• 13576
  içinde bulunduğumuz 2019-2020 sezonu kış transfer döneminde oynanan oyunun, yapılan-yapılmayan transferlerin, süre alan-alamayan altyapı ve a-takım oyuncularının tamamının arda turan ve fatih terim ekseninde tartışıldığı platform.
  sayısız argümanla yönetim ve teknik heyet topa tutuluyor.
  zaten kötü futbol oynayarak şampiyon olduk. keşke şampiyon olmasaydık da fatih terim başımızda olmasaydı ve arda gelmeseydi. zira şampiyon olmadığımız dönemlerde göze hoş gelen futbol oynayarak uçuyorduk.
  maddi olarak şampiyonluğun yarattığı kaynaklar sayesinde batmaktan kurtulduğumuzu ifade etmeye gerek yok ancak arda gelirse ya yönetim gidecek ya hoca ya da hep beraber biz bırakıp gideceğiz.
  olur da arda transfer olursa sahaya sadece arda ile çıkılacağı için taylan, emre akbaba, onyekuru, atalay, yunus gibi oyuncuların süreleri azalacaktır. arda transferi gerçekleşirse asla genç oyunculara yatırım yapılamaz bu durumda fatih terim'in geçmişte ifade ettiği geleceğe yatırım yapılacağı iddiası boşa çıkacaktır.
  arda'yı istmemek, fatih terim'i eleştirmek herkesin hakkı. ilginç olan bir transfer üzerinden gemileri yakmak ve olmayan, olan veya olabilecek her şeyin bu olaya bağlanması.
  sözlüğün, saygı çerçevesinin çoğunlukla dışına çıkılmasa da, linç kültürü bakımından sosyal medyanın genelinden çok da farklı olmayan bir platforma dönüşmesinden korkuyorum.
 • 13577
  arda turan muhalefeti sebebiyle antipatikleşmeye başladık. istemiyoruz ama olayı ölüm kalım meselesine döndürüp camiaya özellikle yönetime zarar vermemek lazım. aklı selim olmaya davet ediyorum tüm yazarları. çok can sıkıcı bir durum. yine de kontrolsüz bir yangın bize çok zarar verir.
 • 13578
  arda turan transferi sebebiyle birbirine girmiş olan sözlük. ben de transfere kesin olarak karşıyım. ama sözlükte öyle şeyler yazılıyor ki bir an ekşi sözlük' ü okuyorum zannettim. herkes birilerini onun adamı, bunun fanı olmakla suçluyor. bir de üstüne hakaret ediyor. burada bari birbirimize saygılı olalım.
 • 13579
  rüzgarın çok fazla yön değiştirdiği sözlük. mesela bundan 4 sene önce sinan gümüş'e kötü topçu demek yasaktı. diyenler linç edilirdi. bülent korkmaz'a efsanemiz demek yasaktı. bir takım vizyonlu yazarlar gelir hayır o kayseri erciyesspor'lu bir kere tamam mı derdi. bülent korkmaz'a efsanemiz yazıp ofsaytlananlar vardı. şaka yapmıyorum* fatih terim'e zaten nefret kusmuyorsan ne yazarsan yaz ofsaytlanırdı. burada rüzgarın gazına gelen çok fazla insan görüyorum. o yüzden hatırlatmak istedim. rüzgarın gazına gelmeyip itidalli olmakta fayda var. rüzgar yarın yön değiştirince herkes apar topar entry silmeye başlıyor.
 • 13581
  farklı adminlerinin farklı bakış açısı ve sansür uygulaması olan sözlük..
  bir admin, bir yazara “ yaptırım uygularken” diğerleri adminler dayanışması adına , anlayışına ters olsa da müdahale etmiyor. özellikle aralarında “tribün damarı” fazla olanları sübjektif kalabiliyor.
  böyle bir forumu yönetirken tribün şapkasını çıkarıp, galatasaray standardına uygun , olgun bir admin anlayışı benimsemeliler.
  bir de metnin içerdiği , gerçek türkçe kelime anlamından daha ziyade niyet okuması yapıyorlar. ve olmadığını açıklasanızda , kabul ettiremiyorsunuz.
  bu durumu düzeltmelerini dilerim.
 • 13582
  galatasaray ile ilgili görüşlerimizi ifade etmeye çalıştığımız! site.

