıyorum. yeri geliyor yerin altında 60 kilo dinamit patlatılmak üzere dolumdayken yanında oluyorum. 55 dereceye varan sıcaklığa, sürekli tavandan damlayan suya aldırmıyor namusumla ekmeğimi kovalıyorum. sonra güzide sözlüğümüze bir giriyorum üst perdeden bir türlü inemeyen beyefendilerimiz güzide entrylerini yazmış. yok arda aldığı maç başı ücretlerden transferine itiraz etmeyenlere pay verecekmiş de bilmem ne. bu kadar kolay mı ya insanları yaftalamak. hani aklı hür vicdanı hürdü? ne oldu sahi?
 • 13811
  yazarlarının saçmalamalarına şahit olduğumuz sözlük.*

  nickaltlarında yazarların birbirlerine amiyane tabirle laf sokmaları falan pek hoş değil. hele bazı yakıştırmalar var ki iyice komediye döndürüyor işi.

  tudor zamanında birkaç salak kişiyle buna benzer sebeplerle küçük diyaloglara girmiştik, şu an da benzerleri yaşanıyor.

  isyeyen istediğini yazabilir- buradan o zaman ben de nickaltına yazarım diye mantıksız bir düşünceye kapılanlara laf anlatmak gereksiz olur- beğenmeyen de aynı başlık altında beğenmediği hususları çürüterek yazar.

  nickaltı savaşları başladığı vakit takım hep kötü durumda oluyor, şu anki durum da maalesef tesadüf değil zira takım kötü bir durumda ama bu sözlüğü savaşa alanına çevirmek için bir sebep olmamalı.
 • 13815
  son günlerde kendi gibi düşünmeyen herkesi iktidar yanlısı olmakla yaftalayan yazarların arttığı sözlük.

  görüşünü yanlış bulduğunuz insanları iktidar yanlısı olmakla yaftalamak, onların zeka seviyesiyle ilgili olumsuz yorumlarda bulunmak sizi eleştirdiğiniz iktidardan farklı kılmıyor. karşıt görüşte bulunacaksanız bunu nitelikli bir şekilde yapın. sözlük, yazarlar fikirlerini paylaşsın diye var. birbirlerine hakaret etsinler diye değil.
 • 13816
  an itibariyle uefa kupasına katılmamamızın ne kadar karlı olduğunu anlatmaya çalışan yazarların bulunduğu topluluk.

  beyler bilmem farkında mısınız ama geçen yıl atalanta şampiyonlar ligine gitti diye burada millet bayram etti. 1 milyon fazla almamızı sağladığı için. fakat biz o paraları 3. torbadan katıldığımız sezonlar zaten alıyorduk. şuan ise 4. torba müdavimiyiz ve böyle olmaya devam edecek.

  bu yüzden elemeler ve gruplardan puan toplamamız gerekiyor. 4. torba takımı olmak nasıl canınızı sıkmıyor cidden inanamıyorum.
 • 13818
  galatasaray hakkında yazılıp çizilen mecra.

  burası benim için her türlü siyasi düşünceden arındığım, hatta siyasi tartışmalardan kaçıp sığındığım, belli bir ölçüde sosyalleştiğim bir alan. bir şeyler yazarken kim ne söyler kaygısını taşımıyorum. kimseden takdir beklemiyorum. yazılanları önemsiyorum ancak buradaki varlığımı sonlandıracak kadar değil.

  bu sözlük ortamını kullanıcı sayısının görece azlığı neticesiyle daha samimi buluyorum. kendi içimde yarattığım samimiyete dayanarak bazı yazarlara bazı roller biçtiğim bile oluyor.

  mocuishle; akranlar arasında aklı başında olan, arkadaşların gidip akıl aldığı yol göterici.

  gurrpegi; mahallenin sözü dinlenen abisi.

  kaideyi taciz eden istisna; okumuş, görgülü-görenekli abimiz. ortamlarda son sözü o söyler.

  haginin topuğu; gurbetçi.

  hagi; herkesin gazabından tattığı ancak saygı da duyduğu yağız delikanlı.