  kulübe karşı saygısızlık ve hata yapan futbolcuların olduğu ve bunların affedilme isteklerinin ortaya çıktığı bir gündemde bu tanıma uyan gökhan çıra isimli futbolcununun başlığına bugün girilen tüm iletilerin silinmesi nereden baksanız ayıptır.

  gökhan çıra başlığına yazdığım ve niteliksiz entry gerekçesi ile silinen entry hem tanım, hem gündem içeriyor ve oyuncunun kendi başlığında tartışılıyor. terim arda'nın affedilmesini istiyorsa bende bir taraftar olarak gökhan çıra'nın affedilmesini istiyorum. bunu da kendi başlığında belirtiyorum. hangi sebeple iletiler siliniyor anlayabilmiş değilim.
 • 13583
  arda turan isimli şahsı savunmak için dışarıda kardeşine, sevgilisine, eşine yapılsa katil veya merhum olacak adamlar birer ponçik gibi savunmaya geçtiği sözlük. bu adamın kendine faydası yok galatasaray'a mı olacak? hani diyordunuz ya kişilerden üstün büyük galatasaray vardır diye. ne oldu bizi biz yapan mottolara?

  sadece şu adamın (!) sadece gelme haberleriyle camiayı ve taraftarı nasıl böldüğüne bakın, bu bile başlı başına bir sebeptir gelmemesi için. bırakın şu romatizmi lütfen. sen ben bu herifin yaptıklarını yapsak şu an ya mezarda ya hapisteydik. romantizm dışında realistik nedenlerini sunan herkesi tenzih ederim.

  sözlük-ü sultanimiz.

  not: ne aysalcı ne terimci ne ardacı ne cengizci, arda geldi diye çok ama çok üzülecek ama asla takımını bırakamayacak has be has galatasaraylı kardeşiniz!
 • 13584
  arda turan'i detekleyenlerin ahlak yoksunu olduğunu yazan bir girdinin hala yerinde durduğu sosyal medya platformu. girdiyi gördüğümde ihbar ettim, çünkü çok ayıp bir girdi. şahsen görüşen insanlar olabilir ama bu platformda bir çok insan birbirini tanımıyor ve arda turan adlı futbolcu için destekliyorum diyenlerin, şerefine dil uzatılıyor. sözlük yönetimi bu konuda girdi silmek dışında bir aksiyon almayacaksa, bizim de burda durmamizin bir anlamı olmayacaktır. fikrimizi belirtelim, renkdaslarimizla tanışalım, yeni bir şeyler öğrenelim diye severek girdiğim sözlükte insanların tanımadıkları insanlara hakaret etmesini, ahlak düzeyini sorgulamalarini kabul etmek zorunda değilim. şu anda moderayonun bu girdi ile yaptığım ihbarla ilgili cevabını beklediğim için burdayım. herhangi bir şey yapilmazsa, arda turan'i destekledigim için ahlak yoksunu oldugumu sözlükte kabul etmiş demektir. bir ahlak yoksunu olarakta sözlüğe ahlaksızlık katmamak için giderim.
 • 13587
  stadda en delirdiğim iki şey var; biri sosyal medyaya full time yayın yapan maç esnasında fotoğraf çekmekten başka bir şey düşünmeyen tayfa. diğeride futbolcu yuhalayıp ıslıklayan tayfa.

  yangıncıları, galatasaraylılığını askıya alanları falan saymıyorum bile.

  maalesef burada bu 2 çeşitten 100lerce var.

  yıllardır bu platformdayım. hiç bu kadar artmamışlardı. her geçen gün soğuyorum.
 • 13588
  yakın zamanda dikkatimi çeken ve beni her gördüğümde (cidden söylüyorum) üzen bir jargon türemiş sevgili sözlüktür.

  jargon da şudur; kimin yaptığının hiç önemi yok, x bir yazar fikirlerini belirtirken "ulan" diye hitap ediyor. ben mesela okurken (aynı fikirde olayım veya olmayayım) bir yazarın benimle konuşurken "ulan sana prandelli müstahak" dediğini adeta kulaklarımla duyuyorum. bunu sokakta biri söylese sokak ağzıyla "ağır ol" derim. sokakta değiliz. bence "ulan" diye hitap etmek doğru değildir. en azından bu hitap türünün yeri bu sevgili sözlük olmamalıdır. bunu belirtmek istedim. ben yakıştıramıyorum.

  bu vesileyle bu "ulan" jargonuna ek olarak kullanılan "ak", "amk" vb. güldürme etkisi de olsa özünde galiz bir küfür olan tabirlerin de yerinin bu sözlük olmadığını düşündüğümü de belirtmek isterim. sözlük eğer bilgi alma yeriyse ki şüphesiz öyle, bence kalitemize sekte vuran bu jargonu bırakma yönünde hassassiyet göstermeliyiz.

  edit: atalarımız iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına demiş. (bkz: #2791327) numaralı girdimde ben de son satırda "ulan" deme yanlışına düşmüşüm. kendime ibret olsun diye editlemeyeceğim.
 • 13589
  fihrist kısmından harf ve rakam seçerken "0" ile başlayan hiçbir başlık olmadığını fark ettim. sonra dedim, "greg ostertag, russell westbrook, shane larkin gibi adamların forma numarası 0, ben burdan yürürüm" (?) arama çubuğuna 0'ı yazdım, enter'a bastım; ancak o da ne? 0 başlığı kati surette açılamıyor, sözlük yazılımı kesinlikle izin vermiyor buna. adeta bir supermassive black hole*, adeta bir gargantua*. :( işin diğer bir ilginç yanı, arama çubuğuna @0 yazdığınız zaman kendi profilinize gidiyorsunuz (bende öyle oluyor en azından), bir anlamda ben butonunun işlevini yerine getiriyor @0.

  peki ben bu müthiş önem arz edip her birimizi oldukça bahtiyar edecek kuantum mekaniği düzeyindeki bilgiyi neden paylaşıyorum? çünkü bugün işte beklemeli bir prosesle haşır neşir olduğumdan mütevellit canım sıkılıyor, ondan!
 • 13590
  fihrist'te 0(sıfır) ile başlayan başlık olmadığını ben de sabah saatlerinde görüp, "nasıl olmaz? en kötü basketbolcular giyiyor" diyerek açmaya çalışan biri olarak, 0 yazıp enter'a bastığımda işe yaramadığını görüp 00(2 sıfır yan yana) yazıp 0 başlığını açmaya çalıştım, böyle yapınca entry yazma kutucuğu da açılınca sözlük bug'ı buldum diye sevinmiştim ama entryi yazıp yolla tuşuna basınca,

  entry yazılamadı!
  hata kodu: b001

  verdi.

  demek ki 0'ın dokunulmazlığı var :(
 • 13591
  yaklaşık 3 senedir takip ettiğim, insanların galatasaray'la ve galatasaray'lılarla hemhal olabildiği, naçizane görüşlerini aktarabildiği, bir çok sözlük ve sosyal platformlar arasında seviyesiyle ve olması gerektiğine inandığım katı kurallarıyla son derece yararlı ve bilgi dolu sözlüktür. eskiler seviyenin düştüğünden dem vurup duruyorlar demek ki eskiden ne kadar kaliteliymiş diye kaçırdığım günler için hayıflanıyorum.
  hepinize böyle bir ortam oluşturduğunuz için tek tek teşekkür ederim.
  bugünlerde bu sözlükte olağan dışı bir durum farkettiğimi düşünüyorum.
  olağan olan; takımın başında bu kültüre, bu camiaya üstün başarılar kazandırmış, sadece adının bile rakip takımların korkması için yettiği bir isim takımın başındayken, sanırım dünyadaki bir çok kulüp ve taraftarlar bu kişi için en ufak bir eleştiri getirmemesidir. ancak bu sözlükte ve bu camiada öyle olmuyor. geçmişin ne kadar başarılı olursa olsun, ne kupalar kazandırmış olursan ol muazzam bi açlık var. yanlış anlaşılmasın bunu negatif bir olgu olarak betimlemiyorum. belli ki galatasaray camiası hiç bir zaman kendini yeterli görmüyor. gerek taraftarı gerek yönetimiyle. bundan sebep ki türkiye'de kazanılmış ve kazanılacak üstün başarılarda galatasaray bu duruşundan dolayı hep ismini en üst sıralara yazdıracak.
  bu sözlük özelinde ise tabii ki bir takım yersiz ve manasız eleştiriler oluyor ama genele bakınca bu açlığı son derece bariz bi şekilde görebiliyoruz.
  fenerbahçelilerin kendi camiası için kullandığı içi boş bi söz var ya, öyle bi büyüklüktür adı konamaz diye. işte aslında galatasaray'ın büyüklüğü buradan geliyor. bunun tam olarak ismini koyamıyorum gerçekten ama bu büyüklük öyle bi büyüklük. yetmiyor bize, yetmemeli de zaten. bu kulübün amacı boşuna 'türk olmayan takımları yenmek' değil demek ki.
  biraz dağınık bir girdi oldu ama yeni yeni alışıyoruz.
  hoşgeldim sanırım.
 • 13593
  artik canima beynime taak etti. yazmassam kendimi suclu hissedecegim.