  son zamanlarda sözlük yine hareketli. arda turan beyfendi taraftarın arasına yine nifak tohumu ekti.bir kısmı arda'yı siyasi tarafı ve kendine biçtiği rol nedeniyle istemiyor. diğer taraf aslında arda'nın affedilebilir olduğunu söylüyor. diğer taraf affedilebilir diyenlere aktroll vs yakıştırmalar yapıyor. arda'yı ben de istemiyorum. ama istememe nedenim caner'i, semih'i istememe nedenimle aynı. muhammed kerem aktürkoğlu için bunun dik alası yapıldı. siyasi rengini belli eden bir tweet attı diye aslında alınmaması gerektiği söylendi, daha 22 yaşındaki biri için. biz siyasi tercihlere göre oyuncu seçeceksek scout ekibimizi partilerin gençlik kollarına yönlendirelim.

  bu entryi okuma zahmetinde bulunan renkdaşlarımdan tek isteğim; her yere sirayet etmiş siyaseti sözlüğe bulaştırmayalım. bir bilgenin de dediği gibi;

  herkeşin hayatına kimse karışamaz

  entryde adı geçen yazarlar yazdıklarımdan dolayı alınır, gücenir, kırılır, hoşnut olmazsa şimdiden özür dilerim.
 • 13819
  adı sözlük bakmayın. yoksa oturtsan birisini şurayı bir gün oku, başına da galatasaray koy. sence adı ne olur deseler, galatasaray forum der. gün içinde birçok arkadaşımız sıkıntıyı giderme adına* üstteki entrye yanıt niteliğinde yazılar girmekte. misal bir başlıktaki 2 yıl önceki yazılara bakıyorum, bir grup arkadaşımız birbirlerini yanıtlamakla yetinmişler. ne o başlığın içeriğine yönelik bir katkıda bulunuluyor, ne de ileriye yönelik okurluk anlamında bir nitelik barındırıyor. x ocak xxxx tarihinde bir grup adam bir futbolcu hakkında karşılıklı atışma yapmış. ayrıca birçok arkadaşım niteliksiz entry girme konusunda pek ısrarcı. ki bu aralarda siyasi durum özelinden bir yüklenme yapılıyor ki, salyangoz bunu çok güzel açıklamış.

  (bkz: ernest everhard/#2937087)

  bilmiyorum, sürekli bir şeyleri yenileme ve geliştirme çabası olan bir sözlüğün içerisinde olduğumuzu düşünüyorum. maç künyesi, maç merkezi, hatta entrylere maç seçeneği bile konuldu. tıklayıp hemen oradan ekleme yapabiliyoruz. neden? çünkü biz öğrenemiyoruz. sonra da buralara isyan edip haykıyoruz. eminim ki bu adamlarda her gün "aa yanlış bknz vermiş, dur hemen sileyim" diye can atmıyorlardır. bu adamların bizden 10 kat daha fazla sıkıldığına adım gibi eminim. biraz empati yaparsak herhangi bir sorun kalmayacağına dair şüphem yok. arada da sözlük kurallarını okumakta fayda var, çok zor değil.
 • 13820
  (bkz: #2936311)

  bu entry en beğenilen entrylerimin arasına girmiş. muhtemelen bu entry'den sonra ofsaytlanır. :) çok da önrmli değil. on-ofsayt mevzusu. başka bir şey ifade etmek istiyorum.

  başlıktaki neredeyse bütün diğer entryler zıt yönde. diğer sosyal medyalardaki durum da aynı şekilde. beğenen bir kaç kişi var sanki sadece. ancak taraftarın büyük bir kısmı beğenmiş olmasına rağmen ses çıkarmıyor sanırım. oylardan anladığım kadarıyla insanlar artık tartışmaktan bıkmış. çünkü dünyada artık sesi çok çıkan kendini haklı sanıyor. formanın güzel olup olmaması çok da önemli değil bu yazım için. yanlış anlaşılmasın.

  bu sözlükte polemik istemeyen büyük bir kesim var. fikirlerimizi belirtirken yanlış düşünüyor ihtimalimizi düşünerek karşı düşüncedekilere hakarete varacak ifadelerden kaçınarak fikirlerimizi belli etmemiz gerektiğini düşünüyorum.
 • 13821
  kavga, gürültüden başka bir şey yazılmayan sözlük. bıktım vallahi giresim bile gelmiyor kaç gündür, kalitesiz, kahve ağzıyla yazılan entry'ler yetmiyormuş gibi okuduğunu anlayamayan yazarlara bir de özel mesajdan laf anlatmaya çalışıyorsun. alışkanlıktan sıkıntıdan bakıyorum daha da bunalıyorum. lig başlasa da keşke artık en azından futbol konuşan birilerini görebilsek.