  sozlukte 5. nesil yazarim. ancak burasi acildigindan beri okurum. takip ederim. telefonumda chrome'da 3 sekme aciktir daima. en basta burasi vardir. 2019 yilindaki sozlukte gecirdigim gun sayisi 346, 19 gun ise bedelli askerlik. simdi ben bunlari neden yazdim. sadede gelelim...

  fatih terimi ya da yonetimi en uç sinirlarda elestiren yazar nickleri malesef göz aşinaligimin olmadigi nicler. bu olay unal aysal e fatih terim anlasmazliginda da ayniydi. yine 2015 -2017 arasi kotu donemimizde uç sinirlardan elestri yapan nickler yine aşinalık yaratmayan nicklerdi. bu aksam yine entry'leri okuyorum; arda turan mevzusunda fatih terim ve yonetime yapilan normal elestrilein yaninda baya baya uçlarda yazilar da gorunuyor. simdi duyuyorum fikir ozgurlugu kardesim isteyen istedigini yazsin; ben de diyorum ki guzel kardesim kotu giderken ortaligi velveleye vermeye calisiyorsun, iyi ve basarili gunlerde de gel ugra sozluge mutlulugumuzu sevimcimizi paylas.

  modlara sesleniyorum; tipki unal aysal fatih terim carpismasi gibi bir donemdeyiz. benim yazdiklarim da dahil, sinirlere dokunacak sivri uçlu entry'ler konusunda önleyici olun. galatasaray bir daha o gunlere dönmesin.

  gelelim tekrar bana. benim bu sozlukte kendi capimda oyunum var. entry'i okudugumda bu entry'i yazsa yazsa şu yazar yazmistir tahmininde bulunma. yani bu sozlugu bu seviyede tanirim ben.
 • 13594
  sözlüğün şu an %75’i haklı bir şekilde fatih terim eleştirirken kalan %25, dahil olmadığı kısmı “koç trollü”, “fatih terim düşmanı”, “içerideki irlandalı” olarak tanımlıyor.

  ilginç yer oldu burası. beş ana klasman altında ayırabiliriz yazar tiplerini.

  1) fatih terim müritleri: tam anlamıyla müritleri. ek bir şey söylemeye gerek yok.

  2) fatih terim düşmanları: bunlar da var. ama çok az. fatih terim’in olumlu-olumsuz her hareketinde hocayı eleştirir bu topluluk. bir üsttekiler de aksine her hareketi övüyorlar bildiğiniz gibi.

  3) rasyonel taraftar: kısaca göte göt demekte olan taraftar. gördüğü hakkında ne düşünüyorsa onu yazıyorlar sadece.

  4) yönetim düşmanları: yönetimin hiçbir zaman galatasaray’a yakışmadığını, galatasaray’ın daha elit daha avrupai insanlar tarafından yönetilmesi gerektiğini savunuyorlar genelde.

  5) etliye sütlüye karışmayanlar: nadiren gündem hakkında fikir belirtip maç veya kendilerine göre ilgi çekici başka bir konu olduğunda entry giriyorlar sadece.
 • 13598
  sırf yönetmeni eleştirip, gitmelerini istedikleri için liselileri destekleyen terimistlerin bulunduğu sözlük.

  bu yönetim gidip o desteklediğiniz liseliler gelirse yapacaklarını ilk iş hocayı göndermek olur haberiniz olsun. mustafa cengiz yönetimi yerine liseliler olsa hoca 3 kez falan kovulmuştu şimdiye kadar.